Shinji1337

Αναγκαστική (?) αγορά GPU λόγω υπερθέρμανσης με περιορισμένο budget και παρωχημένο pc

Recommended Posts

Σήμερα μου έσβησε 2 φορές το pc λόγω overheat (νόμιζα cpu αρχικά) της gpu, πρώτη φορά στα χρονικά, παίζοντας Dota2. Εύκολα μπόρεσα να αναπαράξω το πρόβλημα, μιας και είδα ότι μετά το restart η gpu ήταν idle στους 90-95 βαθμούς (ναι, κελσίου!) ενώ το fan δούλευε στο 100%! Αυτό είναι screenshot μετά από 15 λεπτά browser only και όπως βλέπετε με το fan μόνιμα να δουλεύει.

attachment.php?attachmentid=67245&stc=1

Συμβουλές ως προς το τι μπορεί να φταίει; (δεν το έχει ξανακάνει και έχω το ίδιο setup 5 χρόνια τώρα, τα 3 απ' αυτά crossfire)

Αν κρίνεται αναγκαστική η αντικατάσταση, προς τα που να κινηθώ; Budget ~200$ ίσως παραπάνω με δόσεις.

Current specs :

Case : Coolermaster HAF 932 AMD

MB : Asus Crosshair IV Formula

CPU : Phenom II X4 810 @2.6GHz

Cooler : Arctic Cooling Alpine 64 Pro

RAM : 12GB DDR3 @1600MHz G.Skill 8GB+ PNY 4GB

PSU : Chieftech A135 APS-750C 80+

SSD : Crucial BX200 240GB

και η ένοχη GPU : Powercolor Radeon HD 6770 1GB

Considerations :

R9 380 4GB

RX 480 4GB ?

960 4GB

Monitor resolution προς το παρόν 1680*1050.

gpu_temp_idle.png

gpu_temp_idle.png.05d52a866b55c14bca1160

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Έφαγα πάνω από ώρα για επίμονο καθαρισμό και κατάφερα να πηγαίνει σε low 90s η θερμοκρασία.. Safe θα πω.. Δεν μπορούσα να φανταστώ τι σκόνη βρίσκεται όχι ΠΑΝΩ στην ψύκτρα της, αλλά ανάμεσα στα fins της, μετά από 4+ χρόνια κατοχής της που μαζεύτηκε (καθάριζα μόνο όση φαινόταν).

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Έφαγα πάνω από ώρα για επίμονο καθαρισμό και κατάφερα να πηγαίνει σε low 90s η θερμοκρασία.. Safe θα πω.. Δεν μπορούσα να φανταστώ τι σκόνη βρίσκεται όχι ΠΑΝΩ στην ψύκτρα της, αλλά ανάμεσα στα fins της, μετά από 4+ χρόνια κατοχής της που μαζεύτηκε (καθάριζα μόνο όση φαινόταν).

Βρες blower, βγες στο μπαλκόνι και.... χώσε, ώστε να φύγει και ό,τι δεν φαίνεται. Μετά επανέλαβε μετρήσεις. Επίσης άλλαξε πάστα στο κεντρικό τσιπ και σιγουρέψου ότι κάθεται καλά η ψύκτρα. Καθάρισε και τις εισόδους αέρα του κουτιού.

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισα ότι μπορούσα και ενώ στην αρχή νόμιζα πως είχε (αισθητή κιόλας) διαφορά - από 90 idle -> 90 load - τελικά με 1,5 ώρα gameplay έσβησε πάλι.

attachment.php?attachmentid=67246&stc=1

Συμβαίνει τώρα, browsing only :/

Στη cpu που έκανα καθαρισμό "μιας και", είδα διαφορά είναι καμιά 5 βαθμούς κάτω σίγουρα.. [MENTION=376]gdp77[/MENTION] πάστα βάζω ότι και σε CPU? Νομίζω έχω Arctic Silver 5 κάπου καταχωμένη.. Αλλά και πάλι, πόση διαφορά θα δω μόνο απ αυτό; Απλά δε θα σβήνει ας πούμε; Το PC είναι τέρμα ευρύχωρο με airflow 2*120mm + 1*140mm + 1*200mm fans..

gpu_temp_idle2.png

gpu_temp_idle2.png.763f0d0f4df6182d16357

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάει πολύ λάθος στη κάρτα. Όπως είπαν και τα παιδιά, άλλαξε πάστα και καθάρισε το cooler όσο γίνεται με blower. Πάστα βάζεις και την AS5 που έχεις. Στο τέλος, βεβαιώσου ότι η ψύκτρα πατάει καλά πάνω στον πυρήνα της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω καθε καλοκαιρι με την GTX 280..οτι και να ειχα κανει η θερμοκρασιες ηταν στον θεο.

Πηρα την 380 και ησυχασα χαχα.

Η καρτα ειναι παλια, ειναι και καλοκαιρι...λογικο μου φαινεται..

Αμα μπορεις περιμενε για custom 480!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα βελτίωση και μόλις έβαλα μια παλιά 8500 GT μέχρι να βρω κάποια συμφέρουσα αγορά. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας. Σας εύχομαι ένα δροσερό καλοκαίρι :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστευω πως επειδή είναι καλοκαίρι το παθαίνεις αυτό!

Εάν πάρεις κανα ανεμιστήρι και το βάλεις να την φυσάει δεν θα έχεις πρόβλημα!

Οκτώβριο παλι το βγάζεις άμα θέλεις και παίζεις πάλι κομπλέ :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ και παίζω Dota2 1280*800 όλα low ~50fps παιδιά. Θα ζήσω ;) Λέω να μπω στρατό το Νοέμβριο άλλωστε οπότε ας συμμαζευτώ να κάνω καλύτερο upgrade μετά ;) (μάλλον όλο το pc)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now