ChameZX

i5-4690k Oc @4.5Ghz

Recommended Posts

Γεια σας παίδες.

Ελεύθερος χρόνος λοιπόν και είπα να σκαλίσω για πρώτη φορά.

Δειλά δειλά έκανα ένα OC(?) τον επεξεργαστή στα 4,5Ghz, θέλω να μου πείτε αν κάπου έχω κάτι λάθος, αν κάποια ένδειξη δεν είναι καλή ή αν μπορεί να γίνει καλύτερη :)

CPU:i5-4690K + be quiet Dark Rock 3

MOBO: Asus Z97-A

RAM:2x4Gb Kingston Hyper X Fury DDR3 @1866Mhz.

PSU:XFX ProSeries 650W XXX Edition

Έκανα μετρήσεις με το Aida64, Prime95 και XTU.

Θερμοκρασίες πήρα με το, Real Temp GT, HWMonitor και καθώς έτρεχα το XTU.

Στην αρχή δούλεψα με στοκ ρολόγια, πήρα κάποιες θερμοκρασίες και σε Idle (29-31C) όπως και σε Load (49-51C) τρέχοντας το Prime95 για 10 λεπτά και το Aida64 για 20 λεπτά. Πάντα στα 3,5Ghz με 1,07V

Στην συνεχεία πειραματίστηκα λίγο με το EZ Tuner, η διαδικασία ήταν όμοια για να δω τις θερμοκρασίες και την σταθερότητα, στα 4,2Ghz με 1,17V ήταν σε Idle και Load (34-37) και αντίστοιχα (58-61). Πέρασε ένα μισάωρο και μετά μπήκα πάλι στο Bios άλλαξα το CPU Ratio σε Manual με Sync All Cores στο 44 και το CPU Core Voltage στο 1.20. Σε Idle είχα 36-40C και σε Load έφτανε και τα 68 κάποιες φόρες και 70.

Άλλαξα πάλι ρυθμίσεις από Bios το Ratio στα 45 και το το Core Voltage στα 1,23V, idle έχω 38-42. Αυτήν τη φορά έτρεξα 20 λεπτά το Aida64 και άλλα 20 το XTU Και στα δυο έφτασε μέχρι και 72C, όταν όμως έβαζα όλα τα φανς στο φουλ έπεφτε πάλι στο 70, οπού και το άφησα για ένα 40λεπτο, και όλα έδειχναν σταθερά.

Στην συνεχεία δοκίμασα έπαιξα ένα μισάωρο CS:GO, όλα πολύ smooth στα very low, στην συνεχεία τα άλλαξα σε Medium και το παιχνιδι έδειχνε αρκετά καλύτερα θα έλεγα με θερμοκρασίες στους 50-56C!

Έχω κάποιες απορίες, προς το παρόν.

Το Processor Cache Ratio είναι στο 39Χ, αυτό το πειράζω? αλλάζω κάτι από εκεί ή μένει ως έχει?

Επίσης το Cache Voltage είναι Default, αλλάζει τίποτα και εκεί?

Ποια είναι οι χρησιμότητα τους και τι εξυπηρετούν?

Από ρυθμίσεις και θερμοκρασίες πως πάμε? Όλα καλά ή χρειάζεται κάποιες αλλαγές?

Χρειάζεται να κάνω κάποιο άλλο Stress Test ή περισσότερη ώρα δόκιμες?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων :D

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες, προς το παρόν.

Το Processor Cache Ratio είναι στο 39Χ, αυτό το πειράζω? αλλάζω κάτι από εκεί ή μένει ως έχει?

Επίσης το Cache Voltage είναι Default, αλλάζει τίποτα και εκεί?

Ποια είναι οι χρησιμότητα τους και τι εξυπηρετούν?

Από ρυθμίσεις και θερμοκρασίες πως πάμε? Όλα καλά ή χρειάζεται κάποιες αλλαγές?

Χρειάζεται να κάνω κάποιο άλλο Stress Test ή περισσότερη ώρα δόκιμες?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων :D

Το Cache Ratio είναι το Uncore ή το παλιό northbridge. Να σου πω την αλήθεια δεν θα δεις καμία ουσιαστική διαφορά εκτός αν θες να τρέξεις κάποιο benchmark. ΙΜΟ βάλ'το στο x40 κι άστο εκεί.

Το Cache voltage είναι το ρεύμα για το Cache frequency προφανώς. Άσ΄ το στο Auto αφού δεν θα ανέβεις σχεδόν καθόλου ψηλότερα. Αν δεις ότι χρειάζεται δοκίμασε από 1.25 σε 1.3V κλπ.

Στο ΧΤU τρέχεις το Stress test που έχει ή το benchmark; Έχω δει ότι το Stress Test πολλές φορές δεν είναι σωστό. Δοκίμασε να τρέξεις 5 φορές στα καπάκια το benchmark.

Προσωπικά, επειδή βαριέμαι να αφήνω το pc να τρέχει stress tests με τις ώρες το βλέπω σε real χρήση. Παίξε κανά game για 1-2 ώρες, τρέξ'του 4-5 XTU και άλλα 1-2 SuperPi 32M και αν τα περάσει άστο όπως είναι. Αν κάποτε πετάξει καμία μπλε οθόνη το κοιτάς τότε.

Διαφορετικά βάλ'το να τρέξει 2 ώρες prime95.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Το Cache Ratio είναι το Uncore ή το παλιό northbridge. Να σου πω την αλήθεια δεν θα δεις καμία ουσιαστική διαφορά εκτός αν θες να τρέξεις κάποιο benchmark. ΙΜΟ βάλ'το στο x40 κι άστο εκεί.

Το Cache voltage είναι το ρεύμα για το Cache frequency προφανώς. Άσ΄ το στο Auto αφού δεν θα ανέβεις σχεδόν καθόλου ψηλότερα. Αν δεις ότι χρειάζεται δοκίμασε από 1.25 σε 1.3V κλπ.

Στο ΧΤU τρέχεις το Stress test που έχει ή το benchmark; Έχω δει ότι το Stress Test πολλές φορές δεν είναι σωστό. Δοκίμασε να τρέξεις 5 φορές στα καπάκια το benchmark.

Προσωπικά, επειδή βαριέμαι να αφήνω το pc να τρέχει stress tests με τις ώρες το βλέπω σε real χρήση. Παίξε κανά game για 1-2 ώρες, τρέξ'του 4-5 XTU και άλλα 1-2 SuperPi 32M και αν τα περάσει άστο όπως είναι. Αν κάποτε πετάξει καμία μπλε οθόνη το κοιτάς τότε.

Διαφορετικά βάλ'το να τρέξει 2 ώρες prime95.

Καλημερες Σοφοκλή! Ευχαριστώ για τα tips :) (y)

Έτρεξα και το στρες τεστ και το benchmark. Η αλήθεια ειναι πως το benchmark του XTU χάνει κάπου καμια φορα, οποτε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ, μόνο το στρες τεστ έτρεξα κανα 2 φορές.

Η αλήθεια ειναι πως δεν το δοκίμασα με παιχνίδια ακόμα, λόγου ώρες :P. Σήμερα θα χω ελεύθερο χρόνο και κάρτα γραφικών στα χέρια μου οπότε ειναι ευκαιρία!

Το superpi 32m δεν το δοκίμασα ακόμα.

υπάρχει κάποια καθορισμένη σειρά που πρέπει να γίνουν δοκιμές ή δεν παίζει ρόλο ποιοι πρόγραμμα τρέχεις πρωτο;;

Απο θερμοκρασίες πως παμε; ειναι φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες Σοφοκλή! Ευχαριστώ για τα tips :) (y)

Έτρεξα και το στρες τεστ και το benchmark. Η αλήθεια ειναι πως το benchmark του XTU χάνει κάπου καμια φορα, οποτε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ, μόνο το στρες τεστ έτρεξα κανα 2 φορές.

Η αλήθεια ειναι πως δεν το δοκίμασα με παιχνίδια ακόμα, λόγου ώρες :P. Σήμερα θα χω ελεύθερο χρόνο και κάρτα γραφικών στα χέρια μου οπότε ειναι ευκαιρία!

Το superpi 32m δεν το δοκίμασα ακόμα.

υπάρχει κάποια καθορισμένη σειρά που πρέπει να γίνουν δοκιμές ή δεν παίζει ρόλο ποιοι πρόγραμμα τρέχεις πρωτο;;

Απο θερμοκρασίες πως παμε; ειναι φυσιολογικά;

Δεν έχει σημασία η σειρά απλά τρέχε τα το ένα μετά το άλλο.

Το XTU ζορίζει το CPU πάρα πολύ και λιγότερο τις μνήμες/IMC αλλά σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό και το SuperPi 32M ζορίζει μνήμες/ΙΜC και λίγο το CPU.

Tις temps να τις δεις στο XTU αλλά κυρίως μετά από κανά 20λεπτο gaming. Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι temps είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα αλλά κάπου στους 75C max σε load είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία η σειρά απλά τρέχε τα το ένα μετά το άλλο.

Το XTU ζορίζει το CPU πάρα πολύ και λιγότερο τις μνήμες/IMC αλλά σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό και το SuperPi 32M ζορίζει μνήμες/ΙΜC και λίγο το CPU.

Tις temps να τις δεις στο XTU αλλά κυρίως μετά από κανά 20λεπτο gaming. Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι temps είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα αλλά κάπου στους 75C max σε load είναι οκ.

Παρα πολη ωραία!

Συ xtu εχω 70c με το cooler στο 100%. Έπαιξα μόνο cs:go με την igpu στα low και στην συνέχεια medium, μαξ θερμοκρασίες τα 55c @4.5 με 1.23V και το cooler στο Auto.

Επιδρά στο oc η χρήση των ενσωματωμένων γραφικών;

Οταν εγινε oc, τα γραφικά μπόρεσα και τα έτρεξα στα medium απο εκεί που ήταν στα low με στοκ ρυθμίσεις, αυτο οφείλετε στο οτι ανέβηκε ο cpu ή πήρε η μπάλα και τα γραφικά του; Οι καλύτερες επιδόσεις οφείλονται εκει ή χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις για να ανεβουν τα ενσωματωμένα γραφικά; θελω να πω ότι, αν κλοκαρειςτον επεξεργαστεί κλοκαρουν και τα γραφικά;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε τα εξής:

Πάντα στα 4,5Ghz με 1,23V

idle: min 38C max 46C av 39-41C

Έτρεξα 2 SuperPi 32M

Στο πρώτo: min 41C max 54C av 47C --- 7m 46.954s

Στο δεύτερο: min 39C max 55C av 74C --- 7m 46.256s

XTU Stress Test 1 Ωρα: min 59C max 68C av 63C

Prime95 20 λεπτά: min 37C max 94C av 65-66C (έπιασε κάποια φάση τους 90φευγα βαθμούς(???), και μετά έμεινε σταθερό στα 64-68 εκεί έπαιζε.)

Games ακόμα δεν έπαιξα αμάν και πως, σήμερα ήρθε η GPU, θα δοκιμαστεί και ένα δυωρακι σε παιχνίδια :)

Με όλα αυτά δεν είχα κανένα πρόβλημα, όλα είναι ρολόι, ούτε μπλε οθόνες ούτε φριζαρίσματα ούτε τίποτα. Νομίζω πως είμαστε stable τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ φαίνεται. Τα παιχνίδια θα πουν πιο πολλά IMO.

Λέω και πάλι. Το XTU stress test δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Θυμάμαι το έτρεχα στο Χ99 περνούσε χωρίς πρόβλημα 5-10 λεπτά και μόλις έβαζα το benchmark δεν ξεκινούσε καν. Το XTU έχει σαν βάση το Prime95 οπότε καλύτερα να τρέχεις Prime95.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ φαίνεται. Τα παιχνίδια θα πουν πιο πολλά IMO.

Λέω και πάλι. Το XTU stress test δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Θυμάμαι το έτρεχα στο Χ99 περνούσε χωρίς πρόβλημα 5-10 λεπτά και μόλις έβαζα το benchmark δεν ξεκινούσε καν. Το XTU έχει σαν βάση το Prime95 οπότε καλύτερα να τρέχεις Prime95.

Οκ thanx θα το χω στο νου μου :D

Τώρα που έρχεται και το ΣΚ θα το δω το σύστημα πως θα κάνει και στο gaming.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now