Recommended Posts

Θα συμφωνησω 100% οτι το παληκαρι εβγαλε τα ματια του ειναι απολυτα σεβαστο και επισης ειναι απαραδεκτο να βριζουμε!!!

Χωρις να θελω να κανω υποδειξεις δεν θα ηταν καλυτερα να εβαζε κατηγοριες σε σχεση με την τιμη και τις επιδοσεις πχ athlon x4 880k vs i3 6100 vs fx 6350 που πανω κατω αυτα παιζουν στην ιδια κατηγορια η fx 8350 vs i5 6500.Ειναι κατανοητο οτι δεν γινεται να εχετε ολα τα hardware.Επισης οι apu ειναι μια κατηγορια μονοι τους που εκει θα μπορουσατε να συγκρινετε ολες τις υπαρχουσες ενσωματωμενες καρτες γραφικων των επεξεργαστων intel hd-intel iris pro-amd r3-amd r5-amd r7.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω.

Υ.Γ. Αν εχεις καποιον γνωστο που να το εχει δοκιμασε το tom clancy's the division πιστευω οτι μπορει να σου αρεσει εκτος και αν οι υποχρεωσεις που εχεις δεν στο επιτρεπουν

Όπως είπε και ο Βασίλης νωρίτερα, είμαστε ανοιχτοί στις βελτιώσεις και εννοείται ότι θέλουμε να παρουσιάζουμε περιεχόμενο το οποίο πρωτίστως ενδιαφέρει εσάς. Καμία παρεξήγηση λοιπόν ;)

Δυστυχώς όσους επεξεργαστές αναφέρεις, κανένας δεν βρίσκεται στην κατοχή μας, οπότε θα πρέπει να "ψαχτούμε" για να βρούμε τα δείγματα. Το κρατάμε υπ' όψη φυσικά.

Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο ποστ, αναλυτικό αφιέρωμα για τις iGPU θα ακολουθήσει.

Καλή δουλειά από τον Γιώργο αλλά θα ήθελα να επισημάνω μερικά πράγματα.

Επειδή θεωρώ ξεπερασμένο να χρησιμοποιεί κάποιος Handbrake για απλό video conversion σε τέτοιους επεξεργαστές συμπεριλαμβανομενων και των Core i3 δίχως να εκμεταλλευεται gpu acceleration, προτείνω τα εξής προγράμματα.

A's Video Converter

A's Video Converter

MediaEspresso 7.5

MediaEspresso 7.5 Video, Photo & Music Converter | CyberLink

Επίσης να επεκταθεί η σουίτα με Video editing προγράμματα όπως το Cyberlink PowerDirector αλλά και το Sony Vegas οπού υποστηρίζουν OpenCL και AMD VCE/QuickSync, λυπάμαι αλλά wPrime 32M, HwBot Prime κλπ συνθετικά μπεντσοειδή δεν ενδιαφέρoυν κανέναν στην πραγματικότητα εκτός από τους επαγγελματίες του overclocking, προσωπικά τα θεωρώ παντελώς ξεπερασμένα στην κατηγορία των APUs και των μικρών επεξεργαστών.

Ποιο πολύ ενδιαφέρει το αγοραστικό κοινό αυτής της κατηγορίας να παίζει τις ταινίες και τις σειρές του στα 60 fps μέσω του SmoothVideo Project η μέσω GPU με την τεχνολογία Fluid Motion Video της AMD, παραθέτω.

Bluesky Frame Rate Converter

https://www.svp-team.com/w/index.php?title=Main_Page

https://www.svp-team.com/wiki/SVPmark

Επίσης έλειψαν 2-3 game benchmarks ανάμεσα στις GPU των APUs της AMD και των Intel HD Graphics των επεξεργαστών της Intel, για ποιον λόγο; Με DX12 τίτλους την επόμενη φορά όπως το Forza Motorsport 6 Apex που είναι και δωρεάν στα Windows 10. Καλή συνέχεια.

https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/forza-motorsport-6-apex-beta/9nblggh3shm7

Ένας από τους λόγους που διατηρούμε κάποιο "bench" προγράμματα είναι γιατί παράγουν συνεπή αποτελέσματα, και παρουσιάζουν εύκολα στην κατανόηση αποτελέσματα. Ούτως η άλλως δεν είναι αυτά που διαμορφώνουν την συνολική εικόνα, παρά ένα μικρό μέρος της ώστε να αντιληφθεί ο αναγνώστης σε ποια περιοχή απόδοσης βρέθηκε η κάθε πλατφόρμα.

Οι προτάσεις σου είναι αρκετά αξιοσέβαστες, αλλά δεν το κρύβω ότι θα χρειαστεί μερική έρευνα αρχικά για να δούμε πόσο consistent είναι τα αποτελέσματα που βγαίνουν. Αν δηλαδή σε 4-5 runs δεν υπάρχει απόκλιση στα αποτελέσματα.

Εννοείται φυσικά ότι θα επικεντρωθούμε και στις δυνατότητες playback.

Τώρα όσον αφορά την τελευταία σου πρόταση, σε χάνω λίγο διότι τα gaming benchmarks στο συγκεκριμένο άρθρο έγιναν με ξεχωριστή κάρτα γραφικών, για να δούμε αν και κατά πόσο υπάρχει bottleneck από τα CPUs. Για τις ενσωματωμένες λοιπόν θα εστιάσουμε σε διάφορα παιχνίδια, από απλά έως απαιτητικά. Το Forza ίσως συμπεριληφθεί, αρκεί να γίνει μια αξιολόγηση πρώτα και υπάρχει η δυνατότητα για benchmark χωρίς user input που επηρεάζει τα αποτελέσματα.

Το επόμενο άρθρο θα έρθει γύρω στον Ιούλιο, θα μας συγχωρέσετε αλλά έρχεται μια Computex στην οποία θα παραβρεθούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη να ξεκαθαρισω οτι ειμαι fan της AMD και οτι ειχα πριν τον i7 3770k και την gtx 750 ti ηταν AMD.

Επισης για budget gaming οι apu ειναι οτι καλυτερο.Περιμενω να δω zen+polaris apu ειμαι πολυ αιδιοδοξος!!!

attachment.php?attachmentid=63033&stc=1

Οι πληροφοριες ειναι απο το συστημα μου.Στο Quality το εχω Ultra και στο Tessellation το εχω normal το antialiasing το εχω 4xAA.

Ειμαι περιεργος να το κανεις με αυτον τον τροπο και να πηραξεις το tessellation απο τους drivers και να κανεις δυο benchmark ενα με x8 και ενα x16.

Και αλλο ενα με την μονη διαφορα αντι το quality να ειναι ultra το εχω βαλει high

attachment.php?attachmentid=63034&stc=1

Φιλε μου τα δικα μου σε 1920 x 1080p ειναι αυτα κ θα επανελθω για το αλλο τεστ υποψιν μονο επεξεργαστης overclock ολα τα αλλα stock παντως η 750ti που εχεις ειναι απο το θαυμα της φυσης δεν υπαρχει αλλη με τετοια αποτελεσματα παντως ειναι τουμπανο μπραβο φιλε :-)

Edited by kosgreece
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα δικα μου σε 1920 x 1080p ειναι αυτα κ θα επανελθω για το αλλο τεστ υποψιν μονο επεξεργαστης overclock ολα τα αλλα stock παντως η 750ti που εχεις ειναι απο το θαυμα της φυσης δεν υπαρχει αλλη με τετοια αποτελεσματα παντως ειναι τουμπανο μπραβο φιλε :-)

Ενα μικρο μυστικο η καρτα η συγκεκριμενη εχει πυρηνα 1420 και μνημες 6500 δηλαδη ειναι overclocked αλλα και παλι καλα ειναι τα αποτελεσματα που δινει:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

stock ποσο βγαζει ειναι το θεμα φιλε μου αν ειναι stock κ μαμα απο την μανα της ετσι απλα respect :-) παντως κ που δουλευει εκει καλα εισαι απλα μην την ζωριζεις δεν χρειαζεται :-) στα δικα μου παλι οταν ειναι κλοκαρισμενη κ του επεξεργαστη αλλα κ η εξωτερικη καρτα υπολογιζε περιπου 200 κοντα στα 920 πανω περιπου οποτε ειμαστε πολυ κοντα κ παλι :-p παντως μπραβο φιλε ειναι δυναμη οπως κ να εχει πραγματικα πολυ καλη απλα την δικη μου δεν χρειαζεται να την κλοκαρω γιατι παιζω τα παντα σε 1920 x 1080 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος,μεγαλυτερες αναλυσεις δεν χρειαζομαι ακομα αν χρειαστω θα παρω κ πολυ δυνατοτερη μεχρι στιγμης πολυ καλα ειμαι :-),τελικα ειναι αυτο που σας ελεγα πως ειμαι πολυ κοντα σε μια 750 ti κ στο in game το crossfire δουλευει αψογα με την σιγκεκριμενη την καρτα την εξωτερικη κ οι drivers δουλευουν γαντι,με μια απλη 250 με 384sp απλα τα αποτελεσματα ειναι αρκετα κακα δυστηχως κ οι drivers δεν αποδειδουν :-( σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο που εκανες να στειλεις κ τα δικα σου αποτελεσματα φιλε μου

Edited by kosgreece
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Editorial @Astalavista :T: Αναμένουμε παρόμοιο με τις ενσωματωμένες GPUs και τα χουνέρια τους!

Παιδιά, δεν χρειάζεται να φανατίζεστε σύμφωνα με τις πλατφόρμες που έχετε,

να τις αντιπροσωπεύετε και να προσωποποιήστε βάση αυτών επειδή κάτι στις μετρήσεις

ή στην μεθοδολογία δεν σας άρεσε.

Αυτό το editorial μέτρησε την δύναμη των επεξεργαστών ώς επεξεργαστική ισχύ.

Δεν παραπληροφορούμε κανέναν, ούτε επιδιώκουμε να το κάνουμε, ούτε μας πληρώνει

η Intel ή η AMD για να παράξουμε αυτό το υλικό. Τα μισά πράγματα τα έχουμε αγοράσει

και ο Γιώργος έκανε αρκετές ώρες για να το βγάλει.

Μπορείτε πάντα να μας γράφετε τις παρατηρήσεις σας (αφού διαβάσετε το θέμα), τις ιδέες σας και τα σχόλια σας

με κόσμιο τρόπο. Δεν είμαστε οι τέλειοι, ούτε τα κάνουμε όλα πάντα σωστά, αλλά αυτό το θέμα

έλεγε από την αρχή τι μετράει και γιατί και είστε απαράδεκτοι όσοι παρεκτραπήκατε.

Αυτά τα "ντροπή σας" και τα "απαράδεχτοι" δεν αρμόζουν εδώ μέσα

και κακώς δεν σας "έκοψαν" από τα πρώτα σας post. Αυτά μπορείτε να τα λετε στην εφορία της

γειτονιάς σας, στην ΔΕΗ άμα κλείνουν και περιμένετε από τις 6 το πρωί και σας διώχνουν, στο

καφενείο επίσης της γειτονιάς σας και όπου αλλού σας παίρνει η παιδεία σας να τα λέτε.

Έγινα απόλυτα κατανοητός σχετικά με τις εκφράσεις σας?

Τώρα όσον αφορά τις αψιμαχίες που έχετε μεταξύ σας, πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν,

αλλα και εδώ μπορείτε να το κάνετε με όμορφο τρόπο.

Για να κλείσω, ναι, και με τα APU μπορείς να παίξεις παιχνίδια και με αυτόνομες GPU.

Με το τι θεωρεί ο καθένας Gaming, με το τι είναι ευχαριστημένος και με το πόσο βαρύ

είναι του καθενός το πορτοφόλι...δεν είναι δική μας δουλειά. Είναι δική σας.

Εμείς μετράμε, βγάζουμε νούμερα και τα συγκρίνουμε.

Όι νορμαλ άνθρωποι βλέπουν τα γραφήματα διαβάζουν και το κείμενο και τα καταλαβαίνουν όλα.

Οι υπόλοιποι μπορείτε να μιλάτε για ιστορίες συνωμοσίας, μάγισσες επάνω σε σκουπόξυλα

και ποτάμια με αντίθετη ροή.

PS. Για να σας προλάβω, παίζω παιχνίδια 10ετίας - γιατί αυτά μου αρέσουν - σε 24άρα με GTX 280

- 8ετίας πλέον - και ενίοτε κανένα CS:GO σε laptop 3 ετίας με ενσωματωμένη της Intel.

Η ελευθερια της εκφρασης κ της γνωμης ειναι η δυναμη γενικα σε οτι εχει να κανει στην λεξη πληροφορια φιλε μου κ εχεις δικιο γι'αυτα που λες αλλα επιμενω σε ενα απλο πραγμα πως κακος μπηκαν οι apus μαζι με τους εκαστοτε intel σε σιγκρησεις επεξεργαστικης ισχυς γιατι πολυ απλα σε αυτην την φαση η apus ηταν ενα αμαξι 2015 χωρις μοτερ για να δουλεψει ενας apu θελει κ την ενσωματωμενη αλλιως δεν αποδιδει σαν διπυρινος αλλα σαν μονοπυρινος :-) ειναι εντελως αλλη κατηγορια κ μονη!!,αυτο που προτεινω φιλε μου ειναι να μπουν αν εχουν την δυνατοτητα φυσικα εναν intel της σειρας οποιον θελετε κ ας εχει κ 1500ευρω πχ κ να βαλετε μια r7 250 στον intel κ αλλη μια στους apus να δουλεψει dual γιατι πολυ απλα η μια ειναι ενσωματωμενη ας το εκανε κ η intel αυτο τι να κανουμε εκει θα καταλαβετε τι ειναι το apu οχι οτι δεν ειστε γνωστες δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα θα βλεπετε πραγματα κ δεν θα το πιστευετε σε μεσαιες κατηγοριες μιλαμε gaming ατομων παντα.

Ολα τα παραπανω ειναι μονο η γνωμη μου κ τπτ αλλο αλλα ειναι πολυ αδικο να εξευτελιζουμε εναν επεξεργαστη που η δουλεια του δεν ειναι η επεξεργαστικη ισχυς αλλα η συνεργασια με gpu ενσωματωμενης μονο! κ τπτ αλλο αλλιως σερνεται

κ εγω φιλε μου εχω ενα pc pentium 4 κ το εχω κανει retro δλδ snes,nes,genesis,master system κλπ τα καινουργια games δεν με σιγκινουν ιδιαιτερα γιατι εχουν χασει τον ορο διασκεδαση κ ψυχαγωγια στο gameplay κ τα ωραια γραφικα κ τα φρου φρου κ αρωματα δεν μου πολυαρεσουν για μενα παντα,το μονο game που με σιγκινησε ηταν το rayman origins γιατι τα platform ηταν ειναι κ θα ειναι η αδυναμια μου αλλα παιζω κατα καιρους κ συνχρονα gta 5,resident evil,metro tll αν ημουν hard gamer με τα συνχρονα games θα ειχα gtx 980 κ monitor 4k κ πιτσηρικας δεν ειμαι στην ηλικια των 34 :-p απλα αυτα ειναι τα γουστα μου :-) οποτε ενας apu σε εμενα ειναι υπερπληρες :-)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now