Astalavista

nVidia GeForce GTX 1060 Founders Edition Review: nVidia's response

Recommended Posts

Διορθώθηκε :)

Nice thanks,

Παράκληση, αν μπορείτε τρέχτε το Rise Of Tomb Rider σε DX-12 (Το τελευταίο DX-12 Patch είναι αρκετά καλό) και το DOOM σε Vulkan.

Ερώτηση, οι μετρήσεις της RX 480 είναι οι ίδιες από το review της RX 480 με τον 16.6.2 ??

Link to comment
Share on other sites

Nice thanks,

Παράκληση, αν μπορείτε τρέχτε το Rise Of Tomb Rider σε DX-12 (Το τελευταίο DX-12 Patch είναι αρκετά καλό) και το DOOM σε Vulkan.

Ερώτηση, οι μετρήσεις της RX 480 είναι οι ίδιες από το review της RX 480 με τον 16.6.2 ??

Δεν χρησιμοποιούμε το Rise of the Tomb Raider αλλά την παλαιότερη έκδοση του 2013 που είναι μόνο DX 11.

Οι μετρήσεις της RX 480 ναι, είναι με τον αρχικό driver και οι κάρτες δεν βρίσκονται πλεον στο εργαστήριο μας. Μόλις έχουμε τις πρώτες custom υλοποιήσεις, θα ενημερώσουμε και τα αποτελέσματα μας :)

Ανάσα δεν προλαβαίνει να πάρει η AMD.

Κρίμα στο "τέρας 480" που θα τα ισοπέδωνε όλα στην μεσαία κατηγορία. ;P..

Νομίζω πρέπει να το δούμε σφαιρικά το θέμα. Η nVidia βγάζει την καινούρια της GPU η οποία είναι λίγο πιο γρήγορη, αλλά και αντίστοιχα πιο ακριβή. Αν η AMD μειώσει ελαφρώς τις τιμές της, δεν θα έχει το πάνω χέρι;

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλή κατανάλωση, χαμηλός θόρυβος, καλό performance με λίγα λεφτά παραπάνω από τον ανταγωνισμό χωρίς δυνατότητα sli...να δούμε πόσο θα κάνει και στο skroutz....

Link to comment
Share on other sites

Από 309? στην Ελλάδα και από 329? έξωτερικό αλλά δώστου μια εβδομάδα να έχουν όλοι κομμάτια να πάει η τιμή να κάτσει εκεί που πρέπει!

Στα 429? η MSI του άλλου review.

Νομίζω θα κάτσουν κάτω από τα 289? σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα οι πολύ απλές εκδόσεις και θα φτάσουν στα 499? τίποτα περίεργες με εξωτικά συστήματα ψύξης και διαστημικά φωτάκια!

Link to comment
Share on other sites

Η evga έχει 299ε την SC και πιο χαμηλά την "απλή". Και οι δύο είναι μικρές στο μάτι.

Εγώ το πατησα το notify...

Αν βγουν πριν την διάθεση οι custom 480 και ανάλογα την τιμή θα το ξανασκεφτω...

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ματιά στο scan 229£ η rx και 239£ διάφορες απλες custom 1060. Αν και ακόμα είμαι σε σκέψη που να καταλήξω για 1080 ανάλυση με τράβηξε η δεύτερη λόγο τιμής απόδοσης. Οι τοπ customs ξεφεύγει η τιμή προς το παρών όπως η msi του review στις 300£.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύντομη ματιά στο scan 229£ η rx και 239£ διάφορες απλες custom 1060. Αν και ακόμα είμαι σε σκέψη που να καταλήξω για 1080 ανάλυση με τράβηξε η δεύτερη λόγο τιμής απόδοσης. Οι τοπ customs ξεφεύγει η τιμή προς το παρών όπως η msi του review στις 300£.

Αν δεν θες πολυ overclock και μονο 6-pin power εγω κοιταζω αυτη

https://www.scan.co.uk/products/evga-geforce-gtx-1060-sc-gaming-6gb-gddr5-1280-core-vr-ready-graphics-card

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που θα βγουν απο κατασκευαστες rx 480 4gb ειναι πιο value for money λυση στα 1080p

Λογικά έτσι θα είναι :)

Στα 500 Ευρω και sweet spot ??

Ναι γι αυτά που προσφέρει είναι, καταστρέφει τα πάντα σχεδόν σε κάθε ανάλυση και δεν κάνει κοντά στο 1 χιλιάρικο που κάνει η μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γι αυτά που προσφέρει είναι, καταστρέφει τα πάντα σχεδόν σε κάθε ανάλυση και δεν κάνει κοντά στο 1 χιλιάρικο που κάνει η μεγάλη.

Εεε του χρόνου η επόμενη θα είναι Sweet Spot στα 750 Ευρώ, γιατί η μεγάλη (GP102) θα έχει 1500 Ευρώ φέτος. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες πολυ overclock και μονο 6-pin power εγω κοιταζω αυτη

https://www.scan.co.uk/products/evga-geforce-gtx-1060-sc-gaming-6gb-gddr5-1280-core-vr-ready-graphics-card

Κερδίζουν κάτι με το 8πιν και την ψύξη; Γιατί εγώ πάνω κάτω όλες το ίδιο πάνε βλέπω!

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η 970 ήταν όμως 1080p king/sweetspot με ένα "μικρό" θεματάκι το memgate, αλλά πάλι ήταν sweetspot.

Τα πράγματα άλλαξαν-εξελίχθηκαν όπως ήταν αναμενόμενο.

GTX 1060 1080p king

GTX 1070 1440p king

GTX 1080 4K king.

Βιάζεται να βγάλει 1080ti η nvidia; όχι. Γιατί; Γιατί έχει 4k king και 0 ανταγωνισμό σε αυτό το tier. Οι τιμές 980ti έπεσαν τρομερά για να είναι σωστά μαζί με 1070 ως 1440p kings at 500 euro? Yeap they did. Η fury X έχει παραμείνει πιο ακριβή όμως.

Η nvidia έδωσε επιδόσεις 980ti των 800 euro αρχικά με 480 euro πλεόν σε ένα χρόνο. Και παραπονιόμαστε που υπάρχει πάλι κάρτα των 800 χωρίς ανταγωνισμό;

H 1070 δεν είναι 1080p mainstream gamer sweetspot. H 1070 είναι 1440p upgraded gamer και 1080p-1440p gsync fluid gamer sweetspot.

To 1080p mainstream sweetspot είναι η 1060. Μην μπερδευόμαστε πολύ παιδιά.

Ωραίο το review και χαίρομαι που συνεχίζουν τα cost per fps graphs!

Link to comment
Share on other sites

Η 970 ήταν όμως 1080p king/sweetspot με ένα "μικρό" θεματάκι το memgate, αλλά πάλι ήταν sweetspot.

Τα πράγματα άλλαξαν-εξελίχθηκαν όπως ήταν αναμενόμενο.

GTX 1060 1080p king

GTX 1070 1440p king

GTX 1080 4K king.

Βιάζεται να βγάλει 1080ti η nvidia; όχι. Γιατί; Γιατί έχει 4k king και 0 ανταγωνισμό σε αυτό το tier. Οι τιμές 980ti έπεσαν τρομερά για να είναι σωστά μαζί με 1070 ως 1440p kings at 500 euro? Yeap they did. Η fury X έχει παραμείνει πιο ακριβή όμως.

Η nvidia έδωσε επιδόσεις 980ti των 800 euro αρχικά με 480 euro πλεόν σε ένα χρόνο. Και παραπονιόμαστε που υπάρχει πάλι κάρτα των 800 χωρίς ανταγωνισμό;

H 1070 δεν είναι 1080p mainstream gamer sweetspot. H 1070 είναι 1440p upgraded gamer και 1080p-1440p gsync fluid gamer sweetspot.

To 1080p mainstream sweetspot είναι η 1060. Μην μπερδευόμαστε πολύ παιδιά.

Ωραίο το review και χαίρομαι που συνεχίζουν τα cost per fps graphs!

Δηλαδη η rx 480 4gb για 200 ευρω απο τους κατασκευαστες δεν θα εχει καλη σχεση τιμης αξιας με περισσοτερο μελλον σε dx12 και vulkan για 1080p σε σχεση με μια κανουργια gtx 970 στα 300 ευρω???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η rx 480 4gb για 200 ευρω απο τους κατασκευαστες δεν θα εχει καλη σχεση τιμης αξιας με περισσοτερο μελλον σε dx12 και vulkan για 1080p σε σχεση με μια κανουργια gtx 970 στα 300 ευρω???

Δεν είπα ότι η RX 480 δεν είναι ανταγωνιστική! Είναι μια τίμια εναλλακτική για 1080p, εναλλακτική της 1060 όμως.

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε ανόμοιες γενιές, ούτε να συγκρίνουμε για κάτι που ελπίζουμε μελλοντικά με κάτι που υπάρχει ήδη και τέλος καλό θα ήταν να μην στρογγυλεύουμε υπερβολικά τα νούμερα.

Στο review εδώ υπάρχει στην τελευταία σελίδα euro per fps με τιμές Ευρώπης. Από το review λοιπόν βλέπουμε ότι όπως είναι τώρα με τιμές Ευρώπης η 1060 είναι καλύτερη επιλογή από μια 480. Για την Αμερική στο

τα νούμερα λένε ότι η 480 είναι καλύτερη σε dollar per fps σε όλα τα παιχνίδια που δοκίμασαν. Οπότε να μιλάμε για sweetspot ανάλογα με την αγορά που λαμβάνουμε υπόψην.

Επίσης το dx12 και το vulcan είναι υπέροχα και χάρηκα πολύ με τα νέα νούμερα της 480 στο doom, αλλά επειδή μέχρι να γίνουν αυτά mainstream θα έχουν βγάλει και οι 2 εταιρίες HBM2 memory και νέας αρχιτεκτονικής κάρτες, δεν βρίσκω νόημα στο να συγκρίνουμε για το 5-10% των παιχνιδιών τις τωρινές κάρτες. Ειδικά όταν αγοραστικά δεν έχει νόημα να κοιτάς σε "value-mainstream" κατηγορία για "future use/proofing". Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Τέλος για τα στρογγυλεμένα νούμερα να πω ότι η 480 4gb σήμερα έχει 249 και η 970 274. Τα 25 ευρώ από τα στρογγυλεμένα 100 νομίζω έχουν μια διαφορά. Αλλά μην μένουμε σε αυτό. Το σημαντικότερο στοιχείο-πληροφορία για την συζήτησή μας προσωπικά νομίζω ότι είναι το euro per fps γράφημα του review εδώ στο hwbox. Από αυτό εγώ βγάζω το συμπέρασμά μου για να προτείνω κάρτα σήμερα σε κάποιον για παιχνίδια που κυκλοφορούν τώρα. Και λέω να προτείνω γιατί εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για αυτή την κατηγορία. Ενδιαφέρομαι για 1070 κατηγορία και λογικά για 2 κάρτες για ένα δυνατό workstation custom water cooled build. Περιμένω με μεγάλη υπομονή κάτι ανταγωνιστικό σε 2x GTX 1070 από την AMD (2x 490X vega?) γιατί κάνω περίεργα build και με βολεύουν οι AMD, αλλά στην τελική θα επιλέξω κάρτες που θα κρατήσω 3 χρόνια και θα επιλέξω αυτές που αξίζουν για αυτό που τις θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Linustech συγκριναν το msrp της 480 vs το msrp της founders 1060... Αν ξανακάνουν τους υπολογισμούς με την απλή από evga πχ δεν βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα μιας και αν έχει ενεργοποιημένο το boost 3.0 (που δεν έχουν οι founder's) είναι μόλις 10dollas πάνω από 480msrp και αποδίδει καλύτερα από την founders.

Επίσης υπάρχου διαθέσιμες custom (279ε) 1060 ευρωπη στο mind factory πχ που είδα νωρίτερα.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now