MetallicGR

Έρχεται το τέλος των Windows Phone;

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Έρχεται το τέλος των Windows Phone;]http://www.hwbox.gr/images/news_images/microsoft1a.jpg[/NEWS_IMG] Σύμφωνα με αποτελέσματα νέας έρευνας, το λειτουργικό σύστημα της Microsoft αναμένεται να χαθεί τους επόμενους μήνες.

Η έρευνα αναφέρει πως το περασμένο τρίμηνο του έτους, η Microsoft πούλησε περίπου 2.4 εκατομμύρια μονάδες με Windows Phone OS κάτι που αντιστοιχεί στο 0.7% των συνολικών πωλήσεων smartphone που για το Q1 έφτασαν τα 349 εκ μονάδες. Έναν χρόνο νωρίτερα, το ίδιο λειτουργικό σύστημα κατείχε το 2.5% της αγοράς, όμως σημείωσε ραγδαία πτώση μετά τις κακές πωλήσεις των Lumia. Η Microsoft δεν αναμένεται να αλλάξει στάση απέναντι στη κακή εξέλιξη, ενώ την ίδια πτωτική τάση ακολουθεί και η Blackberry με ποσοστό που το ίδιο τρίμηνο άγγιξε μόλις το 0,2%.

Την ίδια στιγμή το λειτουργικό σύστημα της Google, Android αναπαύεται άνετα στην πρώτη θέση με ποσοστό 84,1% χωρίς να δείχνει να πτοείται ούτε από το iOS της Apple που κατέχει το ταπεινό 14.8% ενώ σημειώνεται ότι έχασε έδαφος.

[img_alt=Έρχεται το τέλος των Windows Phone;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63608.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Λογική εξέλιξη αφού δεν φτιάχνει apps και το λειτουργικό κολλάει...και πάρα πολύ καλά να πάθει! Κρίμα στους ανθρώπους που δώσανε τα λεφτά τους στα ακριβά μοντέλα!

Καλά το 14.8% της apple δεν είναι μικρό γιατί είναι μόνο πανάκριβές συσκευές ενώ το 84.1% της google έχει συσκευές των 50 ευρώ μέσα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κάνεις μεγάλο λάθος αν πιστευτείς πως τα lumia κολλάνε είμαι κάτοχος του lumia 640 xl εδώ και 6 μήνες και το μόνο καλά έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπει μην τα ξαναλέμε. Λίγοι και καλοί. Οι υπόλοιποι βουρ στο bugdroid να χορτάσετε κολλήματα (εκτός αν σκάσετε 1000 ευρώ για 8 πυρήνες και 6 GB RAM) και malware. Θυμίστε μου που έχει φτάσει το versioning στο Stagefright? Κάθε μέρα κάποιος Κινέζος "χακερ" σας γλεντάει!

Link to comment
Share on other sites

Τσου

από πότε linux kernel έχει περισσότερες τρύπες ασφαλείας από windows core?

Από πότε χρησιμοποιεί περισσότερα recourses?

Από πότε linux kernel έχει περισσότερα bugs?

Πιπέρι

Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα.

Το πρόβλημά σου δεν βρίσκεται στο OS, αλλά στις εφαρμογές του. Επειδή όμως η επιλογή των εφαρμογών είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, και επειδή μπορείς να το διαμορφώσεις πλήρως, απενεργοποιώντας ακόμα και το cell service, η υπόθεσή σου είναι λανθασμένη.

Επίσης μην τρέφεις αυταπάτες. Θεωρείς ότι αν πουλούσε η microsoft, δεν θα έβγαζε κινητό που θα κόστιζε 1000 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο bug free είναι το android (επειδή είμαι σε linux sailfish OS με 99% smooth και bug free, restart κάθε 4 μήνες ίσως να χρειαστεί) αλλά πραγματικά γελάω με την microsoft όταν υπάρχουν

. Νομίζω ότι αν έκανε περισσότερο promotion το continuum (αν λειτουργούσε σωστά, γιατί τώρα συνδέεις keyboard και mouse με lag και δεν έχεις δεξί κλίκ; wtf;!) επειδή το έχει αποκλειστικά θα πήγαινε τρομερά καλύτερα, αλλά από ότι βλέπω απλά δεν λειτουργεί σωστά το σύστημα. Τόσα χρόνια και τόσα λεφτά και το OS είναι σαν να βγήκε εχθές η beta.
Link to comment
Share on other sites

Λογική εξέλιξη αφού δεν φτιάχνει apps και το λειτουργικό κολλάει...και πάρα πολύ καλά να πάθει! Κρίμα στους ανθρώπους που δώσανε τα λεφτά τους στα ακριβά μοντέλα!

Καλά το 14.8% της apple δεν είναι μικρό γιατί είναι μόνο πανάκριβές συσκευές ενώ το 84.1% της google έχει συσκευές των 50 ευρώ μέσα :hehe:

Νίκο δεν κολλάνε τα windows phone και από εφαρμογές έχουν όλες τις βασικές. Έχω πει πολλές φορές τη γνώμη μου για τα windows phone, μην την αναφέρω ξανά. Μια χαρά λειτουργικό είναι για τον περισσότερο κόσμο.

Νομίζω ο λόγος που δε έπιασαν ήταν ότι σπατάλησαν πολύ χρόνο στις πρώτες εκδόσεις των windows mobile τα οποία ήταν τελείως για τα μπάζα. Από τα WP8 και μετά τα διόρθωσαν όλα τα προβλήματα και πραγματικά ΔΕΝ κολλάνε.

Ευτυχής κάτοχος android αλλά μια χαρά πέρασα και 2.5 χρόνια με το ativ :)

Link to comment
Share on other sites

Τσου

από πότε linux kernel έχει περισσότερες τρύπες ασφαλείας από windows core?

Stagefright ένα απλό παράδειγμα. και δεν κολλάς από εφαρμογή. Από ένα απλό mms μπορείς να κολλήσεις. Σουρωτήρι. Ελβετικό τυρί πώς το λένε.

Από πότε χρησιμοποιεί περισσότερα recourses?

Από τότε που η ίδια η google ενσωμάτωσε "εφαρμογή" memory cleaner στο λειτουργικό. Στάζει πώς το λένε. leak ελληνιστί. Θες ένα απλό παράδειγμα; Γράψε ένα μοντέλο mid range στο google και βάλε στο τέλος της αναζήτησης "slow". Και απόλαυσε 5 σελίδες αποτελεσμάτων από 100 διαφορετικά forum. Οι πρώτες 2 εβδομάδες είναι ανεκτές. Μετά η NAND αρχίζει να χτυπάει κόκκινα από τα lag. Άλλωστε ποιός ο λόγος να βάζουν 8 πυρήνες και 6GB RAM στα flagships? Για τα benchmarks?

Πιπέρι...

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που η ίδια η google ενσωμάτωσε "εφαρμογή" memory cleaner στο λειτουργικό. Στάζει πώς το λένε. leak ελληνιστί. Θες ένα απλό παράδειγμα; Γράψε ένα μοντέλο mid range στο google και βάλε στο τέλος της αναζήτησης "slow". Και απόλαυσε 5 σελίδες αποτελεσμάτων από 100 διαφορετικά forum. Οι πρώτες 2 εβδομάδες είναι ανεκτές. Μετά η NAND αρχίζει να χτυπάει κόκκινα από τα lag. Άλλωστε ποιός ο λόγος να βάζουν 8 πυρήνες και 6GB RAM στα flagships? Για τα benchmarks?

Είχα Android κινητά παλιότερα (ZTE Blade, LG Optimus 2X επί εποχής 2010) και νομίζω ότι ανέκαθεν το πρόβλημα του Android βρισκόταν στο γεγονός ότι μπαίνει σε τόσες πολλές συσκευές που είναι στο χέρι της κάθε εταιρείας το τι optimization θα κάνει για τα κινητά της. Ακόμη και σε flagship μοντέλα, βλέπε Galaxy S2, Galaxy S3, θυμάμαι ότι με την stock ROM που έρχονταν το κινητό σερνόταν μετά από μερικούς μήνες χρήσης παρόλο που είχε τόσο δυνατό hardware για την εποχή του. Μέχρι που έπιασα στα χέρια μου ένα Google Nexus. Εκεί απέκτησα αυτή την εντύπωση για τα Android - ήταν τόσο γρηγορότερο από μοντέλα αντίπαλων εταιρειών και το γεγονός ότι φορούσαν ίδια Android version με έκανε απλά να γελάω.

Όσο καλύτερο είναι το optimization που γίνεται στο OS για το εκάστοτε hardware, τόσο πιο καλό είναι το τελικό αποτέλεσμα. Για αυτό το iOS είναι τόσο γρήγορο σαν λειτουργικό. Μπορεί το hardware των iPhone να είναι πίσω σε σχέση με αυτό των Android, αλλά δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Εδώ μέσα πολύς κόσμος αγοράζει flagship Android οπότε δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει τι εννοώ. Για να πιάσει όμως στα χέρια του κινητά όπως το Galaxy S3 mini, ένα Alcatel 5" των 120? ή κάποιο άλλο φθηνό android κινητό (αυτά αγοράζει ο πολύς κόσμος) και αμέσως θα προσγειωθεί στην πραγματικότητα.

Εξαίρεση προσωπικά πιστεύω ότι αποτελεί η Xiaomi λόγω της Miui, που πραγματικά την κόβουν και την ραύουν στα μέτρα των κινητών τους και βλέπεις πόσο αισθητή είναι η διαφορά με τα άλλα android. Εξαίρεση αποτελούν επίσης όλοι όσοι ξέρουν πως να περάσουν custom ROM γιατί έτσι γίνεται πιο γρήγορο το κινητό, αλλά και πάλι κολλάνε.

Έπειτα ο κόσμος έχει μάθει το όλο τροπάριο με τις εφαρμογές στα windows phone και το ανακυκλώνει συνεχώς. Το βλέπω κυρίως σε forums που ασχολούνται άτομα με πιο advanced γνώσεις, οι οποίοι ξέρουν στα μπαμ πως να rootάρουν, χρησιμοποιούν ένα κάρο εφαρμογές κάθε μέρα και νομίζουν ότι το υπόλοιπο 99% της αγοράς ενδιαφέρεται για αυτά. Ο κόσμος θέλει στα κινητά του τα Facebook, whatsapp, twitter, viber, youtube, φακό, google maps και άλλες generic εφαρμογές, οι οποίες ούτως ή άλλως υπάρχουν στα Windows Phone. Προσοχή όμως! Δεν αντιλέγω ότι όντως υστερούν σε εφαρμογές. Υπάρχουν πολύ λιγότερες σε σχέση με android και iOS. Μην τρελαθούμε όμως, ότι δεν μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του, ή είναι σκουπίδι το OS. Ίσα ίσα που 2.5 χρόνια που είχα το Ativ S, το κινητό χρειάστηκε να το κάνω reboot 3 ΦΟΡΕΣ. Κόλλησε τελείως, 3 φορές ΜΟΝΟ. Δεν έχω λόγo να πω ψέματα μιας και επέστρεψα σε Android τώρα.

Anyway δεν θα το συνεχίσω άλλο το θέμα. Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας αγοράζει ό,τι γουστάρει με βάση τις ανάγκες του. Η Microsoft έπαιξε πάντως λάθος το παιχνίδι των κινητών απ' την αρχή και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι θα καταφέρει να το σώσει. Κρίμα γιατί σαν OS είναι καλό και αδικήθηκε αλλά, it is what it is.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος θέλει στα κινητά του τα Facebook, whatsapp, twitter, viber, youtube, φακό, google maps και άλλες generic εφαρμογές, οι οποίες ούτως ή άλλως υπάρχουν στα Windows Phone.

Όλες αυτές οι εφαρμογές έχουν ένα κοινό στοιχείο. Auto Start

πρόσθεσε και πόσες άλλες έχει το καθένα λόγω του κατασκευαστή.

Ο "κοινός θνητός" δεν ασχολείται, και είναι όλες ενεργές, με συνέπεια να μην φθάνουν 2GB ram.

Γι αυτό όμως δεν φταίει το OS.

[MENTION=6368]epsilon[/MENTION] για τον παραπάνω λόγο δεν συμμερίζομαι την άποψη σου, ότι τα android είναι αργά, κολλάνε κτλ.

Είναι σαν να μου λες ότι έχω υπολογιστή i3 με 4GB RAM και θέλω να κάνω video edit, photoshop 20MP φωτογραφίες, να έχω ανοιχτές 58 καρτέλες στον chrome και να πηγαίνει σφαίρα. ΔΕΝ γίνεται. Είναι λάθος να κατηγορώ τα WINDOWS 10 ή Ubuntu γι αυτό.

Όσο για την ασφάλεια, ισχύει και πάλι, ό,τι και στα laptops / desktops. Καλώς ή κακώς, ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί windows. Άρα virus/malware/ramsonware και ότι άλλο ware θέλεις, για πού θα φτιάξω; Για debian;

Αντίστοιχα, όταν στα κινητά ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί Android, για πού θα φτιαχτούν περισσότεροι ιοί;

Το γεγονός ότι δεν έχεις πάρα πολλά known vulnerabilities δεν σημαίνει ότι δεν έχεις και καθόλου. Απλά κανείς δεν ασχολείται μαζί σου (μιλάω στα windows :P).

Ελβετικό τυρί, το Android δεν το λες.

Το android υπήρχε και πριν την υποστήριξη της Google, και γι αυτό την ανάπτυξη του Open Source δεν μπορεί να την πιάσει κανείς. Βγαίνει major release με τόσα καινούργια χαρακτηριστικά, τόσο γρήγορα... Δες εδώ γιατί το λέω

Παράλληλα, εφόσον με ενδιαφέρει το security, μπορώ να στήσω fail2ban, scripts δικά μου και τόσα άλλα, που στη τελική σε windows και windows mobile δεν μπορώ.

Όσο για τον ενσωμετομένo garbade collector, από πότε είναι κακό αυτό; Ανέκαθεν το linux είχε καλύτερη διαχείριση μνήμης.

Αλλά και για κακό αν θέλεις να το πάρεις, το λες αυτό για το linux τη στιγμή που τα windows ενσωματώνουν antivirus; Don't go there... δεν συμφέρει

Έχω κι εγώ OnePlus2 με 8 cores, 4gb ram, με 400 ευρώ τότε (όχι 1000). Εφόσον κρατάς υπολογιστή στα χέρια σου, με περισσότερα resources μπορείς απλά να κάνεις περισσότερα ταυτόχρονα. Πού είναι το κακό σε αυτό;

Ναι έχω κινητό καλύτερο από το laptop μου.

Just to be clear. Δεν σου λέω ότι το windows mobile κολλάει, ότι είναι κακό, ότι δεν έχει εφαρμογές.

Σου λέω ότι είναι λάθος να κατηγορείς το Android.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο θα ακουσω εδω μεσα ρε σεις...?

Η ημιμάθεια σφαζει.

και βασικότερα εκθέτει κόσμο. μαζευτείτε. μας ακούνε!

εχω επεξηγήσει εδω μέσα κανα 2 φορες τις αρχες λειτουργίας της αρχιτεκτονικής του σκατοdroid. πολλοι ξερουν και την επαγγελματική μου ιδιότητα.

μετα απο 15 χρόνια πανω απο linux σε παραγωγικό περιβάλλον, φωνάζω συνεχώς για τις γραφικότητες της μαμας εταιριας του lagdroid.

Η ουσία για να μην το πολυζάλιζω κι εγω ειναι οσα αναφερει ο epsilon.

αλλα τι να περιμένεις, εδω ειχαμε 30 χρόνια πασοκ...

χαααααααααχαχαχαχαχαχααχα

τεσπα.

καλή καρδιά!

αντε, καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5296]Cobretti1099[/MENTION]

Δεν με απασχολεί καθόλου για ποιο λειτουργικό μιλάς αλλά πως μιλάς, σε παρακαλώ ηρέμησε και τέλος οι αναφορές σε άσχετα πράγματα.

Επειδή έχεις πει την άποψη σου μια δύο ή και 100 φορές εδώ μέσα δεν πάει να πει ότι όλοι συμφωνούμε με αυτό, έχεις διαλέξει μια πλατφόρμα κάνεις την δουλειά σου και μπράβο όμως οι πωλήσεις και τα ποσοστά λένε άλλα πράγματα.

Όμορφα και πολιτισμένα κύριοι :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα Beta λειτουργικό! Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά. Κλειστό λειτουργικό με μηδενικο περιθώριο παράμετρο ποίησης και αρνητικό πλήθος εφαρμογών. Και πήρε στο λαιμό της την Nokia. Ήθελε και βίντεο με κηδεία της Apple αχ αχ αχ αχ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now