Cobretti1099

My Personal Diamond

Recommended Posts

δεν ειμαι ευχαριστημένος απο το τελικό αποτέλεσμα...

το περίμενα πιο glossy... (ευτυχως καταλαβε και ο μαστορας οτι δεν ειναι το αποτελεσμα που ηθελα και μου έλεγε και δεν πληρωσα τιποτα)

27978276306_4dba5441c8_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να εξαφανιστεί το οπτικό πάραυτα!!!

Κατα τ'αλλα πολύ καλό φαίνεται, όντως η πρώτη φώτο που έβαλες φαίνεται ότι το βάψιμο ίσως να είχε άλλο επιθυμητό αποτέλεσμα από το επιτευχθές αλλά οκ. Μια χαρά είναι κ έτσι.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να εξαφανιστεί το οπτικό πάραυτα!!!

Κατα τ'αλλα πολύ καλό φαίνεται, όντως η πρώτη φώτο που έβαλες φαίνεται ότι το βάψιμο ίσως να είχε άλλο επιθυμητό αποτέλεσμα από το επιτευχθές αλλά οκ. Μια χαρά είναι κ έτσι.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα επεμβω στο φινιρισμα ξανα... δεν ειναι το αποτελεσμα που θελω.

Μαστορες...

Υπαρχουν @@ μαστορες και μαστορες με @@!!!

τεσπα. εχουμε δουλιτσα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι. ειναι προχειρα δομημενο.

Το σουκου θα μπουν τα ποδια σωστα, πρεπει να φτιαχτει το πανελακι με τα buttons, να γινει δουλιτσα cable management κλπ κλπ.

Και ακολουθεί 3D printing και raspberry, LCD.

ατελειωτο project!!!

Link to comment
Share on other sites

To οπτικό μπορεί να το κάνει το ίδιο glossy για να δένει καλύτερα, δεν είναι ανάγκη να το βγάλει.

Για το φινίρισμα φίλτατε μήπως θα σε βοηθούσε πολύ guitar polish και rubbing compound; Δες για παράδειγμα αυτό το link τα υλικά που χρησιμοποιεί και νομίζω θα μπορέσεις να πετύχεις το piano black finish που έλεγες ότι ήθελες αν δεν κάνω λάθος. Νομίζω ότι με το χρώμα και το φινίρισμα που έχεις τώρα, μπορείς να πετύχεις το πιο glossy που θέλεις. Καλή συνέχεια στο build σου!

Link to comment
Share on other sites

To οπτικό μπορεί να το κάνει το ίδιο glossy για να δένει καλύτερα, δεν είναι ανάγκη να το βγάλει.

Για το φινίρισμα φίλτατε μήπως θα σε βοηθούσε πολύ guitar polish και rubbing compound; Δες για παράδειγμα αυτό το link τα υλικά που χρησιμοποιεί και νομίζω θα μπορέσεις να πετύχεις το piano black finish που έλεγες ότι ήθελες αν δεν κάνω λάθος. Νομίζω ότι με το χρώμα και το φινίρισμα που έχεις τώρα, μπορείς να πετύχεις το πιο glossy που θέλεις. Καλή συνέχεια στο build σου!

Λες να μπορω να το σωσω ρε γμτ???

Δε μου αρεσε καθολου που θολώνει. Θα κατσω το βραδακι να δω τι γινεται στα ξυλα της κιθάρας...

Thank you once more man!

Link to comment
Share on other sites

Να που κάποιοι το τελειώνουν το project τους!!! όχι σαν κι εμένα που μένει στα χαρτιά.

Μπράβο στην μέχρι τώρα δουλειά που έκανες.

Όσο για την γυαλάδα που θες να δώσεις , ναι μπορεί να γίνει με αλοιφές για βερνίκια όπως αυτό που προτείνει ο @gregEI που είναι για κιθάρες, καθότι έχω κι εγώ και κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά είναι για βερνίκια ΟΧΙ λάκα που είναι το δικό σου.Ίσως σου δώσεις κάτι επιπλέον αλλά όχι αυτό το αποτέλεσμα που θέλεις.

Το θέμα σου απ' ότι βλέπω είναι πως δεν έχει στρώσει "καθίσει" η λάκα σωστά. Σίγουρα υπάρχει αυτό εδώ που λες " από μάστορα σε μάστορα" έχει διαφορά. Αν έχεις την υπομονή να το τρίψεις ελαφρά με γυαλόχαρτο σίγουρα άνω του 180 για να εξομαλύνει αυτά τα νερά που έχει η βαφή.

Σίγουρα αν όχι καλύτερο πιστόλη ,λεπτότερη ρίψη βαφής θα χρειαστεί να κάνει ο "μάστορας".

Τα λέω όλα αυτά λόγω εμπειρίας από τον father ο οποίος ήταν της δουλειάς.

Ελπίζω να βοήθησα, περιμένουμε νεότερά σου!!!

Edited by kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Να που κάποιοι το τελειώνουν το project τους!!! όχι σαν κι εμένα που μένει στα χαρτιά.

Μπράβο στην μέχρι τώρα δουλειά που έκανες.

Όσο για την γυαλάδα που θες να δώσεις , ναι μπορεί να γίνει με αλοιφές για βερνίκια όπως αυτό που προτείνει ο @gregEI που είναι για κιθάρες, καθότι έχω κι εγώ και κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά είναι για βερνίκια ΟΧΙ λάκα που είναι το δικό σου.Ίσως σου δώσεις κάτι επιπλέον αλλά όχι αυτό το αποτέλεσμα που θέλεις.

Το θέμα σου απ' ότι βλέπω είναι πως δεν έχει στρώσει "καθίσει" η λάκα σωστά. Σίγουρα υπάρχει αυτό εδώ που λες " από μάστορα σε μάστορα" έχει διαφορά. Αν έχεις την υπομονή να το τρίψεις ελαφρά με γυαλόχαρτο σίγουρα άνω του 180 για να εξομαλύνει αυτά τα νερά που έχει η βαφή.

Σίγουρα αν όχι καλύτερο πιστόλη ,λεπτότερη ρίψει βαφής θα χρειαστεί να κάνει ο "μάστορας".

Τα λέω όλα αυτά λόγω εμπειρίας από τον father ο οποίος ήταν της δουλειάς.

Ελπίζω να βοήθησα, περιμένουμε νεότερά σου!!!

Ειναι αυτο που φοβομουνα απο την αρχη. Η δουλειά που δεν περνάει απο τα χέρια μου... (οχι οτι ειμαι καποιος τελειος, απλα το νοιαζομαι οσο χρειάζεται...)

Σκεψου οτι βρηκα μονος μου την σωστη γωνια στο πριονι για να εφαπτονται επακριβως οι ακμες του εξαγώνου.

Σιγουρα θα γινεται καλύτερο αποτέλεσμα αν οχι το απολυτο.

Επειδη μονος μου φοβαμαι την επεξεργασία με γυαλόχαρτο κλπ λόγω του υποστρώματος που έχει ήδη, κοιτάζω εναλλακτικές.

Θα το φερω στο τελος. Διαφορετικά δεν θα ειναι το τέλος.

Σε ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι το γυαλόχαρτο-ντουκόχαρτο φίλτατε! Θα καθαρίσεις όσο καλύτερα μπορείς τις επιφάνειες για να μην έχεις σκόνες, λάδια και μικροσκοπικά σωματίδια που θα σου χαλάσουν το αποτέλεσμα και θα περάσεις πρώτα ένα στρώμα βερνίκι (varnish) ή lacqeur ή shellac (θα δούμε ποιο είναι το κατάλληλο). Όλα αυτά τα διαφανή στρώματα που προσφέρουν γυαλάδα είναι σαν ρητίνες που προσφέρουν σκληρή προστατευτική επίστρωση. Εφόσον έχεις αυτό το προστατευτικό στρώμα μπορείς να περάσεις με γυαλόχαρτο τις επιφάνειες χωρίς ανησυχίες. Δες για παράδειγμα αντανάκλαση σε καθαρό PLA πλαστικό (από τον 3D printer) χωρίς βερνίκι ή rubbing compound που έχω εγώ με P2000 γυαλόχαρτο από κατάστημα με είδη μοντελισμού.

DSCN0745.jpg

Θα την βρεις την άκρη νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά για σχόλια, αλλά ίσως βοηθήσει άλλους. Σχετικά με οθόνη ίσως θα σου έκανε και μια ψηφιακή κορνίζα. Αν θυμάμαι καλά κάποτε είχα κάνει το εγχείρημα με μία τέτοια (γαμήλιο δώρο) και την είχα συνδέσει με το pc. Τώρα δεν θυμάμαι τι ακριβώς έδειχνε (dublicate or extended monitor). Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν ψηφιακές κορνίζες με hdmi input.

Αν δεν βοήθησα εσένα, τότε εύχομαι το συγκεκριμένο να βοηθήσει μελλοντικούς modders.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι απο εμένα,

Κατι εχω βρει και για αυτο... Θα το δουλεψω ομως καλυτερα και θα ενημερώσω αδερφε!

Προς το παρων ερχεται το πρωτο upgrade στο κουτι το σουκου.

Stay Tuned!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

περιμένω με αγωνία τις εξελίξεις,μέχρι τώρα έχεις κάνει πολύ ωραία πράματα και μου 'χεις δώσει και ιδέες για ένα δικό μου project

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη και η στυλιστικη αλλαγη.

V. 1.01.

Το στορυ πισω απο την αλλαγη:

Μεγάλα ιστορικά, παγκόσμια γεγονότα (προσελήνωση, 11/09, Βιετναμ, Ατομικη, Κενεντυ κλπ).

Επρεπε να βρεθουν σε υψηλή ανάλυση τα εξώφυλλα μεγάλων εφημερίδων που τα κάλυψαν, οπότε οι επιλογές εγιναν 7-8 (με το ζόρι κιολας!)

Αυτα τα εξώφυλλα τυπώθηκαν σε αυτοκόλλητο βινυλλίου μεγέθους Α3.

Και το αποτέλεσμα σίιιγουρα -και μάλιστα με μεγάλη διαφορα- καλλίτερο (ειδικα απο κοντα) απο την δουλειά της προηγουμενης βαφής.

28393272372_4bc330eb2f_z.jpg

28498251455_c3fe35be3e_z.jpg

28420412131_ac995b8748_z.jpg

PS: Εδώ, σε αυτη την τελευταία, έχει να πέσει μπόλικη δουλίτσα ακόμα...

(Εν αναμονή του υλικού ακόμα...)

Edited by Cobretti1099
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μετα απο μπολικα καλοκαιρινα ξενυχτια, έγινε μπολικη δουλίτσα με την οθόνη και τις μετρήσεις που εμφανίζονται.

Μολις βρω χρόνο θα ανεβάσω το βράδυ φωτοντοκουμέντα και πληροφορίες.

Μπορεί να φανουν χρήσιμες και στους υπόλοιπους.

βεβαια για να ολοκληρωθεί το V1.02 μένει και το 3D prototyping για να μπει η οθόνη στο κεντρο της μπροστινής σίτας.

Stay tuned!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now