MetallicGR

Ποια είναι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σας στο Internet;

Ποια είναι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σας στο Internet;  

81 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σας στο Internet;

    • Μικρότερη των 4 Mbit!
      2
    • 4 - 8 Mbit
      17
    • 9 - 16 Mbit
      28
    • 17 - 24 Mbit
      9
    • 25 - 30 Mbit
      6
    • 31 - 50 Mbit
      10
    • Μεγαλύτερη των 50 Mbit!
      9


Recommended Posts

Μια γρήγορη και σταθερή γραμμής internet θεωρείται πλέον must για ένα ευρυζωνικό σπίτι ειδικά εάν σε αυτό ζουν και νεαροί χρήστες του διαδικτύου. Το ευρυζωνικό internet έχει αποκτήσει πολύ περισσότερους χρήστες τα τελευταία χρόνια, ενώ η αύξηση στη χρήση έχει ενισχυθεί και από τις μικρές ηλικίες που χρησιμοποιούν tablets, smartphones και ηλεκτρονικούς υπολογιστές με μεγαλύτερη άνεση απ' ότι στο παρελθόν.

Σύμφωνα με μια δημοσκόπηση που είχαμε πραγματοποιήσει το 2014, η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών θεωρούσε πως η Ελλάδα βρίσκεται σε μια λίθινη εποχή σε σχέση άλλες περιοχές της Ευρώπης/κόσμου ενώ ακόμη και σήμερα, η σύνδεση VDSL των 50Mbit φαντάζει ένας αριθμός άπιαστος σε πολλές περιοχές της Αττικής και φυσικά της Ελλάδας στο σύνολό της. Το βασικό πακέτο πλέον, αποτελεί η 24άρα σύνδεση όμως παρά τον αισιόδοξο αριθμό, πολλοί δεν μπορούν να αξιοποιήσουν ούτε το 50% κάτι που οφείλεται από τη κακή καλωδίωση του παρόχου και πιο συχνά στη κακή καλωδίωση του σπιτιού. Η VDSL ήρθε στη χώρα μας στα τέλη του 2013 και εκτός του ότι απαιτεί νέο εξοπλισμό που δίνει ο εκάστοτε πάροχος μπορεί και να διπλασιάσει τις ταχύτητες κατεβάσματος σε σχέση με τις συνδέσεις ADSL.

Μιλώντας λίγο για τις ταχύτητες, οι πάροχοι σταθερής και κινητής τηλεφωνίας τις αναγράφουν σε Mbit και αποτελεί το επίσημο στοιχείο μέτρησης της ταχύτητας. Επισημαίνεται πως 1 Megabit download αντιστοιχεί σε ~125 Kilobyte δεδομένων μιας και '8 bit είναι 1 byte'. Κάπως έτσι, θεωρητικά κάποιος που πιάνει και το 'τελευταίο bit' μιας 24άρας σύνδεσης μπορεί να έχει κατέβασμα μέχρι και 3 Megabyte το δευτερόλεπτο.

Έτσι, το σημερινό μας ερώτημα έχει να κάνει με τη πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος του internet που έχουμε στο σπίτι μας. Μπορείτε φυσικά να χρησιμοποιήσετε και το Speedtest.net by Ookla - The Global Broadband Speed Test και να μας πείτε σε ποια περιοχή συμβαίνουν "ανεξήγητα φαινόμενα" είτε θετικά, είτε αρνητικά με τη σύνδεσή σας.

[img_alt=Ποια είναι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής σας στο Internet;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture67313.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

49997 - μάλλον είμαι αρκετά τυχερός με την απόσταση :)

Πάντως όχι και πολύ ικανοποιημένος από την vdsl, σε αρκετά official downloads (πχ steam) πολλές φορές max στα 3.5 ΜΒ/s , αλλά δεν ξέρω ποιον να κατηγορήσω γι' αυτό. Έχω μια υποψία για το router του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα στατιστικά από το ΥΠΕΡΙΩΝ. Η γραμμή έχει ενεργοποιημένο fast path, το Κα-Φάου στα 15 μέτρα και βρίσκεται στην Πετρούπολη Αττικής.

Ονομαστική ταχύτητα: ↓24Mbps ↑1 Mbps

Κοντινότερο κέντρο: ~ 1 km

Θεωρητική ταχύτητα: ~ 20 Mbps ADSL

Ταχύτητα Λήψης: 4.8 Mbps

Ταχύτητα Αποστολής: 0.7 Mbps

Απώλεια Πακέτων: 0 %

Χρόνος Απόκρισης: 99 msec

Χρονική Διακύμανση: 643 msec

Στατιστικά σε σύνολο 31 μετρήσεων

attachment.php?attachmentid=67315&stc=1

Με μεγάλη αγωνία περιμένουμε την ολοκλήρωση των έργων του ΟΤΕ (έχουν πει εντός του 2016) για να βάλουμε VDSL.

Γενική Παρατήρηση: το ping του ΥΠΕΡΙΩΝ (99 msec) είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που δίνει Speedtest.net by Ookla - The Global Broadband Speed Test (26ms) και δεν έχω καταλάβει το λόγο.

Επίσης, το τραγικό είναι ότι στο πλαίσιο της ευρυζωνικότητας, εντός του 2016 ο ΟΤΕ μου γύρισε το τηλέφωνο σε VoIP.

Τέλος, θεωρώ πως ακόμα είμαστε στη λίθινη εποχή. Βρίσκομαι εντός της πρωτεύουσας και δεν υπάρχει διαθεσιμότητα VDSL, η δε ADSL είναι και αυτή για κλάματα.....

G@mo τον ΟΤΕ σας και τις γραμμές σας....(Χάρρυ Κλυνν)

[video=youtube;DCXqG1CkCLM]

ote.png

ote.png.f81b182ad1682ce3219c4c98f55fb141

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION], γιατί μας το έκανες αυτό ρε φίλε, ξέρεις πόσο πονάει στο FPS? Άλλο Poll δεν μπορούσες να σκεφτείς? Ρώτα ας πούμε: τι σύνδεση έχετε ADSL, VDSL...τι τις θες τις ταχύτητες...:courage:

Τελικά, υπάρχει κανείς να απαντήσει γιατί το ΥΠΕΡΙΩΝ δίνει πολλαπλάσιο ping από το www.speedtest.net ?

Link to comment
Share on other sites

24άρα πληρώνουμε στο γραφείο... ~12.50 πιάνουμε!

Α και 0.75 upload :hehe:

:hehe:

meanwhile

1152-albums111-picture63612.png

ping για ποια διαδρομή μετράς [MENTION=6269]stavros[/MENTION]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι με 24ρι ADSL πιάνω από 7 έως 17 :P Ανάλογα τα κέφια του, αλλά το πιο συχνό είναι 9-11. Δεν έχω παράπονο για τη χρήση που κάνω, σπάνια να κολλήσει λίγο και να με ενοχλήσει.

Στο γραφείο έχουμε οπτική 150ρα σταθερά και υπέροχα :D

Link to comment
Share on other sites

attenuation 14,5db συγχρονισμός 15Mbps και πραγματική ταχύτητα 11Mbps. Νομίζω θα μπορούσε και καλύτερα για αυτό το attenuation. Επίσης στα ίδια καλώδια-πρίζα έχω σύγκριση για 2 εταιρίες. Forthnet +1Μbps ταχύτητα και rock solid 24/7 σύνδεση. Wind σύντομες αποσυνδέσεις σχετικά αραιά (dns crash/internet service down όχι αποσυγχρονισμός) και χειρότερη ταχύτητα, αλλά καλύτερο ping σε σχέση με forthnet.

Επίσης πρέπει να συγκρίνουμε τι τεχνολογία υπάρχει και τι είναι διαθέσιμο και σε τι τιμές. Στη Βουλγαρία σε μεγάλες πόλεις το 100/100 είναι διαθέσιμο για 15-20 ευρώ με πραγματική ταχύτητα 88/97Mbps. Ακόμα και αναλογικά με κατώτερους μισθούς και αριθμούς Ελλάδας να το υπολογίσουμε στην Ελλάδα θα μπορούσε να είναι 50-60 ευρώ για 100/100 αλλά νομίζω δεν υπάρχει καν η δυνατότητα στην Ελλάδα για αυτό (τουλάχιστον για οικίες, χωρίς να χρειάζεται ειδική διαδικασία-έργα).

Εκμεταλλεύεται κάποιος το 100/100 όμως μόνος του; Εγώ σκέφτηκα ότι μια κοινόχρηστη 100/100Mbps σύνδεση ανά 5-10 διαμερίσματα πολυκατοικίας θα ήταν πολύ πιο οικονομικό και αποδοτικό να εφαρμοστεί. Ήμουν 7 χρόνια σε εστία με 10/10 και όλες οι διαδικτυακές ανάγκες μου ήταν καλυμμένες.

Επίσης νομίζω ότι έχει μεγάλη συζήτηση το θέμα νομοθεσίας και δυνατοτήτων ISP. Έχω ακούσει από πολλούς να λένε ότι οι άλλοι ISP με την νομοθεσία, δεν αφήνουν τον ΟΤΕ να είναι φθηνός και να αναβαθμίσει το δίκτυο-υπηρεσίες που προσφέρει γιατί δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί οι εναλλακτικοί και δημιουργεί μονοπώλιο ο ΟΤΕ. Επίσης πολλά ακούγονται για τα δάνεια της forthnet και τις συγχωνεύσεις-εξαγορές άλλων (cyta hellas από wind-forthnet). Εσείς γιατί νομίζετε ότι ενώ υπάρχει η τεχνολογία-τεχνογνωσία δεν έχει ξεκινήσει η διάθεση και εξάπλωση του fiber to the home στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Speedtest.net by Ookla - My Results

Αυτή η δημοσκόπηση είναι άνευ ουσίας στην Ελλάδα όπου οι πάροχοι ενδιαφέρονται μόνο στο να πουλήσουν μια σύνδεση και τίποτε άλλο.

Προτείνω να κλείσει το θέμα και να κάνουμε μια σοβαρή και ουσιαστική δημοσκόπηση που να πραγματεύεται ερωτήματα όπως:

Πόσα πιτόγυρα τρως στην καθισιά σου.

Πόσα παγωτά τρως την ημέρα.

Πόσα κιλά είναι η πεθερά σου.

Πόσα φορές χτύπησες το κεφάλι σου στον τοίχο μόλις είδες το εκκαθαριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now