Recommended Posts

Ωραία κάρτα. Σίγουρα οι 1070 είναι δελεαστικές, αλλά στο overclocking υπάρχει ένα τοίχος από ότι καταλαβαίνω από τα review σας ή κάνω λάθος; Η σύγκριση με την τιμή και τις επιδόσεις μιας 1080 μου άρεσε πολύ στο review. Υπάρχει δυνατότητα για ένα performance per euro σαν το performance per watt graph; Πολύ καλό review και σε βάθος όπως πάντα! :T:

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάρτα. Σίγουρα οι 1070 είναι δελεαστικές, αλλά στο overclocking υπάρχει ένα τοίχος από ότι καταλαβαίνω από τα review σας ή κάνω λάθος; Η σύγκριση με την τιμή και τις επιδόσεις μιας 1080 μου άρεσε πολύ στο review. Υπάρχει δυνατότητα για ένα performance per euro σαν το performance per watt graph; Πολύ καλό review και σε βάθος όπως πάντα! :T:

Για την συγκεκριμένη υλοποίηση, ναι υπάρχει ένα "ταβάνι", το headroom είναι λιγότερο σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις, λόγω κυρίως των ήδη υψηλών χρονισμών της κάρτας.

Για το δεύτερο, wait for it ;)

Ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :T:

Link to comment
Share on other sites

H σειρά x70/xx70, δηλαδή

GTX275

GTX470

εξαιρώ_GTX570_που_ψόφαγε

GTX670

εξαιρώ_GTX770_που_βγήκε_γιατί_δεν_έβγαινε_το_χρονoδιάγραμμα

GTX970

ήταν πάντα safe bet. Στις ευρωπαϊκές τιμές των 500παρά, δεν βλέπω κάποιον να μετανιώνει με την GTX1070, είναι καρτάρα βαρβάτη, δεν σε πιάνουν και τα κλάματα με την τιμή και στις custom εκδοχές έχεις λυμένα και τα προβλήματα θορύβου / θερμοκρασιών.

:T: @ team

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1. "Συγκριτικά με την GTX 1080, δεδομένου του ενός λιγότερου GPC unit που έχει στην διάθεση της, η GTX 1070 στερείται σε επιδόσεις γύρω στο 17-20%" αφορά στα synthetic benchmarks?

2. Με αφορμή το άρθρο http://www.hwbox.gr/news-vga/44822-i-amd-ereina-tin-iper-katanalosi-tis-rx-480-a.html, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το extra 6pin PCI Express δύναται να αποτρέψει πιθανή ανεπιθύμητη μεταφορά ισχύος από το PCIe slot?

Όσον αφορά στο review όπως πάντα άριστο και η κάρτα φυσάει. Είναι στις σκέψεις για το επερχόμενο upgrade μου. Το ψάχνω κάπως για το τι συμφέρει καλύτερα, να πουλήσω την 980 g1 και να πάω σε 1070 ή να πάω σε 980 SLI. Πιστεύω στο τέλος της εβδομάδας θα έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, ωστόσο οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1. "Συγκριτικά με την GTX 1080, δεδομένου του ενός λιγότερου GPC unit που έχει στην διάθεση της, η GTX 1070 στερείται σε επιδόσεις γύρω στο 17-20%" αφορά στα synthetic benchmarks?

2. Με αφορμή το άρθρο http://www.hwbox.gr/news-vga/44822-i-amd-ereina-tin-iper-katanalosi-tis-rx-480-a.html, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το extra 6pin PCI Express δύναται να αποτρέψει πιθανή ανεπιθύμητη μεταφορά ισχύος από το PCIe slot?

Όσον αφορά στο review όπως πάντα άριστο και η κάρτα φυσάει. Είναι στις σκέψεις για το επερχόμενο upgrade μου. Το ψάχνω κάπως για το τι συμφέρει καλύτερα, να πουλήσω την 980 g1 και να πάω σε 1070 ή να πάω σε 980 SLI. Πιστεύω στο τέλος της εβδομάδας θα έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, ωστόσο οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

Αν είναι να δώσει λεφτά καλύτερα μια κάρτα παρά 2. Τώρα η επιλογή είναι δικιά άλλα τους λόγους για να μη κάνεις SLI τους γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις:

1. "Συγκριτικά με την GTX 1080, δεδομένου του ενός λιγότερου GPC unit που έχει στην διάθεση της, η GTX 1070 στερείται σε επιδόσεις γύρω στο 17-20%" αφορά στα synthetic benchmarks?

2. Με αφορμή το άρθρο http://www.hwbox.gr/news-vga/44822-i-amd-ereina-tin-iper-katanalosi-tis-rx-480-a.html, θα μπορούσε να πει κανείς ότι το extra 6pin PCI Express δύναται να αποτρέψει πιθανή ανεπιθύμητη μεταφορά ισχύος από το PCIe slot?

Όσον αφορά στο review όπως πάντα άριστο και η κάρτα φυσάει. Είναι στις σκέψεις για το επερχόμενο upgrade μου. Το ψάχνω κάπως για το τι συμφέρει καλύτερα, να πουλήσω την 980 g1 και να πάω σε 1070 ή να πάω σε 980 SLI. Πιστεύω στο τέλος της εβδομάδας θα έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, ωστόσο οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

1. Η διαφορά είναι προσεγγιστική, κατά μέσο όρο, και και προκύπτει κυρίως στις υψηλές αναλύσεις από τα gaming benchmarks, αλλά παρατηρείται όμοια συμπεριφορά και στα συνθετικά. Οι διαφορές, ανάλογα με το παιχνίδι κυμαίνονται από το 17 έως και το 20%.

2. Αυτό που εμφανίστηκε στις RX 480 φαίνεται πως προκύπτει από τον τρόπο που τροφοδοτούνται οι μνήμες της κάρτας, όπου για την τροφοδοσία τους ξεπερνούν το spec του PCI Express. Στις Pascal δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι αντίστοιχο, ανεξαρτήτως αν ο κατασκευαστής χρησιμοποιεί 1 ή 2 τροφοδοσίες. Κατά κύριο λόγο οι απαιτήσεις σε ενέργεια καλύπτονται από το εξωτερικό βύσμα.

3. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα συμπεράσματα εδώ: 2 x AMD RX 480 8GB CrossFireX:. Όπως και να το κάνουμε, δεν λειτουργεί πάντα το scaling σε 2 κάρτες και αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα αρνητικά ενός dual-GPU setup. Η καλύτερη πρόταση είναι μια κάρτα, και ιδίως στην περίπτωση της 1070 που έχει διαθέσιμα 8GB VRAM, ενώ στο 980 SLI θα είσαι για αρκετό καιρό περιορισμένος στα 4 που διαθέτει η εκάστοτε κάρτα (δεν αθροίζονται ακόμα οι μνήμες τους). Όταν λειτουργήσει το SLI ίσως έχει καλύτερες επιδόσεις, αλλά θα πρέπει να αναρωτηθείς με τι κόστος έρχονται αυτές οι επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω κάπως για το τι συμφέρει καλύτερα, να πουλήσω την 980 g1 και να πάω σε 1070 ή να πάω σε 980 SLI. Πιστεύω στο τέλος της εβδομάδας θα έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου, ωστόσο οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

1070 και από μένα..εκτός από τα +4gb vram θα έχεις ησυχία! Θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι παίζει το παιχνίδι χωρίς να περιμένεις υποστήριξη για το sli....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now