jax7480

Αναβάθμιση στο HTPC

Recommended Posts

Το λοιπόν. Ο καιρός έφτασε και πρέπει να αναβαθμίσω το HTPC στο σαλόνι.

Για αρχή να αναφέρω πως θα αλλαχτεί και το case.

Μάλλον ας το πάρω αλλιώς. Το μόνο που δεν θα αλλαχτεί είναι το τροφοδοτικό (δεν έχει νόημα) και ο Intel 750 1.2TB ο οποίος έχει βρει αντικαταστάτη που τον περιμένω από αγγλία (Samsung SM961 1TB).

To υπάρχον σύστημα είναι:

ASRock Fatality X99M

4x4GB HyperX 2800 νομίζω

Intel Core i7 5930K

EVGA GTX980 SC

Case Aerocool DS

Για πείτε που πάμε τώρα. Επεξεργαστής λογικά θα είναι ο 6900Κ.

Για τα υπόλοιπα τι προτείνετε;

Ειδικά για το case και τις μνήμες δεν έχω ιδέα. Επίσης GTX1080 είναι κάπως δύσκολο να βρεθεί αλλά κάτι πιστεύω θα βρεθεί.

Γνώμες, απόψεις όλα δεκτά.

Budget για την ώρα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ο Ζάχος θα πάρει 3600 πχ και θα χει ταχύτερες απο τις δικές σου :hehe: Γι αυτό δεν έβαλα link από συγκεκριμένες ram πρέπει να δούμε τι θέλει να φτιάξει...το θέμα είναι να ναι κολασμένες g skill...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λάθος το timing για την αναβάθμιση;

Το λέω από την άποψη πως ούτε 1080 θα μπορέσω να βρω (μάλλον) αλλά ούτε και μητρική της προκοπής.

Η Deluxe καλή αλλά θα προτιμούσα τη Rampage Edition 10.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς μιλάμε για atx...πάρε την rampage v 10! Γενικά μέχρι τους skylake-e θα ναι λάθος το timing Ζάχο...άσχετα με τα λεφτά! Τι x99 χωρίς λεντάκια τι x99 με λεντάκια πάλι chipset 2 χρονών είναι.

Σου χρειάζονται τα επιπλέον 2 cores του 6900k?

Link to comment
Share on other sites

Οι Skylake-e θα αργήσουν όμως. Εγώ σκεφτόμουν την αναβάθμιση μετά τις διακοπες του Ιουλίου που θα έχουν στρώσει και τα πράγματα με τις διαθεσιμότητες.

Όσο για το τι χρειάζομαι. Τίποτα. Απλά για την ταύλα.

Μια χαρά είναι το μηχάνημα κι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου εφόσον δεν υπάρχει οικονομικό όριο θα έπαιρνα την rampage v 10 τον 6950x και 32gb trident όσο σηκώνει o broadwell! Επίσης δεν άκουσα κανένα σχόλιο για το κουτάκι!! Δεν είναι πανέμορφο??

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο γιατί δεν του χώνεις τον SSD που θες, μιας και έχεις το μικρόβιο έτσι κι αλλιώς, και μετά να περιμένεις λίγο για καινούριο hardware? Νομίζω σε άδικο κόπο θα μπεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι Γιώργο. Όχι για πολύ. Κάπου αρχές Αυγούστου που θα έχουν στρώσει όλα με τις διαθεσιμότητες και ίσως με την Tai Chi που θέλω να κάνω την κίνηση.

Νίκο το κουτάκι δεν μου άρεσε.

Θέλω κάτι extreme-όμορφο για το σαλόνι. Κάτι σαν το νέο EVGA ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα πήγαινα μόνο για αισθητικές αλλαγές - ούτως η άλλως το μηχάνημα σου είναι αρκετά overpowered για HTPC.

Αρχικά φύγε από το μετριότατο Aerocool. Δεν γνωρίζω το form factor που επιθυμείς (μικρό; μεσαίο; ), αλλά ένα από τα πιο όμορφα κουτιά που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή είναι το Phanteks (αλλά δεν σ'αρεσε). Σε γυάλινες καταστάσεις υπάρχουν τα http://www.lian-li.com/en/dt_portfolio/pc-o6s/ και http://www.lian-li.com/en/dt_portfolio/pc-o8/. Το EVGA που λες ποιο ακριβώς είναι;

Αλλά αυτά είναι γούστα και τι θέλεις να υπάρχει δίπλα στην TV σου. Πάντως το γυαλί στα side panels δείχνει όλο το εσωτερικό αν θέλεις να το βλέπεις και να το χαίρεσαι όταν ανάβει.

Επίσης, είναι και τι χρώματα θες να έχει το σύστημα σου - αν θες κάτι στο λευκό προφανώς πας στην Tai Chi, αν θέλεις πιο μαύρες καταστάσεις εκεί η Rampage V 10 είναι eye-candy.

Τέλος, αν έχεις 4Κ TV αξίζει να πας σε μια 1080 βάση επιδόσεων, αν είναι απλώς 1080p τότε η 980 είναι ακόμα μια χαρά.

Αλλά όλα τα παραπάνω αν χρησιμοποιείς το μηχάνημα σου πχ ακόμα και για παιχνίδια, αν όχι τότε μείνε όπως έχεις.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ζαχο, ειλικρινα τι δε μπορεις να κανεις τωρα με το συστημα αυτο και θες να το αλλαξεις?

Ως χρηση HTPC παντα μιλαμε... Γιατι αν παιζεις games σε 1080p αναλυση εγω δεν θα εδινα

δεκαρα αυτη τη στιγμη για αναβαθμιση. Θα περιμενα λιγο καιρο και αν ενοιωθα να χωλενουν

τα παιχνιδια θα πηγαινα μονο σε μια νεα vga. Τα λεφτα θα τα κραταγα για ενα ταξιδι με την

οικογενεια tbh.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπε ο άνθρωπος σε προηγούμενο του ποστ πως είναι για τη ταύλα. Άμα μπει η ριμάδα μέσα στη μέση μη το ψάχνετε δεν υπάρχει λόγος και αιτία εγώ το καταλαβαίνω απίστευτα το ίδιο σκεφτόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είπε ο άνθρωπος σε προηγούμενο του ποστ πως είναι για τη ταύλα. Άμα μπει η ριμάδα μέσα στη μέση μη το ψάχνετε δεν υπάρχει λόγος και αιτία εγώ το καταλαβαίνω απίστευτα το ίδιο σκεφτόμαστε!!!

τωρα τι να πω...?

Αμα με πιασει και μενα αυτη η ρημαδα η Ταυλα...

Δεν χρειαζεται να καταλάβει κανεις και τιποτα!

Καλημέρα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα παίδες. Με παρεξηγήσατε.

Ας τα πάρουμε σωστά και από την αρχή για να μην λέω και μπούρδες.

Ναι, το μηχάνημα είναι HTPC αλλά:

1) Είναι 24/7 ανοικτό.

2) Έχει HyperV Virtual machines επάνω, με αντίγραφο όλων των καίριων συστημάτων στην εταιρεία που δουλεύω (virtual environment) ώστε να κάνω τις δοκιμές μου πριν προβώ στην αναβάθμιση των live συστημάτων.

3) Το παραπάνω έχει σαν αποτέλεσμα να χρειάζομαι, πυρήνες και μνήμη και SSD. Εντάξει η 1080 είναι λόγω ταύλας γιατί δεν παίζω σχεδόν τίποτα από games, αλλά θέλω να συμβαδίζει με το υπόλοιπο σύστημα.

4) Είναι και η ταύλα στη μέση που δεν αλλάζει.

Το 2 και 3 είναι και ο λόγος που σκέφτομαι για multi CPU Xeon.

Link to comment
Share on other sites

Άντε τώρα να βγάλεις άκρη τι εννοεί ο Ζάχος htpc.... :hehe:

Άφησε την 1080 στην άκρη αφού δεν έχεις επαφή με το gaming και πάρε έναν xeon να κάνεις την δουλειά σου, με πατέντες δουλειά δεν γίνεται, ή θα πάρεις κανονικό pc για σοβαρό gaming ή θα πάρεις xeon για σοβαρή δουλειά ή πάρε ένα apu που τα κάνει όλα αυτά μαζί :hehe: :hehe:

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

@ apu :hehe::hehe::hehe:

Έχω δύο λειτουργικά βρε χαμένε επάνω.

Ένα με τον Intel 1.2TB για καθημερινό και Windows 10.

Και ένα με 2χ500GB 850 EVO σε RAID0 με Windows 2012 R2 Datacenter.

Link to comment
Share on other sites

Ας το εξετάσουμε αλλιώς το ζήτημα τότε.

https://geizhals.eu/intel-xeon-e5-2680-v4-bx80660e52680v4-a1394362.html

:hehe:

Για να το θέσουμε ρεαλιστικά, ένας https://geizhals.eu/intel-xeon-e5-2630-v4-bx80660e52630v4-a1394425.html είναι μια πολύ καλή λύση. Το κόστος δεν είναι πολύ τραγικό για 10 broadwell πυρήνες. Βάση του 6950Χ, η απόσταση στις επιδόσεις δεν πρέπει να είναι σοβαρή, χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, και πυρήνες για να δώσεις σε πολλά VM.

Χαζεύοντας πέτυχα και αυτό, αλλά άντε να βρεις κουτί να την χωρέσεις. https://geizhals.eu/asus-z10pe-d16-ws-90sb04l0-m0eay0-a1239683.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι χαμένος ή εσύ που λες αυτό το πράγμα htpc? Δλδ ρε του Λουκά το pc στο γραφείο τι είναι? casio ρολόι με χρονόμετρο? :hehe:

Λίγα για το Χαζγουελ μου. :hehe:

Με λίγα λόγια αυτό που πρότεινε ο Asta θαρρώ πως θα σε βολέψει.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now