Recommended Posts

Πραγματικα ειμαι απογοητευμενος απο αυτα που δειχνεται!!,πρωτα μας κανετε test amd intel για επεξεργασιες εικονων κ οτι αλλο που ξερουμε ολοι μας πως οι intel εχουν το πανω χερι που γι'αυτο εχουν βγει κ μας λετε πλουσιοπαροχα πως οι ntel ειναι super κ συνφωνουμε ολοι για αυτο,μετα μας κοτσαρετε μια εξωτερικη καρτα γραφικων να δειτε επιδωσεις γιατι? αφου το δυνατοτερο κομματι των apus ειναι αυτο γιατι τους θαψατε ετσι? ειστε απαραδεχτοι στο κομματι αυτο να κοιτατε γιατι βγηκε ο καθε cpu κ οχι να λετε πως γερασανε η apus η απαντηση ειναι απλη ενας που θελει να δουλεψει κ θελει επεξεργαστικη ισχυ intel καρφωτο!!! οταν ομως θελει τα παντα απο games μονο apu καρφωτο!!!,ο λογος ειναι απλος πως ενας μεσος χρηστης με εναν a10 7870k παιζει τα παντα σε high settings την δε dota 2 την εχει για πλακα κ το κουτι ειναι αδειο κ αν ζηταει περισσοτερη gpu δυναμη κανει κ ενα crossfire με μια r7 250 2g gddr5 κ εκει η επιδοσεις εκτοξευονται!!! αυτο ειναι το ενα,το δευτερο ειναι πως βαλατε 2133mhz ddr3 στους apus γιατι? η πραγματικη τους δυναμη ειναι συνδιασμος 2400mhz με 2 x 8g η 4 x 4g κ το τριτο κ συμαντηκοτερο ειναι πως αν βαλεις εναν intel με 1200ευρω να εχει!!! διπλα με ενα apu χωρις καρτα γραφικων ειναι η μερα με την νυχτα στα games μονο!!!!! οποτε μην παραπληροφορειται τον κοσμο αδικα,το ξερουμε πως η intel ειναι δυναμη σε επεξεργαστες αλλα τα apus εχουν αλλη φυλοσοφια εντελως κ ειναι μονο για κατι σιγκεκριμενο μεσαιο game κ μπατζετ 350ευρω pc γιατι λοιπον ενας απλος gamer να σκασει ενα καρο λεφτα σε intel?? δεν καταλαβαινω το πνευμα σας ευχαριστω

τωρα μιλαμε ή κλανουμε? γιατι κανετε πως δε καταλαβενεται?

αν γουσταρετε να ζειτε σε apu συννεφακι μαγκια σας

βρηκατε 2 παιχνιδια που παιζουν αξιοπρεπως σε apu μας τα χτυπατε οπου σταθειτε και οπου βρεθειτε

αν γουσταρετε να παιζετε games σε 480p 640p 720p 900p 1080p στα τερμα low μαγκια σας

κανετε και συγκριτικα κιολας σε τετοιες αναλυσεις εν ετει 2016

που η τελευταια φορα που ειχα 720p οθονη ειναι πανω απο 10 χρονια πριν...

σταματηστε τη τσουρεκοποιηση...

παιξτε gtav ,dark souls 3, witcher 3, rise of the tomb raider, need for speed που παιζω αυτο το καιρο και ελατε να με βρειτε...

φιλε μου γεια σου καταρχην κ εγω περαμα μενω αν θες οποτε θες ελα να με βρεις κ εσυ να δεις τον a10 7870k να κανει θαυματα να δω τι θα λες φιλε μου μετα tomp raider gtaiv κ αλλα παιζω με το κτηνακι σε 1920 1080 ελα να πιουμε καφεδακι να τα δεις κ στην πραξη να δεις τι μπορει να κανει ενας apu με 450ευρω μονο

Αυτός ο φανμποισμός δεν οδηγεί πουθενά. Ανοιχτά μάτια μόνο και όχι θύματα του μάρκετιγκ. Αν κάποιος έχει αποφασίσει να δώσει τα λεφτά του σε Intel δικαίωμα του όπως επίσης δικαίωμα του είναι να τα δώσει και σε AMD. Γιατί λογομαχείτε λες και έχετε ποσοστά, στη τσέπη σας μπαίνουν; Κάθε μηχάνημα ανάλογα με τη τσέπη και τις ανάγκες του χρήστη, με ότι αυτό συνεπάγεται.

γιατι φιλε μου μερικοι κανουν πως δεν ξερουν τι παει να πει apu,εγω ποτε δεν ειπα για τους intel πως δεν ειναι δυναμη απλα ειμαι πληρες απογοητευμενος πλεον απο intel γιατι αυτα που κανει ο amd με μικρο μπατζετ στα games δεν μπορει να τα κανει ο intel χωρις καρτα γραφικων απλα πραγματα αντικημενικοτατα κ απλα

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ [MENTION=14965]kosgreece[/MENTION]

Το "Platform Wars" είναι μια σειρά άρθρων που αφορούν την ανάλυση των επιδόσεων και των δυνατοτήτων στις πλατφόρμες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά. Δεν αποτελεί λοιπόν review των A10 της AMD. Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα CPU που κυκλοφορούν, όμως με τα συγκεκριμένα κομμάτια που έχουμε στην διαθεσή μας μπορεί κάποιος να εξάγει συμπεράσματα ακόμα και για τα CPU που λείπουν.

Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο ασχοληθήκαμε με τις καθαρές επεξεργαστικές επιδόσεις της κάθε μονάδας. Για να μην υπάρξουν περαιτέρω μπερδέματα, κάνω και την ανάλογη προσθήκη στον τίτλο του άρθρου.

Στο διαταύτα, για να μπορέσουμε να αναλύσουμε τις καθαρές επιδόσεις του επεξεργαστή, το πως επηρρεάζει αυτός το σύστημα και τι να περιμένει κανείς από την κάθε πλατφόρμα, έπρεπε να αποκλείσουμε - ή έστω να περιορίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο - τις εξωγενείς παραμέτρους, αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε το ίδιο hardware ή οι ίδιοι χρονισμοί στις μνήμες.

Επίσης μπορεί εσύ ή ο οποιοσδήποτε να ενδιαφέρεται για gaming σύστημα με την ενσωματωμένη κάρτα, υπάρχει όμως και κόσμος ο οποίος θέλει να "σώσει" λεφτά από από την πλατφόρμα του για να τα δώσει στην κάρτα γραφικών. Εκεί θα πρέπει να απαντήσουμε στο κατά πόσο το CPU μπορεί να αποτελέσει bottleneck και τι να περιμένει κανείς επενδύοντας σε μια συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Όπως είπα και νωρίτερα, οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών αποτελούν ένα διαφορετικό κεφάλαιο. Μέρος της απόφασης να σπάσει το άρθρο σε διάφετικά κεφάλαια ήταν να χωριστεί σε θεματικές ενότητες ώστε να μην κουράζει και να απαντά σε συγκεκριμένα θέματα. Δεν υπάρχει δόλος ώστε να "θάψουμε" τα APU - όπως λείπουν οι μετρήσεις και η ανάδειξη των δυνατοτήτων των iGPU, άλλο τόσο λείπει και από τις Intel και το τί μπορεί να κάνει το quicksync, για παράδειγμα.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ @kosgreece

Το "Platform Wars" είναι μια σειρά άρθρων που αφορούν την ανάλυση των επιδόσεων και των δυνατοτήτων στις πλατφόρμες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά. Δεν αποτελεί λοιπόν review των A10 της AMD. Δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα CPU που κυκλοφορούν, όμως με τα συγκεκριμένα κομμάτια που έχουμε στην διαθεσή μας μπορεί κάποιος να εξάγει συμπεράσματα ακόμα και για τα CPU που λείπουν.

Στο συγκεκριμένο κεφάλαιο ασχοληθήκαμε με τις καθαρές επεξεργαστικές επιδόσεις της κάθε μονάδας. Για να μην υπάρξουν περαιτέρω μπερδέματα, κάνω και την ανάλογη προσθήκη στον τίτλο του άρθρου.

Στο διαταύτα, για να μπορέσουμε να αναλύσουμε τις καθαρές επιδόσεις του επεξεργαστή, το πως επηρρεάζει αυτός το σύστημα και τι να περιμένει κανείς από την κάθε πλατφόρμα, έπρεπε να αποκλείσουμε - ή έστω να περιορίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο - τις εξωγενείς παραμέτρους, αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε το ίδιο hardware ή οι ίδιοι χρονισμοί στις μνήμες.

Επίσης μπορεί εσύ ή ο οποιοσδήποτε να ενδιαφέρεται για gaming σύστημα με την ενσωματωμένη κάρτα, υπάρχει όμως και κόσμος ο οποίος θέλει να "σώσει" λεφτά από από την πλατφόρμα του για να τα δώσει στην κάρτα γραφικών. Εκεί θα πρέπει να απαντήσουμε στο κατά πόσο το CPU μπορεί να αποτελέσει bottleneck και τι να περιμένει κανείς επενδύοντας σε μια συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Όπως είπα και νωρίτερα, οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών αποτελούν ένα διαφορετικό κεφάλαιο. Μέρος της απόφασης να σπάσει το άρθρο σε διάφετικά κεφάλαια ήταν να χωριστεί σε θεματικές ενότητες ώστε να μην κουράζει και να απαντά σε συγκεκριμένα θέματα. Δεν υπάρχει δόλος ώστε να "θάψουμε" τα APU - όπως λείπουν οι μετρήσεις και η ανάδειξη των δυνατοτήτων των iGPU, άλλο τόσο λείπει και από τις Intel και το τί μπορεί να κάνει το quicksync, για παράδειγμα.

Κακος κανατε λοιπον αυτα τα test τα κανατε αδικα κ χωρις αντικρισμα,βαζουν ποτε εναν apu με εναν intel με ενσωματομενη καρτα γραφικων κ μια κανονικη ποια ηταν η φυλοσοφια του test ακομα δεν εχω καταλαβει παρο'ολο που απαντησατε,Η AMD ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΕΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ Κ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΟΙ APUS ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΕ ΕΠΕΡΓΑΣΤΙΚΗ ΙΣΧΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ GAMING ΜΕΣΑΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ,εκτος αυτου ομως μιας κ ειμαι κατοχος κ intel κ amd θα ηθελα να σας διαπηστωσω κατι περα απο την επεργαστικη ισχυ των test εχω κανει crossfire με μια r7 250 2g gddr5 σε εναν a10 7870k κ εχω ιδιες επιδοσεις σχεδον δλδ μερικα fps ποιο κατω με μια gtx 750 ti 2g οπου εχω σε συστημα intel με i7 κ ειναι παρατημενο κ ο λογος ειναι πως παιζω games ανετα!! με τον 7870k σε 1920 1080 κ ultra settings εκτος μερικων games με μερικες παραχωρισεις,αυτο μονο για μενα ειναι υπερπληρες καντε τα test σας κ θα το δειτε κ στην πραξη κ εσεις το μπατζετ δε του ενος συστηματος με του αλλου ειναι μερα με την νυχτα,τωρα αν θελει καποιος να παρει τουμπανοκαρτα κ να βλεπει τα fps να τρελαινονται αυτο ειναι αλο θεμα παλι,οι fx ειναι αυτοι που επρεπε να βαλετε τα test με τους intel που δεν εχουν κ καρτα γραφικων που οι intel θα νικαγαν κατακρατος κ συνφωνω κ εγω

Edited by kosgreece
Link to comment
Share on other sites

ψιτ.

πάντως αν δεν το έχεις διαβάσει, χάνεις ένα ωραίο review. ίσως με το διάβασμα καταλάβεις λίγο δυο τρία πράγματα γενικότερα, και προς τα που βαδίζουν όλα αυτά που λες.

το διαβασα φιλε μου,την παρατηρηση (κοτσανα για σενα) την εκανα γιατι το συγκριτικο δεν ανεδειξε την ανωτεροτητα του Α10 στα ενσωματωμενα γραφικα!!!!Το θεμα θα λυθει στο επομενο συγκριτικο που θα γινει ΧΩΡΙΣ ανεξαρτητη καρτα γραφικων(εκει να δεις κηδεια για την ιντελ)!!!!!!!!

ζητω συγγνωμη αλλα δεν αντεξα...

[video=youtube;zE1nbMbuOXI]

Ενταξει το τερματισες......

Edited by AMD USER
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14955]AMD USER[/MENTION] τελεία είπα και εγώ κοτσάνα! :bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

να μου για την Intel, να μου και για την AMD. δεν κερδίζω τίποτα από καμιά εταιρία, ούτε με ταΐζουν, ούτε με ντύνουν. νιώσε λίγο. τι κηδείες και χ@ζ@ μου λες? ούτε που με νοιάζει ρε αγορίνα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα πολυ γελιο εχουμε ρε παιδες χαχαχαχαχα κατσε να παω να παιξω λιγο gtaiv με το κτηνακι μου σε ultra settings να ηρεμησω,εγω δεν χρειαζομαι gtx 980 η οποια αλλη για να τα παιξω φουλ ολα κ οποιος θελει ας ερθει να το δει κ απο κοντα απο εκει κ περα πειτε οτι γουσταρετε,καλυτερα ας κανουμε τον σταυρο μας απο εκει που βγαινει ο ηλιος καθε πρωι χρονιαρες μερες!! ααα κ ξεχασα εχουμε πολυ πλακα ρεεεεεεεεεεεεεεε χαχαχαχαχαχαχαχα ολα τα αλλα απο κοντα αλλιως το βιολι βιολακι

Link to comment
Share on other sites

επησεις το σιγκριτικο το νεο αν κανετε crossfire με apu 7870k μην κανετε με r7 250 με 384sp αλλα με r7 250 2g με 512sp με τις απλες r7 250 δεν θα κανετε τπτ απλα διευκρινηση γιατι με τους 384 δεν θα δειτε επιθυμητα αποτελεσματα θα ειναι μουφα ολα μονο με 512 θα δειτε τρελη διαφορα κ η μνημη gddr5

Edited by kosgreece
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα πολυ γελιο εχουμε ρε παιδες χαχαχαχαχα κατσε να παω να παιξω λιγο gtaiv με το κτηνακι μου σε ultra settings να ηρεμησω,εγω δεν χρειαζομαι gtx 980 η οποια αλλη για να τα παιξω φουλ ολα κ οποιος θελει ας ερθει να το δει κ απο κοντα απο εκει κ περα πειτε οτι γουσταρετε,καλυτερα ας κανουμε τον σταυρο μας απο εκει που βγαινει ο ηλιος καθε πρωι χρονιαρες μερες!! ααα κ ξεχασα εχουμε πολυ πλακα ρεεεεεεεεεεεεεεε χαχαχαχαχαχαχαχα ολα τα αλλα απο κοντα αλλιως το βιολι βιολακι

Έπαιξες παιχνίδι οκταετίας στα ultra;

14c0f057abec6dabfc5be48cbbd0d904fef889a8781eee667984089207daf998-300x151.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ για οποιον δεν πιστευει μπορειται να δειτε απο εδω μερικες φωτο με i7 κ gtx 750 ti απο internetattachment.php?attachmentid=62634&stc=1attachment.php?attachmentid=62635&stc=1

κ το δικο μου με overclock στον επεξεργαστη κ στο in game ειναι κομπλε οποιος αλλος εχει κατι να δειξει ας το κανει

1.jpg

2.jpg

1.jpg.4cf08f17701c7a7fe657b371765348aa.j

2.jpg.d5853accac73944fbf7973c8a26777fb.j

Link to comment
Share on other sites

επησεις το σιγκριτικο το νεο αν κανετε crossfire με apu 7870k μην κανετε με r7 250 με 384sp αλλα με r7 250 2g με 512sp με τις απλες r7 250 δεν θα κανετε τπτ απλα διευκρινηση γιατι με τους 384 δεν θα δειτε επιθυμητα αποτελεσματα θα ειναι μουφα ολα μονο με 512 θα δειτε τρελη διαφορα κ η μνημη gddr5

Δυστυχώς δύσκολο να βρούμε την συγκεκριμένη

Link to comment
Share on other sites

κ για οποιον δεν πιστευει μπορειται να δειτε απο εδω μερικες φωτο με i7 κ gtx 750 ti απο internetattachment.php?attachmentid=62634&stc=1attachment.php?attachmentid=62635&stc=1

κ το δικο μου με overclock στον επεξεργαστη κ στο in game ειναι κομπλε οποιος αλλος εχει κατι να δειξει ας το κανει

Για αρχη να ξεκαθαρισω οτι ειμαι fan της AMD και οτι ειχα πριν τον i7 3770k και την gtx 750 ti ηταν AMD.

Επισης για budget gaming οι apu ειναι οτι καλυτερο.Περιμενω να δω zen+polaris apu ειμαι πολυ αιδιοδοξος!!!

attachment.php?attachmentid=63033&stc=1

Οι πληροφοριες ειναι απο το συστημα μου.Στο Quality το εχω Ultra και στο Tessellation το εχω normal το antialiasing το εχω 4xAA.

Ειμαι περιεργος να το κανεις με αυτον τον τροπο και να πηραξεις το tessellation απο τους drivers και να κανεις δυο benchmark ενα με x8 και ενα x16.

Και αλλο ενα με την μονη διαφορα αντι το quality να ειναι ultra το εχω βαλει high

attachment.php?attachmentid=63034&stc=1

gtx750ti.jpg

gtx750ti2.jpg

gtx750ti.jpg.cdb67a03d975c79e67b6dd76e95

gtx750ti2.jpg.aa60fee0c1d520d87212de6519

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Vga Sapphire radeon r7 250 512sp edition 2gb gddr5 pci-e retail - Καρτα γραφικων (PER.510911)

εδω ειναι φιλε μου η καρτουλα αν θελετε να την βρειτε!!

Αυτη ειναι με chip cape verde (κοινος μια 7750 με αλλο ονομα) πως γινεται να ειναι dual graphics?

Ολη η σειρα των 7xxx apu ειναι συμβατη με oland και oland xt οχι με cape verde.

Εσυ εχεις με αυτην με 512 sp και σου λειτουργησε dual graphics?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι με chip cape verde (κοινος μια 7750 με αλλο ονομα) πως γινεται να ειναι dual graphics?

Ολη η σειρα των 7xxx apu ειναι συμβατη με oland και oland xt οχι με cape verde.

Εσυ εχεις με αυτην με 512 sp και σου λειτουργησε dual graphics?

κι ομως κανω dual κανονικα κ ειναι τουμπανο ρωτησα πριν την παρω κ δεν κανει crossfire την amd κ μου απαντησε κανονικοτατα ολο αυτο επηδει η ενσωματωμενη ειναι 512sp κ γι αυτο κανει μια χαρα επησεις μου ειπε η amd πως μπορω να κανω κ 3λο crossfire αλλα θα γινει γιουσουρουμ μετα χαχαχαχαχα

Edited by kosgreece
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη να ξεκαθαρισω οτι ειμαι fan της AMD και οτι ειχα πριν τον i7 3770k και την gtx 750 ti ηταν AMD.

Επισης για budget gaming οι apu ειναι οτι καλυτερο.Περιμενω να δω zen+polaris apu ειμαι πολυ αιδιοδοξος!!!

attachment.php?attachmentid=63033&stc=1

Οι πληροφοριες ειναι απο το συστημα μου.Στο Quality το εχω Ultra και στο Tessellation το εχω normal το antialiasing το εχω 4xAA.

Ειμαι περιεργος να το κανεις με αυτον τον τροπο και να πηραξεις το tessellation απο τους drivers και να κανεις δυο benchmark ενα με x8 και ενα x16.

Και αλλο ενα με την μονη διαφορα αντι το quality να ειναι ultra το εχω βαλει high

attachment.php?attachmentid=63034&stc=1

επανερχομαι κ με δικα μου φιλε μου στις ρυθμησεις που εβαλες να σαι καλα :cocksure:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Editorial [MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] :T: Αναμένουμε παρόμοιο με τις ενσωματωμένες GPUs και τα χουνέρια τους!

Παιδιά, δεν χρειάζεται να φανατίζεστε σύμφωνα με τις πλατφόρμες που έχετε,

να τις αντιπροσωπεύετε και να προσωποποιήστε βάση αυτών επειδή κάτι στις μετρήσεις

ή στην μεθοδολογία δεν σας άρεσε.

Αυτό το editorial μέτρησε την δύναμη των επεξεργαστών ώς επεξεργαστική ισχύ.

Δεν παραπληροφορούμε κανέναν, ούτε επιδιώκουμε να το κάνουμε, ούτε μας πληρώνει

η Intel ή η AMD για να παράξουμε αυτό το υλικό. Τα μισά πράγματα τα έχουμε αγοράσει

και ο Γιώργος έκανε αρκετές ώρες για να το βγάλει.

Μπορείτε πάντα να μας γράφετε τις παρατηρήσεις σας (αφού διαβάσετε το θέμα), τις ιδέες σας και τα σχόλια σας

με κόσμιο τρόπο. Δεν είμαστε οι τέλειοι, ούτε τα κάνουμε όλα πάντα σωστά, αλλά αυτό το θέμα

έλεγε από την αρχή τι μετράει και γιατί και είστε απαράδεκτοι όσοι παρεκτραπήκατε.

Αυτά τα "ντροπή σας" και τα "απαράδεχτοι" δεν αρμόζουν εδώ μέσα

και κακώς δεν σας "έκοψαν" από τα πρώτα σας post. Αυτά μπορείτε να τα λετε στην εφορία της

γειτονιάς σας, στην ΔΕΗ άμα κλείνουν και περιμένετε από τις 6 το πρωί και σας διώχνουν, στο

καφενείο επίσης της γειτονιάς σας και όπου αλλού σας παίρνει η παιδεία σας να τα λέτε.

Έγινα απόλυτα κατανοητός σχετικά με τις εκφράσεις σας?

Τώρα όσον αφορά τις αψιμαχίες που έχετε μεταξύ σας, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν,

αλλα και εδώ μπορείτε να το κάνετε με όμορφο τρόπο.

Για να κλείσω, ναι, και με τα APU μπορείς να παίξεις παιχνίδια και με αυτόνομες GPU.

Με το τι θεωρεί ο καθένας Gaming, με το τι είναι ευχαριστημένος και με το πόσο βαρύ

είναι του καθενός το πορτοφόλι...δεν είναι δική μας δουλειά. Είναι δική σας.

Εμείς μετράμε, βγάζουμε νούμερα και τα συγκρίνουμε.

Όι νορμαλ άνθρωποι βλέπουν τα γραφήματα διαβάζουν και το κείμενο και τα καταλαβαίνουν όλα.

Οι υπόλοιποι μπορείτε να μιλάτε για ιστορίες συνωμοσίας, μάγισσες επάνω σε σκουπόξυλα

και ποτάμια με αντίθετη ροή.

PS. Για να σας προλάβω, παίζω παιχνίδια 10ετίας - γιατί αυτά μου αρέσουν - σε 24άρα με GTX 280

- 8ετίας πλέον - και ενίοτε κανένα CS:GO σε laptop 3 ετίας με ενσωματωμένη της Intel.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω 100% οτι το παληκαρι εβγαλε τα ματια του ειναι απολυτα σεβαστο και επισης ειναι απαραδεκτο να βριζουμε!!!

Χωρις να θελω να κανω υποδειξεις δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζε κατηγοριες σε σχεση με την τιμη και τις επιδοσεις πχ athlon x4 880k vs i3 6100 vs fx 6350 που πανω κατω αυτα παιζουν στην ιδια κατηγορια η fx 8350 vs i5 6500.Ειναι κατανοητο οτι δεν γινεται να εχετε ολα τα hardware.Επισης οι apu ειναι μια κατηγορια μονοι τους που εκει θα μπορουσατε να συγκρινετε ολες τις υπαρχουσες ενσωματωμενες καρτες γραφικων των επεξεργαστων intel hd-intel iris pro-amd r3-amd r5-amd r7.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Υ.Γ. Αν εχεις καποιον γνωστο που να το εχει δοκιμασε το tom clancy's the division πιστευω οτι μπορει να σου αρεσει εκτος και αν οι υποχρεωσεις που εχεις δεν στο επιτρεπουν

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω 100% οτι το παληκαρι εβγαλε τα ματια του ειναι απολυτα σεβαστο και επισης ειναι απαραδεκτο να βριζουμε!!!

Χωρις να θελω να κανω υποδειξεις δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζε κατηγοριες σε σχεση με την τιμη και τις επιδοσεις πχ athlon x4 880k vs i3 6100 vs fx 6350 που πανω κατω αυτα παιζουν στην ιδια κατηγορια η fx 8350 vs i5 6500.Ειναι κατανοητο οτι δεν γινεται να εχετε ολα τα hardware.Επισης οι apu ειναι μια κατηγορια μονοι τους που εκει θα μπορουσατε να συγκρινετε ολες τις υπαρχουσες ενσωματωμενες καρτες γραφικων των επεξεργαστων intel hd-intel iris pro-amd r3-amd r5-amd r7.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Υ.Γ. Αν εχεις καποιον γνωστο που να το εχει δοκιμασε το tom clancy's the division πιστευω οτι μπορει να σου αρεσει εκτος και αν οι υποχρεωσεις που εχεις δεν στο επιτρεπουν

Δεν έχεις/έχετε καταλάβει πως δεν έχουμε πρόβλημα με τις υποδείξεις.

Σοβαρά τώρα, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τις προτάσεις σας και τις ιδέες σας.

Και φυσικά δεν θα παρεξηγηθείς. Θα μας απαντήσει ο Γιώργος σχετικά με αυτά που λές

γιατί νομίζω πως μας λείπει αρκετό hardware από αυτά που αναφέρεις!

Συνήθως παίζω κανα παιχνίδι όταν βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω

δλδ κάποια Κυριακή, πιθανόν και μια Κυριακή τον μήνα.

Μ'αρέσει η παλιά Dota, κάτι παλιά στραηγικής τύπου C&C και το CS:GO το παίζω

καμιά φορά επειδη έχω παρέα φίλους! Θα το δοκιμάσω και το TC που λές και θα

αναφέρω πίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά από τον Γιώργο αλλά θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα.

Επειδή θεωρώ ξεπερασμένο να χρησιμοποιεί κάποιος Handbrake για απλό video conversion σε τέτοιους επεξεργαστές συμπεριλαμβανομενων και των Core i3 δίχως να εκμεταλλευεται gpu acceleration, προτείνω τα εξής προγράμματα.

A's Video Converter

A's Video Converter

MediaEspresso 7.5

MediaEspresso 7.5 Video, Photo & Music Converter | CyberLink

Επίσης να επεκταθεί η σουίτα με Video editing προγράμματα όπως το Cyberlink PowerDirector αλλά και το Sony Vegas οπού υποστηρίζουν OpenCL και AMD VCE/QuickSync, λυπάμαι αλλά wPrime 32M, HwBot Prime κλπ συνθετικά μπεντσοειδή δεν ενδιαφέρoυν κανέναν στην πραγματικότητα εκτός από τους επαγγελματίες του overclocking, προσωπικά τα θεωρώ παντελώς ξεπερασμένα στην κατηγορία των APUs και των μικρών επεξεργαστών.

Ποιο πολύ ενδιαφέρει το αγοραστικό κοινό αυτής της κατηγορίας να παίζει τις ταινίες και τις σειρές του στα 60 fps μέσω του SmoothVideo Project η μέσω GPU με την τεχνολογία Fluid Motion Video της AMD, παραθέτω.

Bluesky Frame Rate Converter

https://www.svp-team.com/w/index.php?title=Main_Page

https://www.svp-team.com/wiki/SVPmark

Επίσης έλειψαν 2-3 game benchmarks ανάμεσα στις GPU των APUs της AMD και των Intel HD Graphics των επεξεργαστών της Intel, για ποιον λόγο; Με DX12 τίτλους την επόμενη φορά όπως το Forza Motorsport 6 Apex που είναι και δωρεάν στα Windows 10. Καλή συνέχεια.

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/forza-motorsport-6-apex-beta/9nblggh3shm7

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω 100% οτι το παληκαρι εβγαλε τα ματια του ειναι απολυτα σεβαστο και επισης ειναι απαραδεκτο να βριζουμε!!!

Χωρις να θελω να κανω υποδειξεις δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζε κατηγοριες σε σχεση με την τιμη και τις επιδοσεις πχ athlon x4 880k vs i3 6100 vs fx 6350 που πανω κατω αυτα παιζουν στην ιδια κατηγορια η fx 8350 vs i5 6500.Ειναι κατανοητο οτι δεν γινεται να εχετε ολα τα hardware.Επισης οι apu ειναι μια κατηγορια μονοι τους που εκει θα μπορουσατε να συγκρινετε ολες τις υπαρχουσες ενσωματωμενες καρτες γραφικων των επεξεργαστων intel hd-intel iris pro-amd r3-amd r5-amd r7.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Υ.Γ. Αν εχεις καποιον γνωστο που να το εχει δοκιμασε το tom clancy's the division πιστευω οτι μπορει να σου αρεσει εκτος και αν οι υποχρεωσεις που εχεις δεν στο επιτρεπουν

Όπως είπε και ο Βασίλης νωρίτερα, είμαστε ανοιχτοί στις βελτιώσεις και εννοείται ότι θέλουμε να παρουσιάζουμε περιεχόμενο το οποίο πρωτίστως ενδιαφέρει εσάς. Καμία παρεξήγηση λοιπόν ;)

Δυστυχώς όσους επεξεργαστές αναφέρεις, κανένας δεν βρίσκεται στην κατοχή μας, οπότε θα πρέπει να "ψαχτούμε" για να βρούμε τα δείγματα. Το κρατάμε υπ' όψη φυσικά.

Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αναλυτικό αφιέρωμα για τις iGPU θα ακολουθήσει.

Καλή δουλειά από τον Γιώργο αλλά θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα.

Επειδή θεωρώ ξεπερασμένο να χρησιμοποιεί κάποιος Handbrake για απλό video conversion σε τέτοιους επεξεργαστές συμπεριλαμβανομενων και των Core i3 δίχως να εκμεταλλευεται gpu acceleration, προτείνω τα εξής προγράμματα.

A's Video Converter

A's Video Converter

MediaEspresso 7.5

MediaEspresso 7.5 Video, Photo & Music Converter | CyberLink

Επίσης να επεκταθεί η σουίτα με Video editing προγράμματα όπως το Cyberlink PowerDirector αλλά και το Sony Vegas οπού υποστηρίζουν OpenCL και AMD VCE/QuickSync, λυπάμαι αλλά wPrime 32M, HwBot Prime κλπ συνθετικά μπεντσοειδή δεν ενδιαφέρoυν κανέναν στην πραγματικότητα εκτός από τους επαγγελματίες του overclocking, προσωπικά τα θεωρώ παντελώς ξεπερασμένα στην κατηγορία των APUs και των μικρών επεξεργαστών.

Ποιο πολύ ενδιαφέρει το αγοραστικό κοινό αυτής της κατηγορίας να παίζει τις ταινίες και τις σειρές του στα 60 fps μέσω του SmoothVideo Project η μέσω GPU με την τεχνολογία Fluid Motion Video της AMD, παραθέτω.

Bluesky Frame Rate Converter

https://www.svp-team.com/w/index.php?title=Main_Page

https://www.svp-team.com/wiki/SVPmark

Επίσης έλειψαν 2-3 game benchmarks ανάμεσα στις GPU των APUs της AMD και των Intel HD Graphics των επεξεργαστών της Intel, για ποιον λόγο; Με DX12 τίτλους την επόμενη φορά όπως το Forza Motorsport 6 Apex που είναι και δωρεάν στα Windows 10. Καλή συνέχεια.

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/forza-motorsport-6-apex-beta/9nblggh3shm7

Ένας από τους λόγους που διατηρούμε κάποιο "bench" προγράμματα είναι γιατί παράγουν συνεπή αποτελέσματα, και παρουσιάζουν εύκολα στην κατανόηση αποτελέσματα. Ούτως η άλλως δεν είναι αυτά που διαμορφώνουν την συνολική εικόνα, παρά ένα μικρό μέρος της ώστε να αντιληφθεί ο αναγνώστης σε ποια περιοχή απόδοσης βρέθηκε η κάθε πλατφόρμα.

Οι προτάσεις σου είναι αρκετά αξιοσέβαστες, αλλά δεν το κρύβω ότι θα χρειαστεί μερική έρευνα αρχικά για να δούμε πόσο consistent είναι τα αποτελέσματα που βγαίνουν. Αν δηλαδή σε 4-5 runs δεν υπάρχει απόκλιση στα αποτελέσματα.

Εννοείται φυσικά ότι θα επικεντρωθούμε και στις δυνατότητες playback.

Τώρα όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, σε χάνω λίγο διότι τα gaming benchmarks στο συγκεκριμένο άρθρο έγιναν με ξεχωριστή κάρτα γραφικών, για να δούμε αν και κατά πόσο υπάρχει bottleneck από τα CPUs. Για τις ενσωματωμένες λοιπόν θα εστιάσουμε σε διάφορα παιχνίδια, από απλά έως απαιτητικά. Το Forza ίσως συμπεριληφθεί, αρκεί να γίνει μια αξιολόγηση πρώτα και υπάρχει η δυνατότητα για benchmark χωρίς user input που επηρεάζει τα αποτελέσματα.

Το επόμενο άρθρο θα έρθει γύρω στον Ιούλιο, θα μας συγχωρέσετε αλλά έρχεται μια Computex στην οποία θα παραβρεθούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now