MetallicGR

Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος για ένα Smartphone;

Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος για ένα Smartphone;  

70 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος για ένα Smartphone;

    • Μικρότερο ή ίσο με 3.5"
      0
    • 4.0" - 4.5"
      4
    • 4.6" - 5.0"
      26
    • 5.1" - 5.5"
      35
    • 5.7" - 6.0"
      4
    • Μεγαλύτερο ή ίσο με 6.0"
      1


Recommended Posts

Το smartphone είναι μια από τις φορητές συσκευές που βρίσκεται συνεχώς μαζί μας και πλέον μπορεί να πραγματοποιήσει πολλές εργασίες εκτός του να καλέσει τα αγαπημένα μας πρόσωπα. Από την είσοδο του όρου smartphone στην αγορά και την εφαρμογή του μεγαλύτερου μέρους της έννοιας από το πρώτο iPhone, οι κατασκευαστές ξεκίνησαν να αυξάνουν το μέγεθος της οθόνης όσο πρόσθεταν περισσότερα χαρακτηριστικά στις συσκευές τους. Ο τομέας της φωτογραφίας και της αναπαραγωγής πολυμέσων ήταν ο βασικότερος παράγοντας που επηρέασε το μέγεθος της οθόνης των εν λόγω συσκευών. Από τις 3.5 ίντσες που θεωρούνταν κάποτε το ιδανικότερο μέγεθος για μια φορητή συσκευή, έχουμε ξεπεράσει τις 6, σε μια κατηγορία που έχει ονομαστεί "phablet" (κάτι ανάμεσα σε tablet και smartphone).

Εν έτη 2016, βρισκόμαστε κάτι λιγότερο από μια 10-ετία στην εποχή των smartphones με το ιδανικό μέγεθος της οθόνης να έχει αλλάξει δραματικά από την πρώτη χρήση του όρου, όμως υπάρχουν ορισμένα όρια τα οποία προκύπτουν από τις φυσικές διαστάσεις των ανθρώπινων χεριών και περιορίζουν τη συσκευή που μπορεί να κρατήσει ένας άνθρωπος σταθερά στα χέρια του. Πρακτικά, για μερικούς θεωρούνται άνετες οι 4.7 ίντσες του iPhone 6 όμως άλλοι φαίνεται πως θέλουν διακαώς να επιστρέψουν στις 4.0 ίντσες του iPhone SE που κυκλοφόρησε πριν λίγες ημέρες. Τελικά ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος για smartphone;

[img_alt=Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος για ένα Smartphone;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62073.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω την αρχή.

Έως 5.5 ίντσες είναι μια χαρά για μένα. Για την ακρίβεια, επειδή το χρησιμοποιώ πιο πολύ για σερφάρισμα, email χάρτες κλπ οι 5.5 είναι κατά κάποιο τρόπο "μονόδρομος".

Link to comment
Share on other sites

5.1-5.5 και για μένα, έκανα τεράστιο λάθος σε θέμα οθόνης με το iphone 6s και το διόρθωσα με το s7 edge :) Γενικά οτιδήποτε κάτω από 5" δεν φτάνει για τίποτα εκτός από chating.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από το τωρινό μου κινητό δε φανταζόμουν να έχω κάποιο μεγάλο (είχα 3,8" και πάντα μ' άρεσαν με τέτοια περίπου οθόνη).

Καταλήγοντας σε αυτό που πήρα (5"), στην αρχή μου φαινόταν περίεργο αλλά πλέον το συνήθισα (αν και δε χωράει σε τσέπη παντελονιού :P).

Για παραπάνω όμως δεν θα το έλεγα, εκτός εάν ήταν η κατασκευή τέτοια που ήταν μεγαλύτερη η οθόνη αλλά όχι τόσο το ίδιο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Για παραπάνω όμως δεν θα το έλεγα, εκτός εάν ήταν η κατασκευή τέτοια που ήταν μεγαλύτερη η οθόνη αλλά όχι τόσο το ίδιο το κινητό.

Σωστή παρατήρηση! Έβαλα το s7 edge μου δίπλα στο iphone 6s plus ενός πελάτη και του λέω τι είναι αυτή η μπαγκατέλα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα επινα καφέ με τον κουμπάρο μου που έχει το iPhone 5s και επαθα πλάκα πόσο μικρό έδειχνε μπροστά στο 5.5'' a7010. Μα καλά δεν σου βγαίνουν τα ματια με τόσο μικρή οθόνη τον ρωτησα! :P, απο την άλλη σκέφτηκα τι γκουμουτσα δείχνει το δικο κου! :hehe:

Το πιο βολικό για χρήση σε μετακινήσεις πιστεύω είναι μέχρι 5'' αλλά χάνει λίγο σε σερφαρισμα, απο την άλλη για σερφαρισμα βολευουν πολύ οι 5.5'' αλλά ούτε στην τσέπη του τζιν δεν χωράει και ήδη σκέφτομαι τώρα που ανοίγει ο καιρός θα πρέπει να έχω μονίμως τσαντακι ώμου.

Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις, κάνεις τους υπολογισμούς σου και συμβιβαζεσαι.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

^^ ακριβώς αυτό, είμαι με iphone 6 κοντά 2 χρόνια και εχω πιάσει στα χερια μου πολλά, δεν πάω για κανενα λόγο πανω απο 5 ίντσες ιδίως αν κυκλοφορείς με μηχανή, ειναι οριακό ακόμα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 5.2 πιστεύω είναι το ιδανικό, το 5.5άρι που έχω τρώγεται αλλά το κουβαλάω στη τσέπη και όχι σε τσαντάκι, κάποιες φορές με έχει ενοχλήσει λίγο αλλά όλα good.

Έχει να κάνει και με το τι προτιμά ο καθένας, ξέρω κόσμο με iPhone 4S που δεν θέλουν μεγαλύτερο κινητό με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια δύναμη έχει το marketing της apple κύριοι!! Αν είναι δυνατόν!! :hehe:

H Apple είναι trend setter. Οι υπόλοιποι ακολουθούν.

Θέλω να δώ σε εναν χρόνο από σήμερα πόσα SE Wannabe θα έχουν βγεί από όλες τις εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ δεν σερφαρεις καθόλου από το κινητό caution? Καλά γούστα είναι αυτά αλλά τουλάχιστον όσοι ασχολούμαστε δεν νομίζω ότι θέλει κανένας άλλος τόσο μικρή οθόνη.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το iphone se έχει οθόνη 4.0 inches (~60.8% screen-to-body ratio) ίσως το τραγικότερο screen to body ratio που υπάρχει? Μακάρι στο επόμενο κανονικό iphone να κόψουν στο μισό τα bezels θα περάσουν τις 5" στο ίδιο μέγεθος χαλαρά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now