GiannisSma

Πρόβλημα με HP DeskJet 2130.

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ! Χθες έγινε αγορά του εκτυπωτή HP DeskJet 2130 και τοποθετήθηκε σε έναν υπολογιστή που τρέχει Windows XP Pro.

Η σύνδεση του καθώς και η εγκατάσταση των drivers έγινε σωστά. Ο υπολογιστής βλέπει τον εκτυπωτή κανονικά αλλά δεν εκτυπώνει. Δοκίμασα να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω πάλι τους drivers αλλά τίποτα. Έκλεισα τον εκτυπωτή, αποσύνδεσα το καλώδιο το ξανά σύνδεσα αλλά μάταια! Έτρεξα το HP Scan and Doctor το οποίο τα βγάζει όλα εντάξει και στο τελευταίο βήμα που είναι να εκτυπώσει την δοκιμαστική σελίδα από τα windows δεν εκτυπώνει τίποτα. Μέσα από το πρόγραμμα διαχείρισης του εκτυπωτή που βλέπω στάθμη στα μελάνια κλπ υπάρχει κατηγορία συντήρησης όπου αν πατήσω να εκτυπώσει σελίδα ευθυγράμμισης, καθαρισμού ή πληροφοριών ο εκτυπωτής εκτυπώνει κανονικά αυτές τις σελίδες μέσα από τα windows. Δοκίμασα σε άλλη θύρα usb αλλά πάλι τίποτα πέρα από τις σελίδες μέσα από το πρόγραμμα διαχείρισης δεν το εκτυπώνει. Καμιά ιδέα παραπάνω να δοκιμάσω κάτι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις δεν φταίει ο εκτυπωτής αλλά οι drivers της HP για windows xp.

Άμα τον συνδέσεις σε windows 7 θα δουλέψει μια χαρά, δοκίμασε το να δεις.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις δεν φταίει ο εκτυπωτής αλλά οι drivers της HP για windows xp.

Άμα τον συνδέσεις σε windows 7 θα δουλέψει μια χαρά, δοκίμασε το να δεις.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Ότι δεν φταίει ο εκτυπωτής και είναι κάποιο θέμα στα windows το ξέρω και σε τέτοια θέματα το πιο πιθανό είναι drivers. Δεν μπορώ όμως να το δοκιμάσω σε 7αρια και ο χρήστης επιμένει στα xp! Αν το φορμαρω και δοκιμάσω πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε τα windows και φορμάτ να κάνεις κατα την άποψη μου. Είναι καθαρά θέμα προβληματικών οδηγών απο HP. Είχα φάει μέρες σε pc ενός φίλου να το κανω να δουλέψει σε παρόμοια περίπτωση.

Κάνε ότι καταλαβαίνεις εγώ στο λεω για να μην ξοδευεις τζαμπα χρόνο. :P

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε τα windows και φορμάτ να κάνεις κατα την άποψη μου. Είναι καθαρά θέμα προβληματικών οδηγών απο HP. Είχα φάει μέρες σε pc ενός φίλου να το κανω να δουλέψει σε παρόμοια περίπτωση.

Κάνε ότι καταλαβαίνεις εγώ στο λεω για να μην ξοδευεις τζαμπα χρόνο. :P

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Το pc είναι με 1gb ram και λόγο ότι οι γνώσεις του χρήστη είναι περιορισμένες δεν θα έχει και την καλύτερη εμπειρία χρήσης. Προσπαθώ να αποφύγω το φορματ για να μην χάσω τσάμπα χρόνο όπως ακριβώς είπες γιαυτό και ψάχνω κάποια λύση έτσι όπως έχει τώρα η κατάσταση! Έχεις να προτείνεις κάτι μήπως και καταφέρω να κάνω τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Με 1gb δύσκολο για 7, θα σου πρότεινα να βρείς κανα μεταχειρισμένο dimmaki να του βάλεις 2gb να απογειωθεί η εμπειρία χρήσης του και να δουλέψει και ο HP.

Εννοείται αμα θες δοκίμασε μπας και το καταφέρεις να παίξει σε xp μιας και όλες οι περιπτώσεις δεν ειναι ίδιες και με τους υπολογιστές ποτε δεν μπορει να εισαι 100% σίγουρος.

Στείλε και κανα mail στο support της HP μήπως σου δώσουν αυτοί κάποια λύση.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 1gb δύσκολο για 7, θα σου πρότεινα να βρείς κανα μεταχειρισμένο dimmaki να του βάλεις 2gb να απογειωθεί η εμπειρία χρήσης του και να δουλέψει και ο HP.

Εννοείται αμα θες δοκίμασε μπας και το καταφέρεις να παίξει σε xp μιας και όλες οι περιπτώσεις δεν ειναι ίδιες και με τους υπολογιστές ποτε δεν μπορει να εισαι 100% σίγουρος.

Στείλε και κανα mail στο support της HP μήπως σου δώσουν αυτοί κάποια λύση.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Το έχω προτείνει ήδη αυτό αλλά λόγο της αγοράς του νέου εκτυπωτή δεν είχα και την πιο θετική ανταπόκριση! Δεν βλέπω όμως και άλλη επιλογή, πρέπει να αναβαθμιστούν κάποια στιγμή. Έχω ddr2 ντιμακια και 2χ1gb dual chanel και 1x2gb. Και η αλήθεια είναι πως φοράει τον Q6600 και χαραμίζεται με 1gb!

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που βλέπω είναι η εγκατάσταση των 7, δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη με τα xp..εδώ δεν βγάζαμε τότε που βγαίναν drivers για αυτά θα βγάλουμε τώρα? Μου φαίνεται απίθανο :)

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που βλέπω είναι η εγκατάσταση των 7, δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη με τα xp..εδώ δεν βγάζαμε τότε που βγαίναν drivers για αυτά θα βγάλουμε τώρα? Μου φαίνεται απίθανο :)

Και εγώ βλέπω πως άλλη λύση δεν υπάρχει. Αν δεν γίνει αναβάθμιση στο μηχάνημα δεν κάνουμε τίποτα! Ότι λύση και αν έχω δοκιμάσει από το google δεν εκτυπώνει με τίποτα!

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να αναφέρω ότι τοποθέτησα 2χ1gb ντιμακια που είχα ώστε να δουλεύουν σε dual chanel πέρασα 7αρια και το μηχανικά φυσάει σε σχέση με πριν. Όσο για τον εκτυπωτή πέρασα το basic driver πακέτο της hp και δουλεύει άψογα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now