thenextcornerman

Συμβουλές oc προς εναν newbie (2016 edition)

Recommended Posts

@Antisocial αρα ειμαστε βεβαιοι πως δεν φταιει το cpu και ειναι καθαρα θεμα ψυκτρας?

Ρωταω γιατι και με την stock που δοκιμασα under load τα ιδια temps εχω.

Να επαναλαβω βεβαια πως το Prime95 και το aida64 λενε διαφορετικες ιστοριες για τα max temp. Αλλα ακομα και τα 70 σε full load με h60 πολλα δεν ειναι ρε παιδια ?

edit : η αντλια ακουγεται, ειδικα αφου εφτιαξα την ρυθμιση για το fan speed στα bios. δεν ακουγεται πολυ αλλα ας πουμε πως ακουγεται.

Αυτό είναι το θέμα :glee:

Βεβαιος δεν μπορω να ειμαι για τιποτα, σου λεω μόνο τι νομιζω εγω οτι φταιει και τι θα εκανα αρχικα στην θεση σου! Δεν νομιζω οτι ειναι ο cpu!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο και την βοηθεια σου !

Υπαρχουν πιθανοτητες αν την κανω rma να μου δωσουν καποιο κανουριο μοντελο δεδομενου πως την h60 την πηρα πριν 3 χρονια ?

Link to comment
Share on other sites

@Antisocial αρα ειμαστε βεβαιοι πως δεν φταιει το cpu και ειναι καθαρα θεμα ψυκτρας?

Ρωταω γιατι και με την stock που δοκιμασα under load τα ιδια temps εχω.

Να επαναλαβω βεβαια πως το Prime95 και το aida64 λενε διαφορετικες ιστοριες για τα max temp. Αλλα ακομα και τα 70 σε full load με h60 πολλα δεν ειναι ρε παιδια ?

edit : η αντλια ακουγεται, ειδικα αφου εφτιαξα την ρυθμιση για το fan speed στα bios. δεν ακουγεται πολυ αλλα ας πουμε πως ακουγεται.

Προσωπική άποψη πάντα:

Σε αυτό που λες παραπάνω που έχω με bold δείχνει πιο πολύ να είναι θέμα ψύκτρας. Αν η H60 δούλευε σωστά, δεν υπάρχει περίπτωση να είχες ίδιες θερμοκρασίες.

Ή δεν γίνεται σωστή τοποθέτησή της ή έχει πρόβλημα. Όλα αυτό δείχνουν. Το CPU είναι πολύ σπάνια περίπτωση να έχει πρόβλημα (όχι πως δεν συμβαίνει βέβαια).

Τι θα έκανα εγώ:

Αν είσαι Αθήνα, ζήτα από κάποιον πιο έμπειρο να έρθει να ρίξει μια ματιά. Κέρνα ένα καφεδάκι ή σουβλάκια και να δει τι τρέχει με το σύστημα.

Μετά μπες στη διαδικασία να στείλεις την ψύκτρα για RMA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο επεξεργαστής σου βγαλε το από το μυαλό σου....την ώρα που στρεσαρεις το επεξεργαστή πόσο ρεύμα γράφει το cpu-z? Πιστεύω ότι τα έπαιξε η αντλία της και δεν μεταφέρεις το νερό αρκετά γρήγορα.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τρέξεις κάποιο παιχνιδι να δεις πως τα πάει?

σε παιχνιδια δεν πρεπει να εχω δει θερμοκρασιες ανω των 50-55 αλλα απο οσο ξερω, τα περισσοτερα games δεν ειναι cpu intensive παρα μαλλον gpu.

Link to comment
Share on other sites

Ποσταρω για update στο θεμα :

ενας φιλος μου δανεισε μια παλια 212 evo που ειχε σε αριστη βεβαια κατασταση για να την χρησιμοποιησω μεχρι να ερθει η αντικατασταση της h60.

Stock ταχυτητες ετρεξα στο x264 stress test max temp 45c.

Στα 4.2 attachment.php?attachmentid=62519&stc=1 ιδου τα αποτελεσματα, πολυ ευχαριστημενος γενικα.

καποιες ερωτησεις μιας και πλεον δεν ανησυχω για θερμοκρασιες : το vcore ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα η να το ριξω ?

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις !

nU1gsxE.png

nU1gsxE.png.249c27b570122c3c5bc23a762099

Link to comment
Share on other sites

Έχασα αρκετά ποστ, αλλά φαίνεται επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου για πρόβλημα στην ψύξη. ;)

Εφόσον πάρεις μια λειτουργική ψύκτρα, από εκεί και πέρα είναι διαδικασία trial and error για να βρεις την ιδανική τάση.

Ρίχνεις με μικρά βήματα την τάση στην συχνότητα που είσαι, τρέχεις ενα linx και αν το περάσει δοκίμασε να πέσεις και άλλο. Έτσι θα μπορείς να πετύχεις ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες.

Από την άλλη, μόλις έρθει η καινούρια και δεις ότι είσαι άνετος με τις θερμοκρασίες, εγώ θα δοκίμαζα για 4.3 ή 4.4, μπορείς να πετύχεις ικανοποιητικό o/c χωρίς να το παρακάνεις σε volt.

Link to comment
Share on other sites

Έχασα αρκετά ποστ, αλλά φαίνεται επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου για πρόβλημα στην ψύξη. ;)

Εφόσον πάρεις μια λειτουργική ψύκτρα, από εκεί και πέρα είναι διαδικασία trial and error για να βρεις την ιδανική τάση.

Ρίχνεις με μικρά βήματα την τάση στην συχνότητα που είσαι, τρέχεις ενα linx και αν το περάσει δοκίμασε να πέσεις και άλλο. Έτσι θα μπορείς να πετύχεις ακόμα καλύτερες θερμοκρασίες.

Από την άλλη, μόλις έρθει η καινούρια και δεις ότι είσαι άνετος με τις θερμοκρασίες, εγώ θα δοκίμαζα για 4.3 ή 4.4, μπορείς να πετύχεις ικανοποιητικό o/c χωρίς να το παρακάνεις σε volt.

ευχαριστω για την απαντηση !

δοκιμασα και 4.4 και μετα απο 1 ωρα η θερμοκρασια δεν ξεπερασε τους 79c, θα ελεγα πολυ ικανοποιημενος. μαλλον θα το αφησω εδω.

ερωτηση : τα cstates να τα πειραξω ? υπαρχει μια πληθωρα επιλογων που δεν εχω ιδεα τι κανουν (c3, c6/c7, eist) κλπ.

επισης το turbo mode να το κανω disable ?

Link to comment
Share on other sites

Τα cstates είναι για να ρίχνουν το ρεύμα εγώ τα έχω κλειστά, το turbo άστο enable.

οταν λες cstates υποθετω περιλαμβανεται και το eist και το thermal monitor etc ?

το turbo να το αφησω enabled στο default ? γιατι default οι τιμες ειναι στο 39, η δεν παιζει ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Γράφει στο bios τα cstates ξεχωριστά, το eist δεν έχει να κάνει με το ρεύμα απλά ρίχνει τα mhz του επεξεργαστή όταν δεν τα έχει ανάγκη, και αυτό πάντα κλειστό το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει στο bios τα cstates ξεχωριστά, το eist δεν έχει να κάνει με το ρεύμα απλά ρίχνει τα mhz του επεξεργαστή όταν δεν τα έχει ανάγκη, και αυτό πάντα κλειστό το έχω.

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια [MENTION=1118]venisk[/MENTION] !

υπαρχει περιπτωση να κατεβω Χανια για διακοπες το καλοκαιρι, θα χαρω πολυ να κερασω καφε !

ευχαριστω επισης ολους οσους βοηθησαν !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now