jax7480

Αναβάθμιση στο HTPC

Recommended Posts

Δεν ήξερα καν το επίπεδο που στόχευες, αν είναι έτσι τα πράγματα go for it. Φυσικά καλό θα ήταν να πας και σε μπόλικες ECC μνήμες - θες τουλάχιστον 8 DIMMs (το ξέρω ότι το γνωρίζεις, απλά αναρωτιέμαι το κόστος).

Κατά τα άλλα το κουτί είναι μια περίεργη υπόθεση γιατί δεν είναι απλώς E-ATX. Μια πρόχειρη αναζήτηση για EEB EEB, Computer Cases, Components - Newegg.com δείχνει συμβατότητα με ελάχιστα κουτιά, τα περισσότερα της Phanteks και το Cosmos 2 της CM, και μετά πας σε rackmount καταστάσεις - αλλά εδώ έχει να κάνει και με το listing που παραθέτει ο κάθε κατασκευαστής. Το Enthoo Pro πάντως δεν είναι κακή επιλογή.

EDIT: να μια λίστα με συμβατά κουτιά. http://pcpartpicker.com/products/case/?compatible_with=4q4NnQ

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Με 2 xeon 10 πύρινους θα κάνεις στον "69"50x και τις 69 στάσεις ταυτόχρονα :hehe: Όταν δεν κάνεις τα virtual κόλπα... 20 cores 40 threads στο htpc κάτω από την tv να βλέπεις σειρά....

attachment.php?attachmentid=66328&stc=1

Link to comment
Share on other sites

Ενα εχω να πω μετα απο οσα διαβασα απο τον Ζαχο:

HTPC και μ@λακιες τουμπανες !!

Πες ρε μλκα: "θελω ενα pc τουμπανο για να κανω το το το το το το, και αντε να βλεπω καμια ταινια που και που

γιατι ολα αυτα θα τα κανω στη TV οταν δε θα θελει να δει η γυναικα κανα εργο. Οκ παω πασο, παμε για 2 x XEON,

μια WS m/b, και τουλαχιστον 16GB ECC RAM...", καθεσαι και μας μπερδευεις με ταινιες σειρες και ππριες...

Αντε με το καλο ρε φιλε, μπας και κ@υλWσουμ3 και μας ριξεις το σαγονι στο πατωμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως αν προλαβαίνω αυτό τον καιρό. Μάλλον μετά τις διακοπές του Ιουλίου. Ίσως παραγγείλω αλλά τα στήσω όταν γυρίσω.

Πάντως με τον Samsung SM961 δεν πάει καλά. Το overclockers έχω την εντύπωση πως με κρέμασε στεγνά.

Επίσης μην τα παραλέτε βρε παίδες. Τι τούμπανο και ιστορίες. HTPC είναι το μηχάνημα. Στο σαλόνι θα είναι για browsing και ταινίες/σειρές. Άλλο που μερικές φορές κάνει το virtual environment... :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα απόφαση. 6900Κ και μαλακίες. Pure Xeon power λέμε και άντε γεια...

Έπεσε παραγγελία. 2x Intel Xeon E5-2630v4, με Asus Z10PE-D16 WS και πακέτο 8x8GB ECC 2133 μνήμες.

Μανίκι λίγο οι μνήμες. Αναμονή για παράδοση γιατί δεν υπάρχουν πουθενά.

Τώρα πείτε τι ψύξη βάζουμε σε αυτούς (όχι νερά και ιστορίες) όπως επίσης το κυριότερο.

Τι σκατά κουτί θα τα χωρέσει όλα αυτά.

Αυτό που βρήκα και διάβασα είναι πως τα E-ATX κουτιά παίρνουν όλες τις EEB μητρικές απλά δεν ταιριάζουν κάποιες βίδες. Αν τις βγάλεις τις βίδες τι πρόβλημα θα υπάρχει.

Στο άλλο σύστημα που έστησα κι έβαλα ένα silvestone κουτί ήταν δύο βίδες που δεν ταίριαξαν μόνο. Οι υπόλοιπες βίδωσαν κανονικά.

Λέτε να πάω πάλι σε κύβο, aka Thermaltake Core X9 σε λευκό, να ταιριάζει και με την TV?

Link to comment
Share on other sites

Είναι βολικοί οι κύβοι θα είναι και διακριτικό htpc!! intel asus μέχρι τώρα όλα σωστά, για να δούμε και τι μάρκα κουτί θα πάρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά το Core X9 μου φαντάζει λίγο μεγάλο. Δε νομίζω βέβαια να βρω κάτι μικρότερο που να χωρέσει τη μητρική αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τα πράγματα που θα βάλεις μέσα μαζεμένο θα το έλεγα, δεν μου αρέσουν τα κουτιά κύβοι αλλά στο σαλόνι δεν θα έβαζα ένα πολύ ψηλό κουτί... δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πόση επεξεργαστική δύναμη θα έχεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκεφτόμουν 2x NH U14S που κουμπώνουν μια χαρά επάνω.

Απλά πριν τις ψύκτρες θέλω να βρω πρώτα το κουτί.

Δεν βιάζομαι, όλα θα στηθούν τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με αυτήν την μητρική είναι ότι έχει Square ILM οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με ότι και αν διαλέξεις. Κάτι από Noctua θα πρότεινα και γω αλλά με έχετε προλάβει :)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκαν δύο Noctua NH U14S.

Τώρα μένει το κουτί.

Κάτι άλλο εκτός από Core X9 σε κύβο πιστεύετε πως υπάρχει η τσάμπα θα ψάχνομαι;

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκαν δύο Noctua NH U14S.

Τώρα μένει το κουτί.

Κάτι άλλο εκτός από Core X9 σε κύβο πιστεύετε πως υπάρχει η τσάμπα θα ψάχνομαι;

Κοιτάς και Caselabs που πρέπει να έχει σίγουρα αντίστοιχο (από εκεί copιάρει η Tt) και νομίζω ότι και ίσως και κάποιο από τα παλιότερα χοντρά Silverstone GDsomething πρέπει να την χωράει (αυτά που ήταν σαν ενισχυτές).

edit: παίζει να μου διαφεύγει και κάποιο Lian Li γιατί δεν το ξέρω πια το line up της.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο μια χάρη μόνο. Βασικά δυο χάρες. Εννοείται όταν έρθουν τα πράγματα και το στήνεις το PC, πέτα καμιά φωτογραφία να με κάνεις να νιώσω μεινοεκτικά με τον 4960X :hehe:

Δεύτερον, τρέξε κάνα wPrime 32Μ/1024Μ, Geekbench, Hwbot Prime, δεν θα πάρει και πολύ 2-3sec το καθένα από αυτά με τους δύο Xeon :hehe:

Ω ρε μάνα μου :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now