MetallicGR

Επιδόσεις ίσες με την TITAN X θα έχει η GTX 1070

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Επιδόσεις ίσες με την TITAN X θα έχει η GTX 1070]http://www.hwbox.gr/images/news_images/nvidia2.jpg[/NEWS_IMG] Νέα benchmarks της επερχόμενης GPU GeForce GTX 1070 κάνουν την εμφάνισή τους και εκ πρώτης όψεως έχουμε να κάνουμε με μια κάρτα που ξεπερνά σε επιδόσεις και την TITAN X.

Οι επιδόσεις μετρήθηκαν στο μετροπρόγραμμα 3DMark FireStrike της Futuremark, η GTX 1070 σκοράρει 17557 με την TITAN X να βρίσκεται στους 17396 πόντους. Η διαφορά ανοίγει ελαφρώς στο Extreme όπου η πρώτη τερματίζει στα 8327 marks και η TITAN X ακολουθεί με 7989 marks. Η διαφορά στο Ultra κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με την Pascal υλοποίηση της NVIDIA να προηγείται σταθερά κάτι που επιβεβαιώνει τις μέχρι στιγμής πληροφορίες. Η κάρτα θα βρεθεί στην αγορά στις 10 Ιουνίου, μαζί με τις υπόλοιπες GTX 1080 και σε custom εκδόσεις από την πρώτη ημέρα.

[img_alt=Επιδόσεις ίσες με την TITAN X θα έχει η GTX 1070]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63693.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες αξίζει να πάω από r9 390 σε 1070?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Αξίζει, αλλά όχι τώρα. Η τιμή που θα έχει εδώ στην Ελλάδα θα είναι υπερβολική για την απόδοση που κερδίζεις. Αυτό συν ότι η 390 σου θα φάει τρελό Boost στα DX12 παιχνίδια σε σχέση με την 1070.

Link to comment
Share on other sites

Θα υποστηρίζουν όλα τα μελλοντικά παιχνίδια dx12 όμως; η τιμή της 1070 θα ξεκινήσει από τα 380 δολάρια και σε ευρώ φλας 330 πιστεύω πως η τιμή είναι αρκετά καλή αν σκεφτείς πως έχω βρει αγοραστή για την ρ9 390 στα 290

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα υποστηρίζουν όλα τα μελλοντικά παιχνίδια dx12 όμως; η τιμή της 1070 θα ξεκινήσει από τα 380 δολάρια και σε ευρώ φλας 330 πιστεύω πως η τιμή είναι αρκετά καλή αν σκεφτείς πως έχω βρει αγοραστή για την ρ9 390 στα 290

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Δεν νομίζω να την βρεις πουθενά 330?. Περίμενε τους πρώτους μήνες να βρίσκεται μεταξύ 450-500? αν σκεφτείς πόσο θα έχει η 1080 στην Ευρώπη. Όσο για το DX12, και οι 2 θα τα τρέχουν όλα, απλά η 390 θα κερδίσει πολύ παραπάνω FPS από ότι θα κερδίσει η 1070.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπολογίζουμε ότι η 1070 στην ελληνική αγορά να κοστίζει 400 με 500...? Ευχαριστώ για τον χρόνο σου btw.

Φυσικά και αξίζει :) Θα περιμένεις να βγει μια με custom ψύξη oced και θα είσαι χαλαρά 40% πάνω με απόλυτη ησυχία!

Οπότε βάζω για πούλημα την 390 και μαζεύω λίγα ακόμα για 1070..

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάζω για πούλημα την 390 και μαζεύω λίγα ακόμα για 1070..

Φυσικά! Στην τεχνολογία κοιτάμε το σήμερα, σήμερα η κάρτα είναι οδοστρωτήρας! Μέχρι να έρθει το "θα" των amd καρτών στο dx12 βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Στην τεχνολογία κοιτάμε το σήμερα, σήμερα η κάρτα είναι οδοστρωτήρας! Μέχρι να έρθει το "θα" των amd καρτών στο dx12 βλέπουμε...

Οπότε πάω για 1070 ευθεία μια ικανή από τι φαίνεται κάρτα ή οποία θα με βγάλει 3 χρονάκια σίγουρα...Ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάω για 1070 ευθεία μια ικανή από τι φαίνεται κάρτα ή οποία θα με βγάλει 3 χρονάκια σίγουρα...Ευχαριστώ παίδες για τον χρόνο σας.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Μην βιάζεσαι με την Nvidia. Ήδη άρχισαν τα παρατράγουδα. Άσε λίγο χρόνο να κυλήσει πριν την αγοράσεις γιατί μπορεί να βρεθούμε σε νέο φιάσκο. Στον χρόνο αυτό θα βγάλει και η AMD κάρτες, που σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα update θα είναι κομπλέ, άλλωστε τα κουτάκια δεν αγοράζουμε reference κάρτες!! :hehe;

ναι ρε ναι και τα 3,5γαβ γιναν 4 με update μοαυχ0αχ0α0χα0χ0αχ0α0χα0χ0αχ0α0χ0α0χ

αλλα ναι time will tell

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι με την Nvidia. Ήδη άρχισαν τα παρατράγουδα. Άσε λίγο χρόνο να κυλήσει πριν την αγοράσεις γιατί μπορεί να βρεθούμε σε νέο φιάσκο. Στον χρόνο αυτό θα βγάλει και η AMD κάρτες, που σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Η μ@λ@κι@ είναι ότι θα χρειαστώ κάρτα μέσα στον Ιούνιο γιατί θα πουλήσω σε λίγες μέρες την 390 μου....Οπότε είναι worth να περιμένω να δω τι θα βγάλει και η AMD?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Edited by MetallicGR
Κόσμια :)
Link to comment
Share on other sites

Η μαλακια είναι ότι θα χρειαστώ κάρτα μέσα στον Ιούνιο γιατί θα πουλήσω σε λίγες μέρες την 390 μου....Οπότε είναι worth να περιμένω να δω τι θα βγάλει και η AMD?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Το να περιμένεις σίγουρα καλό θα σου κάνει, εκτός αν δεν αντέχεις να περιμένεις χωρίς κάρτα. Αύριο ίσως ανακοινώσει τις νέες της η AMD.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω που πηρα titan x περυσι το καλοκαιρι τα εχω παρει κρανιο.Με φτυνει στα μουτρα η nvidia κανονικα.Θα περιμενω την 1080ti και θα αλλαξω.αλλα φανταζομαι τοτε θα την δωσω πατωμα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now