MetallicGR

Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;

Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;  

80 members have voted

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;

    • ASUS
      37
    • GIGABYTE
      23
    • MSI
      9
    • ASRock
      11
    • EVGA
      0
    • Intel
      0
    • Άλλη; Πείτε μας!
      0


Recommended Posts

Η επιλογή μητρικής αποτελεί μέχρι και σήμερα μια πολύ ιδιαίτερη στιγμή στο στήσιμο ενός νέου συστήματος μιας και πρόκειται ουσιαστικά για την βάση στην οποία θα χτίσουν έναν ολόκληρο υπολογιστή. Αν και η διαδικασία της επιλογής έχει γίνει αρκετά εύκολη χάρη στα πανομοιότυπα χαρακτηριστικά που διαθέτει ο κάθε κατασκευαστής πάντα υπάρχει ο παράγοντας της προσωπικής εμπειρίας που μας οδηγεί κατά κάποιο τρόπο στην επιλογή μιας συγκεκριμένης μάρκας από μια άλλη.

Ένα σημαντικό κομμάτι της επιλογής κρίνεται στα χαρακτηριστικά. Η ASUS προωθεί τα δικά της προϊόντα με την ποιότητα κατασκευής, ενώ η MSI δίνει έμφαση τόσο στην εμφάνιση, όσο και στα χαρακτηριστικά. Η ASRock είναι γνωστή για χρόνια για τα καινοτόμα χαρακτηριστικά με τη GIGABYTE να επαναπαύεται στην πληθώρα των προϊόντων της και στα πλούσια overclocking features που συνοδεύουν ορισμένα μοντέλα. Κάθε κατασκευαστής διαθέτει τον δικό του χαρακτήρα τόσο στην εμφάνιση όσο και σε πολλές άλλες πτυχές που συνοδεύουν την εκάστοτε μητρική που στόχο έχουν να δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης.

Μιας και αναφερθήκαμε στον σημαντικό παράγοντα που ονομάζεται εμπειρία, εσείς ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε για το δικό σας σύστημα;

[img_alt=Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums736-picture57860.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Κοινοτοπία αλλά ASUS. Και στις μικρές και στις μεγάλες, το BIOS (καλά UEFI) είναι δουλεμένο σχεδόν πάντα ένα click πάνω από όλους.

Αν και πιο σκυλιά μου έχουν βγει οι Giga προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Asus, καλή και η gigabyte καλή και η msi προσπαθεί και η asrock αλλά.....όταν ψάχνεις την κορυφή δεν υπάρχει άλλος . και -

Όταν μπαίνει στην μέση το θέμα χρημάτων δεν έχω απόλυτη άποψη γιατι εκεί παίζει και τι δίνει ο καθένας τους.

Link to comment
Share on other sites

μια ζωη ASUS κι εγω.

μεχρι που στα γεραματα μου ηρθε η ιδεα για MSI...

Η νεα συμβια μπορω να πω οτι ειναι τελεια.

Ο χρόνος βεβαια -ειναι ο χειροτερος γιατρος (ΤΡΥΠΕΣ!)- θα δειξει αν εκανα καλη επιλογή.

αυτ(ι)α!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο gigabyte έχω αγοράσει(και μου έχει καεί μονο μια μετα απο 7 χρόνια).Στις επόμενες μέρες αναβαθμιζω σε fx8370 και ηδη ψάχνω ολες της μάρκες απο την αρχή για 970-990!!

Υγ.Ας κανετε και για καρτα γραφικων.. Εχει ενδιαφερον το Asus Vs Gigabyte :P

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by DOR1K1N
Link to comment
Share on other sites

Αν και στο κύριο pc έχω ASUS (λόγω του ότι δεν έβρισκα μοντέλο με τα χαρακτηριστικά που ήθελα από άλλη εταιρία), προτιμώ Asrock από εποχές Z87 μέχρι και σήμερα έχει από τις πιο αξιόλογες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

μια ζωη ASUS κι εγω.

μεχρι που στα γεραματα μου ηρθε η ιδεα για MSI...

Η νεα συμβια μπορω να πω οτι ειναι τελεια.

Ο χρόνος βεβαια -ειναι ο χειροτερος γιατρος (ΤΡΥΠΕΣ!)- θα δειξει αν εκανα καλη επιλογή.

αυτ(ι)α!

Μόνο ASUS δαγκωτό, δεν είχα ποτέ πρόβλημα το παραμικρό μπορώ να πω, δε θα την άλλαζα!!!

κοιτα να δεις συμπτωση...μκαι το ενα κι το αλλο. πουλησα την RAMPAGE V EXTREME γιατι ειπα με τα απο χρονια να παιξω ξανα με την ΜΣΙ και αποχτησα μια MSI X99A GODLIKE GAMING. Δεν με αρεσε το νεο UEFI που εχουν και ξανα πηρα μια RAMPAGE V EXTREME USB3.1. Στο μεταξυ οι X99A GODLIKE GAMING γινανε 2 γιατι ρεσαν στους γιους μου. Οποτε τους ειπα ...αρχιστε να μαζευται για CPU & Ram..xe xe

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή gigabyte κυρίως λόγω του dual bios που ενσωμάτωσαν πρώτες.

Στο τελευταίο μου build έκανα απιστία και πήρα την asrock x99 oc formula (της φωτογραφίας παραπάνω) γιατί δεν βρήκα κάποια giga όταν έσκασε ο 5960 και τολμώ να πω οτι έχει κλείσει η ψαλίδα υπερβολικά πλέον στην υψηλή κατηγορία τιμής.

Επίσης έπαιξε ρόλο και το οτι είναι πανέμορφη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη η asus αλλα λιγο τσιμπημενη,το service της gigabyte χαλια,μετα απο αρκετα builds ειμαι μακρια απο msi,και απλα asrock value for money και για να υπαρχει λιγη κοντρα...

Link to comment
Share on other sites

gigabyte σκυλια,

asus καλουλες απλα αντι για θερμαντικη παστα βαζουν τσιμεντοκολα ρε φιλε....... η μητρικη σκυλι αλλα τα heatsink ξεκολαν με τα chipset p35 μαζι

msi δεν εχω προβλημα ακομα z87 ή την z97

Link to comment
Share on other sites

Όσο έβγαζε η Foxconn μητρικές για το δικό της brand, ήταν κορυφή. Μεγάλο παίδεμα αλλά η ποιότητα κατασκευής και η αντοχή της ήταν θρυλική. Μετά, θεωρώ ότι η Asus είναι η καλύτερη.

Η Gigabyte είναι στο ίδιο επίπεδο αλλά ειναι λίγο μη μου άπτου.

Ξέχασα την EVGA της οποίας η Χ58 Classified ήταν το απόλυτο τουμπανο!

Επίσης, η Foxconn είχε φτιάξει τρελό επιτελείο με επικεφαλή τον Shamino και support έκανε, μεταξύ άλλων, μέχρι και ο δικός μας κορυφαίος hipro.

Edited by dread77
Link to comment
Share on other sites

Καλά αν πιάσουμε τις "παλιές" - εγώ το ρίχνω DFI. Δαγκωτό :D

Αν πιάσουμε τόσο παλιές, εγώ προτιμώ το μηχανισμό Αντικυθήρων. Σκυλί!!! Δεν ξέρω τι παίζει με RMA βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Στο PC σπίτι έχω MSI και είναι κοντά 10 χρονών.

Στο PC στο γραφείο ASRock.

Γενικότερα νομίζω πως δεν υπάρχει πλέον καμία ψαλίδα σε κανένα γνωστό brand όσον αφορά το 90% του τι θέλουν/κάνουν οι απλοί χρήστες και βάζω μέσα σε αυτά και το OC με νερό.

Το θέμα είναι περισσότερο υποκειμενικό κατά την άποψη μου. Η ποιότητα είναι εφάμιλλη στις περισσότερες.

Το ASUS ASUS ASUS σε πολλές περιπτώσεις ηχεί στα αυτιά μου σαν fanboyσμός ειδικά από τους νεότερους.

Gigabyte και MSI έχουν κάνει άλματα προόδου σε όλους τους τομείς.

ASRock είναι τίμιες και λίγο πιο ασχημούτσικες για τα γούστα μου.

EVGA απλά υπάρχουν για να υπάρχουν για να καλύπτουν το οικοσύστημα που θέλει να έχει η εταιρία - και καλά κάνει -

αφού έχει τόσο μεγάλο κοινό με το όνομα που έχει χτίσει με τις κάρτες γραφικών της!

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte προσωπικα, αν και δεν εχω δοκιμασει Asus. Εχω και ASRock θα συμφωνησω με τον [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION], ειναι καλουλες αλλα ασχημουλες, ομως αρκετα ικανοποιητικες σε budget builds

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα χρειάστηκα RMA μητρικής MSI..το κατάστημα δεν την δεχόταν γιατί είχε σημάδι..επικοινώνησα με το service της MSI και σε διάστημα 2 εβδομάδων η μητρική αντικαταστάθηκε.Μόνο και μόνο για το service τους όλες οι επόμενες μητρικές θα είναι MSI! Επίσης η gaming 7 που έχω τώρα είναι απλά απίστευτη σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δουλέψει με όλες μπορώ να πω πως η Asus έχει μια μικρή υπεροχή.

Asrock user εδώ και καιρό και θα συνεχίσω γιατί αν και είχα Gigabyte στα προηγούμενα build μου, η Extreme 9 με έχει αφήσει άφωνο με την σταθερότητα της.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα χρειάστηκα RMA μητρικής MSI..το κατάστημα δεν την δεχόταν γιατί είχε σημάδι..επικοινώνησα με το service της MSI και σε διάστημα 2 εβδομάδων η μητρική αντικαταστάθηκε.Μόνο και μόνο για το service τους όλες οι επόμενες μητρικές θα είναι MSI! Επίσης η gaming 7 που έχω τώρα είναι απλά απίστευτη σε όλα!

επιβεβαιώνω αυτο με το με το service της MSI και εδω στην γερμανια. Η μονη διαφορα ειναι οτι την εστειλα και στο καταστημα. Εφταιγα εγω γιατι απο απροσεξια χάλασα το sockel. Δεν θελαν να μου το στειλουν απο το online Shop και τους προτινα να το στειλουν και εν χρεωσουν την επiσκευη θα πληρώσω εγω το κοστος. Η MSI το επισκευσε δωρεαν..ηταν η MSI X99 godlike Gemig. Και η ευτυχια του γκαντεμη...οταν την περασα στο κουτι και συνδεοντας τα καλωδια σκαλωσα με το λουρακι το ρολογιου στα καλωδια του blt & Wlan...και αυτα δωρεαν μου τα στειλαν μετα....απαιχτη σαν εταιρια. απλα δεν υπαρχει σε αυτο τον τομεα αλλη.

Αλλα αζους και ξερο ψωμι...μαζοχα λεμε

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα Asrock για προσωπικη χρηση η ASRock Fatal1ty z170 Gaming K4

υπερ-ευχαριστημενος απο τη σταθεροτητα, το sky-oc function και τα bios releases

σε αλλα 2 pc με asrock z170 (αλλα μοντελα) και ξεκλειδωτους cpu ειναι απλα απροβληματιστα και τα 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now