MetallicGR

Διαρρέει φωτογραφία του wafer των AMD Zen CPU

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Διαρρέει φωτογραφία του wafer των AMD Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd1.jpg[/NEWS_IMG] Στην ετήσια ενημέρωση των επενδυτών η AMD διέρρευσε το wafer shot των επερχόμενων επεξεργαστών Zen που ετοιμάζει για το AM4 socket.

Την είδηση τη δημιούργησε το SemiAccurate όπου και άντλησε την πληροφορία από ένα slide που εμφανίστηκε κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης. Σε αυτή απεικονίζονται die των επερχόμενων επεξεργαστών 14nm "Summit Ridge" aka Zen, οι οποίοι θα κυκλοφορήσουν πιθανότατα στο τέλος του έτους.

Η πλατφόρμα θέλει με βάση τις πληροφορίες που έχουμε ακούσει δια στόματος εκπροσώπου της AMD, να χτυπήσει την Intel, όχι μόνο στον τομέα της τιμής αλλά και των επιδόσεων, ευελπιστώντας να επανέλθει στο "παιχνίδι" των επιδόσεων. Πολλοί προχώρησαν και σε ανάλυση των die αποκρυπτογραφώντας ορισμένα από τα υποσυστήματα όπως τους πυρήνες και τις cache.

[img_alt=Διαρρέει φωτογραφία του wafer των AMD Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63567.png[/img_alt]

[img_alt=Διαρρέει φωτογραφία του wafer των AMD Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63566.png[/img_alt]

[img_alt=Διαρρέει φωτογραφία του wafer των AMD Zen CPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63568.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ivy καλά είναι, δεν νομίζω ότι θα το περάσει αυτό το όριο ακόμα!

Ivy και 8C/16T με κανένα 350? θα είναι τιμή super !

Εγώ περιμένω την AMD ξανά ανταγωνιστική σε πολύ μεγάλο φάσμα προιόντων με πρώτα τα APU .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γενικά πολύ αισιόδοξός! Αν 8 πυρήνες της και με ht μάλιστα έχουν την δύναμη των ivy καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο άπειρο να κάνει κάτω από 800 ευρώ ή κάποιο άλλο παλαβό ποσό...

Link to comment
Share on other sites

Αν 8 πυρήνες της και με ht μάλιστα έχουν την δύναμη των ivy καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο άπειρο να κάνει κάτω από 800 ευρώ ή κάποιο άλλο παλαβό ποσό...

Αν κρίνω από αυτό, τότε ίσως έχεις δίκιο για την τιμή. Όμως προκειμένου να πάρει σημαντικό μερίδιο πίσω από την Intel, βλέπω την τιμή γύρω στα 500?.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γενικά πολύ αισιόδοξός! Αν 8 πυρήνες της και με ht μάλιστα έχουν την δύναμη των ivy καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο άπειρο να κάνει κάτω από 800 ευρώ ή κάποιο άλλο παλαβό ποσό...

Αν έχει τέτοια απόδοση/ επίδοση, εγώ προσωπικά περιμένω τιμή περίπου στα 350? για τον μικρότερο 8-C/16-T που θα βγάλει.

Επίσης νομίζω πως θα χτυπήσει γερά και στην πλατφόρμα με χαμηλές τιμές σε σχέση με το s2011-v3 .

Διαφορετικά δεν θα μπορέσει να πάρει μερίδιο ή να τραβήξει κόσμο ... ντόρο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γενικά πολύ αισιόδοξός! Αν 8 πυρήνες της και με ht μάλιστα έχουν την δύναμη των ivy καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο άπειρο να κάνει κάτω από 800 ευρώ ή κάποιο άλλο παλαβό ποσό...

Ο ZEN δεν ανταγωνίζεται τους HEDT της Intel αλλά τους mainstream (up to Core i7 6700K και KabyLake).

Και μην ξεχνάμε ότι ο 6-πυρηνος Broadwell-E ξεκινά από τα $430 και δεν νομίζω ο ΖΕΝ να είναι πολύ πιο γρήγορος σε ΜΤ λόγο του χαμηλού TDP 95W ενώ ο Broadwell-E είναι στα 140W.

Άρα με επιδόσεις IvyBridge και 8 πυρήνες αλλά στα 95W TDP μόλις που θα φτάνει τον 6-Core Broadwell-E, αρά πάνω από $300-350 δεν τον βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ο ZEN δεν ανταγωνίζεται τους HEDT της Intel αλλά τους mainstream (up to Core i7 6700K και KabyLake).

Και μην ξεχνάμε ότι ο 6-πυρηνος Broadwell-E ξεκινά από τα $430 και δεν νομίζω ο ΖΕΝ να είναι πολύ πιο γρήγορος σε ΜΤ λόγο του χαμηλού TDP 95W ενώ ο Broadwell-E είναι στα 140W.

Άρα με επιδόσεις IvyBridge και 8 πυρήνες αλλά στα 95W TDP μόλις που θα φτάνει τον 6-Core Broadwell-E, αρά πάνω από $300-350 δεν τον βλέπω.

Εγώ πάλι πιστεύω πως και 125watt TDP θα δούμε σε ZEN και 140Watt μην σου πω. Ισως όχι για αρχή, αλλά αν έχουν ένα τσιπ που να μπορεί να κοντράρει τους I7, πιστεύω πως σχετικά γρήγορα θα το χρονίσουν δυνατά ώστε να πιάσουν την επίδοση των μεγάλων.

Αν και λίγο με ενδιαφέρει προσωπικά το τι θα κάνει default. Περισσότερο με ενδιαφέρει το τι θα κάνει κλοκαρισμένος ταβάνι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now