Cobretti1099

My Personal Diamond

Recommended Posts

Λευκό πλέγμα και λευκή σίτα; Έχω πάρει λευκή σίτα από jumbo και είναι καλή για φίλτρο. Θα είναι αρκετά έντονη η αντίθεση και η σκόνη θα φαίνεται αρκετά, αλλά νομίζω θα δένει με το glossy του piano black που είπες ότι θα είναι το κουτί. Αλλιώς πάλι λευκή σίτα και μαύρο πλέγμα για τους ίδιους λόγους θα έλεγα. Μήπως θα υπάρχει κάτι άλλο σε χρώμα στο εξωτερικό; Power button και άλλα σε τι χρώμα θα είναι; Πολύ ωραία ιδέα btw και περιμένω να την δω ολοκληρωμένη!

Σημείωση 1: Μήπως το thread είναι πιο σωστά στο subforum των build log;

Σημείωση 2: Έχεις σκεφτεί μήπως χρειαστείς κάτι σε 3D printing για το build σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Greg!

η κατοψη ειναι η ακόλουθη

27474026161_3b94763bfb_z.jpg

στην πλευρα (2) ειναι ο τοιχος.

Στην πλευρα (1) ομως ειναι το backpanel της mobo, και μια αλητεια που σκεφτομαι για τα buttons...

οποτε το υπολοιπο κουτι ειναι piano black.

Η αληθεια ειναι οτι το λευκο λευκο δεν το ειχα σκεφτει. Αλλα μου φαινεται καλυτερο το μαυρο πλεγμα, λευκη σιτα...

Σημειωση 1. Εχεις απολυτο δικιο.

Σημειωση 2. Που μπορει να βοηθησει το 3D printing αραγε??? Εχω 2-3 θεματα προς σκέψη / επιλυση ακομα....

Σημειωση 3. Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Άρα γενικά θα φαίνεται piano black και δεν θα έχει κάτι σε άλλο χρώμα σε εμφανές σημείο. Ρώτησα γιατί αν έχεις στο πλάνο σου να κάνεις κάποιο logo ή κουμπί σε κάποιο χρώμα που θα φαίνεται, να έκανες την σίτα ή το πλέγμα σε ίδιο χρώμα.

To 3d printing μπορεί να βοηθήσει σε οποιoδήποτε σημείο έχεις κάποια σύνδεση ή bracket που δεν είναι απλές επιφάνειες με κοψίματα-τρύπες και/ή έχεις περίεργες κλίσεις-γωνίες.

Μπορείς δηλαδή να φτιάξεις bracket για τους σκληρούς δίσκους/ssd ώστε να κάθονται σε κλίση και να είναι mounted σε οποιοδήποτε panel ή βάση για την gpu αν την έχεις με riser σε περίεργη θέση και όχι στην κλασσική θέση της. Γωνιακά bracket για καλύτερες συνδέσεις επιφανειών και ενσωματωμένους μεντεσέδες στο αντικείμενο. Φυσικά μπορείς να κάνεις και ειδικά cable management combs με mounting points ή cable routing channels. Μπορείς να κάνεις και ανάγλυφο ή με ιδιαίτερο σχήμα κάλυμα για το power button σου.

Στο δικό μου build δεν χρησιμοποίησα το 3D printing στις μέγιστες δυνατότητές του, αλλά το motherboard enclosure μου έγινε πολύ πιο φθηνά και εύκολα με 3D printer για παράδειγμα.

Μερικές εικόνες που ίσως σε βοηθήσουν να φανταστείς τι bracket μπορούν να εκτυπωθούν. Link 1, link 2, link 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Greg!

Παρα πολυ καλη επιλογη τελικά το 3D Printing!

Σε εμένα θα βοηθουσε απιστευτα να δημιουργουσα βασεις για τις εσωτερικές τομες στα πλαινά, που θα τοποθετηθουν οι σίτες...

αλλα σχέδια? προς βρισκει καποιος διαστασεις κλπ?

Η υπάρχουν καταστήματα που κανουν τετοιες κατασκευές? και αν υπάρχουν...? ξερουμε κανένα?

Τωρα για τα χρώματα, ισως και το λευκο πλεγμα με γκρι σιτα να ειναι μια καλή επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλτατε!

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις, αλλά μπορώ να σου πω τι μπορείς να κάνεις για να χρησιμοποιήσεις το 3d printing και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες της τεχνολογίας.

Καταρχάς όπως είπες χρειάζεσαι σχέδιο. Αυτό θα πρότεινα να το κάνεις μόνος σου, μιας και υπάρχουν απίστευτα δωρεάν προγράμματα σχεδίασης και εκτός αν θέλεις κάτι πολύπλοκο μπορείς να το σχεδιάσεις χωρίς εμπειρία. Αν δυσκολευτείς και αποφασίσεις ότι δεν μπορείς να σχεδιάσεις αυτά που θες μόνος σου υπάρχουν αρκετοί επαγγελματίες που προσφέρουν 3d σχεδιασμό. (Προτείνω να βρεις άτομα που έχουν και γνώσεις με 3d printers όπως εδώ)

Αν θες να σχεδιάσεις μόνος σου (προσωπικά σαν modder-builder το προτιμώ) τότε δες τα προγράμματα 123D design, tinker cad και Fusion 360. Είναι όλα δωρεάν προγράμματα μηχανικού σχεδιασμού (για γεωμετρικά σχήματα και όχι οργανικά όπως γλυπτά) και είναι της autodesk που φτιάχνει το autocad. Μπορείς να βρεις εύκολα tutorials και αν είσαι έτοιμος να βγάλεις τα μαλλιά σου ζήτα βοήθεια από εδώ ή σε κάποιο facebook group όπως το 3Dreamer.eu. Διαστάσεις βρίσκεις όπως βρήκα εγώ για το build μου, δηλαδή με google "form factor ......" ή "..... dimensions" και φυσικά το πρώτο και αγαπημένο εργαλείο αυτών που έχουν 3d printer ένα παχύμετρο.

Όταν με το καλό έχεις το σχέδιο που θες να εκτυπώσεις κάνεις export σε .stl μορφή και μπορείς να το εκτυπώσεις σε ένα 3d hub που μπορείς να βρεις εδώ.

Έχω και εγώ hub, αλλά και ένας από τους founders του hwbox o Voudas. Γενικά αν χρειάζεσαι βοήθεια με 3d printing μπορείς να στείλεις στο 2gtech.3dprints@gmail.com

Αν παραβαίνω κάποιο κανόνα του hwbox με το mail που μοιράζομαι, να το διαγράψει κάποιος admin/mod και θα επικοινωνήσω με PM με τον φίλτατο αν χρειαστεί κάτι.

Καλή συνέχεια στο build σου.

Link to comment
Share on other sites

Like! Like! Like! Like!

Like! Like! Like! Like!

Like! Like! Like! Like!

Like! Like! Like! Like!

Του ματς ινφο!!!!

Λοιπον ΣουΚου θα πέσει μελέτη σε ολη αυτη την πληροφορία...

3d Prototyping κανονικοτα δηλ...

Ασε που μονο ετσι μπορω να φτιαξω προφιλ για lcd monitorάκι μπροστινο...

Ασε που ψηθηκα ηδη να αγορασω ενα τετοιο σκατομηχανημα εκτυπωσης! χαχαχααα

Σε ευχαριστώ και πάλι!!!!

Θα σου εχω νεα συντομα!

Σημ. 1. Το build σου απλα τελειο.

Σημ. 2. Τι γινεται απο θερμοκρασιες και υλικα εκτυπωσης. Αντεχουν? Η αν ειναι διπλα σε cpu (πχ) λυωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτές συνδέονται με usb headers αλλά οι προϋπάρχουσες σε htpc κουτιά έχουν πατενταρισμένα καλωδια και δεν ξέρω αν μπορείς πχ να πάρεις ένα κουτί μεταχειρο, να κάνεις χειρουργείο την οθόνη και αυτή να δουλέψει στο δικό σου. H alphacool οθόνη που πιάνει 2x5.25" δεν σου κάνει;

http://www.hwbox.gr/news-software/38179-nea-ekdosi-tou-aida64-4-70-a.html#post524479

images?q=tbn:ANd9GcQV7oEkBOAeTL49Z7gMntziGXs082qXuxdTNSvx1fxS7rCegENVGg

IMGP0422.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να μας πεις τι θέλεις να δείχνει η οθόνη. Τι χρησιμότητα θα έχει;

Εμένα αυτή και αυτή μου αρέσουν πάντως.

Γενικά σκέψου πόσο χρήσιμη θα σου είναι η οθόνη και αν αξίζει να δώσεις λεφτά. Μπορείς να κάνεις με raspberry pi ή arduino custom πράγματα, αλλά σε αυτά όσο προσθέτεις accessories (οθόνες, αισθητήρες κλπ) το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Στην τελική πάρε ένα φθηνό android κινητό 5,5 inches, αποσυναρμολόγησέ το, κάνε ghetto mount στο κουτί σου και σύνδεσέ το σε εσωτερική usb με adapter για ρεύμα. Μπορείς να έχεις 2-3 apps (weather, notifications, pc system info)

BTW για τα υλικά που ρώτησες για το 3D printing με θερμοκρασίες θα έχεις πρόβλημα μόνο αν χρησιμοποιήσεις PLA ή PETG (ABS, PC και nylon 0 πρόβλημα), αλλά και με αυτά τα υλικά αν είναι παχύ το αντικείμενο και έχει μια λογική απόσταση από τις πηγές θερμότητας δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια για μέχρι 90 βαθμούς που φτάνουν τα pc στις μέρες μας πάλι δεν καταστρέφονται αυτά τα πλαστικά. Απλά αν είναι λεπτό το αντικείμενο με τον χρόνο ίσως δεις μια μικρή καμπύλη-παραμόρφωση επειδή στους 60-80 βαθμούς τα πλαστικά μαλακώνουν.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Πάμε μωρή ομαδάααααααρα με τους 3D Printers και τις ιδέες σας! :D

Πρίν από ακριβώς 10 χρόνια που ήμουν τρελό ψαχτήρι και νόμιζα πως έκανα modding είχα βρεί ένα μαγαζί

με οθόνες για τα πάντα...σήμερα διάβασα τα post σας και το θυμήθηκα.

Ίσως έχει αυτό που ψάνχεις...ή τουλάχιστον να το βρείς από εκεί και να το πάρεις από αλλού φθηνότερα

άμα παίζει τέτοιο ενδεχόμενο.

Εδώ είσαι μηχανόβιε: https://earthlcd.com/ :T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να μας πεις τι θέλεις να δείχνει η οθόνη. Τι χρησιμότητα θα έχει;

Εμένα αυτή και αυτή μου αρέσουν πάντως.

Γενικά σκέψου πόσο χρήσιμη θα σου είναι η οθόνη και αν αξίζει να δώσεις λεφτά. Μπορείς να κάνεις με raspberry pi ή arduino custom πράγματα, αλλά σε αυτά όσο προσθέτεις accessories (οθόνες, αισθητήρες κλπ) το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Στην τελική πάρε ένα φθηνό android κινητό 5,5 inches, αποσυναρμολόγησέ το, κάνε ghetto mount στο κουτί σου και σύνδεσέ το σε εσωτερική usb με adapter για ρεύμα. Μπορείς να έχεις 2-3 apps (weather, notifications, pc system info)

BTW για τα υλικά που ρώτησες για το 3D printing με θερμοκρασίες θα έχεις πρόβλημα μόνο αν χρησιμοποιήσεις PLA ή PETG (ABS, PC και nylon 0 πρόβλημα), αλλά και με αυτά τα υλικά αν είναι παχύ το αντικείμενο και έχει μια λογική απόσταση από τις πηγές θερμότητας δεν θα έχεις θέμα. Βέβαια για μέχρι 90 βαθμούς που φτάνουν τα pc στις μέρες μας πάλι δεν καταστρέφονται αυτά τα πλαστικά. Απλά αν είναι λεπτό το αντικείμενο με τον χρόνο ίσως δεις μια μικρή καμπύλη-παραμόρφωση επειδή στους 60-80 βαθμούς τα πλαστικά μαλακώνουν.

[MENTION=2145]Yoshi[/MENTION]: Φιλε ΚΑΡΓΑ ενδιαφερον το ποστ σου!!!!

[MENTION=5077]GregEl[/MENTION]: Αδερφε το raspberrάκι μου το έχω ήδη κουμπωμένο στον ελαιώνα και μετράω ξηρασια εδαφους, θερμοκρασια, υγρασια και ανεμο. Θα ηταν τελειο αν μπορουσα να προσαρμόσω μια TFT μπροστα στο κουτι και να εχω ενδειξεις απο το HW μεσω raspberry. Ομολογώ, οτι αν πετυχουμε κατι τετοιο το αποτελεσμα θα ναι εκπληκτικο!!!

Οσο αφορα το πανελακι της ROG τωρα, αυτο το εχω ηδη στα χερια μου σε ενα δευτερο πλεον συστηματακι. Νομιζω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα στο νεο μου συστημα καθως το mobo ειναι MSI, Z170. Εκτός κιαν... (που δεν νομιζω)

Κατα τα άλλα μολις παρω στα χερια μου το κουτι, προχωραω στην κατασκευή των προφιλ που χρειάζομαι με 3D printing! Θα χρειαστώ ΣΤΑΝΤΑΡ!!! τις γνωσεις σου! Βολταρα μπολικη ωρα στο HUB!!!

A, τον αλλο μηνα θα προχωρησω σε αγορα τελικα! Cube. Θα γεμισω το σπιτι τα Ρομποτεκ που δεν βρηκα ποτε!!! χαααχααχχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μωρή ομαδάααααααρα με τους 3D Printers και τις ιδέες σας! :D

Πρίν από ακριβώς 10 χρόνια που ήμουν τρελό ψαχτήρι και νόμιζα πως έκανα modding είχα βρεί ένα μαγαζί

με οθόνες για τα πάντα...σήμερα διάβασα τα post σας και το θυμήθηκα.

Ίσως έχει αυτό που ψάνχεις...ή τουλάχιστον να το βρείς από εκεί και να το πάρεις από αλλού φθηνότερα

άμα παίζει τέτοιο ενδεχόμενο.

Εδώ είσαι μηχανόβιε: https://earthlcd.com/ :T:

Ε, εισαι σκετη τρελα ρε [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION]!!!!!

Ετοιμαζω mail, επικοινωνια κλπ με τα παλικαρια!

Forza λεμε καλοκαιριάτικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE!!!!!!!!!!!

Σημερα τελειωσε η δουλειά με το λεγόμενο "σουρφασερ" (ή καπως έτσι, τελος πάντων...)

Πηγε καλυτερα απο τα αναμενόμενα!

27781701351_339f7e2deb.jpg

27781701351_339f7e2deb_z.jpg

Η δουλειά στο υποστρωμα αυτό, της βαφής, φαινεται καλά κι απο εδω:

27781699301_d2670ca5bf_z.jpg

Βέβαια, οταν τελειώσει ΚΑΙ το βαψιμο εχει να πέσει αρκετη δουλειά και στα σωθηκά του κουτιου γιατι οπως φαινεται εκει μέσα έγινε της... κολάσεως!!!

27245573933_f0e255f157.jpg

Edited by Cobretti1099
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και η βαφη δεν ηταν ετοιμη, ειπα να ασχοληθω με τα power buttons...

Πατεντα και παααλι.

Το θυμα αυτη τη φορα ενα μεταλλικο κουτακι-θηκη ενος διαφημιστικου στυλό.

Επεσε γδαρσιμο και βαφη σε μαυρο σατινε... 3-4 τρυπουλες και οι πειραματισμοι συνεχίζονται...

27621674420_b14dbfee40.jpg

και ακομα καλύτερα κλειστό:

27621672690_43c88eedf7.jpg

μενει να δω πως θα τα τακτοποιήσω, μιας και μένει και χωρος για προσθήκες όπως ειναι πχ card readers κλπ.

(Βεβαια θα χρειαστει να πεσει κοπη λέιζερ... αλλα ευτυχώς κατι υπαρχει στα πέριξ!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now