GregEl

Xiaomi Mi5 αξίζει και από που να παραγγείλω; Εναλλακτική από skroutz;

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum!

Καιρό τώρα ζαχαρώνω το Mi5. O λόγος είναι τα specs/τιμή που νόμιζα ότι θα το βρώ. Σιγά σιγά το πιστό μου Jolla έχει αρχίσει να τα φτύνει και να δείχνει την ηλικία του. Δυστυχώς Jolla 2 μετά το φιάσκο με το tablet ειδικά δεν νομίζω να βγει σύντομα. Οπότε μάλλον πάω σε κάτι σαν το Mi5.

Από ότι βλέπω στο aliexpress παίζει από 310 ευρώ (αλλά δεν έχω πάρει ποτέ από το συγκεκριμένο), αλλά στον skroutz σε 2 μαγαζιά 469 για την ίδια 32GB έκδοση. Υπάρχει και το grossoshop.net που λέει 369 το shipping from europe και δεν έχει έξτρα τελωνεία και φόρους. Κλείνω περισσότερο προς το grossoshop, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι καλύτερο ως εναλλακτική λύση για να πάρω xiaomi smartphone. Τα 369 τα αξίζει σαν κινητό; Το λέω γιατί βλέπω και κάτι τύπου LG G4 που είναι λίγο πιο παλιό, αλλά έχει καλά specs, στα κριτήριά μου τσεκάρει τα περισσότερα και είναι στα 300 ευρώ περίπου στον skroutz (βέβαια στο gsmarena λέει ότι η μπαταρία κρατάει τις μισές ώρες από το mi5). Μιλώντας για κριτήρια μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο κινητό με τα εξής κριτήρια:

- Καλό battery life

- Καλή κάμερα

- 5 με 5,5 ίντσες οθόνη FHD

- Μέχρι 400 ευρώ

Το κομμάτι ευχρηστίας είναι μεγάααααλη κουβέντα και είναι το πιο σημαντικό για μένα, αλλά από το UI στα linux που έχω συνηθίσει από MeeGo και Sailfish OS δεν πρόκειται να βρω κάτι που να με βολέυει. Οπότε σε ότι OS και συσκευή να καταλήξω συμβιβασμός και ζόρι θα είναι, αλλά έχω μια προτίμηση στα απλά-μινιμαλιστικά και παραμετροποιήσιμα UI. Κάτι σαν stock nexus με δυνατότητα για customization. Τα τύπου έχουμε την δικιά μας rom/ui και πειράζεις 2-3 πράγματα που σου επιτρέπουμε εμείς, δεν μου αρέσουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το μόνο που δεν έχει είναι την αντοχή στο

που αν δεν κάθεσαι πάνω στο κινητό είσαι οκ.

Η γνώμη μου είναι πως οι Κινέζοι είναι μέχρι τα 300 ευρώ δλδ κανά xiamo redmi note 3 και μέχρι εκεί, μετά βγαίνουν σε άγνωστα νερά!

Το note 3 τους και μεταλλικό είναι και 5.5" οθόνη έχει 1080p τεράστια μπαταρία κλπ. Αν θες μεγαλύτερης κατηγορίας κινητό πρέπει να πληρώσεις αρκετά :)

Link to comment
Share on other sites

Πως λυγίζει έτσι το 5 ρε^ :hehe:

Το note 3 που λέει ο Νίκος είναι και αυτό μια καλή εναλλακτική. Βέβαια κοιτάς και τις Snapdragon υλοποιήσεις εάν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα όπως το redmi 3 (ταχύτεροι πυρήνες, καλύτερη GPU κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και είναι τόσο φτηνό με τέτοια specs, εντάξει είναι πολύ ακριβά τα g5 htc 10 και s7 αλλά πληρώνεις και ποιότητα κατασκευής....

Πάρε από Ελλάδα το redmi note 3 την πιο καλή του έκδοση να σαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το mi5 μου φαίνεται ακριβό, ειδικά οι μεγάλες εκδόσεις, δύσκολα να τις προτιμήσεις σε σχέση με το S7 από skroutz..

Τώρα το 32αρι τρώγεται κάπως... Αλλά πάλι δύσκολα θα το προτιμούσα...

Το Redmi Note 3 pro (snapdragon, με mediatek όχι ότι είναι κακό αλλά η διάφορα αξίζει και με το παραπάνω) είναι καλή λύση αλλά όχι από Ελλαδα... Από vickmall πχ έχει το 3/32 ~200? και σου έχει και επιλογή για να διαλέξεις rom.

Από Ελλαδα που για το note 3 ζητάνε 300ε δεν θα τα έδινα, υπάρχουν άλλες συσκευές που θα έχουν και την 800αρα μπάντα για LTE και ελληνικό service και δεν θα χρειάζεται γαργάλημα η rom για να έχεις ελληνικό menu (αν δεν θες κάθισε με την επίσημη)

Επίσης η κάμερα του note 3 δεν είναι από τα δυνατά τυ σημεία, ειδικά σε χαμηλό φωτισμό.

Το g4 μην το κοιτάς ούτε για αστείο με τα bootloops και τα καραγκιζιλικια που κάνει το service της lg... Από lg αν θες δες v10 και Nexus 5x και τα 2 πολύ δυνατή κάμερα, με μπαταρία έτσι και έτσι, χωρίς να έχουν βγάλει κάτι μέχρι τώρα.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα γιατί να πάρεις κινέζικο που άμα γίνει στραβή θα μείνεις και χωρίς κινητό κάνα μήνα? LG G4 με 295 και είσαι άρχοντας.....

Καλά τα κινέζικα αλλά για πιο budget πράγματα, να΄ναι καλά το skroutz

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Σε microsoft ναι δεν πάω για κανένα λόγο προς το παρόν σε κινητά.

Από αυτά που αναφέρατε είμαι ανάμεσα σε LG V10 και redmi note 3. Στο θέμα κάμερας θα κριθεί νομίζω.

Δεν είμαι τύπος που βγάζω πολλές φωτογραφίες, έχω καλή φωτογραφική για τα builds, 3d prints κλπ, αλλά δεν θα την πάρω μαζί μου ούτε σε διακοπές, event, πουθενά!Αυτό σημαίνει ότι κυκλοφορώ με το κινητό μόνο και μερικές φορές χρειάζεται να αποθανατήσω την στιγμή. Για αυτό έχω την καλή κάμερα στα κριτήριά μου.

Το note 3 είναι τόσο αδύναμο σε κάμερα; Την έκδοση με snapdragon (pro) πριν λίγες μέρες την έβλεπα skroutz αλλά τώρα δεν την βρίσκω. Έχει αγοράσει κανείς από αυτό το κατάστημα;

Και ένα τελευταίο άκυρο για να μας μπερδέψω περισσότερο. Είδα ότι το samsung S7 είναι σχεδόν τέλειο για αυτά που θέλω και το μόνο μειωνέκτημα είναι η τιμή. Αλλά επειδή έτσι και αλλιώς αλλάζω κινητό κάθε 2-3 χρόνια, μήπως αξίζει να κάνω την υπέρβαση και πάρω το καλύτερο;

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το V10 είναι πολύ καλό ίσως η καλύτερη συσκευή του 2015, παρά πολύ καλή κάμερα ίδια ή λιιιγο καλύτερη από G4 αποτι θυμάμαι από τα reviews, η μπαταρία με 5.7 οθόνη + την δεύτερη κρατάει οκ για τα 3000mha της. Είναι και κάπως μεγάλο 5.7 γαρ

Redmi Note 3 pro αν κοιτάς από Ελλαδα αστο, χάνει το μεγαλύτερο ατού του, την τιμή. Κατά τα άλλα έχει πολύ μεγάλη αυτονομία, καλό soc, με την global stable προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το sw. Από την άλλη όσοι ασχολούνται περισσότερο με τις φωτογραφίες το κραζουν (μερά τουλάχιστον εμένα μία χαρά μου φάνηκε) και το ηχείο του είναι πολύ μέτριο. Δεν έχει και την 800αρα μπάντα για LTE.

Το S7 είναι ίσως η καλύτερη all around μέχρι τώρα συσκευή του 2016 (μέχρι τώρα) με το αδερφακι του το edge να το κερδίζει στα σημεία. Μόνο το HTC 10 θα εβαζα δίπλα τους. Το G5 φαίνεται καλό και καινοτομεί αλλά φοβάμαι με το βάλε βγάλε τι κουσουρια μπορεί να βγάλει... Υπάρχει και το Nexus 6p αν είναι να κοιτάς σε τέτοια ποσά.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Το V10 είναι πολύ καλό ίσως η καλύτερη συσκευή του 2015, παρά πολύ καλή κάμερα ίδια ή λιιιγο καλύτερη από G4 αποτι θυμάμαι από τα reviews, η μπαταρία με 5.7 οθόνη + την δεύτερη κρατάει οκ για τα 3000mha της. Είναι και κάπως μεγάλο 5.7 γαρ

Redmi Note 3 pro αν κοιτάς από Ελλαδα αστο, χάνει το μεγαλύτερο ατού του, την τιμή. Κατά τα άλλα έχει πολύ μεγάλη αυτονομία, καλό soc, με την global stable προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από το sw. Από την άλλη όσοι ασχολούνται περισσότερο με τις φωτογραφίες το κραζουν (μερά τουλάχιστον εμένα μία χαρά μου φάνηκε) και το ηχείο του είναι πολύ μέτριο. Δεν έχει και την 800αρα μπάντα για LTE.

Το S7 είναι ίσως η καλύτερη all around μέχρι τώρα συσκευή του 2016 (μέχρι τώρα) με το αδερφακι του το edge να το κερδίζει στα σημεία. Μόνο το HTC 10 θα εβαζα δίπλα τους. Το G5 φαίνεται καλό και καινοτομεί αλλά φοβάμαι με το βάλε βγάλε τι κουσουρια μπορεί να βγάλει... Υπάρχει και το Nexus 6p αν είναι να κοιτάς σε τέτοια ποσά.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Για τα LG (V10, G5, nexus 5x) είμαι πολύ σκεπτικός στο θέμα μπαταρίας. Για το V10 επίσης νομίζω ότι δίνω 120 ευρώ παραπάνω (για αγορά από Ελλαδιστάν) μόνο για καλύτερη camera σε σχέση με το note 3 pro. Τα τύπου ppi, λίγο καλύτερο cpu και ram κλπ δεν με ενδιαφέρουν. Μπαταρία, κάμερα και ευχρηστία είναι η αγία τριάδα μου.

To G5 αν και καινοτόμο (και για μένα πιο εύχρηστο από s7 κουμπί-sensor στην πλάτη και software buttons μπροστά) είναι ακόμα φρέσκο (δεν έχει πέσει η τιμή ακόμα δηλαδή)

Για nexus νομίζω το 5x είναι περισσότερο στα μέτρα μου παρά το 6p. Αλλά πέρα από το θέμα μπαταρίας το 16GB nexus 5x έχει λογική τιμή, αλλά επειδή δεν έχουν SD slot το 32GB έχει περισσότερο νόημα για αγορά. Η τιμή του 32GB nexus 5x όμως είναι

f71beaed2b2a0d18a081fe28448c68ec43cc052c8c1539addfdaeede78e59800.jpg

To S7 όπως επιβεβαιώνεις και εσύ φίλτατε είναι πάρα πολύ καλή all around συσκευή. To edge δεν το σκέφτομαι γιατί είναι 100 ευρώ πάνω για λίγο μεγαλύτερη οθόνη και μπαταρία, σημεία στα οποία το S7 έχει ήδη τικάρει τα κριτήριά μου νομίζω.

Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα μπαταρίας για τα LG γιατί τα V10, G5 και nexus 5x σε κάμερα και ευχρηστία με καλύπτουν. Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που το Mi5 έχει φοβερά χαρακτηριστικά, θα σου πρότεινα κι εγώ με τη σειρά μου το Redmi Note 3. Ακόμη και να μην θες να ασχοληθείς καθόλου με εξωτερικό (τσέκαρε από banggood κάνουνε κάτι προσφορές μέσω της εφαρμογής bluestacks για android που το παίρνεις με 10% έκπτωση), το βρίσκεις Ελλάδα με 225?. Όπως και να 'χει, θα περιμένεις λιγάκι μέχρι να σου έρθει.

Μετά που πήρα το Redmi Note 2, φίλος που είχε ξεμείνει με iPhone 4, ψήθηκε και πήρε το Note 3 και έχει μείνει απίστευτα ευχαριστημένος. Διορθώνει τις ατέλειες του Note 2, κυρίως όσον αφορά την διάρκεια που κρατάει η μπαταρία. Επίσης το έξτρα GB μνήμης RAM σε σχέση με το Note 2, κάνει αισθητή διαφορά διότι αν αποφασίσεις να έχεις την Ελληνική official Miui Xiaomi ROM, να ξέρεις ότι τραβά μπόλικη μνήμη. Το Redmi Note 2 είναι σχεδόν μονίμως με 700-800MB ελεύθερα, μιλάμε η Miui καταναλώνει 1G για χόρταση :hehe: Είναι όμως γρήγορο κινητό, προσφέρει τις ευκολίες του Android πλασαρισμένες καλύτερα απλά και μόνο λόγω της δουλειάς που έχει γίνει στο OS. Πάρ' το με κλειστά μάτια το Note 3 αν δεν σε ενοχλούν οι 5.5", θα το ευχαριστηθείς σίγουρα :T:

Να σημειώσω επίσης ότι είναι αρκετά μεγάλα κινητά και τα δύο. Εγώ πάντα το έχω στη τσέπη γιατί δεν κυκλοφορώ με τσαντάκια, και σε κάποιες φάσεις, ειδικά αν ανεβαίσεις σε μηχανή, είναι κάπως άβολο αλλά συνηθίζεται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασαν όλα από τα χέρια μου που έχουν αναφερθεί και τα κράτησα για κάποιο καιρό εκτός από το mi5 και το v10.Φαντάζομαι για να μην το αναφέρεις το ρουτ δεν σε νοιάζει οπότε πάμε παρακάτω.

Αυτή τη στιγμή το s7 είναι το καλύτερο. Έχει αρκετά καλή μπαταρία Οθονάρα και πάρα πολύ κάμερα. Και αρκετά γρήγορο. Δεν μ αρέσει σαν κατασκευή, αν και στιβαρή, γιατί γλιστράει και γεμίζει δαχτυλιές. Εμένα με βόλεψε πολύ το δαχτυλικό αποτύπωμα μπροστά γιατί μπορείς να το έχεις στο τραπέζι και να το ανοίξεις χωρίς να το σηκώσιες. Πολύ ακριβό για τα γούστα μου αλλά όποιος έχει τα δίνει.

Το G4 είναι αρκετά καλή συσκευή με ωραία οθόνη.Η κατασκευή δεν με τρέλανε και τρίζει όταν έχεις το βύσμα της φόρτισης συνδεδεμένο. Η καμπύλη βοηθάει στο πιάσιμο και το δέρμα απλά άψογο και χρήσιμο για να μην γλιστράει.Οι φωτογραφίες του g4 για μένα είναι οι καλύτερες που μπορεί να βγάλει κινητό με android αυτή τη στιγμή. Βέβαια g4 και μπαταρία δεν πάνε μαζί αν θέλεις να το χαρείς και να το φορτώσεις πρέπει να είσαι με μια μπαταρία αυτοκινήτου μαζί. Κάποιοι βγάζουν αρκετές ώρες βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ τι χρήση του κάνουν.. Επίσης υπάρχουν και τα προβλήματα του bootloop δεν ξέρω κατα πόσο σε επηρεάζουν είναι σοβαρό πρόβλημα παρόλα αυτά το χαίρομαι χωρίς άγχος αυτή τη στιγμή. To ui είναι σχετικά καλό από την lg μετά από nexus εμένα με βόλεψε με τις ευκολίες της.

Να πω ότι g4 και s7 πετάνε στη χρήση απλά!

Το v10 έχει ότι και το g4 εκτός από τα bootloop βέβαια είναι και πολύ πιο ακριβό +100 ευρώ.

Τα κινέζικα είναι άψογα για την τιμή τους και το μόνο που μπορεί να ενοχλήσει είναι ότι δεν πλησιάζουν σε κάμερα τις ναυαρχίδες της lg και της samsung. Δεν είναι κακές αλλά δεν παίρνεις τα αποτελέσματα των άλλων. Το μικρό mi5 είναι μια άριστη επιλογή τα άλλα ξεφεύγουν σε βαθμό να μην συμφέρουν κατά τη γνώμη μου. Βέβαια όλα αυτά με τιμές κίνας.

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now