Thanos1

Επιλογή "ήσυχης" Υδρόψυξης ΑΙΟ για 4790Κ cpu ??

Recommended Posts

Κατ' αρχήν Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη σε όλους με υγεία παιδιά ..

Και τώρα στο θέμα μου να γίνω ολίγον συγκεκριμένος ... Είμαι ανάμεσα σε Corsair H100i gtx και σε αυτήν που τελευταία κάνατε review την

Arctic Liquid Freezer 240 και θέλω την γνώμη σας μιάς και έχετε δεί στην πράξη τι μπορούν να κάνουν και τα 2 AIO ...

Να πώ ακόμα ότι το overclock στον 4790k που έχω θα είναι από 4.4Ghz ( Turbo mode ) μέχρι 4.6Ghz μέγιστο προορίζεται για κουτί Corsair 600T και με

ενδιαφέρει να είναι σχετικά ήσυχη .

Budget 150 ευρώ μέγιστο ...

Αυτά ... για πείτε καμιά γνώμη ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι γενικά υπέρ της Arctic Liquid Freezer 240. Και χαμηλότερο θόρυβο έχει και καλύτερες επιδόσεις, αλλά κάνω summon τους πολυαγαπημένους συναδέλφους για την ετυμηγορία. :P

[MENTION=3682]Astalavista[/MENTION] [MENTION=1152]caution[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Χρόνια Πολλά , Χριστός Ανέστη σε όλους με υγεία παιδιά ..

Χρόνια πολλά! Αληθώς Ανέστη :)

Γενικότερα η artic τα πάει τρομερά στα ήσυχα προιόντα!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις βεβαια να παρεις την corsair και να αλλαξεις τους ανεμιστηρες.Αυτοι που εχει η corsair ειναι οντως λιγο θορυβωδεις οταν δουλευουν γρηγορα,αλλα εγω στις δυο τελευταιες corsair που ειχα (Η100,Η110iGTX) εβαλα κατι noiseblocker πανω και βρηκα την υγεια μου.

Link to comment
Share on other sites

H Corsair δεν μπορεί ούτε για πλάκα να δικαιολογήσει το MSRP της. Ειδικά με τα fans που παρέχει.

Πάρε την Arctic αν είσαι για νεράκια, ναι. Δεν υπάρχει καν το "vs"...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για να είμαι ειλικρινής υπέρ της Arctic είμαι αφού τα πάει καλά με τις θερμοκρασίες και οι ανεμιστήρες είναι ποιό " ήσυχοι " και είναι και " διπλοί " για διάταξη

push - pull ... το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι η ποιότητα κατασκευής μην εχω τίποτα διαρροές και " πάμε για μπάνιο " :smile-new: ...

Και κάτι τελευταίο - μιάς και έχω ASUS Maximus VII Hero μητρική... - μετά την εγκατάσταση πρέπει να προσέξω τίποτα στο BIOS όσο αφορά τους ανεμιστήρες

και την αντλία .. και το AI Suite να το έχω εγκατεστημένο ή υπάρχουν confilct's όπως υπάρχουν με το Corsair Link της Η100i ??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά κατέληξα και πήρα την Corsair h100i extreme performance v2 ... και θέλω τα φώτα σας σε μερικά θέματα που την αφορούν .. αρχίζοντας θέλω να ρωτήσω ποιούς ανεμιστήρες προτείνεται να αλλάξω τους stock ?? Οι stock κάνουν φασαρία ακόμα και στο quiet mode ...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να χρησιμοποιώ το corsair link .. σκεφτόμουν για noctua ανεμιστηράκια ... αλλά δεν ξέρω την συμβατότητα και το θόρυβο που παράγουν για βγάλουν τον αέρα απο το κουτί περνώντας απο το ψυγείο ?? Και εντέλει ρίχνουν την θερμοκρασία ή θα αναγκαστώ να ξαναβάλω τους μαμήσιους της corsair ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να βάλω αυτούς --> Noctua Nf-f12 PWM Linus Tech Tips Edition FAN 120mm - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.816180)

αρχικά 2 σε push διάταξη ( Βγάζοντας τον αέρα πρός τα έξω .. ) και αν δεν με ικανοποιήσουν οι θερμοκρασίες της h100i θα προσθέσω άλλους

2 ίδιους για pull ...

Και μιά τελευταία ερώτηση μήπως πρέπει να αλλάξω θερμοαγώγιμη πάστα ( έβαλα την NT-H1 .. λέω να βάλω PROLIMATECK PK-1 ..) και να βάλω

CPU Core Voltage Override --> 1.250 , CPU Cache Voltage Override --> 1.150 ( Υπόψιν αυτές οι τιμές για έναν 4790k στά 4.4Ghz ... ) για να έχω καλύτερες θερμοκρασίες και να είναι πιό "δροσερός" ? ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή, την πάστα μην την αλλάξεις αρκεί να μειώσεις το ρεύμα για να πέσουν οι θερμοκρασίες. αλλά θα δουλεύει ο 4790κ σου με 1.15 στα 4.4? Αν ναι προχώρα!!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ρώταω venisk .. Tί ρεύματα είναι ασφαλές να χρησιμοποιήσω ?? ... Ρωτάω γιατί δεν έχω ανάλογη εμπειρία ..

Πολύ καλή επιλογή, την πάστα μην την αλλάξεις αρκεί να μειώσεις το ρεύμα για να πέσουν οι θερμοκρασίες. αλλά θα δουλεύει ο 4790κ σου με 1.15 στα 4.4? Αν ναι προχώρα!!
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα και ρίχνε σιγά σιγά 1.24-1.23-1.22 κλπ και μείνε εκεί που είσαι σταθερός σε φορτίο όπως πχ ένα stress test..θέλει υπομονή :)

Επειδή από τη μιά το χειροκίνητο ανεβοκατέβασμα τον βόλτ θέλει πολλά τεσταρίσματα σε συνδιασμό με ανάλογη διαδικασία με τα βόλτ των μνημών και από την άλλη το cpu level up της asus ( το αυτόματο overcloaking ) δίνει περισσότερα βόλτ από όσο χρειάζεται .. τελικά τα άφησα στο bios όλα στο auto με την cpu να πέζει ανάλογα μεταξύ 4Ghz και 4.4Ghz ( Core Ratio στο auto και οχι sync all cores ) οπότε πέζουν και τα βόλτ την μνήμη στα 1333Mhz ( άν και υποστηρίζει XMP μέχρι 2400Mhz .. ) .. Με αυτές τις ρυθμίσεις και το Corsair Link στο Quiet Mode τρέχοντας το Intel Extreme Tuning Utility σε συνδιασμό με το Real Temp για 15 λεπτά με 100% load και τον 4790Κ στα 4,2Ghz είχα μέγιστη cpu package θερμοκρασία 65 βαθμούς Κελσίου ... οι ελάχιστες θερμοκρασίες μεταξύ 30 - 34 .... αυτά με θερμοκρασία περιβάλοντος 29 βαθμοὐς Κελσίου .. Τέλος να πώς ότι σε σχέση με την Noctua U14S αερόψυκτρα που είχα πρίν τώρα μέ την Corsair H100i V2 έχω πολύ καλύτερες μέγιστες θερμοκρασίες , οι ελάχιστες δεν έχουν μεγάλη διαφορά ...

Μια τελευταία ερώτηση με αυτό το στύλ λειτουργίας αξίζει να ανεβάσω την συχνότητα των μνημών σε ανώτερες τιμές με θερμοκρασιακό κόστος ( 2 DIMM TON 8 giga έχω ... ) ??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τις μνήμες σου στο xmp profile τους στα 1333 χάνεις την μισή ταχύτητα τους σχεδόν!!

Λοιπόν είχες δίκιο ... ο δικός 4790Κ με Cpu Core Voltage Override στα 1.15 δεν έμπαινε κάν στα windows ...

Τελικά με δοκιμές που έκανα με Cpu Core Voltage Override 1.20 - 1.19 ( Με Cpu cache Voltage override auto ) τρέχοντας το XTU CPU stress test για 10 λεπτά είχα max core package temp -> 70 - 72 βαθμούς ...

Μήπως πρέπει να αλλάξω τις τιμές και στο CPU CACHE voltage αντίστοιχα για καλύτερα αποτελέσματα ???

Και αν ναι κατά πόσο ???

Link to comment
Share on other sites

Στα 1.2v είναι μια χαρά! Μην ξεχνάς ότι είναι και καλοκαίρι! Μην πειράξεις κάτι άλλο δεν χρειάζεται ειδικά τώρα μέσα στο καλοκαίρι, άσε να δροσίσει πάλι ο καιρός και το πειράζεις ξανά ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα 1.2v είναι μια χαρά! Μην ξεχνάς ότι είναι και καλοκαίρι! Μην πειράξεις κάτι άλλο δεν χρειάζεται ειδικά τώρα μέσα στο καλοκαίρι, άσε να δροσίσει πάλι ο καιρός και το πειράζεις ξανά ;)

Εννοείται ρε σύ δεν εχω σκοπό να το ζορίσω καλοκαιριάτικα .. αλλά σε ρωτάω για να ξέρω ... Γενικά πρέπει να αλλάζεις και το cpu cache voltage override ???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now