MetallicGR

Τι ψύξη χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Τι ψύξη χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;  

73 members have voted

  1. 1. Τι ψύξη χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

    • Stock ψύξη
      5
    • Αερόψυξη
      32
    • All in One Υδρόψυξη
      22
    • Custom Υδρόψυξη
      14


Recommended Posts

Το φαινόμενο του θερμοκηπίου ή συνεχής αύξηση της θερμοκρασίας της Γης και το πάθος πολλών για το overclocking συντελούν άμεσα στην αγορά μιας ικανής ψύκτρας για τον υπολογιστή! Η συγκεκριμένη καλείται να αντιμετωπίσει αυτά καθώς και πολλά άλλα "φαινόμενα" όπως τον hot επεξεργαστή ή και την κάρτα γραφικών του συστήματος. Αν και όλα τα παραπάνω είναι πολύ καλοί λόγοι για την αναβάθμιση του stock συστήματος ψύξης μερικοί πηγαίνουν ένα βήμα παραπέρα, στην εγκατάσταση κάποιου custom loop το οποίο προσφέρει μοναδικά χαμηλές θερμοκρασίες αυξάνοντας την αποδοτικότητα και το overclocking potential του υπολογιστή σε αρκετά υψηλά επίπεδα. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι που δεν αναβαθμίζουν καθόλου το εργοστασιακό σύστημα ψύξης για εξοικονόμηση χρημάτων παρά τα πολλά θετικά ακόμα και τη πιο προσιτής αερόψυκτρας.

Από το 2013 όταν και αναφερθήκαμε για άλλη μια φορά στο θέμα, έχουν αλλάξει πολλά. Βελτιώθηκαν οι παρεχόμενες τεχνολογίες και τα υλικά, προστέθηκαν συνολικά πιο αποδοτικά προϊόντα στην αγορά τόσο αερόψυκτρες όσο και έτοιμες υδροψύξεις ενώ ακόμη και οι προτεινόμενες τιμές βρίσκονται σε χαμηλότερα επίπεδα, όταν κοιτάζουμε φυσικά ορισμένες προτάσεις. Μετά από τρία ολόκληρα χρόνια ήρθε λοιπόν και πάλι η ώρα να ρωτήσουμε, τι ψύξη χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

[img_alt=Τι ψύξη χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture62283.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις τώρα.

AIO υδρόψυξη για μένα (Nepton 240M), αλλά είμαι έτοιμος να ξαναγυρίσω σε κάποια καλή αερόψυκτρα για να αξιοποιήσω το airflow του κουτιού.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αν και προς το παρόν είμαι σε αέρα για λίγο καιρό και είναι πολύ αγάπη η Noctua, όταν αναβαθμίσω θα κάνω πάλι custom loop. Βασικά για εμένα πάει ανάλογα το σύστημα και την χρήση του. Σε ένα HTPC ή file server ή linux test machine δεν θα έκανα custom loop και λογικά θα είχα αέρα, το πολύ AIO. To main desktop workstation gaming system θέλω custom loop γιατί μου αρέσει να είναι "το build μου". Να φαίνεται ότι το έστησα εγώ και του έδωσα την εμφάνιση και διαμόρφωση που ήθελα. Τέλος σαν lite hardware enthusiast, όταν βλέπω stock cooler πάντα νιώθω ένα σφίξιμο μέσα μου. Δώστε ρε παιδιά 20-40 ευρώ για ένα καλύτερο φουρφούρι ή πάρτε noctua που θα κρατήσει μια ανθρώπινη γενιά σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Custom νερό... καλή σαν λύση αλλά μόνο για τους μεγάλους επεξεργαστές (x99 socket) από εκεί και κάτω δεν αξίζει.

Βλέπω ότι ο 6600k μου με μια 412s των 35 ευρώ δουλεύει 30-50c 27 Ιουνίου αυτός τι να την κάνει την custom?...ο 5930k μου από την άλλη δουλεύει 40-60c με custom νερό που μου κόστισε αρκετά λεφτά..

Υπάρχει μια λάθος αντίληψη στον κόσμο ότι αν πάρει έναν φθηνό επεξεργαστή και μια λύση aio των 100 ευρώ θα γίνουν θαύματα, η συμβουλή μου είναι περισσότερο-δυνατότερο hw εκεί βρίσκεται η ουσία.

Ένα ωραίο video ελληνικό κιόλας σχετικό με το θέμα.

[video=youtube;zbF3oICAdWM]

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν εμπιστευομαι την υδροψυξη γιατι σε περιπτωση που σταματησει η αντλια ο επεξεργαστης θα ψησει αυγα και θα μειωθει κατα πολυ η αντοχη και η επιδοσεις σε βαθος χρονου επισης υπαρχουν αξιολογες υλοποιησεις χωρις να δωσεις αρκετα χρηματα για καλη αεροψυξη.Σε περιπτωση που σταματησει ο ανεμιστηρας της αεροψυξης θα δουλευει κατα ενα τροπο σε στυλ παθητικης δεν ειναι καλο αλλα σιγουρα δεν θα ψησει αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φτάσει γύρω στους 115c αν θυμάμαι καλά θα κλείσει αυτόματα δεν νομίζω ότι αυτό είναι δικαιολογία, να έλεγες για διαρροή οκ αλλά για να ψηθεί δεν ισχύει..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φτάσει γύρω στους 115c αν θυμάμαι καλά θα κλείσει αυτόματα δεν νομίζω ότι αυτό είναι δικαιολογία, να έλεγες για διαρροή οκ αλλά για να ψηθεί δεν ισχύει..

δεν διαφωνω αλλα σε βαθος χρονου αν κανα δυο φορες φτασει στην μεγιστη θερμοκρασια δεν χανει και σε αποδοση???

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν εμπιστευομαι την υδροψυξη γιατι σε περιπτωση που σταματησει η αντλια ο επεξεργαστης θα ψησει αυγα και θα μειωθει κατα πολυ η αντοχη και η επιδοσεις σε βαθος χρονου επισης υπαρχουν αξιολογες υλοποιησεις χωρις να δωσεις αρκετα χρηματα για καλη αεροψυξη.Σε περιπτωση που σταματησει ο ανεμιστηρας της αεροψυξης θα δουλευει κατα ενα τροπο σε στυλ παθητικης δεν ειναι καλο αλλα σιγουρα δεν θα ψησει αυγα.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Θέλει πάρα πολλές ώρες το κύκλωμα για να φτάσει το νερό σε τόσο υψηλή θερμοκρασία. Ίσως και ποτέ. Θα δεις μπλε οθόνες πριν φτάσει ο επεξεργαστής σε τέτοιες θερμοκρασίες. Το έχω δει/κάνει και ξέρω από εμπειρία. Ειδικά σε custom loop. Όταν είσαι υπερχρονισμένος (γιατί άλλωστε να βάλεις custom loop, για default?) τις μπλε οθόνες θα τις δεις πολύ νωρίς για να υποψιαστείς πως κάτι παίζει με το σύστημά σου και να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=730]jax7480[/MENTION] λέει να σταματήσει η αντλία..

Αν γίνει πάνω από μια φορά σημαίνει είτε ότι πήρες τα φτηνότερα πράγματα της αγοράς ή ότι είσαι ο πιο άτυχος άνθρωπος στο κόσμο... Και πάλι δεν θα πάθει τίποτα ο επεξεργαστής σου..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ.

Όταν σταματάει η αντλία, σημαίνει πως το νερό δεν κυκλοφορεί. Πάλι όμως η θερμοκρασία, σταδιακά θα απλωθεί μέσα στο κύκλωμα, δεν θα ζεσταίνεται το νερό μόνο στο σημείο πάνω από τον επεξεργαστή. Εκεί ναι, θα είναι υψηλοτερη η θερμοκρασία αλλά και πάλι πρέπει όλο το κύκλωμα να φτάσει σε ισορροπία ώστε να αρχίσει να ζεσταίνεται ακόμα περισσότερο το νερό. Το ίδιο ισχύει και για το CPU στη δεδομένη στιγμή.

Έχεις ένα σημείο στο κύκλωμα που ζεσταίνεται αλλά όλα τα υπόλοιπα κομμάτια του κυκλώματος επειδή δεν έχουν άμεση επαφή με την πηγή θερμότητας δεν ζεσταίνονται με τον ίδιο ρυθμό.

Λέμε πως το έχω δει live. Πίσω στο 2004 όταν δεν ανοίγαν αυτόματα οι αντλίες και έπαιρναν απ'ευθείας από τα 220Volt, έπρεπε να τις ανοίξεις με το δικό τους διακόπτη (τότε που βάζαμε αντλίες από ενυδρεία). Έτυχε μια φορά να μην ανοίξω την αντλία. Το σύστημα δούλευε κανονικά για ώρες μέχρι που κατάλαβα πως κάτι δεν πήγαινε καλά.

Φυσικά με το που το πάρεις χαμπάρι και ανοίξεις αντλία (ή καταλάβεις πως είναι χαλασμένη) η επαναφορά σε νορμάλ θερμοκρασίες είναι άμεση.

Εννοείται πως δεν υπάρχει πιθανότητα να κάψεις επεξεργαστή (ή έστω να μειώσεις τη ζωή του). Όλοι έχουν δικλίδες ασφαλείας για αυτόν ακριβώς το λόγο. Ειδικά τώρα που το θερμίστορ (ας το πω έτσι) είναι ενσωματωμένο μέσα στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now