MetallicGR

AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/images/news_images/amd3.jpg[/NEWS_IMG] Η AMD αποκάλυψε και επίσημα τη νέα RX 480 της η οποία φοράει το Ellesmere chip Polaris 10 και προορίζεται για premium gaming.

Η κάρτα βασίζεται στην ολοκαίνουρια λιθογραφία των 14nm FinFET και υπόσχεται επιδόσεις "άνω των 5 TFLOPS" (5.5 σύμφωνα με το slide). Στη παρουσίαση ο Raja Koduri, ο επικεφαλής του Radeon Technologies Group αναφέρθηκε στο VR καθώς στον μικρό αριθμό των υπολογιστών που μπορούν να τρέξουν με άνεση αντίστοιχες εφαρμογές. Αυτό θα αλλάξει με την RX 480 που έχει επιδόσεις μεταξύ του "minimum VR Spec" που αντιστοιχεί στην R9 290 και τη GTX 970 έχοντας επιδόσεις που πλησιάζουν την 980.

Παράλληλα στο Ashes of the Singularity το οποίο τρέχει σε DirectX 12, η υλοποίηση σε Crossfire που έχει συνολικό κόστος μικρότερο των $500 έχει υψηλότερες επιδόσεις από τη GTX 1080 των $700 κάτι που ευθύνεται εν μέρη και στις αρχιτεκτονικές βελτιώσεις που έχει υποστεί η mainstream αυτή GPU. Οι απαιτήσεις της σε ρεύμα καλύπτονται από ένα μόνο 6pin και το TDP τη δε ξεπερνά τα 150W. Ο πυρήνας της πιθανότατα θα φέρει 2304 Stream processors και 4/8GB GDDR5 μνήμη. Οι προτεινόμενες τιμές θα ξεκινούν από τα $199 και θα φτάνουν μέχρι ίσως και τα $250-299 με μνήμη 8GBΗ διαθεσιμότητα ξεκινά από τις 29 Ιουνίου.

Δείτε τη Παρουσίαση:

<iframe width="800" height="450" src="https://www.youtube.com/embed/ZwlQvjwYFEM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64200.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64199.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64198.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64197.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64196.png[/img_alt]

[img_alt=AMD Radeon RX 480: Περισσότερα με Λιγότερα!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64195.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή φαίνεται "sweet spot", οι επιδόσεις μένουν να φανούν. Αν καταφέρει επιδόσεις GTX980 τότε θα προσφέρει στην AMD μεγάλο market share και θα είναι ότι καλύτερο για τους "mainstream" gamers. Τώρα περί DX12 και το πόσο αποδοτική θα είναι σε CF μένει να το δούμε αν θα το εκμεταλευτούνε οι προγραμματιστές video games. Απλά με μια κίνηση κάνει παρωχημένες τις σημερινές κάρτες μέχρι και GTX970/(980?) - R9 390/X.

Μένει ακόμη να δούμε τι προσφέρει ο primitive discard accelerator στις επιδοσεις της κάρτας.

Edited by ejic
Link to comment
Share on other sites

Η GTX 1070 μόλις πέθανε μιας και κανείς δεν θα την αγοράζει, για αλλη μια φορα το mainstream ανηκει στην AMD, η Vega απλά θα καρφώσει τα καρφιά στο φέρετρο της πράσινης δούλας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωραία είναι, αλλά βγάλε και μια RX 490Χ στα 349 dollars για εμάς που θέλουμε αυτό το κάτι παραπάνω. Δεν πειράζει να έχει 8 pin, ούτε να πάει στα 180-200w tdp. Να έχει το ίδιο performance per dollar και per watt θέλω με την 480. Γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι σε δίλλημα :D Έχω καιρό μέχρι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη, θα έχει καθαρίσει αρκετά το τοπίο μέχρι τότε.

Πολύ δύναμη πάντως για τα χρήματά της!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ψαχουλευτικη και η τιμη της rx480 με 4gb θα ειναι περιπου στα 200 ευρω

Αν οι επιδοσεις της ειναι κοντα με την gtx 1070 τοτε η gtx 1060 δεν θα ειναι value for money η θα πρεπει να ριξουν την τιμη.

Επισης μην σας φανει περιεργο αν η rx490 θα ειναι μια "κομμενη" vega...

Ας δουμε πρωτα και πραγματικα benchmarks και βλεπουμε...

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

οκ καλα ολα αυτα, ομως 1080 competitor επρεπε να ειχες ετοιμασει εχτες amd...

Η εταιρεία δεν ασχολείται με το 1% της αγοράς. Το release είναι bottom up με σκοπό να κατακτήσει το mainstream του 90% και ανεβαίνοντας προς τα πάνω, θα απολαύσεις την Vegas λειαν συντόμως.

http://i.imgur.com/ZjNceCn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια ψαχουλευτικη και η τιμη της rx480 με 4gb θα ειναι περιπου στα 200 ευρω

Αν οι επιδοσεις της ειναι κοντα με την gtx 1070 τοτε η gtx 1060 δεν θα ειναι value for money η θα πρεπει να ριξουν την τιμη.

Επισης μην σας φανει περιεργο αν η rx490 θα ειναι μια "κομμενη" vega...

Ας δουμε πρωτα και πραγματικα benchmarks και βλεπουμε...

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι μια mainstream gpu με die size μικροτερο της 1070 θα κυκλοφησει για να ανταγωνιστει την 1070? Τις 1070/1080 θα τις αναλαβει η Vega, τωρα εαν στα 200-250 ευρώ μια RX480 σου δωσει επιδοσεις R9 390x/GTX 980, πιστευεις πραγματικα οτι θα αγορασει κοσμος την 1070? Ουτε ενας, μιας και οι περισσοτεροι ειναι σε 750ti,R9 380,GTX 950/960 και αλλες μικρες καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι μια mainstream gpu με die size μικροτερο της 1070 θα κυκλοφησει για να ανταγωνιστει την 1070? Τις 1070/1080 θα τις αναλαβει η Vega, τωρα εαν στα 200-250 ευρώ μια RX480 σου δωσει επιδοσεις R9 390x/GTX 980, πιστευεις πραγματικα οτι θα αγορασει κοσμος την 1070? Ουτε ενας, μιας και οι περισσοτεροι ειναι σε 750ti,R9 380,GTX 950/960 και αλλες μικρες καρτες.

Το συμπερασμα το εβγαλα απο την r9 380 που ειναι 10 fps πισω απο την 970 οποτε o περισσοτερος κοσμος θα αγορασει την rx480 εκτος και αν θελει τα "καλουδια" της nvidia

Link to comment
Share on other sites

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι μια mainstream gpu με die size μικροτερο της 1070 θα κυκλοφησει για να ανταγωνιστει την 1070? Τις 1070/1080 θα τις αναλαβει η Vega, τωρα εαν στα 200-250 ευρώ μια RX480 σου δωσει επιδοσεις R9 390x/GTX 980, πιστευεις πραγματικα οτι θα αγορασει κοσμος την 1070? Ουτε ενας, μιας και οι περισσοτεροι ειναι σε 750ti,R9 380,GTX 950/960 και αλλες μικρες καρτες.

O πολύς κόσμος αγοράζει ακόμα πιο μικρές κάρτες απ΄ αυτές που αναφέρεις. Μακάρι να τα πάει καλά η AMD σ' αυτό το κομμάτι για να υπάρξει λίγος ανταγωνισμός στις τιμές. Προσωπικά πιστεύω ότι θα τα πάει καλά, αλλά δεν θα έχουμε καθόλου αλλαγές στις τιμές. Έχουν ξεχειλώσει εδώ και χρόνια επειδή υπάρχει αγοραστικό κοινό για μεγάλες ακριβές κάρτες. Όσο υπάρχει, τόσο θα χρεώνουν 1000άρικο για τις uber high-end.

Link to comment
Share on other sites

Η GTX 1070 μόλις πέθανε μιας και κανείς δεν θα την αγοράζει, για αλλη μια φορα το mainstream ανηκει στην AMD, η Vega απλά θα καρφώσει τα καρφιά στο φέρετρο της πράσινης δούλας.

Πολύ φανατισμός και καφριλίστικο μίσος! Γιατί έτσι δικέ μου?

Απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι μια mainstream gpu με die size μικροτερο της 1070 θα κυκλοφησει για να ανταγωνιστει την 1070? Τις 1070/1080 θα τις αναλαβει η Vega, τωρα εαν στα 200-250 ευρώ μια RX480 σου δωσει επιδοσεις R9 390x/GTX 980, πιστευεις πραγματικα οτι θα αγορασει κοσμος την 1070? Ουτε ενας, μιας και οι περισσοτεροι ειναι σε 750ti,R9 380,GTX 950/960 και αλλες μικρες καρτες.

Πολλά τα ΘΑ αλλά για να είναι καλύτερες θα πρέπει πρώτα να κυκλοφορήσουν και να έχουν διαθεσιμότητα.

Και μέχρι τότε η nVidia θα έχει κάνει πολλά adjustments για να πάρει την αγορά και σε καμια περίπτωση δεν θα την

αφήσει να πάει στον αυτόματο. Been here...done that so many times...τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Η εταιρεία δεν ασχολείται με το 1% της αγοράς. Το release είναι bottom up με σκοπό να κατακτήσει το mainstream του 90% και ανεβαίνοντας προς τα πάνω, θα απολαύσεις την Vegas λειαν συντόμως.

http://i.imgur.com/ZjNceCn.jpg

Δεν έχει σημασία εάν είναι bottom up ή ανάποδα. Μοντέλα είναι αυτά που άλλωτε βγαίνουν και άλλωτε όχι.

Το 1% της αγοράς (που δεν είναι το 1% αλλά το γράφω έτσι προς χάρην του διαλόγου μας) μπορεί να αντιστοιχει

στο 30% του τζίρου της αγοράς και στο 45% του κέρδους της εταιρίας. Όχι και άσχημα εάν αναλογιστείς πως με τόσο κέρος

η nVidia κάνει ότι RnD γουστάρει και μπορεί να κάνει και 40% πτώση στις τιμές όταν βγεί ανταγωνισμός και πάλι να βγάζει κέρδος και να είναι και μάγκας από και απο πάνω στους πελάτες.

Αυτό είναι marketing ^^, όχι οι παρουσιάσεις και τα pdf.

Ο κόσμος θέλει προϊόν και διαθεσιμότητα. Τα υπόλοιπα είναι ωραία για να λέμε ΘΑ και ΘΑ.

Το προϊόν πουλάει και οι εταιρίες εισπράτουν.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

O πολύς κόσμος αγοράζει ακόμα πιο μικρές κάρτες απ΄ αυτές που αναφέρεις. Μακάρι να τα πάει καλά η AMD σ' αυτό το κομμάτι για να υπάρξει λίγος ανταγωνισμός στις τιμές. Προσωπικά πιστεύω ότι θα τα πάει καλά, αλλά δεν θα έχουμε καθόλου αλλαγές στις τιμές. Έχουν ξεχειλώσει εδώ και χρόνια επειδή υπάρχει αγοραστικό κοινό για μεγάλες ακριβές κάρτες. Όσο υπάρχει, τόσο θα χρεώνουν 1000άρικο για τις uber high-end.

Σαν ζεστά κουλούρια θα φεύγουν να μου το θυμηθείς, εαν κυμανθούν εκεί στα 200-250 ευρώ οι 4/8GB εκδόσεις, συν τις άλλης θα αναγκάσει την Nvidia να βγάλει την 1060 ποιο γρήγορα, και μιλάμε για την κομμένη Polaris οχι την full die που θα βγει στα 300 και θα ανταγωνιστεί την 1070.

Επειδή έκατσα και τα υπολόγισα, 5 RX 480 θα μου φέρνουν γύρω στα 400 ευρώ το μήνα κέρδος από mining σε Etherium, μιας και έχω πρόσβαση σε "δωρεάν ρεύμα"... σκέφτομαι να στίσω ένα mining rig με φίλο σύντομα με το που κυκλοφορησουν, 6 κομμάτια θα αγοραστούν άμεσα η μια θα πάει στο δικό μου rig, η μέση κατανάλωση τους υποθέτω είναι κάτω από το max 150W tdp τους, γύρω στα 80 - 120 αναλόγως το load, όλες καρφώνονται άνετα σε ένα χιλιάρι τροφοδοτικό, σε 3 μήνες έχω βγάλει την επένδυση μου και μετά βγάζω καθαρό κέρδος συν μια high end Vega δωράκι στον εαυτό μου. Όταν σου λέω AMD και ξερό ψωμί Γιώργο, κάνει καλό στο πορτοφόλι σου...ζήσε και άσε τους άλλους να ψωνίζουν πράσινα άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φανατισμός και καφριλίστικο μίσος! Γιατί έτσι δικέ μου?

Πολλά τα ΘΑ αλλά για να είναι καλύτερες θα πρέπει πρώτα να κυκλοφορήσουν και να έχουν διαθεσιμότητα.

Και μέχρι τότε η nVidia θα έχει κάνει πολλά adjustments για να πάρει την αγορά και σε καμια περίπτωση δεν θα την

αφήσει να πάει στον αυτόματο. Been here...done that so many times...τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Δεν έχει σημασία εάν είναι bottom up ή ανάποδα. Μοντέλα είναι αυτά που άλλωτε βγαίνουν και άλλωτε όχι.

Το 1% της αγοράς (που δεν είναι το 1% αλλά το γράφω έτσι προς χάρην του διαλόγου μας) μπορεί να αντιστοιχει

στο 30% του τζίρου της αγοράς και στο 45% του κέρδους της εταιρίας. Όχι και άσχημα εάν αναλογιστείς πως με τόσο κέρος

η nVidia κάνει ότι RnD γουστάρει και μπορεί να κάνει και 40% πτώση στις τιμές όταν βγεί ανταγωνισμός και πάλι να βγάζει κέρδος και να είναι και μάγκας από και απο πάνω στους πελάτες.

Αυτό είναι marketing ^^, όχι οι παρουσιάσεις και τα pdf.

Ο κόσμος θέλει προϊόν και διαθεσιμότητα. Τα υπόλοιπα είναι ωραία για να λέμε ΘΑ και ΘΑ.

Το προϊόν πουλάει και η εταιρίες εισπράτουν.

Είπα να κάνω λίγο χιούμορ άλλα μάλλον βγήκε πολύ ξινό, έχεις δίκιο. Θα ανεβάσω το επίπεδο των posts μου.

Υποθέσεις κάνω όπως όλοι μας, συμβαίνει και στα καλύτερα forums, το τι θα κάνει η Nvidia για να προστατεύσει το marketshare της εμένα προσωπικά δεν με αφορά μιας δεν είμαι shareholder της, ευελπιστώ οτι θα κυκλοφορήσει καλά και ανταγωνιστικα προϊόντα απέναντι στα προιοντα της AMD με κερδισμένους εμένα, εσένα και όλους τους καταναλωτές.

Σύμφωνοι, αλλά αυτά αφορούν τους μετόχους της Nvidia, πράγμα που ΔΕΝ είμαι και βρισκομαι απέναντι τους σαν καταναλωτής, άλλο το δικό μου συμφέρον άλλο το δικό τους. Εγώ θέλω φθηνά ανταγωνιστικα προιοντα, αυτοί θέλουν μεγαλύτερες τιμές στα προιοντα και μεγαλύτερα κέρδη στο portofolio τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγετε ότι θα βγάλουν και την RX 490 με 300$ που θα είναι το Full Polaris 10 (~2500 sp). Αν γίνει αυτό τότε κάτι μου λέει θα έχουμε πάλι εποχές 4870!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακούγετε ότι θα βγάλουν και την RX 490 με 300$ που θα είναι το Full Polaris 10 (~2500 sp). Αν γίνει αυτό τότε κάτι μου λέει θα έχουμε πάλι εποχές 4870!

Αναμένετε με μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε και τα reviews των 480X, αναμένονται κατά τις 28 Ιουνίου διάβασα. Ελπίζω να γίνει γερή μάχη στην mainstream αγορά και να βγούμε όλοι κερδισμένοι.

Η 270Χ που αγόρασα τέλη του '13, ήταν τα καλύτερα 160? που έχω δώσει ποτέ σε κάρτα γραφικών (καινούρια χωρίς ΦΠΑ την είχα πάρει).

Η 290Χ που πήρα τον Οκτώβρη για να πω την καθαρή αλήθεια δεν με ξετρέλανε. Μπορεί οι επιδόσεις της να είναι φοβερές για τα 280? που έδωσα τότε (με τα μεταφορικά), αλλά κάνει πολύ θόρυβο. Η κατανάλωση δεν με πειράζει καθόλου, ούτε καν το συζητάω γιατί για τα διαμερίσματα εδώ πληρώνουμε τόσο ρεύμα κάθε δίμηνο. Ο θόρυβος όμως είναι πολύ αισθητός, ειδικά αν παίζω κάνα game, πρέπει να βάλω ακουστικά γιατί αλλιώς σπάει balls :hehe:

Γενικά πιστεύω τώρα δεν είναι καλή περίοδος για κάποιον που θέλει καινούρια κάρτα γραφικών, εκτός κι αν θέλει GTX 1080, που εκεί αλλάζει το θέμα. Οι υπόλοιποι, ας περιμένουμε υπομονετικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ζεστά κουλούρια θα φεύγουν να μου το θυμηθείς, εαν κυμανθούν εκεί στα 200-250 ευρώ οι 4/8GB εκδόσεις, συν τις άλλης θα αναγκάσει την Nvidia να βγάλει την 1060 ποιο γρήγορα, και μιλάμε για την κομμένη Polaris οχι την full die που θα βγει στα 300 και θα ανταγωνιστεί την 1070.

Επειδή έκατσα και τα υπολόγισα, 5 RX 480 θα μου φέρνουν γύρω στα 400 ευρώ το μήνα κέρδος από mining σε Etherium, μιας και έχω πρόσβαση σε "δωρεάν ρεύμα"... σκέφτομαι να στίσω ένα mining rig με φίλο σύντομα με το που κυκλοφορησουν, 6 κομμάτια θα αγοραστούν άμεσα η μια θα πάει στο δικό μου rig, η μέση κατανάλωση τους υποθέτω είναι κάτω από το max 150W tdp τους, γύρω στα 80 - 120 αναλόγως το load, όλες καρφώνονται άνετα σε ένα χιλιάρι τροφοδοτικό, σε 3 μήνες έχω βγάλει την επένδυση μου και μετά βγάζω καθαρό κέρδος συν μια high end Vega δωράκι στον εαυτό μου. Όταν σου λέω AMD και ξερό ψωμί Γιώργο, κάνει καλό στο πορτοφόλι σου...ζήσε και άσε τους άλλους να ψωνίζουν πράσινα άλογα.

Σε 3 μήνες θα έχεις βγάλει τις κάρτες, πιθανόν σε 5 γιατί θα έχουν και άλλοι πρόσβαση σε 480s και θα πέσει το κέρδος σου λόγω ανεβασμένης συνολικής επεξεργαστικής ισχύος και σε 12 μηνες Vega δωράκι που θα είναι πλέον παλιά και ξεπερασμένη....δεν τα βαζω με την AMD, ίσα ίσα που την γουστάρω, απλά με το mining που είναι για εμένα ένα ψέμα.

Είπα να κάνω λίγο χιούμορ άλλα μάλλον βγήκε πολύ ξινό, έχεις δίκιο. Θα ανεβάσω το επίπεδο των posts μου.

Υποθέσεις κάνω όπως όλοι μας, συμβαίνει και στα καλύτερα forums, το τι θα κάνει η Nvidia για να προστατεύσει το marketshare της εμένα προσωπικά δεν με αφορά μιας δεν είμαι shareholder της, ευελπιστώ οτι θα κυκλοφορήσει καλά και ανταγωνιστικα προϊόντα απέναντι στα προιοντα της AMD με κερδισμένους εμένα, εσένα και όλους τους καταναλωτές.

Σύμφωνοι, αλλά αυτά αφορούν τους μετόχους της Nvidia, πράγμα που ΔΕΝ είμαι και βρισκομαι απέναντι τους σαν καταναλωτής, άλλο το δικό μου συμφέρον άλλο το δικό τους. Εγώ θέλω φθηνά ανταγωνιστικα προιοντα, αυτοί θέλουν μεγαλύτερες τιμές στα προιοντα και μεγαλύτερα κέρδη στο portofolio τους.

Προσωπικά δεν μου φάνηκε καν για humor, αλλιώς δεν θα σχολίαζα.

Βρε εικασίες όλοι κάνουμε...εσύ ακούστηκες λίγο απόλυτος για εικασίες :)

Όπως και να έχει όλοι θελουμε καλά προϊόντα σε χαμηλές τιμές...απλά βλέπω πως τα AMD Fanboys θελουν ελάχιστα χειρότερες κάρτες από τις nVidia σε πολύ χαμηλοτερη τιμή για να πανηγυρίσουν...ένα πράγμα ίδιο με την ΑΕΚ που νικησε τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα (ο οποίος τελείωσε με 9 παίχτες) και πανηγυρίσανε σαν να πήρανε το Champions League αλλά εν τέλει τελείωσαν το πρωτάθλημα 36 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. (μπορείτε να με κράξετε για την παρομοίωση, αλλά ήθελα να την κάνω :P)

Μακάρι η 480 να σπέρνει, αλλά δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις και είμαι πολύ ρεαλιστής σε αυτό το κομμάτι.

Δείγματα έχουν γίνει shipped εδώ και μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες θα έχεις βγάλει τις κάρτες, πιθανόν σε 5 γιατί θα έχουν και άλλοι πρόσβαση σε 480s και θα πέσει το κέρδος σου λόγω ανεβασμένης συνολικής επεξεργαστικής ισχύος και σε 12 μηνες Vega δωράκι που θα είναι πλέον παλιά και ξεπερασμένη....δεν τα βαζω με την AMD, ίσα ίσα που την γουστάρω, απλά με το mining που είναι για εμένα ένα ψέμα.

Προσωπικά δεν μου φάνηκε καν για humor, αλλιώς δεν θα σχολίαζα.

Βρε εικασίες όλοι κάνουμε...εσύ ακούστηκες λίγο απόλυτος για εικασίες :)

Όπως και να έχει όλοι θελουμε καλά προϊόντα σε χαμηλές τιμές...απλά βλέπω πως τα AMD Fanboys θελουν ελάχιστα χειρότερες κάρτες από τις nVidia σε πολύ χαμηλοτερη τιμή για να πανηγυρίσουν...ένα πράγμα ίδιο με την ΑΕΚ που νικησε τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα (ο οποίος τελείωσε με 9 παίχτες) και πανηγυρίσανε σαν να πήρανε το Champions League αλλά εν τέλει τελείωσαν το πρωτάθλημα 36 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. (μπορείτε να με κράξετε για την παρομοίωση, αλλά ήθελα να την κάνω :P)

Μακάρι η 480 να σπέρνει, αλλά δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις και είμαι πολύ ρεαλιστής σε αυτό το κομμάτι.

Δείγματα έχουν γίνει shipped εδώ και μια εβδομάδα.

Για εσενα μπορει να ειναι ψεμα, για χιλιαδες αλλους που εχουν βγαλει και βγαζουν χιλιαδες δολλαρια ειναι μια πραγματικοτητα, οσοι μπηκαν σε bitcoin πριν την εποχη των asics γινανε εως και εκαττομυριουχοι με τις καρτες της AMD, σειρα εχει το Etherium στο οποιο δεν θα παιξουν asics λογω αλγοριθμου και το οποιο σαν πλατφορμα ειναι πολυ υποσχομενο και κερδοφορο, με 1800 ευρώ κεφαλαιο μπαινει καποιος δυναμικα και σε 6 μηνες εχει βγαλει την επενδυση του συν το κερδος, μια high end Vega και ενα 4k Freesync monitor θα ειναι απλα δωρακι γιατι τα λεφτα μου στην Nvidia δεν τα χαραμιζω διοτι δεν μου φερνουν λεφτα οπως οι καρτες της AMD, το hashrate δεν θα ανεβει σε απαγορευτικα επιπεδα ουτως η αλλως δεν ειναι Bitcoin και οποιαδηποτε στιγμη μπορω να αναβαθμισω σε Vega το mining rig εαν και εφοσον αποδωσουν καλυτερα πουλωντας τις RX 480 στην αγορα μεταχειρισμενων, θα το δουμε στην πορεια περιμενοντας τις RX 480 για να δω εαν επεσα μεσα στις εκτιμησεις μου, επιδοσεις μιας R9 390 σε χαμηλοτερη καταναλωση και στα 200ευρώ κατηγορια τιμης, εδω θα ειμαστε.

Επειδη δεν ασχολουμαι με ποδοσφαιρα κτλπ το αφηνω ασχολιαστο, θα πω μονο για οποιον με διαβαζει οτι οποιος αγοραζει τις midrange καρτες γραφικων της Nvidia για να παιζει games σε 1080p Monitor της σειρας, ειναι απλα κοροιδο, στα λεφτα μιας 1080 αγοραζει 4k IPS Freesync 27αρι αστερι και μια R9 390 η μια full die Polaris 10 των 300 ευρώ και παιζει ολους τους τιτλους εαν οχι σε 4κ ανετα σε 1440p, 1080p πλεον για εμενα, ειναι νεκρο για σοβαρο gaming και αναξιο λογου και υπαρξης.

Φυσικα και οτι πληρωνω παιρνω, δεν εγραψα ποτε παραλογα πραγματα, ζηταω τις επιδοσεις μιας R9 390-GTX 970 στα μισα λεφτα και σε χαμηλοτερη καταναλωση, οποιοσδηποτε πιστευει οτι μια καρτα των ~200 ευρώ μπορει να ανταγωνιστει ενα μεγαλυτερο chip οπως της 1070 ειναι αδαης, ειναι ενας μυθος που κυκλοφορει απο καποιους, εσκεμμενα, για να δημιουργησουν απογοητευση στην κυκλοφορια της καρτας, η καρτα δεν βγαινει για να ανταγωνιστει τις 1070/1080 αλλα για να κερδισει μεγαλο κομματι της Mainstream αγορας που ενδιαφερεται για αυτο το price range αναμεσα στα 200 εως 250-300 ευρω, το πολυ. Και σε αυτο ανηκω και εγω οπως εκατομμυρια αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now