GreeKpHantom

ADOBE CC TIPS & TRICKS

Recommended Posts

Καταρχας καλησπέρα μανίτοος. Είπα να φτιάξω αυτό το thread γιατί ξέρω ότι έχουμε κάποιες αυθεντίες στα προγράμματα της Adobe ( κυρίως AE, PR, LR και PS) καθώς και επειδή θέλω να κάνω κάποια vids για το YouTube και παρόλο που ασχολούμαι με AE και PR, θέλω να μάθω περισσότερα. Οπότε ότι απορία έχει κάποιος ας την ρίχνει εδώ και ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. Εγώ το μόνο που έχω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να κάνω upscale μέσω AE ένα 720 video σε 1080, ή να μείνω σε 720 μέχρι να πάω σε ποιο δυνατή κάμερα;;; :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημένη απάντηση, αλλά τα upscales αξίζουν μόνο αν δεν εμπιστεύεσαι την συσκευή αναπαραγωγής ή αν απλά θέλεις να "κλέψεις" bitrate στο youtube, απ' όσο έχω δει :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η ευκρίνεια της συσκευής εγγραφής σου δεν είναι σούπερ στα 720p δεν θα έκανα upscale στα 1080p για κανένα λόγο ( μόνο για youtube, θα έβαζα μαύρες μπάρες για να πιάσω την ανάλυση για μεγαλύτερα bitrate, δίχως να κάνω stretch την πληροφορία εικόνας ).

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ συμφέρει να κάνεις downscale παρά το ανάποδο. Ένα upscaled 720p, όσο και advanced να είναι ο αλγόριθμος, πάντα θα του λείπει πληροφορία και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι μια πολύ soft/blurry εικόνα. Ανεβάζεις το μέγεθος του βίντεο χωρίς όμως να αυξάνεις ανάλογα και την ποιότητά του.

Τελευταία έχω κολλήσει με το after effects. Πολύ πιο δύσκολο στην κατανόηση του σε σχέση με τα υπόλοιπα προγράμματα της σουίτας.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους: Προς το παρόν δεν νομίζω να φύγω από το Premiere Pro, αλλά όποιος έχει δουλέψει και τα 2 πιστεύει πως το Sony Vegas έχει εμφανή πλεονεκτήματα έναντι του Premiere?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ συμφέρει να κάνεις downscale παρά το ανάποδο. Ένα upscaled 720p, όσο και advanced να είναι ο αλγόριθμος, πάντα θα του λείπει πληροφορία και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι μια πολύ soft/blurry εικόνα. Ανεβάζεις το μέγεθος του βίντεο χωρίς όμως να αυξάνεις ανάλογα και την ποιότητά του.

Τελευταία έχω κολλήσει με το after effects. Πολύ πιο δύσκολο στην κατανόηση του σε σχέση με τα υπόλοιπα προγράμματα της σουίτας.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους: Προς το παρόν δεν νομίζω να φύγω από το Premiere Pro, αλλά όποιος έχει δουλέψει και τα 2 πιστεύει πως το Sony Vegas έχει εμφανή πλεονεκτήματα έναντι του Premiere?

έγινε αναβάθμιση σε 1080p καμερα ουτως η αλλως οποτε θα γινεται downscaled και θα ανεβαινει Yt. οσον αφορα sony vegas, επειδη το συγκριναμε σε σειμανριο cinematography, ειναι πιο πολυ για κοψε ραψε. και κατα τη γνωμη μου δεν εχει τη ευελιξια του premiere pro

Link to comment
Share on other sites

(Παρολο που δεν εχω ιδεα, πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο νημα για να μεινει στη κορυφη.

Ειδικα αν οι γνωστες αρχιζουν να μοιραζονται πληροφοριες και μικρα How to.)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now