MetallicGR

Στην αγορά οι πρώτοι Samsung 850 EVO SDDs των 4TB

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Στην αγορά οι πρώτοι Samsung 850 EVO SDDs των 4TB]http://www.hwbox.gr/images/news_images/samsung.jpg[/NEWS_IMG] Με τετραψήφιο αριθμό τιμής και υψηλές επιδόσεις, το νέο μοντέλο έχει ήδη κάνει την εμφάνισή του σε ορισμένες μηχανές αναζήτησης.

Η εταιρία είχε ανακοινώσει νωρίτερα πως το μοντέλο θα έρθει κάποια στιγμή μέσα στο 2016 όμως οι πρώτες καταχωρήσεις άρχισαν να εμφανίζονται σε μηχανές αναζήτησης. Το νέο μοντέλο εφοδιάζεται με 48 layer 3D V-NAND Flash μνήμες της Samsung επιτρέποντας την φιλοξενία 4 ολόκληρων TB αποθηκευτικού χώρου, ενώ μέσω του SATA III προτύπου σύνδεσης οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων φλερτάρουν με τα 6Gbps. Η Samsung φαίνεται πως ζητά για την 4TB έκδοση του 850 EVO 1349?, ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, όμως σίγουρα θα δελεάσει τους απαιτητικούς που χρειάζονται ένα γρήγορο μέσο αποθήκευσης που μπορεί κάλλιστα να αντικαταστήσει έναν HDD.

[img_alt=Στην αγορά οι πρώτοι Samsung 850 EVO SDDs των 4TB]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62229.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Θα σας φανώ γραφικός, θα με κοροιδεύσετε, χλευάσετε και θα διαφωνήσετε. Όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα, και καλοδεχούμενα. Αλλά δεν μπορώ να μη πω το εξής, γνωρίζοντας φυσικά ότι οι τεχνολογίες στους ssd/non-volatile chips προχωράνε...

Ποιός κατασκευαστής και πιο τέτοιο προιόν, μπορεί να μου εγγυηθεί 1000% ότι με βαριά χρήση εγγραφών, ρε παιδί μου, γουστάρω να τον ξε....%$$% λιασω (με όλη την σημασία της λέξης) τον ssd κάθε μέρα με όσα data ΓΟΥΣΤΑΡΩ εγώ (και όχι να προσέχω πόσα data διακινώ και με τι τρόπο θα τον χρησιμοποιώ) έτσι ώστε να μην μου μείνει στο χέρι μετά από κάνα 3μηνο 6μηνο;

Και εγώ γουστάρω να αντικατασταθούν οι hdd με τους ssd και τέτοια τσιπάκια μνήμης, και εγώ θέλω ταχύτητα, iops και εξέλιξη, αλλά μπορεί κάποιος να μου εγγυηθεί κάτι τέτοιο; Απαντώντας μόνος μου, για εμένα προσωπικά, κανείς κατασκευαστής και κανένα προιόν δεν μπορεί ΑΚΟΜΑ 1000% να μου το εγγυηθεί αυτό... Ναι σε όλα τα προτερήματα των ssd, ναι είναι καλύτεροι, ναι σε όλα, και εγώ μαζί σας....

Εγώ θέλω να χρησιμοποιώ τον SSD μου όπως γουστάρω εγώ, με ότι τρόπο θέλω εγώ, και όσο θέλω (data per day) χωρίς να "φοβάμαι" να μην μου πάθει κάτι ο μικρούλης μου, μη αυτό, μη το άλλο, κάνε tweaks εκεί, μην πειράζεις εκεί, άσε τόσο χώρο ελεύθερο και πάει ο κατάλογος πολύ κάτω ακόμα...

Γουστάρω όλες αυτές τις τεχνολογίες, τις θέλω σαν τρελός (και αν δείτε, έχω ssd από το System Specs μου, δεν είμαι εναντίον αυτών)

Καταλήγωντας, οκ, πολύ κουλ και ωραία είναι όλα αυτά, αλλά μέχρι στιγμής δεν κερδίζουν την 100% εμπιστοσύνη μου... Δεν νομίζω αγαπητέ venisk πως κάτι τέτοιο που λες θα γίνει σε 2-3 χρόνια... Απέχουμε πολύ που έλεγε και ο Μουρατίδης στο Xfactor στον τρελάρα του Fear Of The Dark :P

Και πριν προλάβετε να πείτε ότι είμαι hdd lover και ssd hater κτλ κτλ, έχω hdd που λειτουργεί 20 χρόνια μέχρι τώρα, έχω hdd από τους πρώτους sata που βγήκαν και λειτουργεί ακόμα άψογα, αλλά έχω αλλάξει και πολλούς hdd με προβλήματα/σφάλματα, ελλατώματα κτλ κτλ ανα τα χρόνια... Για να σας προλάβω πριν νομίζετε ότι έχω κάτι με τα ssd...

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

Καταλήγωντας, οκ, πολύ κουλ και ωραία είναι όλα αυτά, αλλά μέχρι στιγμής δεν κερδίζουν την 100% εμπιστοσύνη μου... Δεν νομίζω αγαπητέ venisk πως κάτι τέτοιο που λες θα γίνει σε 2-3 χρόνια... Απέχουμε πολύ που έλεγε και ο Μουρατίδης στο Xfactor στον τρελάρα του Fear Of The Dark

Αν ο 4tb σε 2-3 χρόνια κάνει 400 ευρώ εγώ θα πάρω φίλε και ας χαλάσει, το backup μου θα το έχω :) Όπως λες και εσύ τα πάντα χαλάνε.

Θα το γράφω ξανά και ξανά, δεν έχει νόημα αν ο σκληρός σου κάνει 500 ευρώ και ο ssd 3000 ευρώ, πόσο αξιόπιστο νομίζεις ότι είναι κάτι ή τι σου λέει ο κατασκευαστής, κρατάτε backup τα πολύτιμα δεδομένα σας!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο υπερβολικός θαρρώ.

Μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να μου υποδείξεις που είμαι υπερβολικός; Διότι πριν γράψω ότι γράψω, σκέφτηκα καλά τι έγραψα :) Διαβάζοντας πάλι καμία δεκαριά φορές, δεν βρήκα κάποιο σημείο από τα λεγόμενα μου τα οποία δεν ισχύει, όλα αυτά που γράφω γίνονται, ακόμα και σήμερα, ακόμα και την τεχνολογία στα ssd και αυτού του είδους τα τσιπάκια να κάνουν γοργά βήματα μπρος :)

@venisk

γίγαντα μου, και εγώ μαζί σου, αν και δεν έχουν όλοι τα χρήματα να επενδύσουν σε πολλαπλά αποθηκευτικά μέσα για το "backup" :) Δεν είναι λύση απλά η φράση: Πάρε Backup ;) Λύση είναι να σου προσφέρει αυτό το μέσο περισσότερη αξιοπιστία. Γίνονται βήματα και σε αυτή την κατεύθυνση ναι το ομολογώ, αλλά δυστυχώς είναι δυσανάλογα αργά (τα βήματα) σε σχέση με τις βελτιώσεις στην απόδοση που είναι γοργή η εξέλιξη κτλ κτλ :)

Για να αντικατασταθούν οι hdd από τους ssd και να τους υοθετήσει ο κόσμος σε μεγαλύτερη ευρεία κλίμακα, είμαστε μακριά από το 2-3 χρόνια :) Δεν είμαι ο μόνος θαρρώ ανα το πλανήτη που έχει ερωτηματικά ;) Και για να εξηγηθώ περισσότερο, ερωτηματικά όχι για το superiority των ssd, φυσικά και είναι ανώτεροι το επαναλαμβάνω, αλλά σε αξιοπιστία ---> εκεί πάνε τα ερωτηματικά...

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

Καλα ας πεσει στο 500-600αρι και οι μηχανικοι θα παρουν ποδι απο το HTPC πριν πω NAND...

Για το θεμα της αξιοπιστιας τωρα νομιζω πως δεν τιθεται καν θεμα. Οι SSD απο τα γενοφασκια τους ηταν πιο αξιοπιστοι, οταν φυσικα αγοραζες προίον της προκοπης. Οταν οι περισσότεροι θελουν με 5? να αγορασουν 1ΤΒ ειναι λογικο αυτο να εχει αντικτυπο και στην αξιοπιστια. Εκτος αν ξεχναμε τα των HDD (βλεπε προσφατα μαζικη αγωγη στη Seagate για τα μοντελα των 3 και 4ΤΒ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες :)

Μια χαρά, αφού είσαι τόσο σίγουρος θα έχεις φυσικά τους λόγους σου και φυσικά θα ξέρεις κάτι παραπάνω :)

Οπότε λογικό και επόμενο είναι να ρωτήσω να μου δείξεις κάποιον ssd o οποίος 1000% να μπορεί να μου εγγυηθεί ότι ξε...λιάζοντας σε εγγραφές κάθε μέρα (και το εννοώ πραγματικά το ξε...λιαζοντας, μέχρι σε σημείο αηδίας ας πούμε) ότι δεν θα σου μείνει στο χέρι με το μόνο που θα μπορείς να κάνεις να είναι μόνο αναγνώσεις... Δεν θέλω πολλά προιόντα σαν παράδειγμα, ένα μου φτάνει :) Και όχι θεωρητικά, αλλά δηλώνοντας το καθαρά (το προιόν)

Πχ εγώ, έχω περίπου 16 ώρες το pc ανοιχτό, αν όχι 24 ώρες. Γουστάρω να χρησιμοποιώ πολλές εγγραφές είτε για εργασία/δουλειά είτε απλά για διασκέδαση... Κάνω απαιτητικές εργασίες και περίπλοκες. Έχω πολλά και διάφορα virtual machines. Γενικά παίζει πολύ "εγγραφή" σε διάφορα σενάρια. ---> Παράδειγμα!

Θα ήθελα πολύ να μάθω αν μπορεί να μου εγγυηθεί κάποιο προιον ότι δεν θα μου μείνει στο χέρι μέσα σε "6" μήνες πχ...

Για να επαναλάβω ακόμα μια φορά, γουστάρω ssd... Ψηφίζω ssd!!! Και ο hdd έχει αδυναμίες λόγω κινούμενων μερών και άλλα, και ο ssd έχει τις αδυναμίες του (εγγραφές κτλ κτλ) Απλά μου είναι δύσκολο ακόμα να το θεωρήσω ως κάτι σταθερό σαν βράχος όταν υπάρχει το διαολάκι και ο φόβος: Πεπερασμένες εγγραφές, έχεις τόσα TB εγγραφών... Μετά από αυτό... τον.... π...λο.... ;) Εκτός και αν αυτό είναι φαντασία μου και δεν υπάρχει αυτό... Δεν υπάρχει το πρόβλημα στις εγγραφές... ;) Μπορεί να είναι και έτσι ρε παιδί... χιχι...

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ωραία τ λες αλλά δεν υπάρχει προϊόν π να σου δίνει τη αξιοπιστία που ζητάς.. Όλα χαλάνε!! Ούτε για μήνα όχι για 6..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να μου υποδείξεις που είμαι υπερβολικός; Διότι πριν γράψω ότι γράψω, σκέφτηκα καλά τι έγραψα :) Διαβάζοντας πάλι καμία δεκαριά φορές, δεν βρήκα κάποιο σημείο από τα λεγόμενα μου τα οποία δεν ισχύει, όλα αυτά που γράφω γίνονται, ακόμα και σήμερα, ακόμα και την τεχνολογία στα ssd και αυτού του είδους τα τσιπάκια να κάνουν γοργά βήματα μπρος :)

@venisk

γίγαντα μου, και εγώ μαζί σου, αν και δεν έχουν όλοι τα χρήματα να επενδύσουν σε πολλαπλά αποθηκευτικά μέσα για το "backup" :) Δεν είναι λύση απλά η φράση: Πάρε Backup ;) Λύση είναι να σου προσφέρει αυτό το μέσο περισσότερη αξιοπιστία. Γίνονται βήματα και σε αυτή την κατεύθυνση ναι το ομολογώ, αλλά δυστυχώς είναι δυσανάλογα αργά (τα βήματα) σε σχέση με τις βελτιώσεις στην απόδοση που είναι γοργή η εξέλιξη κτλ κτλ :)

Για να αντικατασταθούν οι hdd από τους ssd και να τους υοθετήσει ο κόσμος σε μεγαλύτερη ευρεία κλίμακα, είμαστε μακριά από το 2-3 χρόνια :) Δεν είμαι ο μόνος θαρρώ ανα το πλανήτη που έχει ερωτηματικά ;) Και για να εξηγηθώ περισσότερο, ερωτηματικά όχι για το superiority των ssd, φυσικά και είναι ανώτεροι το επαναλαμβάνω, αλλά σε αξιοπιστία ---> εκεί πάνε τα ερωτηματικά...

Είσαι υπερβολικός γιατί μπερδεύεσαι. Θα πάρω ssd δηλαδή και θα είμαι με μετρητή εγγραφών να δω πόσο γράφει και μόλις συμπληρωθεί το όριο κλείνω το πισί και δεν το ανοίγω ξανά; Θα πάρω κάτι για να το χαρώ και όχι για να είμαι με το άγχος πότε μου χαλάσει. Αυτό είναι τρομολαγνεία φίλε μου.. Τίποτα δεν κρατάει για μια ζωή πάρτο χαμπάρι.

Έχουν περάσει πολλοί σκληροί από τα χέρια μου και έχω κηδέψει πόσους..Όπως επίσης και κανένα μέσο δεν σου δίνει την ασφάλεια των αρχείων σου.. Εσύ αναιρείς έτσι μπαμ τους όρους backup και raid 1 σε λίγες γραμμές. Η κάθε τεχνολογία έχεις τα θετικά της και τα αρνητικά της.. Οι hdd μου δίνουν εγγύηση για τα δεδομένα μου και ότι δεν θα μου μείνουν στο χέρι; Η samsung στους pro σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση ή 150 terabyte εγγραφών και 5 χρόνια στους απλούς και υπάρχουν τεστ που φτάνουν τα 600terabyte τι τρίμηνο και εξάμηνο μου λες έχεις ιδέα για πόσα data μιλάμε;

Στους σκληρούς για να πάρω 5 χρόνια πρέπει να πάρω μια συγκεκριμένη σειρά την red και να δώσω πόσα παραπάνω λεφτά.

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

Και οι red που έχω 6 και 2tb δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη, ας λέει ότι θέλει η wd και η κάθε εταιρεία! Φωτογραφίες βίντεο και υλικό που δεν υπάρχει στο internet όλα από 2 φορές και τώρα σε διαφορετικά pc κιόλας! Μην κάνετε ποτέ την βλακεία να εμπιστευτείτε ένα μέσο αποθήκευσης επειδή κοστίζει πολλά λεφτά, τα πάντα χαλάνε!

Link to comment
Share on other sites

και υπάρχουν τεστ που φτάνουν τα 600terabyte τι τρίμηνο και εξάμηνο μου λες έχεις ιδέα για πόσα data μιλάμε;

Ο 840 PRO έφτασε κοντά τα 2.5PB σε εγγραφές αν αυτό λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για το ίδιο τεστ μιλάμε ;) Απλά δεν ήθελα να εστιασω στο μοντέλο αλλά στο ότι όλοι έφτασαν αυτόν τον τεράστιο όγκο εγγράφων χωρίς να κάνουν κιχ επειδή είναι και ssd :P

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

Μα οι μηχανικοί δεν "σκάνε" πολύ πιο εύκολα από τους SSD? Ακόμα θυμάμαι τους πρώτους 1.5ΤΒ που είχε φέρει το πλαίσιο από τη Seagate. Αυτοί σκάγανε πριν καν δουλέψουν :hehe: Είχα αλλάξει 3-4 κ τελικά πήρα WD :P

Δεν τίθεται θέμα ούτε σε αξιοπιστία ούτε αν θα πέσουν οι επιδόσεις αν θα έχεις <10%. Αυτά είναι αστεία.

Και για να το ξεφτιλίσω τελείως, ποιος δεν σου λέει οτι εκει που πας με 120 εθνική δεν κόβεται ο άξονας, χάνεις τη ρόδα και γίνεσαι χαλκομανία σε τριαξονικό; Δεν μπορούμε να ζούμε έτσι δυστυχώς..

Α και ναι.. με τα windows 10 μας παρακολουθεί και η CIA και ξέρει οτι μας αρέσουν τα Οθωμανικά με ανήλικες κατσίκες από Ασία :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπερβολικός γιατί μπερδεύεσαι. Θα πάρω ssd δηλαδή και θα είμαι με μετρητή εγγραφών να δω πόσο γράφει και μόλις συμπληρωθεί το όριο κλείνω το πισί και δεν το ανοίγω ξανά; Θα πάρω κάτι για να το χαρώ και όχι για να είμαι με το άγχος πότε μου χαλάσει. Αυτό είναι τρομολαγνεία φίλε μου.. Τίποτα δεν κρατάει για μια ζωή πάρτο χαμπάρι.

Έχουν περάσει πολλοί σκληροί από τα χέρια μου και έχω κηδέψει πόσους..Όπως επίσης και κανένα μέσο δεν σου δίνει την ασφάλεια των αρχείων σου.. Εσύ αναιρείς έτσι μπαμ τους όρους backup και raid 1 σε λίγες γραμμές. Η κάθε τεχνολογία έχεις τα θετικά της και τα αρνητικά της.. Οι hdd μου δίνουν εγγύηση για τα δεδομένα μου και ότι δεν θα μου μείνουν στο χέρι; Η samsung στους pro σου δίνει 10 χρόνια εγγύηση ή 150 terabyte εγγραφών και 5 χρόνια στους απλούς και υπάρχουν τεστ που φτάνουν τα 600terabyte τι τρίμηνο και εξάμηνο μου λες έχεις ιδέα για πόσα data μιλάμε;

Στους σκληρούς για να πάρω 5 χρόνια πρέπει να πάρω μια συγκεκριμένη σειρά την red και να δώσω πόσα παραπάνω λεφτά.

Οκ, οπότε είμαι τρελός :)

Δεν υπάρχουν τα... "50gb" per day writes (πολύ tiny όταν κάνεις δουλειά η βαρβάτη χρήση).... Δεν υπάρχουν οι περιορισμένες πεπερασμένες εγγραφές... Δεν υπάρχει μικρο, πολύ μικρό ποσοστό προστασίας απο το να σου τελειώσουν οι εγγραφές... Φυσικά, δεν παίρνεις ssd και δεν μετράς τις εγγραφές ----> για αυτό έχεις εξαγριωμένους κάγκουρες άσχετους που χρησιμοποιούσαν τον ssd όπως έναν hdd και σε 6 μήνες (και λιγότερο) βρίζαν θεούς και δαίμονες, εταιρείες και προιόντα, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ κάνει να προσέχεις, απλά πρέπει να το χαρείς...

Πρέπει να μην έχεις ιδέα από βαριά χρήση σε εγγραφές και επαγγελματική χρήση. Η δεν καταλαβαίνεις τον όρο ξε....λιάζοντας έναν ssd για δουλειά η διασκέδαση τα πόσα tb ακόμα και την ημέρα μπορείς να ... μεταφέρεις...

Απλά είμαι ένας τρελός ρε παιδιά ;)

Και ύστερα λέτε πως τα ssd θα κάνουν takeover τον κόσμο (σε σχέση με τα hdd, takeover έχουν ήδη κάνει :) ) με τόσο μειωμένο ποσοστό αξιοπιστίας.... Εντάξει είμαι τρελός ότι θέλω λέω, να έχω και χαρτί (στάθης ψάλτης), μπορεί να είμαι και ο.... Jesus αμα λάχει.... :P

κάτι τελευταίο, δεν είπα ότι δεν χαλάνε και οι hdd, το έγγραψα και όλας κατηγορηματικά αυτό πριν... Και ότι δεν έχω κανένα φετιχ περί είτε hdd είτε ssd, η μόνη ένσταση μου ήταν και είναι ότι τα 2-3 χρόνια ορίζοντα που έβαλε ο venisk φτάνουν για να εξαφανιστούν οι hdd :) Αυτό λέω με... γλαφυρό τρόπο ομολογώ ο χριστιανός...

Edited by venisk
ορθογραφικά :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει αυτό Σπύρο, έχει ssd και θέλει και μεγαλύτερους ssd απλά ζητάει ένα επίπεδο αξιοπιστίας που δεν υπάρχει σε κανένα προϊόν.

Ωραία τα γράφεις γενικά [MENTION=726]DaveMurray[/MENTION] απλά μας μπερδεύεις λίγο με το θέμα της αξιοπιστίας που ζητάς. Ούτε τώρα ούτε σε 15 χρόνια δεν θα υπάρξει ssd που θα είναι καλύτερος από hdd αλλά ούτε και χειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε είμαι τρελός :)

Δεν υπάρχουν τα... "50gb" per day writes (πολύ tiny όταν κάνεις δουλειά η βαρβάτη χρήση).... Δεν υπάρχουν οι περιορισμένες πεπερασμένες εγγραφές... Δεν υπάρχει μικρο, πολύ μικρό ποσοστό προστασίας απο το να σου τελειώσουν οι εγγραφές... Φυσικά, δεν παίρνεις ssd και δεν μετράς τις εγγραφές ----> για αυτό έχεις εξαγριωμένους κάγκουρες άσχετους που χρησιμοποιούσαν τον ssd όπως έναν hdd και σε 6 μήνες (και λιγότερο) βρίζαν θεούς και δαίμονες, εταιρείες και προιόντα, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ κάνει να προσέχεις, απλά πρέπει να το χαρείς...

Πρέπει να μην έχεις ιδέα από βαριά χρήση σε εγγραφές και επαγγελματική χρήση. Η δεν καταλαβαίνεις τον όρο ξε....λιάζοντας έναν ssd για δουλειά η διασκέδαση τα πόσα tb ακόμα και την ημέρα μπορείς να ... μεταφέρεις...

Απλά είμαι ένας τρελός ρε παιδιά ;)

Και ύστερα λέτε πως τα ssd θα κάνουν takeover τον κόσμο (σε σχέση με τα hdd, takeover έχουν ήδη κάνει :) ) με τόσο μειωμένο ποσοστό αξιοπιστίας.... Εντάξει είμαι τρελός ότι θέλω λέω, να έχω και χαρτί (στάθης ψάλτης), μπορεί να είμαι και ο.... Jesus αμα λάχει.... :P

κάτι τελευταίο, δεν είπα ότι δεν χαλάνε και οι hdd, το έγγραψα και όλας κατηγορηματικά αυτό πριν... Και ότι δεν έχω κανένα φετιχ περί είτε hdd είτε ssd, η μόνη ένσταση μου ήταν και είναι ότι τα 2-3 χρόνια ορίζοντα που έβαλε ο venisk φτάνουν για να εξαφανιστούν οι hdd :) Αυτό λέω με... γλαφυρό τρόπο ομολογώ ο χριστιανός...

Μάλλον έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα στο μυαλό σου.

Το drive απευθύνεται σε consumer χρήστες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αν θέλεις λοιπόν να πάρεις drive το οποίο να το ξεκωλιάσεις στις εγγραφές, να μην έχεις 50GB/day όριο και να σου παραμείνει και αξιόπιστο, πίστεψε με υπάρχουν λύσεις.

Αρκεί να διατίθεσαι να πληρώσεις.

Intel? SSD 750 Series (1.2TB, 2.5in PCIe 3.0, 20nm, MLC) Specifications

70GB/day (αυτόν τον έβαλα για φθηνό).

Παρακάτω:

Intel? SSD DC S3700 Series

Το μοντέλο των 800GB, έχει 14.6PB endurance rating, δηλαδή 8ΤΒ/day, για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αν δεν σου φτάνουν οι επιδόσεις του SATA, υπάρχουν και αυτοί:

Intel? SSD DC Family for PCIe*

Ο P3700, έχει ακριβώς τον ίδιο αριθμό σε writes/day, δηλαδή 10 full drive writes per day. Που σημαίνει πως το μοντέλο των 2ΤΒ, αντέχει 20ΤΒ την ημέρα εγγραφών για τα επόμενα 5 χρόνια. Θέλω να πιστεύω πως θα σου φτάσει.

Αν όχι υπάρχει και αυτός:

PX04SH****Series | TOSHIBA Semiconductor & Storage Products Company | Americas

25 drive writes per day. Διαλέγεις χωρητικότητα και γράφεις αβέρτα. 40ΤΒ την ημέρα για το μοντέλο των 1.6ΤΒ.

Θέλω να πιστεύω πως θα σου φτάσουν.

Αν πάλι δεν σου φτάνουν τα 40ΤΒ την ημέρα, μάλλον κάτι κάνεις λάθος.

Οπότε η όλη επιχειρηματολογία και κινδυνολογία πως δεν υπάρχουν drives αξιόπιστα δεν στέκει φίλε μου. Drives υπάρχουν, το θέμα είναι να διατίθεσαι να πληρώσεις.

Εσύ ζητάς να πάρεις καινούρια Ferrari και να πληρώσεις 5.000?. Με ? 5Κ, θα πάρεις μεταχειρισμένο Nissan και πολύ σου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει αυτό Σπύρο.

Μα στην ανάλυσή του ανέφερε οτι δεν κάνουν για δουλειά γιατί θα φάνε πολλές εγγραφές κ θα κλάσουν και δεν κάνουν κ για consumers γιατί δεν ξέρουν να τους δουλεύουν, πέφτουν οι επιδόσεις κ μετά παραπονιούνται οι τελευταίοι. Κάπου κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

@venisk, φυσικά γίγαντα μου :)

Θα ήθελα αξιοπιστία εκτός από επιδόσεις. Θα ήθελα εκτός από τις φανταχτερές 3d nand και stackable ιστορίες, να κοιτάξουν ΣΟΒΑΡΑ εκτός από το να αυξάνουν ΜΟΝΟ υπερθετικά τις επιδόσεις, να αυξήσουν με ένα ικανοποιητικό ποσοστό την αξιοπιστία.

@Spirosssss

Φίλε μου έχω ssd... (Μιας και δεν διάβασες οτι έγραψα ότι ήδη έχω ssd) Συγκεκριμένα, έχω τον OCZ Vector, OCZ Vector 180, έχω τον Samsung 840 Pro, και επίσης θα έχω σύντομα 2 επαγγελματικούς pci express ssd's στο rack που νοικιάζω.. Επίσης θυμίζω ότι επανέλαβα πολλές φορές ότι δεν έχω "ΦΕΤΙΧ" ούτε με τα ssd, ούτε με τους αρχαίους hdd... Χαλάνε και τα 2...

Αυτό που λέω είναι ότι ΔΕΝ νομίζω να χρειαστούν 2-3 χρόνια για να εξαφανιστούν οι hdd. Είναι σκληρά καρύδια και δεν πεθαίνουν εύκολα... ;) Γιατί; Γιατί αυτοί που αναπτύσουν τα non-volatile chips δεν ενδιαφέρονται καθόλου να μας δώσουν ένα ΚΑΛΟ ποσοστό αξιοπιστίας. Αυξάνουν υπερθετικά μόνο τις επιδόσεις, αλλά αδιαφορούν για την αξιοπιστία η τουλάχιστον για να μην είμαι τόσο απόλυτος και... κακός που τα "εχω όλα μπερδεμένα" και που πετάω "αρλούμπες" λέγοντας πράγματα που τάχα δεν γίνονται..., δεν ενδιαφέρονται και τόσο να δώσουν αξιοπιστία γιατί τα βήματα τους σε αυτόν τον τομέα είναι αργά, πολύ αργά...

Ιδέα μου είναι όλα αυτά, και παράλληλο σύμπαν... Θα βλέπω πολύ Morgan Freeman και through the wormhole...

@jax7480

Ωραία τα νούμερα που δίνεις, πολύ ωραία :) Δυστυχώς δεν είναι κάτι που κάνω λάθος εγώ η κάποιος άλλος... Αυτό που λέτε από τα γενοφάσκια του ήταν αξιόπιστα τα non-volatile chips, μόνο ώς ισχύον δεν μπορεί να χαρακτηριστεί... Θέλωντας να είμαι ειλικρινής μαζί σου/σας, μόλις διάβασα: "οι ssd ήταν από τα γενοφάσκια τους αξιόπιστοι" ε μια έπιασε ένας μικρός, ελεγχόμενος πάντα, γέλωτας :) Εξ ορισμού αυτά τα τσιπάκια έχουν τα θεματάκια τους με την αξιοπιστία... (nand) :) Προφανώς δεν θα έχεις ακούστά: Ουαααα μαμάαα ο vertex μου τα κλ@σε, ουααααα εκείνο, ουααααα το άλλο. Προφανώς δεν θα έχεις ακούσει ποτέ το μεγάλο failure rate ύστερα από ΚΑΚΗ χρήση από τότε που εμφανίστηκαν μέχρι τώρα. Προφανώς δεν έχεις ακούσει τους κάγκουρες άσχετους (νεόπλουτους και μη) που παίρνοντας τον super ντουπερ ssd και χρησιμοποιώντας τον ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως με έναν hdd, να τους μένει στο χέρι σε 6 μήνες, με κάθε μήνα να γίνεται μεγάλη μείωση στις επιδόσεις τους να βρίζουν εταιρείες, προιοντα, οικογένειες, υπολήψεις, θεούς, δαίμονες...

------

Κλείνοντας την παρέμβαση μου εδώ, θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά: Δεν ΕΧΩ φετιχ με τους ssd ούτε και τους hdd.. Έχω και από τα 2, και προτιμώ τους ssd εννοείται. Θα ήμουν τρελός να μην τους προτιμούσα... Φυσικά και ψηφίζω SSD! Θέλω και περιμένω όμως να γίνουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ βήματα στην αξιοπιστία τους, αν θέλετε με τον ίδιο ρυθμό που αυξάνουν τις επιδόσεις, με τον ίδιο ρυθμό να αυξάνουν την αξιοπιστία.... (ίσως και να έδιναν την προσοχή, εκεί ΠΡΩΤΑ, διότι πάσχει πολύ...)

Και εγώ καραγουστάρω τα ssd... Δεν κλείνω τα μάτια μου όμως... Υπάρχουν μειονεκτήματα που πρέπει να λυθούν η έστω... να διορθωθούν σε ικανοποιητικό βαθμό... Δεν συμφωνώ με αυτούς που τους παρουσιάζουν ως την "γη της επαγγελίας" στο storage... Δεν είναι... Θα έλεγα ότι είναι κάτι ενδιάμεσο. Βρίσκεται στην διαδικασία αυτή, αλλά έχει δουλειά ακόμα... :P

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now