JC_Denton

Preview της ολοκαίνουριας EVGA X58 SLI Classified !

Recommended Posts

Αυτή η μητρική (400 ευρώ)με τις corsair dominator GT και την Black 120 σε βαμμένο και περιποιημένο από τον κοπρίτη TJ09 και έχω το milliondollarpc!!!!

Όνειρα Απριλιανής νύχτας!!

Link to comment
Share on other sites

Tόσο πάνω κάτω κάνει και έξω :hehe:

Kαι εκτός αυτού δες και το αποτέλεσμα που έχει βάλει ο Γιώργος από πάνω....

450$ δεν είναι 450 euro βέβαια :P

Link to comment
Share on other sites

Koίτα Σόφο, ο κάθε enthusiast (πρόσεξε, enthusiast όχι overclocker) που θα την αγοράσει δεν νομίζω να ενδιαφέρεται που χάνει 40MHz στο SPi 32M σε σχέση με μία R2E ή μία P6T WS ;) Η μητρική για 24/7 είναι αστέρι, σταθερότατη (έχεις δει τί γράφουν για το Voltage Regulation της ? ;)) και πανέμορφη :):T:

Όσον αφορά τους overclockers, όσοι ασχολούνται με 3D + Subzero cooling πάλι αποτελεί την καλύτερη λύση. Έχει τις επιλογές για το Coldbug στο bios, δίνει και παραπάνω MHz σε 3D λόγω της σταθερότητάς της και του κυκλώματός της οπότε ;) Ο Jamie (TheKarmakazi @ xtremesystems) μου έλεγε ότι σε σχέση με R2E στα 3D πήραν +100MHz με τον 965 @ LN2 ;) Μην ξεχνάμε ότι έχει βάλει το χεράκι του ο shamino και όπου μπαίνει το χέρι αυτό ... σκοτώνει :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Και για τους enthusiasts τα λεφτά που ζητάει είναι πολλά, αλλά τι να κάνεις....

Ναι, έχω ακουσει για το voltage regulation της και για το πόσο σταθερή μητερική είναι.

Για τις επιλογές για το coldbug δεν έχω ακούσει(-120C).Ναι για τα παραπάνω Mhz το έχω παρατηρήσει....Το χεράκι του shamino μαγικό, αλλά πολλών δεν φτάνει για να την πάρουν και έτσι ικανοποιούνται με μια άλλη με 80-100Ε λιγότερα, που τους προσφέρει τα ίδια ακριβώς πράγματα....

Πάω να φάω σε 10' μπες μσν να μου τα πεις...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Moυ είπε ο Γιώργος τι παίζει με την πάρτυ της, αλλά από ότι κατάλαβα το μόνο παραπάνω που έχει από τις άλλες είναι το καλό κύκλωμα που έχει κάνει ο shamino...Σε 2D φαίνεται να είναι αργή σε 3D κάτι κάνει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιο ενοχλητικά πράγματα που μπορούσε να εντοπίσει κανείς πάνω στην EVGA X58 SLi Classified ήταν το nf200 ... Ναι καλά καταλάβατε. Όσοι λοιπόν απεχθάνονται τα γράμματα "n" και "f" όταν βρίσκονται κοντά-κοντά :hehe:, μπορούν να αγοράσουν την Classified σε nf200-less version :T::D

http://www.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=141-BL-E760-A1&family=Motherboard%20Family

Αφήστε που με την απουσία του nf200 γλιτώνετε και $50 ;):T:

//EDIT: Στέλιο βλέπω το διαβάζεις το nf200-less version post ε ? :D Comment θέλω :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Τόσο κακό θεωρειται το nForce chipset και το κράζουν (αρκετοι overclockers) ;

Εγω 5 χρονια τωρα nForce έχω :P

Δεν θεωρείται κακό απλά π.χ. οι Phenom II με 790AMD CHIPS ανεβαίνουν πιο

ευκολα και περισσότερο απο οτι τα Nforce + σταθερά.

Εκανα διάφορα πειράματα πάνω στην CrossHair II με τον Phenom II αυτες τις μέρες.

Το καλύτερο που πέτυχα να δουλεύει χωρις να τρέξω TEST (3D MARK) τίποτα μερόνυχτα και τέτοια γιατι δεν είχα

χρόνο ηταν 3864 αλλά έπαιζα 1.5 ωρα Crysis με MAX LOAD στο CPU 50 βαθμούς (IDLE 37-38) και μνήμες στα 900 και κάτι.

Ενναλακτικά 200χ18 στα 3600 και μνήμες στα 1066 (AUTO) πάλι δουλευε ρολόι.

Είμαι με μια ZALMAN 9500 <-- (μόνο αυτή χώραγε) και SKELETON κουτί.

Προσωπικά ουτε Overclocker είμαι ούτε θα κάτσω να γίνω. Πλακίτσα κάνω.

Δεν μπόρεσα αλλά δεν είχα και χρόνο να ψάξω με την καμία να κάνω τις μνήμες να παίξουν τουλάχιστον 1060 κάτι ή 1100 κάτι

με δοκιμές στο BUS.

Και απόσο ψάχτηκα μόνο οι GSKILL SUPER Π που είναι 1100 με 1.9 τάση κάνουν ωραία πραματάκια.

Ασε που το μικρόβιο το κόλλησα απο το HWBOX.GR. Ημουν σχεδόν πάντα STOCK CLOCK USER. Αλλά όσο αντεχε η τσέπη μου

ξεφευγα απο την μεσαία κατηγορία. Ειμαι NVIDIA ακιας στις κάρτες αλλιώς θα είχα σίγουρα AMD chipset + CROSSFIRE.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρείται κακό απλά π.χ. οι Phenom II με 790AMD CHIPS ανεβαίνουν πιο ευκολα και περισσότερο απο οτι τα Nforce + σταθερά.

Εκανα διάφορα πειράματα πάνω στην CrossHair II με τον Phenom II αυτες τις μέρες.Το καλύτερο που πέτυχα να δουλεύει χωρις να τρέξω TEST (3D MARK) τίποτα μερόνυχτα και τέτοια γιατι δεν είχα χρόνο ηταν 3864 αλλά έπαιζα 1.5 ωρα Crysis με MAX LOAD στο CPU 50 βαθμούς (IDLE 37-38) και μνήμες στα 900 και κάτι.Ενναλακτικά 200χ18 στα 3600 και μνήμες στα 1066 (AUTO) πάλι δουλευε ρολόι.Είμαι με μια ZALMAN 9500 <-- (μόνο αυτή χώραγε) και SKELETON κουτί.Προσωπικά ουτε Overclocker είμαι ούτε θα κάτσω να γίνω. Πλακίτσα κάνω. Δεν μπόρεσα αλλά δεν είχα και χρόνο να ψάξω με την καμία να κάνω τις μνήμες να παίξουν τουλάχιστον 1066 ή 1100 με δοκιμές στο BUS.Και απόσο ψάχτηκα μόνο οι GSKILL SUPER Π που είναι 1100 με 1.9 τάση κάνουν ωραία πραματάκια.Ασε που το μικρόβιο το κόλλησα απο το HWBOX.GR. Ημουν σχεδόν πάντα STOCK CLOCK USER. Αλλά όσο αντεχε η τ΄σεπη μου

ξεφευγα απο την μεσαία κατηγορία. Ειμαι NVIDIA ακιας στις κάρτες αλλιώς θα είχα σίγουρα AMD chipset + CROSSFIRE.

Κ εγω λογω τσέπης ειμαι AMD side. Το καλο είναι ότι τώρα με την ζημιά που έπαθε έχει αρχίσει να επιταχύνει τους ρυθμούς και να προχωράει πιο γρήγορα στο Roadmap της, οπότε θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή. Ηδη τον Μάιου θα βγάλει τους 6πύρηνους.

Αυτο που μου την έσπασε είναι οτι εγω με την Crosshair (την απλη) δεν βγαζουν BIOS για να βαλω AM2+ .... στο διαλο την ROG τους μεσα ... και σε αυτα τα forum της ASUS είναι πάρε τον έναν και χτύπα τον άλλον. Ασε δε, που τα BIOS update είναι "ματωμένα".

Εχω ορκιστει. Η επομενη μητρική θα είναι DFI ή Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα DFI θα σου πρότεινα και εγώ είμαι AMD γιατι οι INTEL είναι "κλεφτρόνια"

Αυτά τα ζώα μόνο SOCKET ξέρουν να αλλάζουν. Εντάξει κάποιοι επεξεργαστές ήταν και είναι

αξιόλογοι. Αλλά κάθε εξάμηνο - οχτάμηνο πληρώστε SOCKET - μητρικές - μνήμες.

ΑΑΑΑΑ ναι πάρτε και CORE I5 με 200? και κομμένα features αφού πληρώσετε ολα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ας είχε ανταγωνισμό της προκοπής για να μην τα έκανε αυτά...

Μην ξεχνάς οτι έβγαλε πρώτη TRUE 64BIT CPU έστω και αργό και όχι π@π@ριές

ΕΜΤ64 και οταν μετρούσε το BUS σε MT\S με ήδη 1000 ΜΗΖ στο BUS της, η Intel έκανε αναβάθμιση απο τα 533FSB

στα 800 σε Mhz.

Anyway δεν εχει να κάνει με προσωπική αντιπαράθεση ουτε θέλω να την πω σε

κάποιον. Ειμαι αντι INTELAS κι έτσι μ αρέσει. Οχι οτι δεν μπορώ να τους αγοράσω.

Και δεν ειναι λογικό ουτε απο πλευράς απόδοσης - τιμής να έχουν 250 τον 7 άρι (920) και 500 τον άλλο με λίγα MHZ διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ανταγωνισμό δεν κάνεις αλλά ουτε 45 WATΤ επεξεργαστές δεν είχαν βγάλει.

Ουτε καν 65. Βγάλανε ΑΤΟΜ και κάτι έγινε.

KAI ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ --> εμαθε ποτε ο κόμος τι πραγματικα πληρώνει και τι παιρνει ?

Ολα είναι θέμα MARKETING οπως κάπου αναφέρθηκε και προηγουμένως.

Τωρα θυμηθήκανε τις S σειρές μπας και ανέβουν κι άλλο τα HTPC με πανάκριβες τιμές παρακαλώ.

AM3 ME DDR3 + DDR2 ελεγκτές. Πάρτε και BIOS να τους βάλετε στο ΑΜ2.

Οχι πετάχτε τα όλα κι αντε γεια. Και το 939 και το ΑΜ2 κρατήσανε καιρό.

Μητρικες 939 με PCI-X slot.

Κερδίσανε κάποιες μάχες ο πόλεμος δεν τέλειωσε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΤ64

Έχεις ψάξει/ξέρεις τι είναι το EM64T ?

Επίσης κάνε μου μια διευκρίνιση στο τι εννοείς αληθινό και τι ψεύτικο στους x86-64 επεξεργαστές της Intel και τι στης AMD.

και οταν μετρούσε το BUS σε MT\S με ήδη 1000 ΜΗΖ στο BUS της, η Intel έκανε αναβάθμιση απο τα 533FSB

Το HTT ( HyperTransport Technology ) BUS σε τι δούλευε ξέρεις ?

Σε MHz, όπως όλα στα PC.

Τα MT/s είναι μονάδα μέτρησης ( MegaTransfers/s ), αντίστοιχα υπάρχουν και για το FSB.

Το FSB όπως και περίτρανα αποδείχθηκε με τους Core 2 Duo / Quad και πρόσφατα και με τους FSB-less Core i7 ( το QPI BUS είναι παρόμοιας αρχιτεκτονικής με το HTT ) [ HTT = HyperTransport ] είναι περισσότερο από αρκετό για Single Socket ( Uniprocessor ) συστήματα desktop & workstation χρήσης.

Το HyperTransport έδινε ζωή ακόμα μέχρι πρότινως στους Opteron στα 4P και άνω συστήματα γιατί εκεί όντως το FSB ήτανε το ταβάνι ( limiting factor ).

Για αυτό και επί της ουσίας έκατσε και έφτιαξε το QPI η Intel.

κάποιον. Ειμαι αντι INTELAS κι έτσι μ αρέσει. Οχι οτι δεν μπορώ να τους αγοράσω.

Good for you, αλλά αυτός δεν είναι τρόπος σκέψης ούτε "συμπεριφοράς" σε δημόσια forum/site.

Ούτε στέκει σαν οποιουδήποτε τύπου επιχείρημα, κλπ.

Και δεν ειναι λογικό ουτε απο πλευράς απόδοσης - τιμής να έχουν 250 τον 7 άρι (920) και 500 τον άλλο με λίγα MHZ διαφορά.

Λογική και business στο θέμα τιμών ουδέποτε υπήρξανε μαζί, ούτε πρόκειται, γιατί πολύ απλά αντιτίθεται του όλου θέματος και της αυτοσκοπού μιας επιχείρησης.

Αλήθεια τώρα όμως, επειδή δεν μου αρέσει για μια εταιρία να βλέπουμε και να κατακρίνουμε τα πάντα ενώ για μια άλλη εταιρία να κάνουμε τα στραβά μάτια... που ήσουν να μας τα πείς αυτά όταν ο Athlon 64 3200+ είχε τραγική διαφορά τιμής με τον 3700+ ? ή όταν ο Athlon 64 x2 4200 & x2 4400 απήχανε έτη φωτός από τον πάμφτηνο ( αχ καλέ, και αυτός ένα χιλιάρικο ευρώ είχε όπως και οι τωρινοί flagship της Intel Core i7 Extreme Edition 965 ) Athlon 64 FX-60 ή στην εξωφρενική διαφορά τιμής μεταξύ των Opteron 146 & Athlon FX-57 ( όταν επρόκειτο για τον ίδιο επεξεργαστή με την μοναδική διαφορά να είναι το ξεκλείδωτο multiplier ) ?

Μην υποκρινόμαστε, όλες μα όλες οι εταιρίες το έχουνε κάνει και θα το κάνουν/έκαναν κάθε φορά που τους δίνεται η δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Λογική και business στο θέμα τιμών ουδέποτε υπήρξανε μαζί, ούτε πρόκειται, γιατί πολύ απλά αντιτίθεται του όλου θέματος και της αυτοσκοπού μιας επιχείρησης.

Αλήθεια τώρα όμως, επειδή δεν μου αρέσει για μια εταιρία να βλέπουμε και να κατακρίνουμε τα πάντα ενώ για μια άλλη εταιρία να κάνουμε τα στραβά μάτια... που ήσουν να μας τα πείς αυτά όταν ο Athlon 64 3200+ είχε τραγική διαφορά τιμής με τον 3700+ ? ή όταν ο Athlon 64 x2 4200 & x2 4400 απήχανε έτη φωτός από τον πάμφτηνο ( αχ καλέ, και αυτός ένα χιλιάρικο ευρώ είχε όπως και οι τωρινοί flagship της Intel Core i7 Extreme Edition 965 ) Athlon 64 FX-60 ή στην εξωφρενική διαφορά τιμής μεταξύ των Opteron 146 & Athlon FX-57 ( όταν επρόκειτο για τον ίδιο επεξεργαστή με την μοναδική διαφορά να είναι το ξεκλείδωτο multiplier ) ?

Μην υποκρινόμαστε, όλες μα όλες οι εταιρίες το έχουνε κάνει και θα το κάνουν/έκαναν κάθε φορά που τους δίνεται η δυνατότητα αυτή.

Πες τα Χρυσόστομε ! Ωραίος ρε Bill :T:

Άντε γιατί τη σήμερον ημέρα πολλοί υποστηρικτές της AMD, την έχουν δει big corporation haters - small businesses supporters ... λες και είμαστε hippies του '70 :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now