MetallicGR

Η Google θα πιέσει τους κατασκευαστές στην υιοθέτηση του Android

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Η Google θα πιέσει τους κατασκευαστές στην υιοθέτηση του Android]http://www.hwbox.gr/images/news_images/android.jpg[/NEWS_IMG] Θέλοντας να αυξήσει το μερίδιο αγοράς των νεότερων εκδόσεων του γνωστού λειτουργικού της, η Google ίσως αλλάξει τις μεθόδους της.

Η αγορά του Android φαίνεται αρκετά κατακερματισμένη την τελευταία περίοδο κάτι που η Google θέλει να αλλάξει μιας και η κάθε έκδοση του δημοφιλούς λειτουργικού έρχεται σε όλο και λιγότερες συσκευές. Το Android 6.0 Marshmallow για παράδειγμα βρίσκεται μόλις στο 7.5% των συσκευών παγκοσμίως ενώ την ίδια στιγμή περιμένουμε την εμφάνιση του Android N να βγει από την beta.

Οι πληροφορίες έρχονται από το Bloomberg το οποίο επισημαίνει πως ίσως η Google δημοσιεύσει και σχετική "λίστα" με τους κατασκευαστές που δε θα "συμμορφωθούν" με τη πολιτική της εταιρίας. Σύμφωνα με αυτά η Google κουνά το δάχτυλο στους κατασκευαστές που δεν δημοσιεύουν συχνά updates για τις συσκευές τους. Η κίνηση έχει κατ θετικά της μιας και οι συσκευές θα γίνουν πιο ασφαλείς σε αντίθεση με τις συνεχώς αυξανόμενες τρύπες ασφαλείας που έχουν οι παλιότερες εκδόσεις.

[img_alt=Η Google θα πιέσει τους κατασκευαστές στην υιοθέτηση του Android]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63334.png[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι τρελαίνομαι ή τρελαινομουν για τα updates ούτε καταλαβαίνω αυτό το πάθος με τα updates. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που η Google δεν έχει να προσφέρει κατι συνταρακτικα καλύτερο και καινοτόμο για να θέλω τα updates τόσο πολύ. Ούτε νέα features βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι τρελαίνομαι ή τρελαινομουν για τα updates ούτε καταλαβαίνω αυτό το πάθος με τα updates. Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που η Google δεν έχει να προσφέρει κατι συνταρακτικα καλύτερο και καινοτόμο για να θέλω τα updates τόσο πολύ. Ούτε νέα features βλέπουμε..

εκτος γαλαξια...

#GoogleIO2016

Link to comment
Share on other sites

τωρα αμα σου λεει ο αλλος δεν υπαρχει νερο στη γη τι να διαφωνησεις

λες ναι

και ας δινει 56 εκατομμυρια αποτελεσματα στην αναζητηση το "android n new features"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1333]Omerta[/MENTION] φυσικά και διαφωνούμε, με λίγα λόγια λες όχι στην εξέλιξη του software...δεν είναι πάθος τα updates είναι εξέλιξη προς το καλύτερο! Φαντάσου να το έλεγε αυτό κάποιος για τα windows πριν 20 χρόνια θα ήσουν ακόμα σήμερα με windows 95? Εκτός αν update εννοείς τις καινούριες εκδόσεις λογισμικού που βγάζει κάθε χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

τωρα αμα σου λεει ο αλλος δεν υπαρχει νερο στη γη τι να διαφωνησεις

λες ναι

και ας δινει 56 εκατομμυρια αποτελεσματα στην αναζητηση το "android n new features"

Μάλιστα εγώ φταίω που ρώτησα...

@Omerta φυσικά και διαφωνούμε, με λίγα λόγια λες όχι στην εξέλιξη του software...δεν είναι πάθος τα updates είναι εξέλιξη προς το καλύτερο! Φαντάσου να το έλεγε αυτό κάποιος για τα windows πριν 20 χρόνια θα ήσουν ακόμα σήμερα με windows 95? Εκτός αν update εννοείς τις καινούριες εκδόσεις λογισμικού που βγάζει κάθε χρόνο...

Άλλο αυτό venisk. Άλλο πράγμα θίγεις αναφέρθηκα συγκεκριμένα για το android. Πραγματικά δεν θεωρώ ότι μετά την 4.4 έχει κάποια εξέλιξη. Τίποτα καινοτόμο τίποτα το συνταρακτικό. Προχειροδουλειές. Φτιάχνει το ένα χαλάει το άλλο. Πότε η lp ήταν δηλαδή αναβάθμιση με τόσα προβλήματα;.. Και να πω και κάτι άλλο έχω βαρεθεί τόσα χρόνια να ακούω λόγια και τα ίδια και τα ίδια και να μην γίνεται τίποτα.. Θέλω να δω πράξεις και όχι άλλα λόγια..

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

η απαντηση στο "Ούτε νέα features βλέπουμε" βρισκεται στην αναζητηση του google

τι να σου γραψω εδω?

"Προχειροδουλειές. Φτιάχνει το ένα χαλάει το άλλο"

εισαι δυσαρεστημενος με ενα μοναδικο τροπο, μαλλον εσυ θα πρεπει να γινεις πιο σαφης να ενημερωσεις και εμας για τι πραγμα μιλας ακριβως

τωρα ειμαστε στο N οχι στο L (lolipop) και εμενα προσωπικα δε θα με χαλουσε καθολου μια αναβαθμιση απο το 4.4 που ειμαι στο N

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν σαφής εσύ ήσουν ειρωνικός.. Πρώτον για να δούμε features όχι μόνο πρέπει να μπουν στο android αλλά να τα υιοθετήσουν οι εταιρείες και οι developers. Άμα δεν το έχουν κάνει ή δεν έχουν αντίστοιχο feature ήδη.

Προφανώς και είμαι δυσαρεστημένος... Αυτό έλειπε... Δεν μπορώ να ακούω για άλματα,καινούρια χαρακτηριστικά κλπ κλπ φανφάρες χωρίς ουσία. Από το πρώτο κινητό με android γκρίνιαζα ότι δεν παίζει out of the box. Μετά από 6 χρόνια τώρα που έμαθα δεν με πολυνοιάζει γιατί το android είναι πολύ ανοιχτό είτε είναι samsung είτε lg είτε 4.4 είτε n είτε m είτε lp είτε Kit kat είτε οτιδήποτε..Αφού ουσία δεν έχει..

Λες ότι δεν θα σε χαλούσε. Το δοκίμασες και το ξέρεις ότι δεν θα σε χαλούσε;Γιατί λες ότι είσαι σε 4.4.. Όταν λες ν εννοείς στοκ google, stock oem ή custom rom n. Γιατί έχει τεράστια διαφορά. Επειδή λες ότι δεν είμαι σαφής. Ωραία θα γίνω πιο σαφής γιατί όντως μίλησα γενικά. Λες για 56 εκατομμύρια αποτελέσματα θα πάω να ψάξω και θα διαλέξω τυχαία ένα άρθρο που είναι από theverge από τα 56 και κάτι εκατομμύρια για να δω σε τι αναφέρεσαι.. (άμα έχεις κάποιο άλλο υπόψιν σου παράθεσε το) το λινκ εδώ The 8 biggest new features in Android N | The Verge

1. Multitasking split screen το έχουν εδώ και χρόνια samsung,lg,xposed και δεν ξέρω ποιοι άλλοι άχρηστο για μένα αλλά υπάρχει για όποιον του φαίνεται χρήσιμο οπότε δεν βλέπω κάτι καινούριο. Συγκεκριμένα η samsung το έχει από πριν τρια χρόνια.. Ναι μόνο τόσο της πήρε της google για να το υιοθετήσει. double tap υπάρχει εδώ και καιρό σε custom και δεν ξέρω που αλλού. Πρόσφατα και στο xposed

2. Notifications βλέπω κάτι tiles που τα έχουν όλοι από galaxy s και υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που το κάνουν αυτό. α και αλλαγή σε γραφικά άρα δεν έχει χρησιμότητα.

3.Settings. Ευκολία το νέο μενού οκ

4vr ντάξει τίποτα το ιδιαίτερο πιο πολύ σε εφαρμογές προσθήκες κλπ. το είχαμε και πριν

5keyboard themes.. μάλιστα σοβαρά τώρα google? ήδη όλες οι εφαρμογές το έχουν αυτό... θα ντρεπόμουν να το βγάλω σαν νέο

6Performance και βελτιώσεις στη μπαταρία να χαμε να λέγαμε. Κάνουν πλιάτσικο τα google services και μας λέει για battery optimization... Το οποίο το ακούμε από την lollipop παρακαλώ. Και στην κιτ κατ είχαμε καλύτερη από ότι στην lp,mm και ν.

7,8 new emoji,easter egg ασχολίαστο..

Μετά από όλα αυτά όχι δεν καίγομαι δεν με νοιάζει και δεν με ενδιαφέρει να πάρω update.

Γκρινιάζω για μπαταρία, optimization,backup και γραφικά. Τόσα μα τόσα χρόνια διαβάζουμε ειδήσεις και όλα πάνε στον κάδο των αχρήστων γιατί δεν βλέπουμε καμιά αλλαγή. Δώσε updates και μην μιλάς μωρή google.. Μας έχει πρήξει και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Γραφικά! ωραία τα γραφικά που έχουν κάνει ναι αλλά πέρασε από τα χέρια μου iphone.. Όλες οι εφαρμογές ήταν και τις είχε γράψει η apple όλες έδεναν τέλεια με το σύνολο και το gui της apple..

Backup ντάξει γελάνε και οι πέτρες..

Μπαταρία εκεί και αν δεν γελάνε.. τα google services αντί να μειώνονται αυξάνονται μετά μας λέει ότι θα αυξήσει την αυτονομία. Είναι χρόνια γνωστό ότι το battery optimization των oem rom είναι πολύ ανώτερο από της google.. Οπότε τι; 4 Πράγματα με νοιάζουν και δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν σαφής εσύ ήσουν ειρωνικός.. Πρώτον για να δούμε features όχι μόνο πρέπει να μπουν στο android αλλά να τα υιοθετήσουν οι εταιρείες και οι developers. Άμα δεν το έχουν κάνει ή δεν έχουν αντίστοιχο feature ήδη.

Προφανώς και είμαι δυσαρεστημένος... Αυτό έλειπε... Δεν μπορώ να ακούω για άλματα,καινούρια χαρακτηριστικά κλπ κλπ φανφάρες χωρίς ουσία. Από το πρώτο κινητό με android γκρίνιαζα ότι δεν παίζει out of the box. Μετά από 6 χρόνια τώρα που έμαθα δεν με πολυνοιάζει γιατί το android είναι πολύ ανοιχτό είτε είναι samsung είτε lg είτε 4.4 είτε n είτε m είτε lp είτε Kit kat είτε οτιδήποτε..Αφού ουσία δεν έχει..

Λες ότι δεν θα σε χαλούσε. Το δοκίμασες και το ξέρεις ότι δεν θα σε χαλούσε;Γιατί λες ότι είσαι σε 4.4.. Όταν λες ν εννοείς στοκ google, stock oem ή custom rom n. Γιατί έχει τεράστια διαφορά. Επειδή λες ότι δεν είμαι σαφής. Ωραία θα γίνω πιο σαφής γιατί όντως μίλησα γενικά. Λες για 56 εκατομμύρια αποτελέσματα θα πάω να ψάξω και θα διαλέξω τυχαία ένα άρθρο που είναι από theverge από τα 56 και κάτι εκατομμύρια για να δω σε τι αναφέρεσαι.. (άμα έχεις κάποιο άλλο υπόψιν σου παράθεσε το) το λινκ εδώ The 8 biggest new features in Android N | The Verge

1. Multitasking split screen το έχουν εδώ και χρόνια samsung,lg,xposed και δεν ξέρω ποιοι άλλοι άχρηστο για μένα αλλά υπάρχει για όποιον του φαίνεται χρήσιμο οπότε δεν βλέπω κάτι καινούριο. Συγκεκριμένα η samsung το έχει από πριν τρια χρόνια.. Ναι μόνο τόσο της πήρε της google για να το υιοθετήσει. double tap υπάρχει εδώ και καιρό σε custom και δεν ξέρω που αλλού. Πρόσφατα και στο xposed

2. Notifications βλέπω κάτι tiles που τα έχουν όλοι από galaxy s και υπάρχουν άπειρες εφαρμογές που το κάνουν αυτό. α και αλλαγή σε γραφικά άρα δεν έχει χρησιμότητα.

3.Settings. Ευκολία το νέο μενού οκ

4vr ντάξει τίποτα το ιδιαίτερο πιο πολύ σε εφαρμογές προσθήκες κλπ. το είχαμε και πριν

5keyboard themes.. μάλιστα σοβαρά τώρα google? ήδη όλες οι εφαρμογές το έχουν αυτό... θα ντρεπόμουν να το βγάλω σαν νέο

6Performance και βελτιώσεις στη μπαταρία να χαμε να λέγαμε. Κάνουν πλιάτσικο τα google services και μας λέει για battery optimization... Το οποίο το ακούμε από την lollipop παρακαλώ. Και στην κιτ κατ είχαμε καλύτερη από ότι στην lp,mm και ν.

7,8 new emoji,easter egg ασχολίαστο..

Μετά από όλα αυτά όχι δεν καίγομαι δεν με νοιάζει και δεν με ενδιαφέρει να πάρω update.

Γκρινιάζω για μπαταρία, optimization,backup και γραφικά. Τόσα μα τόσα χρόνια διαβάζουμε ειδήσεις και όλα πάνε στον κάδο των αχρήστων γιατί δεν βλέπουμε καμιά αλλαγή. Δώσε updates και μην μιλάς μωρή google.. Μας έχει πρήξει και τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Γραφικά! ωραία τα γραφικά που έχουν κάνει ναι αλλά πέρασε από τα χέρια μου iphone.. Όλες οι εφαρμογές ήταν και τις είχε γράψει η apple όλες έδεναν τέλεια με το σύνολο και το gui της apple..

Backup ντάξει γελάνε και οι πέτρες..

Μπαταρία εκεί και αν δεν γελάνε.. τα google services αντί να μειώνονται αυξάνονται μετά μας λέει ότι θα αυξήσει την αυτονομία. Είναι χρόνια γνωστό ότι το battery optimization των oem rom είναι πολύ ανώτερο από της google.. Οπότε τι; 4 Πράγματα με νοιάζουν και δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο..

Στις ειρωνειες τυπου "Ούτε νέα features βλέπουμε" απανταω με ειρωνεια. Αυτη η γενικουρα ειναι απο μονη της ειρωνικη, αρα, εσυ το αρχισες αδερφε

Προσπαθω να αποκρυπτογραφησω παλι για ποιο πραγμα μιλας. Υπαρχουν νεα features και στην πλατφορμα, και στο sdk, και στο studio και πραγματικα ΠΑΝΤΟΥ

Καλα κανεις και εισαι δυσαρεστημενος και εγω ειμαι και παντα θελω κατι παραπανω.

Το "ουσια" παλι ειναι γενικο, τι θεωρεις εσυ "ουσια" και ειδικοτερα ποιο feature θα ηθελες να δεις που λειπει ας πουμε

Τι ενοεις δεν παιζει out of the box?

Παλι, τωρα ειμαστε στο N, τα υπολοιπα δεν βελτιωνωνται και σιγα σιγα δεν θα υποστηριζονται εκτος απο security patches. Αυτο προσπαθει να κανει η google, να σμπρωξει τις εταιριες να κανουν update, και θα επρεπε να το κανει εδω και χρονια.

Φυσικα και το δοκιμασα, android developer ειμαι.

Ενοω ειτε ρομ στημενη σε Ν ειτε vanilla που κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο σε οποιαδηποτε εκδοση. (συν της CM)

1. Απο της sam και της google, σιγουρα της google θα ειναι καλυτερο, και για ολα τα N

2. Μιλας για εφαρμογες και σου απαντω με default πλατφορμας. Και παλι μπραβο στη google που ΔΕΝ σε εχει περιορισει ΟΥΤΕ εκει

4. Απο τη μερια των dev η εξελιξη και οι νεες ευκολιες ειναι απλα απιστευτες

5. Παλι βαζεις οτι θες, απλα αυτο το εβγαλε για να παει με το ολο theme του κινητου

6. Συγκεκριμενα αλλαγες στο doze mode, alarm manager, job scheduler, τακτικες να μην ζητανε ολες οι εφαρμογες sync με το που ανοιγεις το wifi κπλ. Για performance εχει πλεον java 1.8, με τα νεα layouts το overdraw θα εξαφανιστει και πολλα πολλα αλλα

7. Το να βαλεις emoji ειναι πραγματικα αλμα. Δει ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα φανταζεσαι, ακου αυτο

Material design guidlines για ολους τους devs ωστε η εφαρμογη τους να δενει οσο το δυνατο καλυτερα με ολο το OS. Και οχι, δεν σε απαγορευει να χρησιμοποιησεις οτι αλλο θες εκτος απο το material design (οπως αλλες), ισα ισα σε βοηθαει και στο studio πλεον

Το battery opt φυσικα ειναι ανωτερο απο oem για oem συσκευες, λογω hardware και κλειστων (closed source) drivers κλπες αηδιες. Εχεις δει πως τα παει η μπαταρια σε nexus 6 πχ?

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνεία σου ήταν προσωπική εγώ απλά σχολίασα το άρθρο μάλλον ξεχνάς εύκολα. Οκ "αδερφέ";

Την ουσία την είπα παραπάνω δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι. Ξαναλέω άμα έχεις samsung,lg κλπ τα έχεις αυτά οπότε τι διόρθωση να πάρει;.Τι καινούρια feature να δούμε από το στοκ;

Ποιες είναι η default "ευκολίες" και εφαρμογές πλατφόρμας; Ας πάρουμε όλες τις εταιρείες δίπλα δίπλα και πες μου στοκ χωρίς πειράγματα που υπερτερεί το stock android; Απαρίθμησε μου τα. Στο play music και στο play newsstand; Εσύ πριν από λίγο έλεγες ότι έχεις ξεμείνει με 4.4 και τώρα λες για Ν. Μέσω emulator εννοείς; Έχω δει πως πάει όπως επίσης έχω δει και του s7, του 6p, του redmi Note 3, του ζ5. ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι εταιρείες έχουν καλύτερο management μπαταρίας και καλύτερο backup. Το μόνο που είχε μείνει στο άχαρο stock android ήταν η ταχύτητα του που το τελευταίο χρόνο έχει εκμηδενιστεί η διαφορά και σε αυτό.

Edited by Omerta
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION] bill μπες στην λογική του απλού ανθρώπου φίλε και όχι σαν κάποιος που γράφει εφαρμογές, ούτε καθόμαστε όλοι να βάζουμε custom rom (βαρέθηκα προσωπικά) αλλά ούτε χρειάζεται να έχω το nexus για να πετάει το android, σε αυτά που λέει τώρα ο [MENTION=1333]Omerta[/MENTION] έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

ρε εγω λεω να κανουμε ενα petition να μαζευουμε υπογραφες να το στειλουμε στη google να αιτηθουμε να μην κανει updates, να τα αφησει στη samsung που τα κανει καλυτερα

τωρα βασικα ψηνομαι να τους στειλω και email να τους πω να σταματησουν τα IO καθε χρονο γιατι Ούτε νέα features βλέπουμε ουτε τιποτα

διαφωνει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now