MetallicGR

Το τερματικό του Linux στα Windows 10!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το τερματικό του Linux στα Windows 10 και επίσημα!]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft2a.jpg[/NEWS_IMG] Η Microsoft, ανακοίνωσε στο Build 2016 πως θα φέρει το Bash shell του Linux στα Windows 10.

Η νέα προσθήκη θα λάβει χώρα στο Anniversary Update που ετοιμάζει για τα Windows 10 κάποια στιγμή μέσα στο έτος. Η Microsoft συνεργάστηκε με την Canonical για να φέρει την γνωστή λειτουργία και στο περιβάλλον των Windows, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους developers να φέρουν με μεγαλύτερη ευκολία τις εφαρμογές τους στα Windows κάτι που μέχρι σήμερα ήταν αρκετά πιο δύσκολο.

Ο Kevin Gallo της Microsoft ανέφερε πως τα παραπάνω δεν αποτελούν μέρος κάποιου VM αλλά πρόκειται για "native υποστήριξη" μέσω της σχετικής εφαρμογής που θα πρέπει να κατεβάσουν οι χρήστες από το Windows Store, μόλις όμως το Anniversary Update γίνει διαθέσιμο.

[img_alt=Το τερματικό του Linux στα Windows 10!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture61505.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Θυμηθειτε τα λόγια μου...

Η εποχή άλλαξε! Απο τις ειδησεις που θα αλλαξουν τον κοσμο της πληροφορικής.

Η MS ειναι εταιρεια OS. Το δηλωνει οπου βρεθει κι οπου σταθει. Ακομα και με οι μετρημένες κινησεις στο mobile κομματι δειχνουν το που εστιαζουν σαν εταιρεια.

Κι αυτο μονο καλα εχει να φερει...

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα νεα που έχω ακούσει ποτέ για λειτουργικό. Ο βασικότερος λόγος που εργάζομαι σε OSX λειτουργικό είναι η εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στο terminal (είμαι όλη μέρα SSH σε ένα σκασμό servers και αυτό καθιστά τη χρήση Windows απαγορευτική) και παράλληλα θέλω εργαλεία επεξεργασίας εικόνας κλπ που δεν είναι διαθέσιμα για Linux distros. Πρώτα η MS κάνει βήματα προς Open Source και php/apache και τώρα αυτό! Έχω μείνει άφωνος!

Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα νεα που έχω ακούσει ποτέ για λειτουργικό. Ο βασικότερος λόγος που εργάζομαι σε OSX λειτουργικό είναι η εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στο terminal (είμαι όλη μέρα SSH σε ένα σκασμό servers και αυτό καθιστά τη χρήση Windows απαγορευτική) και παράλληλα θέλω εργαλεία επεξεργασίας εικόνας κλπ που δεν είναι διαθέσιμα για Linux distros. Πρώτα η MS κάνει βήματα προς Open Source και php/apache και τώρα αυτό! Έχω μείνει άφωνος!

επισης εχεις ακουστα το putty? (για windows)

Link to comment
Share on other sites

επισης εχεις ακουστα το putty? (για windows)

Έγραψα οτι η χρήση στα windows είναι απαγορευτική για σοβαρή δουλειά και όχι αδύνατη.

Το putty με το native terminal οποιουδήποτε παραθυρικού linux ή OSX δεν συγκρίνεται. Στήνω τουλάχιστον 2-3 linux servers το μήνα και συντηρώ δεκάδες και δυστυχώς για εμένα γνωρίζω αρκετά καλά το Putty ώστε να ξέρω οτι είναι οτι χειρότερο υπάρχει επειδή πρόκειται για μια non-native "ενδιάμεση" λύση.

Επίσης, έχεις μήπως χρησιμοποιήσει επιτυχώς (επαγγελματικά, να παράγεις έργο εννοώ, όχι να δουλεύει απλά) οποιαδήποτε original έκδοση της Adobe σουίτας μέσω Wine? Ειλικρινά θεωρείς πως είναι παραγωγικός ο τρόπος που λειτουργεί;

Edited by Grimitris
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα οτι η χρήση στα windows είναι απαγορευτική για σοβαρή δουλειά και όχι αδύνατη.

Το putty με το native terminal οποιουδήποτε παραθυρικού linux ή OSX δεν συγκρίνεται. Στήνω τουλάχιστον 2-3 linux servers το μήνα και συντηρώ δεκάδες και δυστυχώς για εμένα γνωρίζω αρκετά καλά το Putty ώστε να ξέρω οτι είναι οτι χειρότερο υπάρχει επειδή πρόκειται για μια non-native "ενδιάμεση" λύση.

Επίσης, έχεις μήπως χρησιμοποιήσει επιτυχώς (επαγγελματικά, να παράγεις έργο εννοώ, όχι να δουλεύει απλά) οποιαδήποτε original έκδοση της Adobe σουίτας μέσω Wine? Ειλικρινά θεωρείς πως είναι παραγωγικός ο τρόπος που λειτουργεί;

οκ, τι ΔΕΝ λειτουργει? (για το ps)

και φυσικα και ξερεις τι θα προτεινω μετα αν θες μονο ps

για το terminal θα δωσει τη λυση η ms αποτι λεει

επισης τι γνωμη εχεις για το powershell?

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

οκ, τι ΔΕΝ λειτουργει? (για το ps)

και φυσικα και ξερεις τι θα προτεινω μετα αν θες μονο ps

(τελευταία φορά που το δοκίμασα και τα παράτησα, για οτιδήποτε πιο πρόσφατο απλά δεν έχω ούτε χρόνο ούτε διάθεση για έξτρα πειράματα)

Αισθητά μεγαλύτερη χρήση resources για να τρέξεις Wine+Photoshop (CS5 τότε που δοκίμασα)

Μη κοινή font library με το λειτουργικό σου

Buggy cuda acceleration (την είχα απενεργοποιήσει)

Βλαμένη διαχείρηση του filesystem του Wine σε σχέση με το storage του λειτουργικού σου (αυτό δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πλέον αλλά ήταν σημαντικός εκνευριστιός παράγοντας για εμένα)

Επίσης, χρησιμοποιώ κι άλλα εργαλεία της σουίτας της Adobe που ούτε σε όνειρο δεν λειτουργούν 100% (Premiere, Aftereffects)

Μη μου μιλάς για Gimp!!!!! :P :P :P

για το terminal θα δωσει τη λυση η ms αποτι λεει

επισης τι γνωμη εχεις για το powershell?

Powershell? Σαν τι; Ως μη Windowsάκιας μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις έχω τρέξει κάποια πραγματάκια. Για σύνδεση με SSH απ'ότι διαβάζω χρειάζεται εγκατάσταση βιβλιοθηκών και μερικά κουτάκια λεξοτανίλ. Ένα πράγμα "γράφω στα γρήγορα μερικές σειρές assembly αντί να πατήσω το κουμπί που ανοίγει το DVD Rom" δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

όταν δουλεύεις, δεν γίνεται να δουλεύεις σε emulators, conteiners, VMs και ιστορίες.

Είναι αντιπαραγωγικό. Για μία δύο φορές οκ, αλλά όταν αυτή είναι η δουλειά σου, δεν ψάχνεις μεσοβέζικες λύσεις.

Δημιουργούνται συνεχώς προβλήματα αλλιώς.

Κάνε μου για παράδειγμα schedule ένα remote backup script (έστω rsync) σε εξωτερικό server με ssh, χωρίς attend. Με cygwin και putty απλά δεν γίνεται.

Δουλεύοντας θα βρεις πολλά τέτοια που δεν γίνονται.. Οπότε ψάχνεις native support

Link to comment
Share on other sites

όταν δουλεύεις, δεν γίνεται να δουλεύεις σε emulators, conteiners, VMs και ιστορίες.

Είναι αντιπαραγωγικό.

Κάνε μου για παράδειγμα schedule ένα remote backup script (έστω rsync) σε εξωτερικό server με ssh, χωρίς attend. Με cygwin και putty απλά δεν γίνεται.

Δουλεύοντας θα βρεις πολλά τέτοια που δεν γίνονται.. Οπότε ψάχνεις native support

διαφωνω με το αντιπαραγωγικο, απλα χρησιμοποιεις οτι χρειαζεται για να κανεις την δουλεια σου

η γνωμη μου ειναι οτι αυτο ειναι το σωστο attitude

οτιδηποτε που χρειαζεται attend μπορεις να το κανεις "delegate" με το screen. Δουλευει μια χαρα και μεσα απο putty. Εκτος και αν ο caller χρειαζεται και αυτος πραγματικο terminal για καποιο λογο

Link to comment
Share on other sites

με το screen δεν λύνεται το πρόβλημα αυτό. Και πάλι πρέπει να είμαι connected για να εισάγω κωδικό.

Δουλεύοντας φτάνεις κάποια πράγματα σε βάθος. Αν όμως δεν έχεις native υποστήριξη, αντί για να ψάχνεις τρόπους να προχωρήσεις παραπέρα, ψάχνεις τρόπους να υπερκεράσεις τα εμπόδια που σου δημιουργούνται χωρίς λόγο!

χάνεις χρόνο λύνοντας πράγματα, τα οποία δεν ήταν στόχος σου να λύσεις. Οπότε αυτό είναι αντιπαραγωγικό

Στο κάτω κάτω, δεν με πλήρωσε κανείς για να δω αν γίνεται να πάρω έτσι μπακάπ.

Με πλήρωσε όμως για να πάρω μπακάπ.

άρα θα κάνω, ότι πρέπει να κάνω με τον λιγότερο δυνατό κόπο.

Ο δρόμος αυτός ΔΕΝ χρησιμοποιεί σε καμία περίπτωση λύσεις συμβατότητας.

Ναι για να παίξω, ναι για να δω πώς είναι, ΟΧΙ για παραγωγή, όχι για δουλειά

Edited by weqwer
Link to comment
Share on other sites

weqwer έπιασες ακριβώς τη φιλοσοφία μου και περιγράφεις 100% τις σκέψεις μου.

Μετά από τα πολλά πειράματα απλά στο τέλος καταλήγεις στο configuration που θα σε κάνει να είσαι γρήγορος και αποδοτικός με το λιγότερο δυνατό πονοκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι δυνατό feature και μια σημαντική κίνηση από την MS!

Σκεφτείτε πόσοι μάθαμε Linux ή κάποιο Unixoειδές μόνο και μόνο για να έχουμε ένα ssh και ένα gcc... νομίζω θα "κόψει" μια ολόκληρη Linux-o-γενιά πιτσιρικάδων αν δεν κάνει τίποτα περίεργο στην υλοποίηση η MS. Γερή σφαλιάρα στο desktop linux.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now