geo1962

RJ-45 σε USB 2.0

Recommended Posts

Πείρα ένα UTP καλώδιο, όπου στο ένα άκρο συνέδεσα ένα Φις-κλιπ RJ-45, βάση του προτύπου συνδεσμολογίας Τ568Α. Το άλλο άκρο (αφού πρώτα έκοψα σε κάποιο σημείο ένα έτοιμο USB καλώδιο του εμπορίου και το ξεγύμνωσα), το σύνδεσα στα τέσσερα σύρματα του USB καλωδίου, κατά τον τρόπο που δείχνει στα 4:13 το video:

Το video όπως θα δείτε, δείχνει το USB καλώδιο να έχει στα τέσσερα σύρματά του, τα χρώματα: κόκκινο, άσπρο, πράσινο και μαύρο.

Στο δικό μου USB καλώδιο, βρήκα: πορτοκαλί, άσπρο, πράσινο και άσπρο με λίγο πορτοκαλί σποραδικά. Έτσι, για τη σύνδεση που έκανα, θεώρησα ότι: το πορτοκαλί αντιστοιχεί στο κόκκινο και το άσπρο με λίγο πορτοκαλί, αντιστοιχεί στο μαύρο.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει, εάν θεώρησα σωστά ή λάθος;

Edited by geo1962
Link to comment
Share on other sites

To hack που είδες δεν κάνει κάποιο δίκτυο-σε-usb-μαγικό, απλά περνάει usb σύνδεση από μία υπάρχουσα RJ-45 καλωδίωση.

Αν κρατήσεις την (όποια) ίδια αντιστοιχία στα χρώματα και στις δύο μεριές που φτιάχνεις την "πατέντα" σου, θα δουλέψει μια χαρά. Απλά βεβαιώσου ότι έχεις κατανοήσει τον λόγο αυτού του hack :)

Link to comment
Share on other sites

Την αντιστοιχία (κατ' εμέ που δε γνωρίζω), τη διαταράσσουν τα δυο χρώματα (κόκκινο και

μαύρο), που δε βρήκα στο υπάρχον καλώδιο USB. Γι' αυτό, ως μη γνώστης, όπως αναφέρω

και παραπάνω, θεώρησα το πορτοκαλί ως κόκκινο και το λευκό με λίγο πορτοκαλί ως μαύρο.

Είναι σωστό;

Παρεμπιπτόντως, στην αρχική μου ανάρτηση, παρέλειψα, ότι το USB καλώδιο που

ξεγύμνωσα, έχει και μπλεντάζ,‡ το οποίο δε σύνδεσα πουθενά...

Edited by geo1962
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now