Hp2

Android κινητό

Recommended Posts

Καλησπέρες παίδες!

Φίλος θέλει να αλλάξει κινητό και είναι στο ψάξιμο.

Έχει το Nokia Lumia 925 γύρω στα 4 χρόνια και λόγω προβλημάτων που εμφανίζονται μετά από τόσα χρόνια, θέλει να πάει σε Android τώρα.

Σκέφτεται για το Samsung Galaxy A5 του 2016 που το έχει άλλο άτομο στην οικογένεια και του φαίνεται καλό.

Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο;

Άλλα που θα προτείνατε σε αντίστοιχη τιμή;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάθημα πρώτο, αποφεύγουμε τα "φτηνά" κινητά μεγάλων εταιρειών!!

Συμφωνώ γενικά, αλλά επειδή είναι μικρή η εμπειρία μου από Android, απευθύνομαι στους ειδικούς του forum!

Επίσης ξέρω τι ζόρια τραβάνε τα καημένα με το Android μέσα, οπότε σίγουρα το ιδανικό είναι κάτι με καλό hardware (ειδικά αφού είχε το συγκεκριμένο κινητό που δεν κολλάει καθόλου με τα Windows).

Link to comment
Share on other sites

Για το Sansung Galaxy J5 επίσης γνώμη;

Θα σε αφήσω μετεξεταστέα...τα xiami pro και το lenovo k5 κάνουν τα samsung να ντρέπονται που υπάρχουν!! Το p9 lite με τα 3gb ram εννοείτε...

Αν με ρωτούσες πριν μερικά χρόνια που πρότεινα ενα άθλιο huawei σε έναν κολλητό μου θα σου έλεγα ότι δεν θα έπαιρνα ξανά Κινέζο ούτε σε εχθρό μου. Τα πράγματα όμως αλλάξαν πάρα πολύ από το 2010, οι Κινέζοι φτιάχνουν απίστευτα κινητά τα τελευταία 2 χρόνια με ποιότητα κατασκευής και τρομερό hw για τα λεφτά. το xiaomi είναι αλουμινένιο!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο Νίκος. Σε αυτή τη κατηγορία τιμών, τα καλύτερα τηλέφωνα ΔΕΝ είναι από τις μεγάλες μάρκες (βέβαια Xiami και Huawei μόνο μικρές εταιρείες δεν είναι). Ξάδερφος πήρε το Xiaomi Note 3 Pro και το τηλέφωνο είναι απίστευτο, καθαρό, σβέλτο και με αρκετά καλή κάμερα. Το P9 Lite με τα 3GB RAM (όχι πως του χρειάζονται) στα λεφτά του είναι κορυφή. Όντως το A5 της Sammy (2016) είναι πολύ καλό τηλέφωνο αλλά είναι πιο αργό από το αντίστοιχο Huawei P9 Lite και με υψηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi ή Huawei κι από μένα Ελένη!

Μετά από τόσους μήνες, κάνει καμιά φορά κάνα μικρό κολληματάκι, αλλά όχι έντονα όπως συνέβαινε παλιότερα στα Android. Είμαι ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας!

Προφανώς το ξέρω και εγώ ότι αυτά που αναφέρετε είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα σε τιμή Samsung.

Η αμφιβολια του παιδιού είναι στο ότι το έχει δουλέψει το Α5 και δεν έχει κολλήσει ποτέ με βαριά χρήση (και κακή από τον κάτοχό του), και ότι έχει καταπληκτική για εκείνον οθόνη.

Θα σε αφήσω μετεξεταστέα...τα xiami pro και το lenovo k5 κάνουν τα samsung να ντρέπονται που υπάρχουν!! Το p9 lite με τα 3gb ram εννοείτε...

Απλά αναφέρω αυτά που είχε στο μυαλό του το παιδί, το ξέρω γενικά, απλά ήθελα να δω συγκεκριμένα μοντέλα για να του προτείνω.

Ότι είπε ο Νίκος. Σε αυτή τη κατηγορία τιμών, τα καλύτερα τηλέφωνα ΔΕΝ είναι από τις μεγάλες μάρκες (βέβαια Xiami και Huawei μόνο μικρές εταιρείες δεν είναι).

Βέβαια, αλλά και το Samsung Galaxy A5 του 16 νομίζω ήταν στα 400 όταν βγήκε και τώρα έχει πέσει.

Edited by Hp2
Link to comment
Share on other sites

Lg g4 μακρυά, σκάνε το ενα μετα το άλλο, εχει βρωμισει ο τόπος με κολλημένα κινητά.

Πες του να πάρει Lenovo vibe K5 note, δεν υπάρχει αντίστοιχο στα 250? και να έχει 2 χρόνια εγγύηση pick up & return χωρις να μπλεκεις με china ladyboys. :P

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] εκτός από την ακοή αρχίζεις να χάνεις και την όραση με τα θολά γραφικά της 290 σου?? :hehe:

Μόνο xiaomi redmi note 3 pro μέχρι να παίξουμε μπουνιές!! :hehe:

O [MENTION=4902]ChameZX[/MENTION] θα μας πει εντυπώσεις για το p9 light!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το παιδί θέλει smartphone και δεν μπορεί να ανοίξει μόνος του το θέμα να συνεννοηθούμε σαν ανθρ'Ωποι που λένε κ οι μορφωμένοι.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό κινητό το P9 Lite!

Διάβαζα αυτές τις μέρες διάφορα σχόλια από χρήστες, κάποιοι δείχνουν υπερβολικοί, καλά κάνουν όμως, γιατί το κινητό αξίζει και με το παραπάνω!

Η κατασκευή του μόνο κινητό τον 200? που δεν θυμίζει! Πόλη ωραίο design, λεπτεπίλεπτα χαρακτηριστικά, δυνατό ηχείο, οι κάμερες για έμενα είναι υπερβολικά καλές και η μπρος και η πίσω, πάρα πολύ ωραία ανάλυση οθόνης, την φωτεινότητα την έχω κάτω από την μέση και όμως εξακολουθούν τα πάντα να δείχνουν ζωντανά και έντονα, άμεση ανταπόκριση σε εφαρμογές!

Έχει ήδη αρκετές βασικές εφαρμογές ακόμα και παιχνίδια όπως και εργαλεία!

Έχω μείνει κατενθουσιασμένος :) ελπίζω στο πέρασμα του χρόνου να μην με απογοήτευση!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια φωτογραφία αύριο που θα είναι μέρα να δούμε τι λέει!! Μπράβο μου που δεν σε άφησα να πάρεις μούφα τηλ!! :) Μεγειά φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια φωτογραφία αύριο που θα είναι μέρα να δούμε τι λέει!! Μπράβο μου που δεν σε άφησα να πάρεις μούφα τηλ!! :) Μεγειά φίλε!

εεε ρωτάμε να περνούμε απόψεις και γνώμες για να κάνουμε τις καλύτερες αγορες! χεχε :D

να σαι καλά μανκα μου!

παιδιά δεύτερη μέρα το κινητό, με κανονική χρίση, fb, messenger, WA, crosy roads, youtube, και η μπαταριά του είναι στην μέση!

σήμερα θα του βάλω και μουσική να δω πως τα πάνε τα ακούστηκα και τι λέει από αυτονομία μπαταρίας.

θα βγάλω και φώτο όταν βγω καμιά γυροβολιά να σας ανεβάσω να δείτε.

@Hp2 αν διαβάσεις τα σχόλια χρηστών για το P9 Lite ίσως απογοητευτείς από αυτά που γράφουν περί κάμερας, εγώ από κάμερες και φωτογραφίες δεν ξέρω τι είναι κάλο και τι όχι, στα μάτια μου δείχνουν τελείες :P . Θα βγάλω κάποιες και θα την βρούμε την άκρη όλοι μαζί, άλλα όπως και να χει, κινητό είναι, υπάρχει όριο στην κάμερα του.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφία και εγώ που έχω δει από reviews πάει καλά αλλά σε βίντεο έχει κάποια κολληματάκια. Πάντως φαίνεται πολύ καλή συσκευή για τα χρήματά της.

Link to comment
Share on other sites

νταξ δεν έχω ιδέα να τραβάω φωτογραφίες, το κινητό έχει ένα σορό μπλιμπλικια για να βγάλεις ωραία φώτο, με φωτισμούς, και χρώματα, και αντιθέσεις και και και και...QKNpSfP.jpg

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

γιατι...? ξερεις κανενα που,........ ΔΕΝ ειναι κινεζικο...????? :playful:

Όχι τα περισσότερα είναι κινέζικα, αλλά υπάρχουν τα κινέζικα που έχουν πιστοποίηση CE πχ και άλλα που έχουν πιστοποίηση "μ εκαψες", εξού και τα πυροτεχνήματα στο video... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now