MetallicGR

Στην αγορά οι πρώτοι Samsung 850 EVO SDDs των 4TB

Recommended Posts

@jax7480

Ωραία τα νούμερα που δίνεις, πολύ ωραία :) Δυστυχώς δεν είναι κάτι που κάνω λάθος εγώ η κάποιος άλλος... Αυτό που λέτε από τα γενοφάσκια του ήταν αξιόπιστα τα non-volatile chips, μόνο ώς ισχύον δεν μπορεί να χαρακτηριστεί... Θέλωντας να είμαι ειλικρινής μαζί σου/σας, μόλις διάβασα: "οι ssd ήταν από τα γενοφάσκια τους αξιόπιστοι" ε μια έπιασε ένας μικρός, ελεγχόμενος πάντα, γέλωτας :) Εξ ορισμού αυτά τα τσιπάκια έχουν τα θεματάκια τους με την αξιοπιστία... (nand) :) Προφανώς δεν θα έχεις ακούστά: Ουαααα μαμάαα ο vertex μου τα κλ@σε, ουααααα εκείνο, ουααααα το άλλο. Προφανώς δεν θα έχεις ακούσει ποτέ το μεγάλο failure rate ύστερα από ΚΑΚΗ χρήση από τότε που εμφανίστηκαν μέχρι τώρα. Προφανώς δεν έχεις ακούσει τους κάγκουρες άσχετους (νεόπλουτους και μη) που παίρνοντας τον super ντουπερ ssd και χρησιμοποιώντας τον ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως με έναν hdd, να τους μένει στο χέρι σε 6 μήνες, με κάθε μήνα να γίνεται μεγάλη μείωση στις επιδόσεις τους να βρίζουν εταιρείες, προιοντα, οικογένειες, υπολήψεις, θεούς, δαίμονες...

Άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

Είπες θέλεις ένα drive που να το ξεκωλιάζεις και σου ανέφερα πολλαπλές επιλογές.

Λες να ενδιαφέρει εμένα ή τον καθένα εδώ μέσα τι drives χρησιμοποιούσαν οι Κέλτες και οι Vikings?

Και για να κλείσω, σχετικά με αυτό που λες για τους λεφτάδες ή μη άσχετους, λυπάμαι αλλά ήταν άσχετοι και επίσης, δεν έκαναν έρευνα αγοράς. Αυτά παθαίνεις όταν πηγαίνεις γυμνός στ'αγγούρια.

Επίσης μεγάλο failure rate σε προϊόντα της προκοπής δεν υπήρξε ποτέ. Κάτι προϊόντα της πίπ@ς που έβγαλε η OCZ (βλέπε Octane series) και κάτι OCZ με JMicron controller, με αυτούς την πάτησαν οι περισσότεροι που θέλανε Ferrari με 5Κ?. Οι διαβασμένοι αγόρασαν Intel X25-M, Samsung ή Μtron και αυτοί που θέλανε να ξεκωλιάσουν τους SSD τους αγόρασαν X25-E (τα έσκασαν τα θύματα βλέπεις) αλλά ακόμα στο ebay κυκλοφορούν Intel X25-E που δουλεύουν (μετά από 8 χρόνια). Μάντεψε γιατί;

Οπότε ιστορίες για μεγάλα failure rate, σόρρυ αλλά τα ακούω βερεσέ. Οι HDD, είχαν, έχουν και θα έχουν μεγαλύτερο failure rate, απλά πράγματα. Όπως με όλα τα πράγματα στους υπολογιστές, έτσι και εδώ το μεγάλο failure rate είναι ανάμεσα στην καρέκλα και το πληκτρολόγιο. Αν ο κάθε άσχετος πάει και αγοράζει κάτι χωρίς να ξέρει τι είναι και πως πρέπει να το χρησιμοποιήσει, τότε είναι δικό του πρόβλημα και όχι του προϊόντος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now