MetallicGR

"Μάχη" μεταξύ Battlefield και CoD στο YouTube

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Μάχη μεταξύ Battlefield και CoD στο YouTube]http://www.hwbox.gr/images/news_images/fps2.jpg[/NEWS_IMG] Το Battlefield έφτασε μέσα σε δύο ημέρες τα 19 εκ. views ενώ το CoD παραμένει στα 14 εκ. έχοντας όμως τεράστιο αριθμό dislikes.

Τα δύο παιχνίδια που αναμένεται να κυκλοφορήσουν φέτος πραγματοποιούν μια τελείως διαφορετική προσέγγιση όσον αφορά τον χρόνο που διαδραματίζονται τα γεγονότα τους. Αρχικά το Call of Duty: Infinite Warfare παρόλο που θα περιλαμβάνει και τη remastered έκδοση του πρώτου Modern Warfare, θα λαμβάνει χώρα στο μέλλον με τους παίκτες να έχουν στη κατοχή τους φουτουριστικά όπλα, ενώ το Battlefield ξυπνά μνήμες από τον πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο.

Τα δύο reveal trailers που δημοσιεύτηκαν στο διαδίκτυο μπορεί να έχουν αρκετά εκατομμύρια views το καθένα, έχουν όμως και μια σημαντική διαφορά η οποία εντοπίζεται στα dislikes του πρώτου έναντι του δεύτερου! Συγκεκριμένα, ο κόσμος δείχνει να μην "θέλει" το

όσο το
γι' αυτό και στο reveal trailer του υπάρχουν 1.192.576 dislikes, ένας αριθμός ρεκόρ για τα σημερινά δεδομένα! Άλλοι εστιάζουν στο γεγονός πως το trailer του Battlefield ήταν κατά πολύ καλύτερο από αυτό του CoD, οπότε γι' αυτό ο αριθμός των views αυξήθηκε κατακόρυφα. Μάλιστα, άνθρωποι-κλειδιά που βρίσκονται πίσω από την ανάπτυξη του νέου CoD συνεχάρησαν αυτούς των DICE/EA για το reveal trailer που ανάρτησαν στο διαδίκτυο μέσω σχετικών Tweets.

Όλα βέβαια θα κριθούν στις πωλήσεις των δύο παιχνιδιών, με την Activision να παίρνει θέση και να αναφέρει πως κάτι αντίστοιχο είχαμε δει και πριν τη κυκλοφορία του Black Ops II, όμως οι πωλήσεις δικαίωσαν τον τίτλο.

[mag_full="Μάχη" μεταξύ Battlefield και CoD στο YouTube]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62868.png[/mag_full]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Καλά το τρέιλερ του call of booty σε κάνει να κοιμηθείς, slow motion, ενώ στο Battlefield δεν καταλαβαίνεις απο που σου έρχεται... fast forward πολύ πιο εντυπωσιακό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, είμαι fan του CoD και πιστεύω πως όσα likes, views & dislikes γίνουν το CoD θα πουλήσει περισσότερο, είναι κάτι σαν τη Coca Cola. Αυτά που με εντυπωσίασαν είναι ότι:

- τα αμέσως επόμενα video από το Official Reveal Trailer του CoD είναι trolls του CoD.

- τα αρνητικά σχόλια των παραγωγών του BF για ο Official Reveal Trailer του νέου CoD (αντιεπαγγελματικό) σε αντίθεση με τα συγχαρήκια που έδωσαν οι άνθρωποι του του νέου CoD

- τα σχόλια του Battlefield 1 Official Reveal Trailer αφορούν κυρίως στο CoD και τον θάνατό του, σε βαθμό που με κάνει να αναρωτιέμαι αν τα 1+ εκατ dislikes του CoD προέρχονται από τους fans του BF (είναι περίπου όσα τα likes του BF - λίγο τραβηγμένο).

Τα παραπάνω μου θυμίζουν λίγο τον Ιζνογκουντ, "θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση του χαλίφη".

Γενικά δεν κάνω σύγκριση μεταξύ των δύο games, καθώς παρότι FPS έχουν διαφορετική φιλοσοφία σαν games. Το BF βασίζεται αρκετά στην αλληλοστήριξη των παικτών, ενώ το CoD νομίζω περισσότερο στα skills του κάθε παίκτη και έχει περισσότερη δράση. Επίσης, στο BF μπορείς να έχεις περισσότερους ρόλους. Προσωπικά δεν έχω παίξει κανένα BF (παραλίγο), αλλά από τα video στο youtube δεν μου κόλλαγε.

Όσον αφορά στο νέο CoD έχω να προσθέσω τα εξής. Μετά το Ghosts (2013) με το οποίο το CoD έκανε κοιλιά, ήρθε η 1η "πατάτα" το Advanced Warfare (2014) το οποίο ήταν η απαρχή των "περίεργων" - ανεπιθύμητων κατά πολλούς κινήσεων (άλματα, side sliding κλπ) και του μελλοντικού φουτουριστικού περιβάλλοντος. Το AW πάτωσε. Όσους ξέρω συνέχισαν να παίζουν το Ghosts. Ήρθε το Black Ops III (2015) και ταυτόχρονα η στιγμή που ο κόσμος βαρέθηκε για τρίτη συνεχή χρονιά να παίζει το Ghosts. Σύμφωνα με το ? Global Call of Duty all time unit sales 2016 | Statistic το ΒΟ3 δεν πήγε τόσο καλά όπως διατυμπάνιζαν στη Steam. Ο κόσμος έκραξε χοντρά την Activision για τις "περίεργες" - ανεπιθύμητες κινήσεις, καθώς και για το φουτουριστικό περιβάλλον, ενώ πολλοί έκλαψαν τα ευρόπουλά τους και ξαναγύρισαν στο Ghosts.

Πιστεύω πως το "κράξιμο" έπιασε τόπο και έτσι έχουμε ένα boots on the ground game. Όσον αφορά στο φουτουριστικό περιβάλλον δεν το βρίσκω τόσο κακό (διαφορετικό) και επίσης δεν είναι δυνατόν να αποδεχθούν ότι οι τελευταίοι δύο τίτλοι του CoD ήταν τελείως λάθος. Για να διορθώσουν και το περιβάλλον έφτιαξαν το MW remaster το οποίο αν δεν θέλουν να φάνε και άλλο κράξιμο θα πρέπει η legacy έκδοση να μην είναι πολύ ακριβότερη σε σχέση με την απλή. Πιστεύω πως το MW remaster θα πάει τόσο καλά που ο επόμενος τίτλος θα πάει σε πιο ρεαλιστικό περιβάλλον. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα ήθελα ΠΠ1 όπως το BF (πολύ χαρακώματα για camping).

Τέλος, πιστεύω πως ο κόσμος αγοράζει τα παραπάνω games για το multiplayer κάτι το οποίο θα πρέπει να διορθωθεί στο CoD με τα διαφορετικά pings.

Αναμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες για τους δύο τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα 79 δευτερόλεπτα του μοναδικού για τώρα trailer για το bf1, έφτασες στο συμπέρασμα οτι η καμιά 10αριά αρχικές πίστες που θα έχει, θα είναι κυρίως χαρακώματα για camping;

Link to comment
Share on other sites

το cod ξεκινησε την ελευθερη καθοδο στο pc μετα το mw2 .

εκει εχασε την μπαλα γιατι το πηγε στο πολυ casual. Επισης skills και cod δεν πανε μαζι , ειναι πολυ χαμηλο το ταβανι του cod skill wise .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα 79 δευτερόλεπτα του μοναδικού για τώρα trailer για το bf1, έφτασες στο συμπέρασμα οτι η καμιά 10αριά αρχικές πίστες που θα έχει, θα είναι κυρίως χαρακώματα για camping;

δηλ. οι μαχες με τα αεροπλανα δεν της προσεξες? η τα αλογα? α ναι ξεχασα ενα μεγαλο μερος του WW 1 μηπως οντως ηταν τα χαρακωματα?

Link to comment
Share on other sites

Nickzzz said:
Μέσα στα 79 δευτερόλεπτα του μοναδικού για τώρα trailer για το bf1, έφτασες στο συμπέρασμα οτι η καμιά 10αριά αρχικές πίστες που θα έχει, θα είναι κυρίως χαρακώματα για camping;

Δεν είναι τα 79 δευτερόλεπτα. Αυτό το έλεγα πριν βγει το trailer. Ήταν γνωστό πως θα είναι WW1. Όπως λέει και o φίλος 2cpu

Quote
ενα μεγαλο μερος του WW 1 μηπως οντως ηταν τα χαρακωματα?

. Επίσης, αν το game είναι τόσο ρεαλιστικό, ο θεωρητικά βαρύς και απαρχαιωμένος εξοπλισμός του WW1 δε νομίζω ότι θα αφήνει πολλά περιθώρια για τρέξιμο. Αυτό που έχω παρατηρήσει π.χ. στο CoD είναι ότι όσο πιο μπροστά στο χρόνο διαδραματίζεται το game τόσο πιο γρήγορο γίνεται.

Σε κάθε περίπτωση αναμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες.

alphastorm said:
το cod ξεκινησε την ελευθερη καθοδο στο pc μετα το mw2 .

εκει εχασε την μπαλα γιατι το πηγε στο πολυ casual. Επισης skills και cod δεν πανε μαζι , ειναι πολυ χαμηλο το ταβανι του cod skill wise .

Για μένα τo ΜW3 ήταν επίσης καλό, έπειτα άρχισε η κάθοδος με μεγάλη ευθύνη στους servers. Όσον αφορά στα skills εξαρτάται τι θεωρεί ο καθένας skills.

Link to comment
Share on other sites

Έπαιζα το ΒΟ2 multy...νταξ ωραίο ήταν στην αρχή, είχε πλάκα.

έχει εδώ και κάνα μηνά όμως παιζω CS:GO.

Δεν χρειάζεται να λιώσεις πάνω από το PC για να καταλάβεις ότι είναι η μέρα με την νύχτα από θέμα skillz.

Πάρα πολύ ωραίο το BF1! θα χει κάτι το διαφορετικό, γνώριμο ιστορικά στον κόσμο, άλλα όχι τόσο στην gaming σκηνη. Έχει μια τάση το συγκεκριμένο είδος παιχνιδιών να κλείνει για κάποιον λόγο προς το μέλλον, σε ένα σημείο υπερβολικό που ο χρήστης λέει "meeehhh...". Ένα "εμπρός πίσω" θα έκανε κάλο :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now