odim

Asus sabertooth z170 s + i5 6600k for OC!!!!

Recommended Posts

Πως θα κάνω OC??? ποιες επιλογες πρεπει να απενεργοποιησω??? προσπαθησα να ανεβασω το ratio ανα πυρηνα αλλα δεν κλοκαρει..

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει oc failed,υπαρχει το TPU 1 για αεροψυξη και το TPU2 για υδροψυξη ως προφιλ,θα δοκιμασω ξανα γιατι εχω ξεκλειδωτο επεξεργαστη και δε θελω να πειραξω το block μονο το ratio ανα πυρηνα..

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου κολλησε 2 φορες μεσα στο bios,εκανα clear bios και το βαλα ξανα σε auto + turbo mode και speedstep,δεν επιχειρω ξανα γιατι δεν τα ξερω καλα κι εχει ενα σωρο επιλογες,αυτη τη στιγμη ο επεξεργαστης ειναι στα 3.5ghz και turbo φτανει μεχρι τα 3.9ghz,θα ασχοληθω αργοτερα εφοσον βρω πληροφοριες μεσω internet για τη μητρικη μου...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου [MENTION=14136]odim[/MENTION], δεν καταλαβαίνω τι σε δυσκολεύει.. απλά ανεβάζεις το multi του επεξεργαστή πχ 42 και πάει 4200mhz αν θες παραπάνω μπορείς να του δώσεις λίγο ρεύμα manual στο core δλδ 1.23 για 4500mhz ανάλογα το κομμάτι που έχεις θα δουλεύει από 1.2 μέχρι 1.26v.

Προσωπική άποψη είναι να κλείσεις το eist για να μην ρίχνει το cpu τα mhz, αλλιώς θα λέγεται intel speedstep.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, κάνε ένα optimized defaults ώστε να επανέλθουν όλα τα settings από την αρχή.

Αν θες να έχεις ένα εύκολο OC (λογικά θα σε πάει στα 4.6GHz) στην καρτέλα Ai Tweaker διάλεξε την επιλογή TPU -> TPU II.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τωρα στα καινουργια ειναι δυο frequency ειναι μια με turbo και μια με cashe,υπαρχει min και max για να κλοκαρεις πρεπει να βαλεις τη max π.χ 45 και να ειναι ιδια με την turbo,γι αυτο μου εβγαζε oc failed..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now