Fingon

Κατσαβίδια για Smartphone;

Recommended Posts

Λοιπόν λοιπόν,καταρχάς να καλησπερίσω όλη τη παρέα,

Ας μπω κατευθείαν στο θέμα,εχθές το βράδυ χάλασε το κινητό μου,ένα iphone 4,χωρίς τη παραμικρή ένδειξη για το τι έπαθε (το είχα στη τσέπη μου και όταν το έβγαλα δεν άνοιγε) αποφάσισα να το ξεκοιλιάσω σε περίπτωση που είναι κάτι απλό που μπορώ να επισκευάσω μόνος μου αλλιώς να πάρω ό,τι μπορώ από μέσα και να το θάψω μετά στον κήπο. Άνοιξα κι εγώ την εργαλιοθήκη και άρχισα να ψάχνω τα κατσαβίδια-αστέρια. Αφού είχα ψάξει 4 διαφορετικά σετάκια και δεν μου έκανε κανένα αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούριο σετ,ένας συνάδελφος λοιπόν μου πρότεινε αυτό.

Η ερώτηση μου είναι εάν το έχει δοκιμάσει κάποιος κι αν κάνει για τα βιδάκια του iphone4...επίσης είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για κάποιο άλλο σετάκι

Ευχαριστώ πολύ :unconscious:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ελέγχεις στο ifixit τι εργαλεία και τι κατσαβίδια χρειάζονται ακριβώς για τις πιο διάσημες συσκευές. (Scroll down στο τμήμα που λέει tools)

Ανάλογα και μέχρι ποιο σημείο αποσυναρμολόγησης θες να φτάσεις ίσως χρειαστείς διαφορετικά εργαλεία. Δηλαδή αν θες να αλλάξεις μόνο home button στο iphone 4 (που έχω διαβάσει ότι είναι συχνό φαινόμενο) μπορεί να χρειαστείς μόνο ένα τύπο κατσαβίδι, ενώ αν χρειάζεται περισσότερη αποσυναρμολόγηση-αλλαγές ίσως χρειαστείς περισσότερα εργαλεία.

Το set που έκανες link υπάρχει και στο link του GoriLLakoS και αναφέρεται στο amazon ότι έχει ξεχωριστό pentalobe για iphone 4/4s, 5/5s, οπότε λογικά θα σου κάνει για αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

@Fingon Δοκίμασε να πατήσεις για μερικά (δέκα) δευτερόλεπτα το HOME και POWER κουμπιά ταυτόχρονα. Συνήθως είναι πρόβλημα λογισμικού στο iphone4 που λύνεται με αυτό το τρόπο (reset).

Τα πρώτα iphone 4 είχαν Phillips βίδες και ένα κοινό κατσαβίδι phillips 00 θα κάνει τη δουλειά.

Τα επόμενα και πιο κοινά έχουν pentlobe μέγεθος P2. Για να ανοίξεις ένα iphone και το πιο φθηνό pentalobe (P2) κατσαβίδι θα κάνει τη δουλειά.

Υπάρχει και pentalobe για mac (2 τύποι, ένα για το case και ένα για τη μπαταρία), οπότε μην αγοράσεις ότι να είναι, πρόσεξε το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

@bfc_xxx ευχαριστώ,όντως το reset ήταν η λύση (δε ξέρω γιατί δε το σκέφτηκα). Επίσης ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα βιδάκια :)

Επίσης ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά που μου απαντήσαν.

Τώρα που αντικαταστάθηκε το iphone και θα πάρω και τα κατσαβίδια που χρειάζονται για το άνοιγμά του ίσως του κάνω καμιά μόντα, παίζει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

@bfc_xxx ευχαριστώ,όντως το reset ήταν η λύση (δε ξέρω γιατί δε το σκέφτηκα). Επίσης ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με τα βιδάκια :)

Επίσης ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά που μου απαντήσαν.

Τώρα που αντικαταστάθηκε το iphone και θα πάρω και τα κατσαβίδια που χρειάζονται για το άνοιγμά του ίσως του κάνω καμιά μόντα, παίζει καμιά ιδέα;

Να του άλλαζες καμία μπαταρία? :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now