Blackguard4

Υδρόψυξη για VGA, Mobo και RAM

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ελληνική κοινότητα της τεχνολογίας!

Είμαι νέο μέλος στο forum, όπως και στην υδρόψυξη, και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για να φτιάξω το δικό μου kit. Αν και δεν έχω γνώσεις πάνω στο θέμα, θα ήθελα να προσθέσω υδρόψυξη στην κάρτα γραφικών μου και ίσως στις μνήμες ή και στην μητρική. Ο απώτερος σκοπός μου είναι overclocking, το οποίο επίσης δεν γνωρίζω, αλλά θα πειραματιστώ για να μάθω.

Η σύνθεση του υπολογιστή μου είναι η εξής:

Case: Coolermaster haf (άλλαξα πριν 1 μήνα και τους τρεις 230mm ανεμιστήρες του κουτιού με 230mm BitFenix Spectre pro)

PSU: Coolermaster 700w Silent pro 80 Plus Bronze

Mobo: Gigabyte GA-990FXA-UD3 REV 1.0

RAM: Corsair 2*4GΒ Dual Channel Kit 1600 MHz

CPU: AMD FX-8120 (125W) με Coolermaster Nepton 120XL υδρόψυξη την οποία έβαλα πριν ένα μήνα.

VGA: MSI NVIDIA GeForce GTX580 Twin Frozr II O/C

HDD: 1TB Seagate + 2TB Seagate

SSD: 120GB Intel 530 series

Πρόσφατα παρουσιάστηκε πρόβλημα στις υποδοχές των μνημών της μητρηκής, και γι αυτό το λόγο θα την αλλάξω σε λίγες μέρες με την Asus Sabertooth 990FX R2.0. Επίσης, θα προσθέσω ένα ίδιο kit μνημών της Corsair για να αυξήσω την μνήμη στα 16GB.

Πιστεύετε πως θα ήταν καλή κίνηση να προσθέσω υδρόψυξη στις μνήμες και στην μητρική εφόσον σκέφτομαι να κάνω overclock; Ή θα ήμουν καλυμμένος αν έβαζα κάποιο kit ψύξης μνημών με αέρα ή/και με τις εργοστασιακές ψήκτρες της μητρικής;

Που θα μπορούσα να ενημερωθώ για το τι χρειάζομαι και πως να φτιάξω το δικό μου kit υδρόψυξης; ( Έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο; Θα ήθελα να φτιάξω ένα δυνατό και αθόρυβο kit.

Και τέλος, όταν όλα δουλέψουν σωστά, θα αρχίσω να πειραματίζομαι στο overclocking.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα [MENTION=14994]Blackguard4[/MENTION] και καλώς σε βρήκαμε :flowers:

Υπερβολή να βάλεις υδρόψυξη στις μνήμες και στην μητρική (chipset)!

Εφόσον θα κάνεις OC με υδρόψυξη δεν θα είναι και τόσο υπερβολικό για να

σε βοηθήσουν σε κάτι τα παραπάνω! Με ένα απλό φουρφούρι να τα φυσάει θα είσαι οκ!

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις μια έτοιμη υδρόψυξη στον επεξεργαστή και όταν

τον μάθεις και τον κλοκάρεις να ασχοληθείς και με την GPU.

Για να ξεκινήσουμε από κάπου, έχεις μπάτζετ για την υδρόψυξη ή

δεν σε νοιάζει καθόλου αυτό το θέμα?

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GoriLLakoS.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τελικά θα βάλω ένα φουρφούρι όπως λες πάνω από της μνήμες και αν δω ανεβασμένες θερμοκρασίες και στην μητρική, θα προσθέσω και εκεί κάτι. Έβαλα ήδη υδρόψυξη στον επεξεργαστή, ένα έτοιμο kit της coolermaster πριν από ένα μήνα. Δουλεύει σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες από ότι δούλευε, αλλά δεν έχω κάνει ακόμα overclock για να την ελέγξω λόγο ενός "ζητήματος" με την κάρτα γραφικών. Σε ούτε μισή ώρα gaming με χαμηλές ρυθμίσεις στο παιχνίδι, η κάρτα γραφικών φτάνει τους 70 βαθμούς. Αν κάνω και overclock με αυτές τις συνθήκες, θα ανέβει ακόμα ποιο ψηλά η θερμοκρασία του υπολογιστή, συμπεριλαμβάνοντας και την κάρτα γραφικών. Γι αυτό σκέφτομαι να βάλω πρώτα την υδρόψυξη στην κάρτα γραφικών για να αποφύγω τυχόν προβλήματα, και στην συνέχεια να ξεκινήσω με το overclocking.

Και για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου, ξέρω πως ότι πληρώνει παίρνεις, και θέλω να πάρω κάτι καλό.. Οπότε φαντάζομαι πως δεν με νοιάζει και πολύ το οικονομικό, αν και δεν θέλω να δώσω και 500 ευρώ για να ψύξω την κάρτα γραφικών.

Διαβάζοντας μερικά άρθρα στο forum και εκτός, μπορώ να πω πως "μπήκα" στο κλήμα. Αν κατάλαβα καλά, χρειάζομαι ένα δοχείο, ένα ψυγείο, μία αντλία, ένα συμβατό waterblock για την κάρτα γραφικών, μερικά ρακόρ και σωλήνες. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω σε όλα αυτά; (Για τα ρακόρ μάλλον θα πάω σε compression, εφόσον τα self-seal έχουν 50 ευρώ έκαστος)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου GoriLLakoS.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τελικά θα βάλω ένα φουρφούρι όπως λες πάνω από της μνήμες και αν δω ανεβασμένες θερμοκρασίες και στην μητρική, θα προσθέσω και εκεί κάτι. Έβαλα ήδη υδρόψυξη στον επεξεργαστή, ένα έτοιμο kit της coolermaster πριν από ένα μήνα. Δουλεύει σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες από ότι δούλευε, αλλά δεν έχω κάνει ακόμα overclock για να την ελέγξω λόγο ενός "ζητήματος" με την κάρτα γραφικών. Σε ούτε μισή ώρα gaming με χαμηλές ρυθμίσεις στο παιχνίδι, η κάρτα γραφικών φτάνει τους 70 βαθμούς. Αν κάνω και overclock με αυτές τις συνθήκες, θα ανέβει ακόμα ποιο ψηλά η θερμοκρασία του υπολογιστή, συμπεριλαμβάνοντας και την κάρτα γραφικών. Γι αυτό σκέφτομαι να βάλω πρώτα την υδρόψυξη στην κάρτα γραφικών για να αποφύγω τυχόν προβλήματα, και στην συνέχεια να ξεκινήσω με το overclocking.

Και για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου, ξέρω πως ότι πληρώνει παίρνεις, και θέλω να πάρω κάτι καλό.. Οπότε φαντάζομαι πως δεν με νοιάζει και πολύ το οικονομικό, αν και δεν θέλω να δώσω και 500 ευρώ για να ψύξω την κάρτα γραφικών.

Διαβάζοντας μερικά άρθρα στο forum και εκτός, μπορώ να πω πως "μπήκα" στο κλήμα. Αν κατάλαβα καλά, χρειάζομαι ένα δοχείο, ένα ψυγείο, μία αντλία, ένα συμβατό waterblock για την κάρτα γραφικών, μερικά ρακόρ και σωλήνες. Τι χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάξω σε όλα αυτά; (Για τα ρακόρ μάλλον θα πάω σε compression, εφόσον τα self-seal έχουν 50 ευρώ έκαστος)

καλησπερα και καλως μας ηρθες

οπως ειδα μιλαμε για μια GTX 580 που είναι κάπως παλιά κάρτα και για αυτό μπορεί να ανεβαζει θερμοκρασίες. Και εγω εχω περασει παρομοια με μια 680 ενός φιλου που απλα μετα απο αλλαγη πάστας και καθαρισμα στο cooler, κατεβηκε γυρως στους 15 βαθμους. Οποτε αρχικα ριξε ενα καθαρισμα και δες πως παει η κατασταση.

επειτα, το να βαλεις AIO WaterCooler στην gpu σου έχει ρισκα, το εχω δοκιμασει, και δεν θα στο προτεινα. ειναι πολυ τσαπατσουλικος ο τροπος, εκτος αν αγορασεις ειδικο μπρακετ κλπ κλπ. Και παλι, το να κανεις ενα ολοκληρο custom loop για μια παλια καρτα γραφικων μονο πιστευω δεν αξιζει. Ολα αυτα προσωπικες αποψεις παντα ομως.

Οτι θες εδω και καλωσορισες στο φορουμ μας,

GreekPhantom

Edited by GreeKpHantom
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σε εσένα GreekHantom.

Η κάρτα γραφικών είναι όντος παλιά, αλλά ακόμα και έτσι, είναι αρκετά καλή εφόσον μπορεί να δουλέψει σε κανονικές θερμοκρασίες. Την έχω ανοίξει και καθαρίσει πολλές φορές φιλέ μου, με τελευταία φορά πριν από 1 μήνα περίπου που ήρθαν τα ανεμιστηράκια για να αντικαταστήσω τα παλιά (έβαλα και φρέσκια πάστα). Ακόμα και έτσι, η διαφορά είναι ελάχιστη.

Εγώ πιστεύω ότι αξίζει γιατί ακόμα και την κάρτα γραφικών να αλλάξω ή και όλον τον υπολογιστή, η υδρόψυξη θα μου μείνει, και το μόνο που πρέπει να αλλάξω στην υδρόψυξη για να την βάλω σε άλλη κάρτα γραφικών ή ακόμα και σε επεξεργαστή, είναι το block (αν έχω καταλάβει σωστά).

Edited by Blackguard4
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14994]Blackguard4[/MENTION] ναι 580 ηθελα να γραψω απλως ειχα στο μυαλο μου την 480..

οτι θες εγω σου ειπα, πιστευω δεν ειμαι και ο καλυτερος τυπος για να ρωτησεις για cooling, εχω κανει καποια ''γκετο'' πραγματα αλλα για χαρη του overclocking. το φορουμ μας καθως και η ομαδα μας ειναι απο τις καλυτερες στο κοσμο οποτε θα μαθεις αρκετα αμα ρωτησεις. δες στα φορουμμ και ρωτα και τον [MENTION=1152]caution[/MENTION] ειναι ο "γκουρου" του cooling κατα τη γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας για πληροφορίες για υδρόψυξη και overclocking, είδα σε κάποιες σελίδες πως η ομάδα των hwbox είναι μία από της καλύτερες στον κόσμο, και φυσικά είναι Έλληνες! Νομίζω πως εδώ είναι το καλύτερο μέρος για να ενημερωθώ και να μάθω από τους καλύτερους! Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα σε όλα τα παιδιά που ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ψάχνοντας για πληροφορίες για υδρόψυξη και overclocking, είδα σε κάποιες σελίδες πως η ομάδα των hwbox είναι μία από της καλύτερες στον κόσμο, και φυσικά είναι Έλληνες! Νομίζω πως εδώ είναι το καλύτερο μέρος για να ενημερωθώ και να μάθω από τους καλύτερους! Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα σε όλα τα παιδιά που ασχολούνται.

attachment.php?attachmentid=65343&stc=1

και πολλοι μα πολλοι αλλοι.......

οψ.PNG

57fd096cc256b_.PNG.dd6e5d31af62974a224fe

Link to comment
Share on other sites

Και η κάρτα (όντας custom) αλλά και ο επεξεργαστής λόγω Nepton έχουν "χώρο" για παιχνίδι. Εγώ θα έλεγα μην αγοράσεις τίποτα από "πριν".

Clockαρε, μάθε, παίξε και όταν δεις τα σκούρα, ξεκινάς μια loop με ένα τουλάχιστον 360 και μια καλή αντλία. Έως τότε θα δείξει αν αξίζει να σκάσεις την 100+άρα για το block της gpu σου ή αν θα βάλεις την επόμενή σου κάρτα στα νερά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι να αλλάξω υπολογιστή σύντομα. Ίσα ίσα, θα αλλάξω την μητρική όπως προανέφερα λόγο προβλήματος, και θα βάλω και άλλα 8GB μνήμης. Ίσως δεν είναι το ιδανικό να χάσω το block αν αλλάξω κάρτα γραφικών, αλλά τουλάχιστον μέχρι να γίνει αυτό, η κάρτα θα δουλεύει στο full, και όταν θα την αλλάξω εν τέλει, το κόστος της ψύξης της καινούριας θα είναι γύρω στα 50 ευρώ (ή όσο κάνει ένα block).

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκέφτομαι να αλλάξω υπολογιστή σύντομα. Ίσα ίσα, θα αλλάξω την μητρική όπως προανέφερα λόγο προβλήματος, και θα βάλω και άλλα 8GB μνήμης. Ίσως δεν είναι το ιδανικό να χάσω το block αν αλλάξω κάρτα γραφικών, αλλά τουλάχιστον μέχρι να γίνει αυτό, η κάρτα θα δουλεύει στο full, και όταν θα την αλλάξω εν τέλει, το κόστος της ψύξης της καινούριας θα είναι γύρω στα 50 ευρώ (ή όσο κάνει ένα block).

μιλαμε για καρτα 3ετιας+ και λιγα λεω. αμα βρεις μπλοκ καινουργιο/ αντε μεταχειρισμενο. και τα μπλοκ καρτων κανουν πανω απο 120? αν θυμαμαι καλα. των επεξεργασστων γυρως στο 80αρι. αλλα και παλι η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινε ο [MENTION=1152]caution[/MENTION], καθως το overclocking ειναι ναι μεν πλεον πιο ευκολο αλλα πρεπει να μαθεις πολλα αμα οντως θες να ασχοληθεις

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Nickzzz και caution και σας ευχαριστώ και τους δύο που μου δίνεται τα φώτα σας.

Nickzzz, είναι λογικό αυτό που λες, αλλά ήξερα από την αρχή ότι πρέπει να πληρώσω για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν σκέφτομαι να αλλάξω αυτόν τον υπολογιστή για τα προσεχή 3-4 χρόνια. Εν αντιθέτως, στο κοντινό μέλλον θα αλλάξω τον υπολογιστή του αδερφού μου και σκέφτομαι να βάλω δύο κάρτες γραφικών σε SLI στο νερό, όπως επίσης και τον επεξεργαστή, που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι AMD. θέλω να στήσω ένα custom kit για να εξοικειωθώ με την διαδικασία και αν είναι να γίνει κάποιο λάθος, να γίνει σε αυτό το μηχάνημα και όχι σε κάποιο άλλο (εν κατακλείδι, θα αλλάξω κάρτα γραφικών όταν αλλάξω υπολογιστή, ή αναγκαστικά, αν για κακή μου τύχη καεί).

Caution, μπήκα αρκετές φορές στο bios της μητρικής μου και έχει πάρα πολλές μεταβλητές που μπορώ να αλλάξω για να κάνω overclock, τα οποία δεν γνωρίζω. Μπορείς να με παραπέμπεις κάπου για να ενημερωθώ; Επίσης, μίλησες για μία loop με «κάτι» τουλάχιστον 360. Εννοείς το ψυγείο; Και το 360 είναι το μέγεθος; 3*120 δηλαδή;

Κάτι που δεν το έφερε η κουβέντα. Δουλεύω ως τεχνικός υπολογιστών για περισσότερα από 10 χρόνια και είμαι εξοικειωμένος με διαδικασίες λύσης / συναρμολόγησης. Και λόγο του ότι δεν το έχω ξανακάνει ποτέ, είναι ακόμα ένας λόγος που θέλω να το κάνω, για να μάθω και να μπορώ να το ξανακάνω όταν και εάν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Nickzzz. Αλλά μια καινούρια κάρτα γραφικών είναι και extra κοστολόγιο που δεν θα ήθελα να διαθέσω εκτός και αν είναι απαραίτητο, άσε που αν πάρω καινούρια κάργα γραφικών, τότε θα είναι που θα θέλω να της βάλω υδρόψυξη, οπότε δύο φορές ποιο πολλά χρήματα.

Παρ' όλα αυτά, θέλω να βάλω μία custom loop στην κάρτα γραφικών. Αυτήν την στιγμή, η θερμοκρασία της κάρτας γραφικών είναι στους 40 βαθμούς απλά έχοντας ανοιχτό ένα browser. Αλλά μετά από την συζήτηση που κάναμε, κατάλαβα ότι δεν αξίζει να διαθέσω πολλά για αυτήν την κάρτα γραφικών. Οπότε, θα μπορούσα να φτιάξω μία loop μόνο για την κάρτα γραφικών, χωρίς δυνατότητα επέκτασης, και όσο γίνετε οικονομική;

Link to comment
Share on other sites

Την δεύτερη κάρτα την έχεις για το άλλο pc; Για ποια κάρτα λέμε; Γράφεις για το κόστος μιας καινούργιας, αλλά μετά λες οτι θα κάνεις sli + υδρόψυξη, συν οτι άλλο χρειαστεί, π.χ. μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Πιστεύεις οτι θα σου βγει φτηνότερα από μια καινούργια RX480, GTX1060, ή μια μεταχειρισμένη τωρινής γενιάς; Χωρίς να υπολογίζουμε τις ασυμβατότητες που μπορεί να έχει το sli στα παιχνίδια. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, εάν πάρεις full cover waterblock για την 580, όταν αποφασίσεις να την αποχωριστείς, θα πάει και αυτό πακέτο

και θα έχει χάσει πάνω από το 60% της αξίας του διότι και ο επόμενος θα πρέπει να έχει υδρόψυξη για να το χρησιμοποιήσει.

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να πάρεις Universal Block που καλύπτει μόνο τον πυρήνα και να το αλλάζεις ανάλογα με τις κάρτες που έχεις.

Συνολικά θα χρειαστείς ένα ψυγείο 240 ή 360mm (καλύτερα το μεγάλο εφόσον χωράει στο κουτί σου και θέλεις να έχει επάνω στο κύκλωμα τόσο επεξεργαστή όσο και GPU), μια δυνατή αντλία και από εκεί και πέρα όπως είπες και εσύ χρειάζεσαι ρεζερβουάρ, λάστιχα και ρακόρ!

Εδώ μπορείς να βρείς πολλά καλά υλικά μαζεμένα https://www.ekwb.com/shop/

και όταν αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις, μπορούμε να τα ψάξουμε και αλλού γα φθηνότερα

ή να βρούμε παραπλήσια.

Εγώ θα ψήφιζα όμως ότι είπε και ο Caution.

Εάν θέλεις όντως να ασχοληθείς με το overclocking, πειραματίσου πρώτα με τον αέρα (αερόψυξη) που έχεις

και όταν το "τερματίσεις" πάμε να δούμε παρέα τι αλλαγές χρειάζεσαι και σε τι! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Nickzzz και caution και σας ευχαριστώ και τους δύο που μου δίνεται τα φώτα σας.

Nickzzz, είναι λογικό αυτό που λες, αλλά ήξερα από την αρχή ότι πρέπει να πληρώσω για να κάνω αυτό που θέλω. Δεν σκέφτομαι να αλλάξω αυτόν τον υπολογιστή για τα προσεχή 3-4 χρόνια. Εν αντιθέτως, στο κοντινό μέλλον θα αλλάξω τον υπολογιστή του αδερφού μου και σκέφτομαι να βάλω δύο κάρτες γραφικών σε SLI στο νερό, όπως επίσης και τον επεξεργαστή, που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι AMD. θέλω να στήσω ένα custom kit για να εξοικειωθώ με την διαδικασία και αν είναι να γίνει κάποιο λάθος, να γίνει σε αυτό το μηχάνημα και όχι σε κάποιο άλλο (εν κατακλείδι, θα αλλάξω κάρτα γραφικών όταν αλλάξω υπολογιστή, ή αναγκαστικά, αν για κακή μου τύχη καεί).

Caution, μπήκα αρκετές φορές στο bios της μητρικής μου και έχει πάρα πολλές μεταβλητές που μπορώ να αλλάξω για να κάνω overclock, τα οποία δεν γνωρίζω. Μπορείς να με παραπέμπεις κάπου για να ενημερωθώ; Επίσης, μίλησες για μία loop με «κάτι» τουλάχιστον 360. Εννοείς το ψυγείο; Και το 360 είναι το μέγεθος; 3*120 δηλαδή;

Κάτι που δεν το έφερε η κουβέντα. Δουλεύω ως τεχνικός υπολογιστών για περισσότερα από 10 χρόνια και είμαι εξοικειωμένος με διαδικασίες λύσης / συναρμολόγησης. Και λόγο του ότι δεν το έχω ξανακάνει ποτέ, είναι ακόμα ένας λόγος που θέλω να το κάνω, για να μάθω και να μπορώ να το ξανακάνω όταν και εάν χρειαστεί.

κοιταξε το oc forum και ισως δες και κανα guide στο hwbot

Link to comment
Share on other sites

Nickzzz, αρχικά να πω ότι δεν την βρίσκω και την καλύτερη ιδέα να αγοράσω μεταχειρισμένο εξάρτημα.

Την υδόψυξη για την κάρτα γραφικών GTX 580 την θέλω για το δικό μου μηχάνιμα. Τις δύο κάρτες γραφικών σε SLI που ανέφερα, θα τις αγοράσω όταν θα αλλάξω τον υπολογιστή του αδερφού μου, το οποίο θα είναι σε κάνα χρόνο.

Για να αγοράσω μια κάρτα γραφικών στα ίδια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά από την GTX 580, θα πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ, και χωρίς να της βάλω υδρόψυξη.

GoriLLakos, τελικά αποφάσισα ότι δεν αξίζει να ρίξω τα χρήματα που σκεφτόμουνα για να ψύξω την κάρτα γραφικών μου (GTX 580). Ακούγεται καλύτερη περίπτωση το universal block, αλλά η GPU δεν είναι το μόνο κομμάτι που χρειάζεται ψύξη, σωστά; Αν πιστεύεται πως μπορώ με καμιά 100 - 150 ευρώ να βάλω μια υδρόψυξη στην κάρτα γραφικών, χωρίς να συνδέσω τον επεξεργαστή, τότε νομίζω ότι αξίζει.

GreekHantom, ευχαριστώ για το link και τις πληροφορίες. Θα ξεκινήσω διαβάζοντας αυτά, και ο θεός βοηθός :D

DManos, αν εξαιρέσεις το πρόβλημα της κάρτας γραφικων, αυτό ακριβός είναι που θέλω να καταφέρω, να μπω στο πνεύμα της κατασκευής και να μπορέσω να το ξανακάνω όταν χρειαστεί.

ΥΓ: Έκανα εχθές έναν καλό έλεγχο της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών (GTX 580). Πριν ξεκινήσω, έβαλα τα ανεμιστηράκια να δουλεύουνε στο full, και μετά από μία ώρα ¨χαλαρό¨ gaming, η θερμοκρασία έφτασε τους 80 βαθμούς και ανέβαινε. Πριν φτάσει τους 80 βαθμούς, η κάρτα δουλεύει άψογα και χωρίς να κολλάει ο υπολογιστής. Με το που φτάνει τους 80, αρχίζω να καταλαβαίνω κολλήματα, και σε ορισμένες περιπτώσεις, μαυρίζει η οθόνη για κάνα δυο δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται από μόνη της. Δεν είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι αν δεν ζορίσω την κάρτα γραφικών, δεν πρόκειται να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αγοράσω μια κάρτα γραφικών στα ίδια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά από την GTX 580, θα πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ, και χωρίς να της βάλω υδρόψυξη.

Εδώ κάνεις λάθος, η 960 που κάνει 190 ευρώ αποδίδει σαν την 780 gtx...οποιαδήποτε κάρτα πάνω από 130 ευρώ είναι καλύτερη από την 580 σου.... γενικά με όλη αυτή την σκέψη διαφωνώ είναι πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Nickzzz, αρχικά να πω ότι δεν την βρίσκω και την καλύτερη ιδέα να αγοράσω μεταχειρισμένο εξάρτημα.

Την υδόψυξη για την κάρτα γραφικών GTX 580 την θέλω για το δικό μου μηχάνημα. Τις δύο κάρτες γραφικών σε SLI που ανέφερα, θα τις αγοράσω όταν θα αλλάξω τον υπολογιστή του αδερφού μου, το οποίο θα είναι σε κάνα χρόνο.

Για να αγοράσω μια κάρτα γραφικών στα ίδια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά από την GTX 580, θα πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ, και χωρίς να της βάλω υδρόψυξη.

...

Έχω τη GTX960 2GB. Την είχα πάρει ~?210 πριν 15 μήνες (Μάρτιος 2015). Θερμοκρασίες 30oC-70oC. Πιστεύεις οτι είναι χειρότερη, ισάξια ή καλύτερη από την GTX580; Πραγματικά δεν ξέρω για αυτό στο spoiler υπάρχουν νούμερα από το 3Dmark και το unigine heaven. Τρέξε τα και σύγκρινε.

Πιστεύεις οτι η RX480 όταν βγει στα ~?250 (σε 1 μήνα) θα είναι χειρότερη από την GTX580;

http://www.hwbox.gr/news-vga/44523-amd-radeon-rx-480-perissotera-me-ligotera.html

Πιστεύεις οτι θα έχεις καλύτερες επιδόσεις και λειτουργία αν δώσεις ?150-?200 για υδρόψυξη στην GTX580 αντί να αλλάξεις με μια κάρτα σαν τις προηγούμενες π.χ.;

:hmmm:

4651-albums675-picture65449.PNG

4651-albums675-picture65450.PNG

4651-albums675-picture65448.PNG

4651-albums675-picture65447.PNG

Link to comment
Share on other sites

Nickzzz, αρχικά να πω ότι δεν την βρίσκω και την καλύτερη ιδέα να αγοράσω μεταχειρισμένο εξάρτημα.

Την υδόψυξη για την κάρτα γραφικών GTX 580 την θέλω για το δικό μου μηχάνιμα. Τις δύο κάρτες γραφικών σε SLI που ανέφερα, θα τις αγοράσω όταν θα αλλάξω τον υπολογιστή του αδερφού μου, το οποίο θα είναι σε κάνα χρόνο.

Για να αγοράσω μια κάρτα γραφικών στα ίδια ή και καλύτερα χαρακτηριστικά από την GTX 580, θα πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ, και χωρίς να της βάλω υδρόψυξη.

GoriLLakos, τελικά αποφάσισα ότι δεν αξίζει να ρίξω τα χρήματα που σκεφτόμουνα για να ψύξω την κάρτα γραφικών μου (GTX 580). Ακούγεται καλύτερη περίπτωση το universal block, αλλά η GPU δεν είναι το μόνο κομμάτι που χρειάζεται ψύξη, σωστά; Αν πιστεύεται πως μπορώ με καμιά 100 - 150 ευρώ να βάλω μια υδρόψυξη στην κάρτα γραφικών, χωρίς να συνδέσω τον επεξεργαστή, τότε νομίζω ότι αξίζει.

GreekHantom, ευχαριστώ για το link και τις πληροφορίες. Θα ξεκινήσω διαβάζοντας αυτά, και ο θεός βοηθός :D

DManos, αν εξαιρέσεις το πρόβλημα της κάρτας γραφικων, αυτό ακριβός είναι που θέλω να καταφέρω, να μπω στο πνεύμα της κατασκευής και να μπορέσω να το ξανακάνω όταν χρειαστεί.

ΥΓ: Έκανα εχθές έναν καλό έλεγχο της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών (GTX 580). Πριν ξεκινήσω, έβαλα τα ανεμιστηράκια να δουλεύουνε στο full, και μετά από μία ώρα ¨χαλαρό¨ gaming, η θερμοκρασία έφτασε τους 80 βαθμούς και ανέβαινε. Πριν φτάσει τους 80 βαθμούς, η κάρτα δουλεύει άψογα και χωρίς να κολλάει ο υπολογιστής. Με το που φτάνει τους 80, αρχίζω να καταλαβαίνω κολλήματα, και σε ορισμένες περιπτώσεις, μαυρίζει η οθόνη για κάνα δυο δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται από μόνη της. Δεν είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι αν δεν ζορίσω την κάρτα γραφικών, δεν πρόκειται να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να πάρεις όλα τα μπλοκ με λιγότερα από 100Ε αντλία αν είναι να κάνεις άλλο μηχάνημα πάρε μια και καλή μια καλή εκτός και αν δεν υπάρχει το χρήμα τότε θα έχεις φασαρία από την αντλία αυτό μόνο. Παρε ενα 3χ120 ΕΚ ψυγειο θα το εχεις για παντα βασικα εγω το βαζω επανω στο κουτι καθετε μια χαρα.

δες εδω

Syscooling New liquid cooling pump high quality P67 water cooling pump brushless DC12V_Water Pumps_SysCooling Water cooling|Liquid cooling|PC water cooling|Radiator|Water blocks|Pumps - Powered by ECShop

SC-VG46A All-covered Water Block for VGA_Water Blocks_SysCooling Water cooling|Liquid cooling|PC water cooling|Radiator|Water blocks|Pumps - Powered by ECShop

Για cpu amd block θα πρέπει να κάνεις πατέντα για να κάτσει εκτός και αν το νιώσει ο Κινέζος και βάλει το σίδερο που θέλει....

80 βαθμούς δε παίζει να φτάσει ποτέ ξανά αν κάνεις τέτοια εγκατάσταση ακόμα και αν τη ζορίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now