La_MoRt

ASUS strix 980Ti μέγιστες επιθυμητές θερμοκρασίες

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Ξέρει κανείς να μου πει για τη κάρτα του τίτλου πόσο είναι το μέγιστο επιθυμητό αποτέλεσμα θερμοκρασιών σε gaming; Μετά απο 4 ώρες gaming είδα μέχρι και 79 βαθμούς με ρυθμισμένους τους ανεμιστήρες στο 50%, όταν τους έβαλα στο 60% χειροκίνητα είδα μια διαφορά 2 βαθμών. Είναι φυσιολογικές ή είμαι ψηλά και πρέπει κάτι να κάνω; Αυτό που σκέφτομαι περισσότερο είναι το καλοκαίρι που έρχεται...

Αν προσπαθήσω να φτιάξω δικό μου custom profile στο afterburner για να παίζουν αυτόματα οι ανεμιστήρες τότε γίνεται κάτι κουλό σα να κρασάρει το πρόγραμμα και αρχίζει ανα 2-3 δεύτερα να μου ανεβοκατεβάζει τους ανεμιστήρες από 75% σε 30% και ανάποδα.

Καμία βοήθεια επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το guru3d normal είναι το 79

https://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_980_ti_strix_review,9.html

Και αν είναι μόνο 50% έχει περιθώριο για το καλοκαίρι, οι strix εξάλλου είναι για χαμηλό θόρυβο ρυθμισμενες.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Απλά δε ξέρω καθόλου πια είναι τα περιθώρια της για αυτό ρωτάω μήπως ξέρετε κάποιος να με διαφωτίσει. Αν πάει πχ μέχρι 85 το ανώτερο είμαι οκ ή είμαι πολύ ψηλά, περισσότερο σκέφτομαι το Καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 980ti από τον Αύγουστο..πήγαινε μέχρι 79c και τότε! Απλά το καλοκαίρι κάνουν πιο πολύ θόρυβο τα fans...καλοκαίρι χειμώνας δεν έχει σημασία αυτή προσπαθεί να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο γι αυτό αφήνει την κάρτα να πάει 79c μετά ανεβάζει στροφές κατεβάζει και πάλι τα ίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε ξέρω καθόλου πια είναι τα περιθώρια της για αυτό ρωτάω μήπως ξέρετε κάποιος να με διαφωτίσει. Αν πάει πχ μέχρι 85 το ανώτερο είμαι οκ ή είμαι πολύ ψηλά, περισσότερο σκέφτομαι το Καλοκαίρι.

Και 85 λογικά δεν έχει θέμα (καπό εκεί παίζουν με reference cooler), ο ανεμιστήρας τώρα είναι χαλαρά για να είναι αθόρυβο. Λογικά πρώτα θα τερματίσουν οι ανεμιστήρες για να κρατήσουν την κάρτα στην θερμοκρασία που έχει θέσει η Asus και μετά θα φτάσει σε σημείο που για να μην δημιουργηθεί θέμα έχεις throttling.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Θα πάει και πιο πάνω το καλοκαίρι, αλλά ούτως ή άλλως το boost της θα ρίξει τους χρονισμούς για να μείνει στα όρια που έχουν τεθεί στο vBIOS, οπότε δεν είναι θέμα σε καμία περίπτωση.

Η κάρτα θα λειτουργεί και στη κόλαση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 980ti από τον Αύγουστο..πήγαινε μέχρι 79c και τότε! Απλά το καλοκαίρι κάνουν πιο πολύ θόρυβο τα fans...καλοκαίρι χειμώνας δεν έχει σημασία αυτή προσπαθεί να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο γι αυτό αφήνει την κάρτα να πάει 79c μετά ανεβάζει στροφές κατεβάζει και πάλι τα ίδια :)

Δεν έχεις πειράξει τίποτα τα έχεις βάλει όλα αυτόματα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now