George_o/c

Windows 10 - αψυχολόγητο RAM Usage @ 80-90%

Recommended Posts

φιλαρακο δεν τρολαρω κανεναν,τα πραγματικα γεγονοτα γραφω με εναν Α10 μπορουσε ανετα να κανει οσα αναφερει οικονομικα(τις αγκιλωσεις οτι πρεπει να χρησιμοποιει ιντελ επεξεργαστη τις εχετε εσεις)

Γι'αρχή σου άλλαξα το όνομα γιατί χτυπούσε κάπως άσχημα.

Τις "αγκιλώσεις" δεν τις έχει κανένας, ο Γιώργος στο πρώτο ποστ γράφει για πρόβλημα σε ένα PC φίλου του.

Φυσικά και θα μπορούσε να βλέπει ταινίες σε A10, αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό σε αυτό το thread.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να περάσουμε καμία πιο stable custom ROM και να ρουτάρουμε καλύτερα!

:hehe:

@venisk εσύ ελεγες βαλτε 10 είναι rock stable! Δεν μας τα πες αυτά!

Και ακόμα το λέω και το εννοώ! Τώρα αν κάποιος δεν νιώθει να κάνει φορμάτ ( εσύ δλδ :hehe: ) ή κάνει upgrade δεν του φταίω εγώ! Σε προκαλώ να έρθεις να κάτσεις στο pc μου...μετά να δω πως θα ξανακάτσεις στο χρέπι σου με την ati!!!! :hehe:

@George_o/c θα κάνεις κανονικό φορμάτ και θα είσαι κομπλέ, κάτι θα έχει πάει στραβά στο upgrade!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ έναν σαν και σενα περίμενα τόσο καιρό να ανάψουν λίγο τα αίματα. Ωραίο nick by the way, αν έχεις κ avatar με τίποτα βυζια/κωλους (είμαι από κινητό κ δεν βλέπω) σου δίνω την αδερφή μου για γάμο :hehe:

θα στο χαλασω δεν εχω φωτο βυζια/κωλους αλλα πιστευω η φωτο μου να σου αρεσει εξισου......

Link to comment
Share on other sites

Το fuck πιστευω ενοχλησε γιατι αναφεροταν στην ιντελ,αλλιως δεν θα το διεγραφες!!!!!Αφιερωνω λοιπον ενα τραγουδακι στην ιντελ και τους κολλημενους οπαδους της

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Και ακόμα το λέω και το εννοώ! Τώρα αν κάποιος δεν νιώθει να κάνει φορμάτ ( εσύ δλδ :hehe: ) ή κάνει upgrade δεν του φταίω εγώ! Σε προκαλώ να έρθεις να κάτσεις στο pc μου...μετά να δω πως θα ξανακάτσεις στο χρέπι σου με την ati!!!! :hehe:

@George_o/c θα κάνεις κανονικό φορμάτ και θα είσαι κομπλέ, κάτι θα έχει πάει στραβά στο upgrade!

Δεν ξερω εσεις τι λετε αλλα ο phenom x4 940 μαζι με 5450 και ο q6600@3000 μαζι με 5870 και οι δυο με windows 10 pro 64 ειναι rock stable!!! "και δεν το περιμενα κιολας..."

Link to comment
Share on other sites

Το fuck πιστευω ενοχλησε γιατι αναφεροταν στην ιντελ,αλλιως δεν θα το διεγραφες!!!!!Αφιερωνω λοιπον ενα τραγουδακι στην ιντελ και τους κολλημενους οπαδους της

η απαντηση ερχεται γρηγορα

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14955]AMD USER[/MENTION] δεν θα βρεις εδώ την κόντρα που αναζητάς, λυπάμαι :)

Μην αναφέρεις ξανά αυτή την λέξη ή γενικά οτιδήποτε προσβάλει την αντίληψή μας θα διαγράφω τα μηνύματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το fuck πιστευω ενοχλησε γιατι αναφεροταν στην ιντελ,αλλιως δεν θα το διεγραφες!!!!!Αφιερωνω λοιπον ενα τραγουδακι στην ιντελ και τους κολλημενους οπαδους της

[video=youtube;7p0Rz9iJRaY]

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Στο άλλαξα γιατί το fuck είναι άσχημη λέξη και το φόρουμ είναι δημόσιο.

Είτε με πιστευεις, είτε όχι, είναι δικαίωμά σου και δεν με ενδιαφέρει.

Εάν απλά τρολλάρεις, είσαι μέτριος, έχουν περάσει και πιο επιτυχημένοι από εσένα.

Εάν τα λές σοβάρα, έχεις σίγουρα πρόβλημα και μικρός έχεις υποστεί bullying (μάλλον σε χτυπούσαν οι γονείς σου στο κεφάλι

με βαριά αντικείμενα).

Όπως και να 'χει....φαντάζομαι ξέρεις τι θα γίνει στο επόμενο άσχημα προκλητικό σου ποστ, έτσι Γιώργο?

Link to comment
Share on other sites

@AMD USER δεν θα βρεις εδώ την κόντρα που αναζητάς, λυπάμαι :)

Μην αναφέρεις ξανά αυτή την λέξη ή γενικά οτιδήποτε προσβάλει την αντίληψή μας θα διαγράφω τα μηνύματά σου.

Και εγω ειμαι απο τους πιο φανατικους της amd μετα τους 386 και πριν απο τον i7 3770k δεν ειχα intel ποτε!!! αλλα η πραγματικοτητα ειναι μια οτι ο phenom x6 1100T

παει κοντρα τους σημερινους επεξεργαστες τις ιδιας της εταιρειας, εκαναν πειραμα με το cmt και δεν τους βγηκε...

Ελπιζω στους zen που ετσι και βγουν μαζι με polaris (μιλαμε για apu) και ειναι αναλογως των προσδοκιων θα πουλανε σαν ζεστα ψωμακια!!!

Δεν ειναι ωραιο ομως να προσβαλεις τον οποιονδηποτε χωρις να σου εχει κανει τιποτα...

Υ.Γ. ειχα ριξει πολυ γελιο με τον phenom x6 οταν κοντραριζονταν με τους extreme της intel των 1000 ευρω...!!!!

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Σε multitasking μπορεί αλλά όχι με όλους :hehe: δεν ξέρω σε τι άλλο αναφέρεσαι στο πάει κόντρα τους σημερινούς επεξεργαστές της intel φίλε, μακάρι να τα πάνε καλά όλοι αυτό θέλουμε :)

Δεν ειναι ωραιο ομως να προσβαλεις τον οποιονδηποτε χωρις να σου εχει κανει τιποτα...

Έτσι μπράβο! Η αγάπη μας σε ένα προϊόν δεν μας δίνει το δικαίωμα να χαρακτηρίζουμε ή να προσβάλουμε τους άλλους ακόμα και αν έχουμε δίκιο!

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Σε multitasking μπορεί αλλά όχι με όλους :hehe: δεν ξέρω σε τι άλλο αναφέρεσαι στο πάει κόντρα τους σημερινούς επεξεργαστές της intel φίλε, μακάρι να τα πάνε καλά όλοι αυτό θέλουμε :)

Μιλαμε για την αντιστοιχη εποχη αμαν και εσυ :tolya:

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κι εμένα το ίδιο από αναβάθμιση...15 λεπτά να ανοίξει φακέλους και αυτός ο χρόνος μεγάλωνε μέρα με την μέρα.

έκανα καθαρό install, απενεργοποίησα updates και άλλες σαχλαμάρες με γνωστό tool και όλα ΟΚ μήνες τώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε κι εμένα το ίδιο από αναβάθμιση...15 λεπτά να ανοίξει φακέλους και αυτός ο χρόνος μεγάλωνε μέρα με την μέρα.

έκανα καθαρό install, απενεργοποίησα updates και άλλες σαχλαμάρες με γνωστό tool και όλα ΟΚ μήνες τώρα!!

Κι εγώ καθαρό install έκανα με το tool της microsoft. Στον κωδικό έβαλα αυτόν των win 8.1 που είχα και τον δέχτηκε κανονικά. Μου είπε ο nord χθες ότι το είχαν φτιάξει αυτό και όντως ισχύει. Γιατί ήταν τελείως πόντιο να πρέπει να περάσεις τα 8.1 πρώτα και μετά να κάνεις update σε 10 :P

[MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION] Λουκά ναι θα το ψάξω σήμερα. Μου εξήγησε μερικά ακόμα ο nord, κάποιες αλλαγές στο wifi, αυτό το peer όταν κατεβάζει updates, το key log και μερικά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην αρχή είχαν θέματα τα 10 με την μνήμη μετά την αναβάθμιση κάπου τον Οκτώβριο αυτά εξαφανιστήκαν εντελώς από το σύστημα με την asus x99, στο σύστημα με την gigabyte z170 αυτό έμεινε μέχρι να αλλάξει το utorrent που μου έπαιρνε 90% ram χωρίς κανένα λόγο.

Πιστεύω ότι είναι λάθος να κλείνεις τα updates, συνήθως διορθώνουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό για τα updates.

Μια χαρά τα 10ρια αλλά μη τα βάλετε γιατί μας παρακολουθούν :hehe:

Κωδικό δεν χρειάζεται να πληκτρολογείς, τον παιρνουν αυτόματα από την προηγούμενη εγκατάσταση ;)

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως κάνεις απλά log in με το ms account σου και είναι έτοιμα! Ναι μπράβο γιατί στα υπόλοιπα λειτουργικά έχουν δώσει το λόγο της τιμής τους ότι ΔΕΝ μας παρακολουθούν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν στα Windows 7 το WMP πριν το ξεκινήσεις πρώτη φορά σε ρωτούσε αν θέλεις να βοηθήσεις στη συλλογή πληροφοριών για τη καλύτερη λειτουργία της Microsoft και πατούσες ναι γιατί ο περισσότερος κόσμος δε καταλάβαινε τι εννοούσε ή δε το διάβαζε δεν ήταν το ίδιο; Φάκελος για όλους....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λάθος να κλείνεις τα updates, συνήθως διορθώνουν προβλήματα.

Δεν τα έκλεισα ρε, απλά απενεργοποίησα το να μπορεί το PC μου να λειτουργεί σαν peer όταν κάνει updates για να τα παίρνουν και άλλοι. Χρειαζόμαστε το internet εδώ στα διαμερίσματα και δεν θέλω όποτε μου κάνει update να ζορίζει και το upload speed.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη Μαΐου, πέρασα τα 10 και στο PC του φίλου που originally αντιμετώπιζε το πρόβλημα και όλα καλά. Για την εγκατάστασή τους χρησιμοποίησα το original Windows 7 64bit key που είχε και το δέχτηκε επίσης κανονικά. Άργησα γενικά να μεταβώ στα 10 και με λιγάκι ψάξιμο, τα settings που αλλάζω με το που μπω στο λειτουργικό είναι τα εξής:

- Notify to schedule restart για τα updates

- Choose how updates are delivered ---> off

- Account Sync Settings ---> Κλείνω όσα δεν χρειάζονται

- Network ---> WiFi ---> Advanced ---> Metered Connection On. Αυτό το έκανα για να με προειδοποιεί όταν τα updates είναι πολλά ώστε να μην μου καθίζει την σύνδεση στο internet όταν έχουμε κόσμο. Αν μου δείξει πχ ότι πρέπει να κατέβουν 1.2GB updates, περιμένω το βράδυ και το βάζω να τα περνάει τότε.

- Manage WiFi Settings ---> και τα δύο Connect to στο Off

- Privacy ---> General ---> Send Microsoft info about how I write μπλα μπλα ---> OFF

- Privacy ---> Speech, inking & typing ---> Stop getting to know me λε πουλέ Κορτάνα

- Privacy ---> Feedback ---> Never & Basic στις δύο επιλογές αντίστοιχα

Αυτά. Αν έχω ξεχάσει κάτι βασικό πείτε μου γιατί τα ψάχνω ακόμα όποτε ξεκλέβω χρόνο :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now