MetallicGR

Ο Firefox στη δεύτερη θέση σύμφωνα με το StatCounter

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ο Firefox στη δεύτερη θέση σύμφωνα με το StatCounter]http://www.hwbox.gr/images/news_images/firefox.jpg[/NEWS_IMG] Για πρώτη φορά μετά από μήνες, ο browser Firefox παίρνει τη δεύτερη θέση ακολουθώντας τον Chrome αν και με μεγάλη διαφορά.

Η ιστορική στιγμή για τον περιηγητή έφτασε μιας και ξεπέρασε σε χρήση τους Edge και Internet Explorer της Microsoft αγγίζοντας τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο market share των περιηγητών με ποσοστό 15.6%. Η Google με τον Chrome εξακολουθεί να βρίσκεται στη πρώτη θέση με ποσοστό 60.5% έχοντας σημαντικό προβάδισμα ακόμα και αν αθροίσουμε τους Firefox, Edge και IE!

Παρόλο που η αγορά των "λοιπών" περιηγητών που περιλαμβάνει Safari και Opera έχει μείνει στάσιμη από τον Φεβρουάριο μέχρι και τον Απρίλιο, οι Edge και IE της Microsoft ακολουθούν μια πτωτική τάση, κάτι που κατά πάσα πιθανότητα ώθησε τους εν λόγω χρήστες στον Firefox. Πρόκειται κυρίως για χρήστες που θεωρούν τον Chrome βαρύ περιηγητή ή απλά δεν συμφωνούν με ορισμένες από τις τακτικές που χρησιμοποιεί η Google, αφού στο παρελθόν είχε κατηγορηθεί ότι παρακολουθεί με διάφορους τρόπους τους χρήστες του. Μάλιστα αρκετά πρόσφατα δήλωσε πως ίσως αποσύρει το shortcut του backspace (πηγαίνει στην αμέσως προηγούμενη σελίδα του tab) μιας και σύμφωνα με τα "στατιστικά της" κανένας δε το χρησιμοποιεί.

Η Mozilla που βρίσκεται πίσω από την ανάπτυξη του Firefox έχει πραγματοποιήσει αρκετά βήματα ανάπτυξης το τελευταίο διάστημα ενώ μαζί με τον Chrome προσφέρει σε σταθερή έκδοση και μια 64-bit μορφή του για πλατφόρμες που μπορούν να τον αξιοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Firefox έχω να χρησιμοποιήσω από το '09 οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Μιας και βλέπω όμως ότι ο chrome είναι ακόμα στην 1η θέση, έχετε παρατηρήσει πόσο βαρύς έχει γίνει πια ο chrome? Τρώει έως και 30% περισσότερη μνήμη σε 1080p streams που παρακολουθώ στο twitch σε σχέση με IE ή Opera (core i3 ivy bridge laptop με 2x4GB DDR3).

Πέρασα τον Opera τώρα καμιά βδομάδα και τον δουλεύω για να αρχίσω να προσαρμόζομαι, έχει κάποια αρνητικά αλλά είναι πολύ πιο ελαφρύς. Όπως ήταν ο chrome το 2009 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο φιφη σπιτι αν και στα pc στην δουλειά έχουμε chrome όπου πραγματικά δεν βλέπω να υπερτερεί πουθενά, πολύ πιο παραμετροποίησιμος ο φιφης και με πιο ωραία και ευκολοχρηστα μενού. Απο ταχύτητα ίδιοι μου φαίνονται πάντως.

Lenovo K4 note

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σε παλιό Laptop Dual Core + 2.5 Gb Ram. Chrome, Mozila, Opera. Παίδες ο Opera πιό γρήγορος σε όλα, Προσωπικά χρησιμοποιώ Chrome στον δικό μου.

Άρα λοιπόν δεν ήταν εντύπωσή μου, είναι όντως πιο γρήγορος ο όπερας.

Link to comment
Share on other sites

Firefox έχω να χρησιμοποιήσω από το '09 οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Μιας και βλέπω όμως ότι ο chrome είναι ακόμα στην 1η θέση, έχετε παρατηρήσει πόσο βαρύς έχει γίνει πια ο chrome? Τρώει έως και 30% περισσότερη μνήμη σε 1080p streams που παρακολουθώ στο twitch σε σχέση με IE ή Opera (core i3 ivy bridge laptop με 2x4GB DDR3).

Πέρασα τον Opera τώρα καμιά βδομάδα και τον δουλεύω για να αρχίσω να προσαρμόζομαι, έχει κάποια αρνητικά αλλά είναι πολύ πιο ελαφρύς. Όπως ήταν ο chrome το 2009 :P

Εγώ γιατί θυμάμαι παλιά να έχει κάτι τρελά memory usage ο Chrome;Από πάντα ο Opera ήταν ο πιο ολοκληρωμένος browser με πολλά χαρακτηριστικά out of the box. Ο Firefox επίσης σχετικά καλός αλλά είχε τρελό memory leak! Τώρα usarw μόνο Chrome. Πιστεύω είναι ο καλύτερος αυτή τη στιγμή και έχει και μακράν το καλύτερο sync

Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ τον ff είναι το scaling στα 4k, έχει πολλά θέματα δυστυχώς!

Δεν κατάλαβα. Οι άλλοι έχουν τρελά θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Οι άλλοι έχουν τρελά θέματα;

Δεν κάνουν απλά scalling με τα windows, σε τόσο μεγάλη ανάλυση είναι πολύ δύσκολο να διαβάζεις κείμενο στο 1:1 δλδ έχω τα windows στο 125% το dpi μόνο ο firefox το ακολουθέι σε όλα τα άλλα πρέπει να κάνω ζουμ για να μην βγάλω τα μάτια μου :hehe:

Δες αριστερά ο chrome και δεξιά ο firefox :)

ef547de976dc8af358eddba2b48b0c7b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now