stavros

HyperX Cloud II sound costumization

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα τα HyperX Cloud II για FPS gaming (με γειά μου:bravo:). Το headset είναι πολύ ξεκούραστο, έχει καλή ποιότητα ήχου, είναι κομψό και έχει διάφορα καλούδια (επιπλέον earcups, μετατροπέας για αεροπλάνο, κλπ), αν και για τα λεφτά που έδωσα περίμενα παραπάνω (δηλ. θα πρέπει να δώσω >250euros). Όταν το χρησιμοποίησα στο Team Speak οι φίλοι μου με χλεύαζαν καθώς διαπίστωσαν πως η χροιά της φωνής μου άλλαξε και κατά αυτούς έγινε αρκετά πρίμα σε βαθμό που να μην με αναγνωρίζουν και να διερωτώνται ποια είναι αυτή!!! που μιλάει. Το τι άκουσα δε γράφεται...:butterfly:

Με αφορμή τα παραπάνω θέτω τα εξής ερωτήματα:

1. είναι τόσο δύσκολο για την kingston να δώσει ένα software για ρύθμιση στον ήχο?

2. υπάρχει κάποιο σχετικό software ή κάποιος άλλος τρόπος (έστω μέσα από τα Win) για sound costumization?

Υπόψη ότι τα έχω συνδεδεμένα με USB, ήτοι μέσω της εξωτερικής κάρτας ήχου για 7.1.

Link to comment
Share on other sites

Η "μετάλλαξη" της φωνής σου δεν είναι φυσιολογική - και γω χρησιμοποιώ τα Cloud II σχεδόν καθημερινά και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Πιθανώς το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού και σίγουρα αξίζει περισσότερης διερεύνησης. Για αρχή, αυτό συμβαίνει μόνο στο teamspeak ή και σε όλα τα voice chat (πχ skype) ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δοκιμαστεί και σε άλλα προγράμματα. Θα διερευνηθεί βαθύτερα.

1. Θα γίνει εγγραφή της φωνής και ακρόαση.

2. Θα δοκιμαστεί και σε skype, steam phone

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει καμία μετάλλαξη. Η φωνή μου καταγράφεται και μεταδίδεται κανονικά, απλά αυτοί που με ακούγανε πριν το HyperX με ακούγανε μέσω TurboX headset οπότε καταλάβανε τη διαφορά.

Άρα, δεν έφταιγε το HyperX, αλλά το TurboX.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now