Noobakos

GPU στην ελλαδα 100 ευρω παραπανω ? γιατι

Recommended Posts

θελω να αγωρασω μια 1060 γτχ τωρα που θα βγουνε επειδη τα games που παιζω ειναι για nvidia καρτες και σε ολα τα καταστηματα απο την αρχη του χρονου τις εχουν 100 ευρω παραπανω απο οτι στο εξωτερικο , ξερει κανεις τιποτα γιαυτο και αν υπαρχει τροπος να το παρω απο amazon.com και να μου την στειλουν απο αμερικη να γλιτωσω 70 ευρω η υπαρχει περιπτωση να με φορολογισουν μολις μπει το πακετο ελλαδα ???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η διάφορα είναι ο ΦΠΑ αρα οι τιμές είναι περιπου ίδιες ..και στις τιμές που βλέπεις στην αμερικη δεν έχουν φόρο

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στην Ελλάδα είναι εξωφρενικές και ας μην αναμασάμε συνεχώς την καραμέλα του φπα. Βρίσκουν και τα κάνουν. Αγοράζετε από εξωτερικό, μέχρι οι ντόπιοι να βάλουν μυαλό.

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την διαφορά ότι η καραμέλα του ΦΠΑ μπορεί να μην είναι ο μοναδικός λόγος που στο 100% αιτιολογεί την διαφορά της τιμής, αλλά συνεχίζει να είναι μια διαφορά που μαθηματικά δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις. Τώρα μπορεί μια κάρτα να είναι 100 ευρώ πιο ακριβή και μόνο τα 20 ευρώ να είναι λόγω ΦΠΑ. Υπάρχουν και άλλοι παράγωντες όμως. Κόστος μεταφορικών, αποθήκευσης, ποσότητα παραγγελίας, παραεισαγωγές, marketing, αγοραστικό κοινό, δυνατότητα υποστήριξης πελατών μετά την αγορά, λειτουργικά έξοδα φυσικού καταστήματος κλπ.

Δεν λέω ότι όλες οι τιμές είναι σωστές και δίκαιες από τα ελληνικά καταστήματα, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι τα έξοδα από κατάστημα σε κατάστημα διαφέρουν και πληρώνουμε και για υπηρεσίες μαζί με το προϊόν. Το δωρεάν μεταφορικά εντός αττικής το πληρώνεις. Το ότι κάποιος θα σου απαντήσει στο e-mail ή τηλέφωνο αν έχεις πρόβλημα το πληρώνεις. Το ότι υπάρχει φυσικό κατάστημα και μπορείς να πας κάπου να φωνάξεις και να βρίσεις επίσης το πληρώνεις. Πρόσφατα για την RX 480 είδα κατάστημα στον skroutz που δεν έχει φυσική έδρα και λειτουργεί μόνο ηλεκτρονικά και φυσικά είχε 15 ευρώ φθηνότερα την ίδια κάρτα γραφικών.

Φυσικά αν είναι κάτι που ακόμα και με μεταφορικά είναι τρομερά πιο φθηνό από έξω και δεν φοβάσαι-ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για technical support-DOA-RMA, σίγουρα προτίμησε το εξωτερικό. Αν όμως δεις ότι με 20 ευρώ παραπάνω στην τελική τιμή (με μεταφορικά) μπορείς να πάρεις το προϊόν από ελληνικό κατάστημα, ώστε να είσαι πιο καλυμμένος με RMA και υποστήριξη πάρε από ελληνικό κατάστημα.

Για το τελωνίο-έξτρα κόστος όταν μπει στην Ελλάδα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα τώρα. Έχω πάρει πράγματα από Taiwan και Αφρική που είναι εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και δεν πλήρωσα κάτι, αλλά δεν είσαι 100% σίγουρος οπότε μην προτιμάς amazon.com. Για εντός ευρωπαϊκής ένωσης είσαι 100% σίγουρος ότι δεν πληρώνεις κάτι έξτρα! (amazon.de) Οπότε ψάχνε εδώ για τιμές εξωτερικού για να είσαι σίγουρος ότι δεν πληρώνεις κάτι όταν μπει Ελλάδα το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία η Powercolor RX-480 8GB είναι στα 269 Ευρώ με 19% ΦΠΑ,

PowerColor Radeon RX 480, 8GB GDDR5 Preisvergleich | Geizhals Deutschland

Ελλάδα είναι στα 291,5 Ευρώ με 24% ΦΠΑ.

rx 480 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

269€“ - 19% = 226,05 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ στην Γερμανία

291,5€“ - 24% = 235,08 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ στην Ελλάδα.

Αν βάλεις και τα μεταφορικά μια χαρά τιμή την έχουμε στο Ελλαδισταν. ;)

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα η συντήρηση μιας εταιρίας στην Ελλάδα είναι πιο ακριβή από την συντήρηση μιας εταιρίας στο εξωτερικό και όλο το κόστος πέφτει στα προϊόντα όταν η δραστηριότητα της είναι τέτοια!

Συν όλα αυτά που είπε ο Γρηγόρης.

Δεν φταίνε οι μαγαζάτορες παιδιά...η χώρα φταίει...δεν ξέρω γιατί τα βάζετε με μαγαζάτορες...η αγορά είναι ελεύθερη, μπορείτε να τα πάρετε απ'όπου θελετε και να παρακαλάμε όλοι μαζί να μην χρειαστείτε RMA...

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα η συντήρηση μιας εταιρίας στην Ελλάδα είναι πιο ακριβή από την συντήρηση μιας εταιρίας στο εξωτερικό και όλο το κόστος πέφτει στα προϊόντα όταν η δραστηριότητα της είναι τέτοια!

Συν όλα αυτά που είπε ο Γρηγόρης.

Δεν φταίνε οι μαγαζάτορες παιδιά...η χώρα φταίει...δεν ξέρω γιατί τα βάζετε με μαγαζάτορες...η αγορά είναι ελεύθερη, μπορείτε να τα πάρετε απ'όπου θελετε και να παρακαλάμε όλοι μαζί να μην χρειαστείτε RMA...

Πετάς και τη σπόντα σου για το rma.... Δηλαδή η διαφορά στη φορολόγηση για προϊόν των 250 ευρώ λιανική στη Γερμανία που πωλείται με καπέλο 100-150 ευρώ εδώ μεταφράζεται +40-60% φορολόγηση για τον έλληνα έμπορο σε σχέση με τον γερμανό; Και μας φοβίζετε με το rma? Ε όχι ρε φίλε, θα αγοράσω από έξω και αν μου σκάσει προϊόν προτιμώ να ταλαιπωρηθώ με κουριερ παρά να γίνομαι θύμα. Άσε που και οι περισσότεροι Έλληνες πλεον σου βγάζουν τον καρκίνο με το rma και πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πετάς και τη σπόντα σου για το rma.... Δηλαδή η διαφορά στη φορολόγηση για προϊόν των 250 ευρώ λιανική στη Γερμανία που πωλείται με καπέλο 100-150 ευρώ εδώ μεταφράζεται +40-60% φορολόγηση για τον έλληνα έμπορο σε σχέση με τον γερμανό; Και μας φοβίζετε με το rma? Ε όχι ρε φίλε, θα αγοράσω από έξω και αν μου σκάσει προϊόν προτιμώ να ταλαιπωρηθώ με κουριερ παρά να γίνομαι θύμα. Άσε που και οι περισσότεροι Έλληνες πλεον σου βγάζουν τον καρκίνο με το rma και πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Τους Έλληνες που σου βγάζουν καρκίνο με το RMA τους κρίνεις με το πορτοφόλι σου. Εγώ για παράδειγμα δεν αγοράζω ποτέ ξανά από e-world και από digital master, ενώ αντίθετα θα αγοράζω συχνά από m-systems. To RMA και το after sales support δεν είναι το ίδιο για όλα τα καταστήματα. Επίσης αυτό το 150 euro καπέλο στα 250 δεν το βλέπω κάπου. Λίγο πιο πάνω ο Aten-Ra με link δείχνει 22 ευρώ καπέλο. Αν κάποιος βάζει 150 ευρώ καπέλο πάλι τον κρίνεις με το πορτοφόλι σου.

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή εσύ θα προτιμήσεις να πληρώσεις 269+15-20 ευρώ μεταφορικά = 284-289 αντί για 292 ευρώ γιατί τα 292 είναι αισχροκέρδεια, σωστά;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν λαμόγια Έλληνες καταστηματάρχες, ούτε ότι έχει νόημα να πληρώνεις καπέλο 150 ευρώ σε προϊόν 250 ευρώ. Στην πρώτη απάντησή μου έδωσα link για ψάξιμο μαγαζιών από εξωτερικό γιατί μερικές φορές όντως συμφέρει από έξω. Προσπαθώ όμως να καταλάβω και εγώ, γιατί έχουμε δαιμονοποιήσει τόσο τα ελληνικά μαγαζιά και υπάρχει τέτοια προκατάληψη και αντίδραση. Είναι τέτοια η προκατάληψη-προδιάθεση που πάρα πολλοί Έλληνες (δεν είναι προσωπικό φίλτατε gdp77, την ίδια αντίδραση έβλεπα από πολλούς σε σελίδες καταστημάτων στο facebook στα link των 480) εθελοτυφλούν για τις διαφορές στα νούμερα (19<24) και παραθέτουν υπερβολικά παραδείγματα χωρίς στοιχεία. Για παράδειγμα είδα τις προάλλες κάποιον να συγκρίνει διαφορετικές υλοποιήσεις κάρτας 1070 reference gigabyte με 1070 asus strix διαλέγοντας το φθηνότερο γερμανικό κατάστημα με ένα μεσαίο προς ακριβό ελληνικό κατάστημα και στρογγυλεύοντας στο 2ο δεκαδικό. Tα 78 ευρώ διαφορά δηλαδή κάπως στρογγυλεύτηκαν στα 130-140). Από ότι καταλαβαίνω αυτό εξηγείται από την προδιάθεση ότι το ελληνικό μαγαζί είναι ΓΤΠ και ο διάολος στην Γη, για να φτάσεις να κάνεις τόσο λάθος/ανόμοιες συγκρίσεις χωρίς λογική. Από που όμως προέρχεται αυτή η προδιάθεση;

Και πάω λίγο offtopic:

Η αγορά μας και το GDP της Ελλάδας έχει μειωθεί 30% τα τελευταία 5 χρόνια και έχουν κλείσει τόσες επιχειρήσεις που η "μεσαία" τάξη του "πλούσιου" έμπορα δεν υπάρχει πλέον και οι καταστηματάρχες είναι "μικρή" τάξη νομίζω. Από την μία καταλαβαίνω για την δικιά μου γενιά τουλάχιστον ότι το όνειρο-στόχος ήταν να είσαι ένας μικρομεσαίος δημόσιος (άντε και ιδιωτικός αν δεν έχεις κονέ) υπάλληλος και οι επιχειρήσεις ήταν για τους χαζούς ή/και για αυτούς που τους αρέσει να φοροδιαφεύγουν-αισχροκερδούν σε βάρος των άλλων (μικρομεσαίος υπαλληλάκος=θύμα πάντα). Αλλά γιατί καλλιεργήθηκε και άνθισε αυτή η νοοτροπία; Είναι η απλή καθοδήγηση που λέει ο

και λειτούργησε τόσο καλά;
Link to comment
Share on other sites

Το rma δυστυχώς είναι μεγάλο θέμα, καλύτερα τα προϊόντα να γύριζαν κατευθείαν στα εργοστάσια χωρίς μεσάζοντες να μας καθυστερούν τόσο πολύ! Το 2010 νομίζω πήραν τον ocz revodrive x2 480 ευρώ με τα μεταφορικά από Αμερική, χάλασε μετά από 1.5 χρόνο τον έστειλα Ολλανδία και μου στείλανε καινούριο σε 10 μέρες, εδώ τότε έκανε 730...250 ευρώ διαφορά..

Δεν είναι όμως πάντα έτσι ούτε ισχύει παγκόσμια εγγύηση για όλα τα προϊόντα! Κάποιες φορές είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο να φέρεις κάτι απ έξω ειδικά αν είναι βαρύ όπως μια οθόνη η ένα κουτί...

Τώρα γιατί κάνει 100 ευρώ φτηνότερα στην Γερμανία νομίζω είναι απλό να απαντηθεί, πόσες κάρτες αγοράζει και πόσες πουλάει το mindfactory και πόσες το Πλαίσιο-eshop και όλα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Τους Έλληνες που σου βγάζουν καρκίνο με το RMA τους κρίνεις με το πορτοφόλι σου. Εγώ για παράδειγμα δεν αγοράζω ποτέ ξανά από e-world και από digital master, ενώ αντίθετα θα αγοράζω συχνά από m-systems.

Off topic αλλά για πες για E-world:applouse:.........i am intrigued:nevreness:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή εσύ θα προτιμήσεις να πληρώσεις 269+15-20 ευρώ μεταφορικά = 284-289 αντί για 292 ευρώ γιατί τα 292 είναι αισχροκέρδεια, σωστά;

Βασικά τα 292 είναι από το κατάστημα που είπες ότι δεν ξαναψωνίζεις... Και μόλις από το skroutz των 291 ευρώ κάνεις κλικ, σε πάει στο κατάστημα και γράφει 313...

Αλλά γιατί καλλιεργήθηκε και άνθισε αυτή η νοοτροπία;

Μήπως γιατί η πλειονότητα των καταστημάτων (ειδικά των eshops που ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια, αλλά και παραδοσιακά μεγάλες αλυσίδες) βαράνε στο ψαχνό εδώ και χρόνια;

Τώρα γιατί κάνει 100 ευρώ φτηνότερα στην Γερμανία νομίζω είναι απλό να απαντηθεί, πόσες κάρτες αγοράζει και πόσες πουλάει το mindfactory και πόσες το Πλαίσιο-eshop και όλα μαζί?

Τώρα με το Π τα έπιασες τα λεφτά σου... Έχει εξελιχθεί σε κορυφαίο φαρμακείο.... Άμα δεν μπορεί το Π να φέρει σε καλή τιμή, καλύτερα να αγοράζει λιανική από το mindfactory... Αλλά δεν είναι το πρόβλημά του η τιμή χονδρικής, μην τρελαθούμε...

Edited by gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το Π τα έπιασες τα λεφτά σου... Έχει εξελιχθεί σε κορυφαίο φαρμακείο.... Άμα δεν μπορεί το Π να φέρει σε καλή τιμή, καλύτερα να αγοράζει λιανική από το mindfactory... Αλλά δεν είναι το πρόβλημά του η τιμή χονδρικής, μην τρελαθούμε...

Εκτός απο αυτό το πλαίσιο πουλάει μόνο Ελλάδα νομίζω ενώ το mindfactory παντού, τεράστια ποσά διαφορά καμία σύγκριση, έτσι πάντως βγαίνουν με την λογική οι διαφορές στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα 292 είναι από το κατάστημα που είπες ότι δεν ξαναψωνίζεις... Και μόλις από το skroutz των 291 ευρώ κάνεις κλικ, σε πάει στο κατάστημα και γράφει 313...

Μήπως γιατί η πλειονότητα των καταστημάτων (ειδικά των eshops που ξεφύτρωναν σαν τα μανιτάρια, αλλά και παραδοσιακά μεγάλες αλυσίδες) βαράνε στο ψαχνό εδώ και χρόνια;

Τώρα με το Π τα έπιασες τα λεφτά σου... Έχει εξελιχθεί σε κορυφαίο φαρμακείο.... Άμα δεν μπορεί το Π να φέρει σε καλή τιμή, καλύτερα να αγοράζει λιανική από το mindfactory... Αλλά δεν είναι το πρόβλημά του η τιμή χονδρικής, μην τρελαθούμε...

Δεκτό, αλλά και τα 303 του vision studio δεν τα θεωρώ αισχροκέρδεια, ούτε τα 315 του m-systems (vs 275 για ίδια υλοποίηση gigabyte άρα 40 ευρώ καπέλο-20 αν σκεφτείς τα μεταφορικά). Πιο ακριβά ναι, αλλά αν λάβεις υπόψη ας πούμε τα δωρεάν μεταφορικά και αντικαταβολή του m-systems για Αττική 20 ευρώ δεν το λες αισχροκέρδεια. Φυσικά είναι λογική επιλογή να θέλεις να γλιτώσεις αυτά τα 20 ευρώ, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω το m-systems σαν τον καπιταλιστικό διάολο της χώρας για 20 ευρώ. Τώρα ναι το 369 τιμή καταστήματος του Πλαίσιο για την αντίστοιχη MSI το θεωρώ υπερβολή και δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά. Αυτό είναι 100 ευρώ καπέλο και όπως είπα το κρίνεις με το πορτοφόλι σου. Όσο και να προσπαθήσουμε να δικαιολογήσουμε το Πλαίσιο με τα μεγάλα καταστήματα με πολύ μεγαλύτερο ενοίκιο και περισσότερους υπαλλήλους κλπ, δεν θα καθίσουμε να σπαταλάμε λεφτά. Δεν μπορείς εύκολα να δικαιολογήσεις την τιμή στο Πλαίσιο όταν το m-systems με σωστή υποστήριξη και ενοίκια και όλα τα έξοδα μιας ελληνικής επιχείρησης μπορεί και δίνει την κάρτα στα 315. Επειδή σε μια χώρα με 30% μικρότερη οικονομιά το Πλαίσιο αποφάσισε να ανοίξει νέο "superstore" στη Δάφνη θα πληρώσουμε εμείς το κόστος κατασκευής;

Για το δεύτερο που λες, ναι μεν, αλλά είναι τόσο δύσκολο με το πορτοφόλι σου να κλείσεις αυτούς που βαράνε στο ψαχνό; Δηλαδή όπως θυμάμαι κάποια κινητά ξεκινούσαν την κυκλοφορία τους στα 699 παντού και μετά από ένα μήνα στον skroutz είχαν πέσει στα 547 και στο Πλαίσιο ήταν ακόμα 699. To Πλαίσιο για να μην κλείσει από βλακεία πλέον άρχισε να χαμηλώνει τις τιμές του. Πάλι δεν είναι το φθηνότερο, αλλά για παράδειγμα το s7 δεν έχει ακόμα 699, έχει 549 και στον skroutz 500. Αν είχε συνεχίσει την χαζομάρα με τα 699 θα είχε κλείσει η αλυσίδα. Προσωπικά αναρωτιέμαι πως επιβιώνει ακόμα με κάποιες κινήσεις που έχει κάνει, αλλά ας μην ξεφεύγουμε πολύ. Οπότε συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την καθολική δαιμονοποίηση. Γιατί θεωρούμε ότι είναι η πλειονότητα; Είναι δυνατόν η πλειονότητα να βαράει στο ψαχνό σε μια ελεύθερη και παγκόσμια αγορά και να έχει επιβιώσει μέχρι σήμερα; Όσοι βαράνε συνέχεια στο ψαχνό αργά ή γρήγορα κλείνουν νομίζω. Όχι; Έχω χάσει κάτι;

Είναι τυχαίο που 2 μεγάλες αλυσίδες e-shop.gr και Πλαίσιο δεν εμφανίζονται στον skroutz και έχουν γραφτεί άρθρα για αυτές ότι αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα; (και το ότι κάνουν λαμογιές; e-shop κάτι για φόρους και πλαίσιο συμπεριφορά προς υπαλλήλους) Νομίζω ότι μεγάλωσαν πολύ και μια οικονομία μειωμένη κατά 30% δεν χρειάζεται τεράστιες αλυσίδες καταστημάτων. Πάλι όμως, παρά τις μερικές λάθος επιλογές τους, οι παραπάνω αλυσίδες δεν είναι και η προσωποποίηση του κακού. Μερικές φορές ίσα ίσα βολεύουν, ειδικά για αγορές του ποδιού. Πόσες φορές έχουμε πάει να κάνουμε test drive περιφερειακά στο Πλαίσιο και ας μην αγοράσαμε κάτι μετά; Και για παράδειγμα ένα τροφοδοτικό για DIY project που ήθελα ετοιμοπαράδοτο (παρέλαβα την ίδια μέρα το απόγευμα) και χωρίς μεταφορικά ήταν στο e-shop και με βόλεψε. Θα μπορούσα να γλιτώσω 3-5 ευρώ από τον skroutz, αλλά θα έπρεπε να περιμένω. Τέλος πάντων, ξεφεύγουμε αρκετά από το θέμα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πετάς και τη σπόντα σου για το rma.... Δηλαδή η διαφορά στη φορολόγηση για προϊόν των 250 ευρώ λιανική στη Γερμανία που πωλείται με καπέλο 100-150 ευρώ εδώ μεταφράζεται +40-60% φορολόγηση για τον έλληνα έμπορο σε σχέση με τον γερμανό; Και μας φοβίζετε με το rma? Ε όχι ρε φίλε, θα αγοράσω από έξω και αν μου σκάσει προϊόν προτιμώ να ταλαιπωρηθώ με κουριερ παρά να γίνομαι θύμα. Άσε που και οι περισσότεροι Έλληνες πλεον σου βγάζουν τον καρκίνο με το rma και πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Σπόντα? Καμία σπόντα!

Εσύ από την άλλη όπως γράφεις νομίζω πως θεωρείς όλους τους Έλληνες αντιεπαγγελματίες και κλέφτες και όλους τους ξένους σουπερ επαγγελματίες και τυπικούς! Όπως διαβάζεις σε Ελληνικά forum θετικά και αρνητικά σχόλια για ελληνικά καταστήματα, έτσι θα βρεις και σε site του εξωτερικού αντίστοιχα για όλα τα μαγαζιά.

Όσον αφορά το RMA, άμα σου βγάζουν τον καρκίνο και προσπαθείς να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...μάλλον κάτι κάνεις λάθος ή έχεις κάνει την ματσακωνιά σου. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Είμαι ευγενικός. Περιμένω όσο πρέπει και συζητάω σαν άνθρωπος. Τώρα να πάω πίσω την 980 και να ζητήσω 1080 ή να πάω πίσω τον 2600 μου και να ζητήσω 4790 δεν το έχω κάνει και ούτε θα το κάνω και όποιος το κάνει και αντιμετωπίζει πρόβλημα...για εμένα καλά του κάνουν!

Οι διαφορές στις τιμές δεν είναι όσο τις περιγράφεις. Είσαι υπερβολικός.

Από την άλλη συγκρίνεις ανόμοιες αγορές και εισαγωγική δύναμη εάν θέλεις να το πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Όταν η GXX εταιρία έχει 1 άτομο προσωπικό στην Ελλάδα και στην Γερμανία 15 και στην Πολωνία 10

και όταν στην Ελλάδα πουλάμε 100 μητρικές Z170 τον μήνα και στην Γερμανία 1500, τότε είναι λογικότατο

να διαφέρουν και οι τιμές.

Εάν δεν σε καλύπτει, τράβα πάρε απ'έξω. Με ότι και αν συνεπάγεται αυτό.

Είστε τόσο ταραγμένοι με αυτό το γεγονός λές και είναι κάτι το πρωτόγνωρο.

Με τα αμάξια που στο εξωτερικό είναι φθηνότερα τόσα χρόνια και εκεί μιλάμε για διαφορές χιλιάδων ευρώ...τι φάση?

Όλοι τουμπεκί και αγορά από Ελλάδα?

1002 πράγματα είναι φθηνότερα στο εξωτερικό...τα 40? καπέλο σας πείραξαν και βγάλατε τους μαγαζάτορες πως αισχροκερδούν!

Ναι, γι'αυτό έχουν όλοι σπίτια στην Ψαρού και δουλεύουν 4 ώρες την ημέρα, 3 φορές την εβδομάδα!

Βγάζουν τόσα χρήματα και δεν έχουν ανάγκη από καμία δουλειά! Από χόμπι το κάνουν!

Δυστυχώς η ευτυχώς δεν περιμένω να τα κατανοείς όλα άμα δεν είσαι στον χώρο αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.

Να συνεχίσω λέγοντας για τις πιστώσεις που η χώρα μας δεν έχει (προπληρωμή για τις μικρές εταιρίες σημαίνει αυτό),

τα τεράστια MOQ που έχουν οι κατασκευαστές (γιατί όταν φτιάχνανε τους τιμοκαταλόγους τους, σίγουρα δεν είχαν στο μυαλό τους την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγορά της Ελλάδας και όταν το MOQ για καλή τιμή σε μια 480 είναι 500τμχ και η Ελλάδα μπορεί να απορροφήσει 100, τότε αναγκαστικά δεν θα πάρει την καλή τιμή αλλά την 2η ή την 3η), το καπέλο της παραεισαγωγής επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις direct, τα μεταφορικά...κτλ κτλ κτλ...!

Το θέμα είναι ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο και η αγορά είναι ελεύθερη.

Εάν δεν σου αρέσει μια τιμή ή ένα service, είσαι ελέυθερος να αγοράσεις απ'έξω (ή να στείλεις σε κάποιο ελληνικό μαγαζί, την τιμή του mindfactory και να πεις πως θέλεις αυτό το προϊόν σε αυτή την τιμή γιατί έτσι, πράγμα το οποίο έχω ακούσει πως έχει γίνει μόδα :hehe: )

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

O gdp77 κανει ακριβως οπως εκανε ενας γειτονας μου οταν του εβγαλα προσφορα σε ενα φορητο.

950? η προσφορα, με 10% κερδος... απο τα οποια 26% γυρνανε στο κρατος, και η αγορα μου απο τον

προμηθευτη μου να ειναι στα 700? +ΦΠΑ... Βεβαια ο gdp777 και ο γειτονας μου κοιτανε μονο το σκρουτζ

και καθε σκρουτζ - και δεν εχουν την παραμικρη ιδεα για το πως δουλευουν τα μικρομαζια, αν την ειχαν

(σσ. την ιδεα) θα καταλαβαιναν και πως δουλευει η αγορα και παραπανω - και σου λενε την επομενη:

ρε φιλε σιγουρα μου δωσες σωστη τιμη, γιατι εγω το βρισκω στα 850? ... Δηλαδη εμμεσα σου λεει: μηπως

με κλεβεις και πας γμσιατικα να βγαλεις 100? παραπανω? Και εννοειται οτι θα το παρει στημενο το μηχανημα

με τα windows και apps...

Οσο για το RMA gdp777 ελα να σου γνωρισω 2 ατομα, που εχουν σχεδιαστικο γραφειο και ο ενας ηταν λιγο

πιο εξυπνος απο τον αλλον και τα παρηγγειλε απο εξωτερικο, στο συνολο γλυτωσε 200?, οταν πληρωσαν 2000?

ο καθενας (πανω-κατω), και ο ενας εχει μεινει πισω γιατι βγηκε προβληματικη η m/b και τωρα μετα απο ενα μηνα

δεν εχει την παραμικρη ιδεα που βρισκεται. Περιττο να πω οτι η δουλεια εχει παει πισω και ψαχνουν μηχανημα να

δουλεψουν εστω καποια μικρα σχεδια...

Και παρολο που εχουμε κανει αυτη τη κουβεντα τοοοοσες φορες δε λες να το καταλαβεις οτι ετσι ειναι η αγορα στο

Ελλαντα... Εσυ και αλλοι τοσοι εννοειται... και μου ερχεται ο πατερας ενος παιδιου να τον παρω για δουλεια και του

λεω οτι δε βγαινω... οταν πριν ενα χρονο ο ιδιος ακριβως ειχε ερθει να παρει τσαντα για το φορητο και επειδη την ειχα

10? παραπανω απο το εσοπ μου λεει αν την κατεβασεις 10? θα την παρω απο εσενα... Δε πειραζει, αστον να παει να

δουλευει τωρα σε μια μεγαλη αλυσιδα, να παιρνει τον βασικο μισθο (?), 8ωρο (?), σε αλλη πολη γιατι εδω δεν εχουμε

τετοιες εταιρειες, να μη του μενει μια ή να του μενει γιατι θα τον πληρωνει ο πατερας του απο πανω τα νοικια και τους

λογαριασμους... Τωρα καταλαβε...

Μια σοφη παροιμια λεει: οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεει ...

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι με τις καρτες γραφικων θα πληρωσουμε τα σπασμενα γιαυτο απο εξω και αν τυχη και θελει RMA παλι φτηνοτερα θα ερθει 100 ευρω ειναι αυτα κανονικη ληστεια απο την ελληνικη μαφια

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι με τις καρτες γραφικων θα πληρωσουμε τα σπασμενα γιαυτο απο εξω και αν τυχη και θελει RMA παλι φτηνοτερα θα ερθει 100 ευρω ειναι αυτα κανονικη ληστεια απο την ελληνικη μαφια

:hehe: :hehe:

...πάω πάσο! Δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε τίποτα άλλο!

Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας έχει την κρίση του!

Πάω να πιάσω κανά pokemon!

Link to comment
Share on other sites

^ That moment when you realize the whole thread was a rhetoric question by someone who has dogmatically made up his mind... oh well...

Με το "ελληνική μαφία" να πω την αλήθεια χρειάστηκε γερή αυτοσυγκράτιση για να αποφύγω το facepalm.

Αλλά ναι μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας την κρίση του. Για εμένα υπάρχει ένα σημείο-κομμάτι για μεγάλη συζήτηση, αλλά δεν θα την ξεκινήσω.

Και εγώ πάω στο poke gym εδω δίπλα και μετά για καφεδάκι. Go team red!

Link to comment
Share on other sites

καπου παει το κατοσταρικο σε καποιες τσεπες και ναι ειναι μαφιοζικη μεθοδος αυτη με τετοια οικονομικη κριση να σε αναγκαζουν να δινεις 100 ευρω παραπανω τι στιγμη που οι περισσοτεροι ελληνες εχουν οικονομικα προβληματα και προσπαθουν να περιορισουν τα εξοδα τους , ερχονται τωρα αυτοι οι μαγκες και σου λενε οχι 200 ευρω που εχει η καρτα αλλα 300 ευρω επειδη θελουν να κερδοσκοπησουν και βρηκαν μια αιτια να το δικαιολογησουν , εχουμε φτασει σε εποχες που ο ενας στην πρωτη ευκαιρια καβαλαει τον αδυναμο που δεν μπορει να αντιδραση και σταματηστε πια να βαζετε τα οικονομικα σας συμφεροντα πανω απολα γιατι θα ερθουν και χειροτερα απο εμας περιμενετε το χρημα και ξερετε τι θα παρετε στο τελος ολοι εσεις με τα μαγαζακια σας

Link to comment
Share on other sites

Τα φαγητά και τα φάρμακα είναι είδη πρώτης ανάγκης. Εκεί επίσης είναι όλα πιο ακριβά από το εξωτερικό αλλά δεν βλέπω-διαβάζω-ακούω κανέναν να παραπονιέται τόσο και να μιλάει για τους Έλληνες καταστηματάρχες (μεγάλους ή μικρούς).

Οι υπολογιστές θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι 3ης-4ης εάν υπήρχε τέτοια κατηγορία. Οι κάρτες γραφικών μάλλον είναι είδη πολυτελείας (τραγικό ναι μεν, αλλά όταν η κάρτα που αναφέρεις κοστίζει παραπάνω από τον μισό βασικό μισθό που κερδίζει κάποιος στην χώρα μας). Συνεπώς δεν μπορώ να κατανοήσω την πρότασή σου ώς προς την σύνδεσή της με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα και τα οικονομικά προβλήματα.

Εάν τα μαγαζάκια θέλεις να σου πουλάνε ίδια τιμή με τις Γερμανίας:

1. Πιθανόν να μπαίνουν μέσα

3. Δεν είναι υγιής για την επιχείρηση τους (οι λόγοι σε προηγούμενα ποστ)

Όπως και να'χει! Είσαι ελέυθερος να αγοράσεις απ'έξω και εσύ όπως όλοι μας και να μην στηρίζεις τους Έλληνες "μαφιόζους" που τσιμπάνε 100άρικα από εδώ και απο εκέι και είναι ζάμπλουτοι αυτή την στιγμή που μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

καπου παει το κατοσταρικο σε καποιες τσεπες και ναι ειναι μαφιοζικη μεθοδος αυτη με τετοια οικονομικη κριση να σε αναγκαζουν να δινεις 100 ευρω παραπανω τι στιγμη που οι περισσοτεροι ελληνες εχουν οικονομικα προβληματα και προσπαθουν να περιορισουν τα εξοδα τους , ερχονται τωρα αυτοι οι μαγκες και σου λενε οχι 200 ευρω που εχει η καρτα αλλα 300 ευρω επειδη θελουν να κερδοσκοπησουν και βρηκαν μια αιτια να το δικαιολογησουν , εχουμε φτασει σε εποχες που ο ενας στην πρωτη ευκαιρια καβαλαει τον αδυναμο που δεν μπορει να αντιδραση και σταματηστε πια να βαζετε τα οικονομικα σας συμφεροντα πανω απολα γιατι θα ερθουν και χειροτερα απο εμας περιμενετε το χρημα και ξερετε τι θα παρετε στο τελος ολοι εσεις με τα μαγαζακια σας

BLA BLA BLA BLA

Αν θες να εισαι δικαιος και να μαθεις πως δουλευει η αγορα, να πας σε ενα μικρομαγαζο και να του πεις

να μπει - μπροστα σου για να μη πιστευεις οτι σου λεει ψεματα - στον προμηθευτη του και να σου δειξει τις

τιμες με τις οποιες αγοραζει ο ιδιος.

Μετα σκεψου ολα οσα εχουμε γραψει και κρατα στο πισω μερος του μυαλου σου οτι η αγορα της Ελλαδας

στον τομεα της πληροφορικης δυσκολα ξεπερναει το 0.2% της Ευρωπαικης αγορας. Τοτε ξαναμιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Δηλαδή είναι απόλυτα φυσιολογικό μια usb3 καρτούλα που παρήγγειλα από ebay 6 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, εδώ να πωλείται 14 ευρώ χωρίς μεταφορικά? Και αυτή είναι η πιο φτηνή τιμή που άλλοι καημένοι έμποροι την φτάνουν μέχρι και 30 ευρώ.... Η μικρή ελληνική αγορά φταίει και η υπερφορολόγηση? Πάνω από τη διπλάσια τιμή????? Είμαστε σκουλήκια τελικά εμείς οι καταναλωτές και οι έμποροι τα θύματα....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Δηλαδή είναι απόλυτα φυσιολογικό μια usb3 καρτούλα που παρήγγειλα από ebay 6 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, εδώ να πωλείται 14 ευρώ χωρίς μεταφορικά? Και αυτή είναι η πιο φτηνή τιμή που άλλοι καημένοι έμποροι την φτάνουν μέχρι και 30 ευρώ.... Η μικρή ελληνική αγορά φταίει και η υπερφορολόγηση? Πάνω από τη διπλάσια τιμή????? Είμαστε σκουλήκια τελικά εμείς οι καταναλωτές και οι έμποροι τα θύματα....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Εδώ λίγο εκτροχιάζεσαι. Αρχικά μιλάμε για καταστήματα λιανικής Ελλάδας vs εξωτερικού, και όχι ebay. Δεύτερον το topic έχει θέμα για κάρτα γραφικών και όχι για λοιπά περιφερειακά κλπ - εδώ υπάρχουν μεγαλύτερα margins.

Κοιτώντας για σε online καταστήματα για αντίστοιχες PCI κάρτες, δεν βρήκα κάτι λιγότερο από 20?.

Μπορώ να σου πω ότι ψώνισα από ebay USB καλώδιο με 1?, σε ευρωπαικά online καταστήματα πάνε τουλάχιστον στα 4.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now