MetallicGR

Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;

Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;  

80 members have voted

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή μητρικών προτιμάτε;

    • ASUS
      37
    • GIGABYTE
      23
    • MSI
      9
    • ASRock
      11
    • EVGA
      0
    • Intel
      0
    • Άλλη; Πείτε μας!
      0


Recommended Posts

Νομίζω αργούμε σαν αγορά στην Ελλάδα να καταλάβουμε τις αλλαγές. Πριν 5 χρόνια η MSI νομίζω για την ελληνική αγορά ήταν η εταιρία με την χειρότερη φήμη στις μητρικές. Από τότε βέβαια έχει αλλάξει πολύ και καιρό τώρα ζαχαρώνω τις krait και ειδικά την x99, αλλά σε μητρικές είδαμε κάτι σε διαφήμιση ή builds από msi; Νομίζω σε κάρτες γραφικών έχει τρελαθεί η MSI στο marketing, ενώ στις μητρικές το βλέπει πιο χαλαρά. Πόσα hw tech channel στο youtube έχουν δείξει msi μητρική σε review ή σε build; Ένα απλό search "msi" στο linustechtips, jayztwocents, unboxholics με επιβεβαιώνει, όπως και οι μητρικές στα build στο φετινό Coolermaster mod series (70% Asus).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Gigabyte ψήφισα πάντως, μόνο και μόνο επειδή ASUS έχω να αγοράσω 4 χρόνια τώρα.

Σε PCάκια που έστηνα έβαζα συνήθως Gigabyte.

Αλλά για να πω την αλήθεια τις έχω και τις δύο εταιρείες το ίδιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αργούμε σαν αγορά στην Ελλάδα να καταλάβουμε τις αλλαγές. Πριν 5 χρόνια η MSI νομίζω για την ελληνική αγορά ήταν η εταιρία με την χειρότερη φήμη στις μητρικές. Από τότε βέβαια έχει αλλάξει πολύ και καιρό τώρα ζαχαρώνω τις krait και ειδικά την x99, αλλά σε μητρικές είδαμε κάτι σε διαφήμιση ή builds από msi; Νομίζω σε κάρτες γραφικών έχει τρελαθεί η MSI στο marketing, ενώ στις μητρικές το βλέπει πιο χαλαρά. Πόσα hw tech channel στο youtube έχουν δείξει msi μητρική σε review ή σε build; Ένα απλό search "msi" στο linustechtips, jayztwocents, unboxholics με επιβεβαιώνει, όπως και οι μητρικές στα build στο φετινό Coolermaster mod series (70% Asus).

Από μια διαφορετική οπτική γωνία....έχει γεμίσει ο κόσμος με youtubers και gaming sites τα οποία δεν ξέρουν/μπορούν/θέλουν να δοκιμάσουν μητρικές ΑΛΛΑ θέλουν να δοκιμάσουν/παρουσιάσουν κάρτες γραφικών για το κοινό τους. Αυτό έχει πιάσει η MSI και στέλνει και κάρτες γραφικών. Οι υπόλοιπες εταιρίες είναι πιο δυσκίνητες σε αυτό το κομμάτι μιας και οι κάρτες γραφικών είναι nVidia ή AMD και κάνουν marketing οι ίδίοι κατασκευαστές ενώ στις μητρικές δεν διαφημίζει κανένας κατασκευαστής τα chipset του παραδείγματος χάρη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να βρεις κάποιον αντικειμενικό reviewer στο YouTube. Όλα περιστρέφονται γύρω απο την εμφάνιση της μητρικής. "Μου στείλανε αυτήν, δείτε τι ωραία λαμπάκια έχει". Πουθενα δεν γίνεται σύγκριση τιμής με features που προσφέρει έναντι ανταγωνισμού.

Το αποκορύφωμα είναι οτι ο κάθε άσχετος καταλήγει με Asus Rampage Extreme/Maximus.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Gigabyte ψήφισα πάντως, μόνο και μόνο επειδή ASUS έχω να αγοράσω 4 χρόνια τώρα.

Προκλητικός τουλάχιστον...:hehe: Ψήφισε με το χέρι στην καρδιά.......

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να βρεις κάποιον αντικειμενικό reviewer στο YouTube. Όλα περιστρέφονται γύρω απο την εμφάνιση της μητρικής. "Μου στείλανε αυτήν, δείτε τι ωραία λαμπάκια έχει". Πουθενα δεν γίνεται σύγκριση τιμής με features που προσφέρει έναντι ανταγωνισμού.

Το αποκορύφωμα είναι οτι ο κάθε άσχετος καταλήγει με Asus Rampage Extreme/Maximus.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Είναι δύσκολο να βρείς "reviewer" στο youtube γενικότερα.

Previewer θα τους ονόμαζα εάν με ρωτούσες να τους ονομάσω με μια λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Από μια διαφορετική οπτική γωνία....έχει γεμίσει ο κόσμος με youtubers και gaming sites τα οποία δεν ξέρουν/μπορούν/θέλουν να δοκιμάσουν μητρικές ΑΛΛΑ θέλουν να δοκιμάσουν/παρουσιάσουν κάρτες γραφικών για το κοινό τους. Αυτό έχει πιάσει η MSI και στέλνει και κάρτες γραφικών. Οι υπόλοιπες εταιρίες είναι πιο δυσκίνητες σε αυτό το κομμάτι μιας και οι κάρτες γραφικών είναι nVidia ή AMD και κάνουν marketing οι ίδίοι κατασκευαστές ενώ στις μητρικές δεν διαφημίζει κανένας κατασκευαστής τα chipset του παραδείγματος χάρη.
Είναι δύσκολο να βρεις κάποιον αντικειμενικό reviewer στο YouTube. Όλα περιστρέφονται γύρω απο την εμφάνιση της μητρικής. "Μου στείλανε αυτήν, δείτε τι ωραία λαμπάκια έχει". Πουθενα δεν γίνεται σύγκριση τιμής με features που προσφέρει έναντι ανταγωνισμού.

Το αποκορύφωμα είναι οτι ο κάθε άσχετος καταλήγει με Asus Rampage Extreme/Maximus.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Συμφωνώ παίδες, αλλά εγώ επικεντρώνομαι περισσότερο στο κομμάτι της προβολής και της επιρροής των youtubers και όχι στο αν κάνουν καλά reviews. Δηλαδή όταν ο Jayztwocents έχει στο δικό του overkill custom watercooled build μια gigabyte μητρική που έχει b-roll και προβολή σε 10 video και κάνει ένα generic build πάλι με gigabyte mobo, τότε υποσυνείδητα έχεις επηρεαστεί. Ο Linus σε ότι build έχει κάνει νομίζω δεν έχει χρησιμοποιήσει MSI mobo (90% asus mobos). Οι unboxholics το τελευταίο build που είδα είχε gigabyte mobo και msi gpu. Οι youtubers είναι influencers περισσότερο για εμένα. Για αυτό ανέφερα και τον διαγωνσιμό modding της cm, γιατί για εμένα είναι περισσότερο θέμα προβολής.

Νομίζω ότι οι μητρικές επειδή δεν επηρεάζουν τρομερά επιδόσεις και διαλέγεις περισσότερο με βάση features, ports και εμφάνιση, είναι δύσκολο να κάνεις σκέτο review video για μια μητρική. Και ακριβώς για αυτό κάνουν previews όπως λες @GoriLLakoS όπως τα video για νέες μητρικές από computex ή ces κλπ. Για γραπτά review και τους enthusiast που κοιτάνε και τις λεπτομέρειες στο overclocking στις μητρικές όπως εδώ στο box είναι διαφορετικός τρόπος marketing. Δηλαδή αν ο astalavista έκανε video review mobos από ένα σημείο και μετά θα έκανε copy paste από το προηγούμενο video κάθε φορά το κομμάτι που λέει: "Oh look, it's another z170 motherboard. It overclocks, it looks good and it has ports. It's good." Αν τα video όμως ήταν builds που εκμεταλλεύεσαι κάποια συγκεκριμένα features της μητρικής τότε αποκτά άλλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Tyan.

Αν μπορουσα να παρω οπως παλια μια διπλη η και τετραπλη θα την επαιρνα.

<--- δουλευει αψογα μετα απο ποσα χρονια δεν εχει φουσκωσει κανενα πυκνωτης

και η συγκεκριμενη ειχε πολλους μηνες uptime χωρις το παραμικρο κιχ.

Μην με την συγκρινετε με τις σημερινες μιλαμε για κατασκευη πριν πολλων ετων πριν

με τροφοδοτικα που ειχανε 8αρι fan για την ψυξη τους και ζυγιζαν μερικα γραμμαρια. :hehe:

Για ποιο γηινες θα πηγαινα σε msi-asrock.Μαζι και οι 2 ,μιας και με την δευτερη ειπα να την χρησιμοποιησω

απο εποχης socket A (παναθλια τοτε) και εκτοτε οταν δεν βρισκω msi με αυτα που θελω δαγκωτο και χωρις δευτερη σκεψη asrock.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ παίδες, αλλά εγώ επικεντρώνομαι περισσότερο στο κομμάτι της προβολής και της επιρροής των youtubers και όχι στο αν κάνουν καλά reviews. Δηλαδή όταν ο Jayztwocents έχει στο δικό του overkill custom watercooled build μια gigabyte μητρική που έχει b-roll και προβολή σε 10 video και κάνει ένα generic build πάλι με gigabyte mobo, τότε υποσυνείδητα έχεις επηρεαστεί. Ο Linus σε ότι build έχει κάνει νομίζω δεν έχει χρησιμοποιήσει MSI mobo (90% asus mobos). Οι unboxholics το τελευταίο build που είδα είχε gigabyte mobo και msi gpu. Οι youtubers είναι influencers περισσότερο για εμένα. Για αυτό ανέφερα και τον διαγωνσιμό modding της cm, γιατί για εμένα είναι περισσότερο θέμα προβολής.

Νομίζω ότι οι μητρικές επειδή δεν επηρεάζουν τρομερά επιδόσεις και διαλέγεις περισσότερο με βάση features, ports και εμφάνιση, είναι δύσκολο να κάνεις σκέτο review video για μια μητρική. Και ακριβώς για αυτό κάνουν previews όπως λες @GoriLLakoS όπως τα video για νέες μητρικές από computex ή ces κλπ. Για γραπτά review και τους enthusiast που κοιτάνε και τις λεπτομέρειες στο overclocking στις μητρικές όπως εδώ στο box είναι διαφορετικός τρόπος marketing. Δηλαδή αν ο astalavista έκανε video review mobos από ένα σημείο και μετά θα έκανε copy paste από το προηγούμενο video κάθε φορά το κομμάτι που λέει: "Oh look, it's another z170 motherboard. It overclocks, it looks good and it has ports. It's good." Αν τα video όμως ήταν builds που εκμεταλλεύεσαι κάποια συγκεκριμένα features της μητρικής τότε αποκτά άλλο ενδιαφέρον.

Έχω κάνει review πάνω από 40 μητρικές, σε σχεδόν τα περισσότερα chipsets της οικιακής αγοράς αυτήν την στιγμή.

Η πραγματικότητα είναι πως ακόμα δεν έχω συναντήσει κάποια μητρική η οποία να αποδίδει σημαντικά διαφορετικά (είτε καλύτερα είτε χειρότερα) σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Και πίστεψε με, έχω φέρει πολλές φορές τον εαυτό μου σε θέση να αναρωτιέται αν κάποιος ασχολείται ακόμα με τις μετρήσεις, και κατά πόσο γενικότερα ενδιαφέρουν το κοινό οι επιδόσεις μιας μητρικής.

Λογικό και αναμενόμενο, μιας και πλέον δεν έχουμε τρίτους κατασκευαστές για chipsets ή ελεγκτή μνημών, πχ. Τα πάντα εξαρτώνται από τον επεξεργαστή, και σε ελάχιστο βαθμό από το chipset. Αν κάπου διαφέρουν είναι πχ στο είδος του controller για το USB 3.1 - που και εκεί δεν υπάρχει περιστατικό που να πεις ότι ο ελεγκτής της ASMedia είναι πραγματικά χειρότερος από αυτόν της Intel (σε μερικές περιπτώσεις είναι και λίγο ταχύτερος).

Οι Youtubers λοιπόν, λόγω του workflow τους δεν κάθονται να ασχοληθούν με μετρήσεις. Αρκετοί θα κάνουν μεμονωμένη παρουσίαση μιας μητρικής, θα παρουσιάσουν τα χαρακτηριστικά της αλλά δεν θα δώσουν καμία έμφαση στις επιδόσεις. Άλλωστε αρκετοί έχουν "εκπαιδεύσει" το κοινό τους αλλιώς: Αν θέλετε να δείτε επιδόσεις, κοιτάξτε το review του επεξεργαστή, η μητρική δεν θα κάνει την διαφορά.

Οπότε πρέπει να απαντηθεί και απ το κοινό μας αν τους ενδιαφέρουν πλέον οι επιδόσεις των μητρικών, ή τους ενδιαφέρουν όλα τα υπόλοιπα πλην των επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά τα review σας για τις μητρικές με ενδιαφέρουν περισσότερο για τα features και λιγότερο για τις επιδόσεις. Και αυτό επειδή εγώ είμαι lazy overclocker. Μου αρέσουν τα profile και τα auto oc button και αυτόματες δοκιμές από software. Πολύ σπάνια θα κάτσω να παίξω με values από bios. Παρόλα αυτά οι μητρικές έχουν επιδόσεις στα features και με αυτό εννοώ τις επιδόσεις των controller. Δηλαδή όπως είπες ASmedia vs Intel, Killer LAN vs Intel, PLX switch στις pci-e, headphone amp στην κάρτα ήχου κλπ. Μου αρέσει επίσης όταν βλέπω να κάνετε review περίεργες μητρικές όπως την Χ99 itx asrock, κάτι itx bga με passive cpu cooling κλπ.

Κατά τα άλλα όταν βλέπεις και εσύ ότι είναι ο ίδιος intel sata controller και τα νούμερα στα γραφήματα βγαίνουν ίδια με +-0,1% στο margin of error δεν έχει τόση σημασία για μένα να δω τις επιδόσεις του σε συγκριτικό γράφημα. Προτιμώ να μάθω από το review αν o intel είναι καλύτερος από έναν δευτερεύων ASMedia για raid ή για main os drive και αν ο intel sata controller μοιράζεται lanes από pci-e.

Επίσης κάποια χαρακτηριστικά των μητρικών που τις κάνουν να ξεχωρίζουν θα ήθελα στα review σας να δοκιμάζονται περισσότερο. Παράδειγμα μια workstation μητρική θα ήθελα να δοκιμαστεί με xeon και ecc RAM, ώστε χωρίς να έχει περάσει από τα χέρια μου να έχω κάποια στοιχεία για το τι μπορώ να περιμένω. Μια μητρική με πολλές sata θύρες και διπλό lan να δοκιμαστεί σε nas build-περιβάλλον, μια μητρική με πολλά pci-e lanes να δοκιμαστεί με 2 gpu και 2 pci-e nvme ssds κλπ.

Οι youtubers θέλουν να κάνουν διαφορετικά video κάθε φορά. O Linus το έχει πει ξεκάθαρα σε wan show ότι δεν θέλει να κάνει το ίδιο video ή να καλύψει κατά 99% ίδιο προϊόν σε 99% ίδιο video. Δεν είναι ότι δεν θέλουν να κάνουν μετρήσεις και να ψάξουν τις λεπτομέρειες. Απλά δεν θέλουν να επαναλαμβάνονται. Όταν μερικοί δοκιμάζουν να το παρακάνουν, όπως το tek syndicate που είχε γεμίσει ένα τραπέζι με 12 asus z87 mobo, γελούσε και το παρδαλό κατσίκι και όλοι έκαναν skip ψάχνοντας το σημείο που έλεγαν για τις ROG. Ακόμα και ο Paul πρόσφατα έφερε τον JJ για 3 νέες x99 mobo σε video και ρωτούσε στο τέλος το κοινό, να ξανακάνω τέτοιο video (αυτή την πατάτα μου) ή όχι;

Ως ένας από το κοινό λοιπόν ψηφίζω να μην τρέχεις τα ίδια benchmark στον ίδιο controller, όταν ξέρεις ότι θα είναι ίδια τα νούμερα. Αν θες κάνε 1-2 σύντομα για να επιβεβαιώσεις ότι δεν άλλαξε κάτι μετά από update για παράδειγμα. Δοκίμαζε τις μητρικές σε αυτό που τις κάνουν να ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες και κάνοντας κάθε φορά αυτό το κάτι διαφορετικό και εσύ δεν θα βαριέσαι, αλλά και θα μπορεί να εξελιχθεί το workflow και το format σας. Ίσως σε video; Κατά τα άλλα keep up the good work. My two cents.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τώρα έχει πάψει να υπάρχει νόημα στις μερήσεις σε μητρικές κάρτες δυστυχώς. Δεν το λέω μόνο για εμάς, αλλά γενικότερα. Οι διαφορές είναι τόσο μικρές, margin of error στην κυριολεξία. Όπως λέει ο Astaμαν (yo), διαφορές υπάρχουν μόνο σε controllers, ή αν κάποια μητρική έχει Killer κάρτα δικτύου, ή ότι περιλαμβάνει στο bundle WiFi card με κεραιάκι. Επίσης διαφορές υπάρχουν στο BIOS, που ίσως να είναι πιο βολικό το tuning του για advanced χρήστες. Τέλος, διαφορές υπάρχουν σε ορισμένα μόνο benchmarks, όπως η ASRock με τον Core i3 που χρειάζεσαι για το καλό διπύρηνο XTU, λόγω καλύτερου efficiency την χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος. Κάποιες μητρικές κλοκάρουν καλύτερα τις μνήμες, κάποιες ίσως ανεβάζουν λίγο πιο σίγουρα υψηλά bclk. Μιλάμε για διαφορές που είτε ενδιαφέρουν τους enthusiast ή τους overclockers. Δεν βάζω μέσα τους gamers γιατί η πλειοψηφία των gamers που γνωρίζω έχουν απλές μητρικές και επενδύουν περισσότερα σε κάρτες γραφικών ;)

Αλλά είτε πάρεις μια H110 μητρική με τον Skylake, ή μια Z170, ίδες επιδόσεις θα βγάζει στα ίδια ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο πράγμα στiς μητρικές είναι ότι έφτασε και ξεπέρασε το z170 σε τιμές μητρικές με x99.. είναι πραγματικά αστείο να αγοράζεις ακριβότερη μητρική από επεξεργαστή! 500+ ευρώ μητρική με dual channel και 4 πυρήνες...γελάνε και τα τρανζίστορ μέσα στο chipset...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

ASRock τον τελευταίο καιρό αλλά αυτή τη φορά για το νέο 6900K θα πάω μάλλον σε Asus πάλι γιατί η ρημάδα η ASRock δεν λέει πότε θα βγει η Tai Chi. Ούτε καν μια ανακοίνωση για τα τυπικά. Πείτε σε ένα χρόνο, σε δύο χρόνια, σε 15 χρόνια. Όλοι έχουν παρουσιάσει τις μητρικές τους και είναι και διαθέσιμες και η ASRock κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now