MetallicGR

Επιδόσεις i5-4670K έχει το νέο δείγμα των AMD Zen

Recommended Posts

Έχω λεφτά και τα σκορπάω.

Μπορεί η AMD να βγάλει κάτι καλύτερο και ας το κοστολογίσει 5000?.

Δεν με νοιάζει αν ο 5960X έχει 1200? και έχω 25% καλύτερες επιδόσεις από τον AMD 16 cores των 300?.

Θέλω τις επιδόσεις.

Δεν κάνουμε διαγωνισμό VFM.

Από όποια πλευρά και να το δείς, η AMD ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΠΕΝΔΥΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ R&D ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΙΣΩ.

Οσα % πιο πολλα θα πληρωνεις για τα αντιστοιχα της ιντελ:adoration:

replay

4790k vs 6700k καινουργιο socket 5%-10% περισσοτερη αποδοση

zen boost 3.2ghz vs 4790k boost 4.0ghz = 58 fps vs 66 fps = 8 fps difference

zen +25% clock (4.0ghz) = 72 fps vs 66 fps = 6 fps difference

6700k +10% vs 4790k = 73 fps vs 72 fps zen (4.0ghz) = 1 fps difference

2013-2016 ειπαμε?:apple:

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε μερικά benchmarks με τον 3770k σου με λίγο oc σε διάφορα γνωστά προγράμματα και κράτα τα, του χρόνου που θα πάρεις zen κάνε ένα θέμα και βάλτα όλα μαζί και γράψε μας τι κέρδισες και τι έχασες σε sigle και σε multithread εφαρμογές.

Δεν ειπα οτι με το που θα βγει θα ειναι οτι καλυτερο το εγραψα και στα προηγουμενα ποστ καταλαβαινεις τι με ενοχλει

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα itx htpc θα γινει με raven ridge και dual graphics και θα το συγκρινουμε τιμολογιακα και αποδοτικα με κατι αντιστοιχο της intel

Επισης για αυτο που λες ισχυει και για τους υπολοιπους επεξεργαστες της intel και ποση διαφορα θα εχει ο 3770k με εναν 4770κ?

Δεν με νοιάζει αν ο 5960X έχει 1200? και έχω 25% καλύτερες επιδόσεις από τον AMD 16 cores των 300?.

Θέλω τις επιδόσεις.

Δεν κάνουμε διαγωνισμό VFM.

Από όποια πλευρά και να το δείς, η AMD ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΠΕΝΔΥΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ R&D ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΠΙΣΩ.

Για εμενα και για πολυ κοσμο το vfm παιζει ρολο για το υπολοιπο δεν θα διαφωνησω

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Έχω λεφτά και τα σκορπάω.

Μπορεί η AMD να βγάλει κάτι καλύτερο και ας το κοστολογίσει 5000?.

Δεν με νοιάζει αν ο 5960X έχει 1200? και έχω 25% καλύτερες επιδόσεις από τον AMD 16 cores των 300?.

Θέλω τις επιδόσεις.

Δεν κάνουμε διαγωνισμό VFM.

Bill είσαι η μειοψηφία , μόλις το 1% του ΤΑΜ. Δεν ασχολείται τώρα μαζί σου η AMD, μπορείς να χαίρεσαι την πρωτοπορία των επιδόσεων πληρώνοντας $1700 για 10C 20T Intel CPUs.

To υπόλοιπο 99% κοιτάζει και το value for money. ;)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3775]konmarin[/MENTION] σταμάτα να συγκρίνεις γενιές intel μεταξύ τους και να βγάζεις συμπεράσματα για την amd, δεν βγαίνει νόημα ούτε αποτέλεσμα. Δεν θα είναι άσχημα να φτιάξεις ένα itx pcaki έτσι πάντως είναι της μόδας :)

To υπόλοιπο 99% κοιτάζει και το value for money.

Συμφωνώ απλά μην μπερδεύεις το vfm με το φτηνά πράγματα, vfm μπορεί για κάποιον να είναι και 2 xeon αν κάνει την δουλειά του με αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά μην μπερδεύεις το vfm με το φτηνά πράγματα, vfm μπορεί για κάποιον να είναι και 2 xeon αν κάνει την δουλειά του με αυτά :)

Προφανώς συμφωνώ, το να μου δώσει το 80% των επιδόσεων στα μισά λεφτά (όσα και να είναι 100-200-300-500 Ευρώ) είναι VFM.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι περιμένουμε απο τους Zen?

Απλά φτηνά cpu με αρκετά cores για τις multithread εφαρμογές και παιχνίδια...χαλαρά πράγματα όμως!

Και ελεγα να αναβαθμισω το cpu μου... που να ηξερα 5 χρονια πριν

:hehe: Είδες? Δεν ρώταγες..........

Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπω εγώ; Χωρίς να έχω κανένα προσωπικό με κανέναν σας εννοείται... ---->

είστε τόσοι μαντράχαλοι εδώ μέσα, και έχετε πέσει σε κάποιον που... τόλμησε να δηλώσει προτίμηση στην AMD, ανέπτυξε την γνώμη του με παραδείγματα, και πέσατε ΟΛΟΙ μαζί να τον φάτε... Και σταμάτα να συγκρίνεις ο ένας, και σταμάτα ο άλλος...

Γενικά τόσο καιρό που είμαι εδώ στο forum, διαβάζοντας τα άρθρα, τις ειδήσεις, τα review, έχοντας μάθει απ έξω το κάθε "μεγάλο" μέλος και τις "απόψεις" του, και επαναλαμβάνω ακόμα μια φορά χωρίς να έχω ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό και προηγούμενο με κάποιον, το site αυτό και η... "κοινότητα" αυτή είναι Intel Only...

Προσχήματα δεν κρατούν ούτε οι υπευθυνοι του forum... Μόλις λέει κάποιος κάτι για την AMD σαν συμμορία πέφτουν και τον τρώνε... intelhwbox.gr θα έπρεπε να μετοναμαστεί το site και συγνώμη για την κακεντρέχια, αλλά όπως είπα και πριν ούτε τα προσχήματα κρατιούνται πλέον...

----

Προσωπικά όπως έγραψε και κάποιος, έχω τις σωστές απαιτήσεις από την AMD και αυτή την φορά ελπίζω, θέλω, πιστεύω να μου τις εκπληρώσει. Αν έχετε εσείς μια χούφτα άνθρωποι λεφτά να σκορπάτε σε Intel και στην κάθε... "Intel", γούστο σας και καπέλο σας. Κάντε τα ότι θέλετε και δεν μπορεί να σας πει κανένας τίποτα.. (Δεν νομιμοποιείται κάποιος με την καμία - και ποιος ξέρει για μερικούς από εσας, το "πόσες" και ποιες "θυσίες" απαιτήτθηκαν, άλλοι πάλι καμία, απλά έτυχε :P). Επιτρέψτε μου όμως να συμφωνήσω πως το vfm απασχολεί ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ κόσμο από ότι κάποιους τρελαμένους (δικαίωμα τους) που σκορπάνε περιουσίες και πολύ χρήμα, για hardware που στο τέλος δεν το εκμεταλεύονται και όλας... Δεν είναι οι πλειοψηφία όμως αυτοί, και είναι κρίμα να το κάνετε φυσικό, λες και είναι η πλειοψηφία... Δεν είναι...

Επίσης, δεν πιστεύω ότι η AMD είναι φιλανθρωπική εταιρεία. Αν έχει φτιάξει κάτι καλό (που το ελπίζω και που θα έπρεπε να το ελπίζετε και εσείς) θα το κοστολογήσει και ανάλογα, και καλά θα κάνει και όλας... Όσοι περιμένουμε σε περίπτωση που όντως έχει φτιάξει κάτι καλό σε καλές, επιθετικές, φθηνές τιμές, ελπίζουμε άδικα...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

1ον O κάθε ένας εδώ μέσα ( και σε κάθε είδους forum ) έχει το δικαίωμα να λέει ότι θέλει (σε λογικά πλαίσια) και να υποστηρίζει όποια εταιρία θέλει .

2ον Στην μεγάλη κατηγορία cpu η amd δεν έχει κατι οπότε αναγκαστικά αυτός που θέλει δύναμη θα πάρει intel .

3ον Το τι κάνει ο καθένας με το pc του δεν πρέπει να μας απασχολεί και τα σχόλια του τύπου τα έχουν και δεν τα εκμεταλλεύονται μόνο ζήλια δείχνουν .

4ον Δεν τους αναγκάζει κανείς και δεν τους κάνει πλύση εγκέφαλου κανείς για να πάρουν intel / amd .

5ον Τα παράπονα σου για το φορουμ μπορείς να τα κάνεις σε κάποιον από τους founders / admins / mods αλλά αυτοί επειδή έχουν λεφτά ( τι σκατά προώθηση στην ιντελ κάνουν οι άνθρωποι) κάνουν διακοπές τώρα .

6ον και τελευταίο αν δεν σαρεσει το φορουμ έχει και άλλα φορουμς που μπορεί να μιλάνε μόνο για amd .

Με το τελευταίο που είπες συμφωνώ απλά δεν πρέπει να πιστεύουμε ποτέ στα μεγάλα λόγια από όπου και αν προέρχονται .

Kαλες διακοπές σε όσους πάνε / ειναι εμένα τα έφαγε η ιντελα και δεν έμεινε σάλιο για διακοπές :hehe:

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν πέσαμε σε κανένα και ούτε έχουμε πρόβλημα, συζητάμε διαφωνούμε και μαθαίνουμε όλοι, δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για τις απόψεις κανενός που δεν γνωρίζεις προσωπικά, απλά διαβάζεις κ επιλέγεις να καταλάβεις βάση των απόψεων σου, δεν είσαι ο μόνος, ο γραπτός λόγος δεν έχει τόνο για να ξέρεις πάντα πότε κάποιος μιλάει σοβαρά και πότε όχι :)

"Προσχήματα" τι σημαίνει να μην σχολιάζω τις λανθασμένες προσδοκίες κάποιων που περιμένουν θαύματα από benchmarks? Το ίδιο θα έλεγα και σε κάποιον που θα αγόραζε 6700k για να φτάσει το x99. Το ίδιο είπα και πριν λίγο καιρό με την 480...προσδοκίες στον θεό χωρίς νόημα.

Φυσικά και θέλουμε να βγάλει καλά cpu η amd για να υπάρχει ανταγωνισμός και καλύτερες τιμές αλλά αγαπάμε την λογική :)

Link to comment
Share on other sites

Τι βλέπω εγώ; Χωρίς να έχω κανένα προσωπικό με κανέναν σας εννοείται... ---->

είστε τόσοι μαντράχαλοι εδώ μέσα, και έχετε πέσει σε κάποιον που... τόλμησε να δηλώσει προτίμηση στην AMD, ανέπτυξε την γνώμη του με παραδείγματα, και πέσατε ΟΛΟΙ μαζί να τον φάτε... Και σταμάτα να συγκρίνεις ο ένας, και σταμάτα ο άλλος...

Γενικά τόσο καιρό που είμαι εδώ στο forum, διαβάζοντας τα άρθρα, τις ειδήσεις, τα review, έχοντας μάθει απ έξω το κάθε "μεγάλο" μέλος και τις "απόψεις" του, και επαναλαμβάνω ακόμα μια φορά χωρίς να έχω ΚΑΝΕΝΑ προσωπικό και προηγούμενο με κάποιον, το site αυτό και η... "κοινότητα" αυτή είναι Intel Only...

Προσχήματα δεν κρατούν ούτε οι υπευθυνοι του forum... Μόλις λέει κάποιος κάτι για την AMD σαν συμμορία πέφτουν και τον τρώνε... intelhwbox.gr θα έπρεπε να μετοναμαστεί το site και συγνώμη για την κακεντρέχια, αλλά όπως είπα και πριν ούτε τα προσχήματα κρατιούνται πλέον...

----

Προσωπικά όπως έγραψε και κάποιος, έχω τις σωστές απαιτήσεις από την AMD και αυτή την φορά ελπίζω, θέλω, πιστεύω να μου τις εκπληρώσει. Αν έχετε εσείς μια χούφτα άνθρωποι λεφτά να σκορπάτε σε Intel και στην κάθε... "Intel", γούστο σας και καπέλο σας. Κάντε τα ότι θέλετε και δεν μπορεί να σας πει κανένας τίποτα.. (Δεν νομιμοποιείται κάποιος με την καμία - και ποιος ξέρει για μερικούς από εσας, το "πόσες" και ποιες "θυσίες" απαιτήτθηκαν, άλλοι πάλι καμία, απλά έτυχε :P). Επιτρέψτε μου όμως να συμφωνήσω πως το vfm απασχολεί ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ κόσμο από ότι κάποιους τρελαμένους (δικαίωμα τους) που σκορπάνε περιουσίες και πολύ χρήμα, για hardware που στο τέλος δεν το εκμεταλεύονται και όλας... Δεν είναι οι πλειοψηφία όμως αυτοί, και είναι κρίμα να το κάνετε φυσικό, λες και είναι η πλειοψηφία... Δεν είναι...

Επίσης, δεν πιστεύω ότι η AMD είναι φιλανθρωπική εταιρεία. Αν έχει φτιάξει κάτι καλό (που το ελπίζω και που θα έπρεπε να το ελπίζετε και εσείς) θα το κοστολογήσει και ανάλογα, και καλά θα κάνει και όλας... Όσοι περιμένουμε σε περίπτωση που όντως έχει φτιάξει κάτι καλό σε καλές, επιθετικές, φθηνές τιμές, ελπίζουμε άδικα...

οχι θα ειμαστε ολοι αεκτζηδες και θα περιμενουμε να παρει το πρωταθλημα

το οτι δεν εχει ανακοινωθει τιμη και ολοι κραζουν vfm αυτο δε σε χαλασε ομως ε?

αεκαρα μονο

και οχι δεν εχω λεφτα να σκορπαω σε κανεναν. εχω pentium g4500 ερχομενος απο το καλυτερο cpu που εχει βγαλει η ιντελ τον g3258 ερχομενος απο το πιο σαπιο πραγμα που ειχα ποτε phenom x4 810 και ναι ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο ευχαριστημενος με 2 δυνατους πυρηνες παρα με 4 πυρηνες πιο αργους και απο smartphone. με 90 ευρω cpu και ddr4 ειμαι βασιλιας και δεν θελω τιποτα αλλο.

φυσικα οταν ημουν αεκ δεν τα εβλεπα αυτα, ελεγα και εγω vfm. αλλα μετα ανοιξα το google.

σε αυτο το φορουμ ισχυει η αντικειμενικοτητα και οι αποδειξεις. απλα πραγματα. ο καθενας την μπουρδα του φυσικα και μπορει να την πει, αλλα να μην περιμενει οτι δεν θα εχει απαντηση ειτε χαβαλε ειτε αποδειξεις αναλογα την περισταση φυσικα

παλι θες να το παιξεις vfm? g3258. τελεια και παυλα.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

οχι θα ειμαστε ολοι αεκτζηδες και θα περιμενουμε να παρει το πρωταθλημα

το οτι δεν εχει ανακοινωθει τιμη και ολοι κραζουν vfm αυτο δε σε χαλασε ομως ε?

αεκαρα μονο

και οχι δεν εχω λεφτα να σκορπαω σε κανεναν. εχω pentium g4500 ερχομενος απο το καλυτερο cpu που εχει βγαλει η ιντελ τον g3258 ερχομενος απο το πιο σαπιο πραγμα που ειχα ποτε phenom x4 810 και ναι ειμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο ευχαριστημενος με 2 δυνατους πυρηνες παρα με 4 πυρηνες πιο αργους και απο smartphone. με 90 ευρω cpu και ddr4 ειμαι βασιλιας και δεν θελω τιποτα αλλο.

φυσικα οταν ημουν αεκ δεν τα εβλεπα αυτα, ελεγα και εγω vfm. αλλα μετα ανοιξα το google.

σε αυτο το φορουμ ισχυει η αντικειμενικοτητα και οι αποδειξεις. απλα πραγματα. ο καθενας την μπουρδα του φυσικα και μπορει να την πει, αλλα να μην περιμενει οτι δεν θα εχει απαντηση ειτε χαβαλε ειτε αποδειξεις αναλογα την περισταση φυσικα

παλι θες να το παιξεις vfm? g3258. τελεια και παυλα.

εχεις απολυτο δικιο

για να συγκρινουμε παρομιους επεξεργαστες

αν τωρα θες να συγκρινεις προιοντα του 2009 με του 2014 αυτο ειναι δικο σου προβλημα

σε αυτο το φορουμ ισχυει η αντικειμενικοτητα και οι αποδειξεις

PassMark - CPU Performance Comparison

Intel Core2 Quad Q8400 vs AMD Phenom II X4 810

κατι ξεχασα

http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2721&cmp%5B%5D=2630&cmp%5B%5D=2267

τι ειπαμε για vfm?

κατι αλλο?

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλουμε να βγάλει καλά cpu η amd για να υπάρχει ανταγωνισμός και καλύτερες τιμές αλλά αγαπάμε την λογική :)

λογική την οποία έχετε απωλέσει αγαπητέ venisk. Πάρε παράδειγμα το πως τόσο γρήγορα και ενορχηστρωμένα βγάλατε σκάρτο κάποιον ο οποίος διαφωνεί. Το ήξερα ότι τα forums είναι όχλος και λάκος με φίδια, αλλά σήμερα είδα και τον ορισμό αυτού :P

Θα είναι πιο δίκαιο ως προς τον κόσμο ο οποίος ακολουθεί και ενημερώνεται από την κοινότητα αυτή το: "intelhwbox.gr" Και εμμένω σε αυτό...

Δεν θα σχολιάσω καταλλήλως αυτούς που προσπαθούν να σε βγάλουν βλάκα, πετάγοντας κόντρα κορώνες... Όχι γιατί δεν μπορώ, αλλά γιατί δεν επιτρέπει το ύφος της κοινότητας αυτής κάτι τέτοιο. Θα ανησυχούσα πάντως για την ποιότητα κάποιων... Πρέπει να είναι λάτρεις του γκέμπελς :P Πολυ προπαγάνδα ρε παιδί μου... :P

---

"Τσούζει" δεν τσούζει την Intel-οκέντρική αντίληψη της κοινότητας, αυτή την φορά φαίνεται, φέρεται, πιθανολογείται, βάσιμα, πως η AMD έχει φτιάξει κάτι καλό. Θα το δείξει η "νεκροψία" που λέει και ο γέρος μου αρκετές φορές, στο τέλος με το τελικό προιόν και ύστερα από εξαντλητικές έρευνες με ατελείωτα benchmarks. Τότε λες την τελευταία κουβέντα. Είτε λέγεσαι Intel, είτε AMD, είτε VIA κτλ κτλ... Καλές λοιπόν είναι και οι χολές από αυτούς που έδωσαν μια περιουσία και που τώρα ίσως φανεί ότι βιάστηκαν... Τα λεφτά, ειδικά δε όταν έχουν βγει με πόνο και ιδρώτα, και ειδικά όταν έχεις δώσει πολλά, φυσικό είναι να έχεις μια ανατριχίλα να σε διαπερνά, με κάθε νέο που έρχεται, έστω και... fake ;):P

Edited by DaveMurray
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο

για να συγκρινουμε παρομιους επεξεργαστες

αν τωρα θες να συγκρινεις προιοντα του 2009 με του 2014 αυτο ειναι δικο σου προβλημα

σε αυτο το φορουμ ισχυει η αντικειμενικοτητα και οι αποδειξεις

PassMark - CPU Performance Comparison

Intel Core2 Quad Q8400 vs AMD Phenom II X4 810

κατι ξεχασα

PassMark - CPU Performance Comparison

τι ειπαμε για vfm?

κατι αλλο?

ναι για το 2009 ητανε πολυ καλος. τον κρατησα χρονια. μονο που τα παιχνιδια ηθελαν (και θελουν τα περισσοτερα) 1-2 δυνατους πυρηνες και οχι 3-4+ ψοφιμια. Εκει ειναι το vfm

ναι αντικειμενικος. Για δωσε μας τωρα πως τα παει ο g3258 στα 4.2 στα παιχνιδια με οποιον amd θες

δωσε μας μετα τα ενσωματωμενα γραφικα του g4500 με apu και καντο και σε vfm. και να υποστιριζει και vulcan η HD530.

για δωσε μας τι γινεται με το chipset της amd και πως τα παει με τους ssd

845 με g4500? για βαλτα ανα πυρηνα και δωσε μας και ενα bench με τις μνημες. και για να γελασουμε δωσε μας και ενα bench με l2 cache. Ανοιξε μετα και firefox η chrome και στους 2 και παιξε 10 tabs με flash fb κλπ

παντα ετσι οι "αεκτζηδες". Αδυνατουν να τα δουνε ευθεως τα πραγματα.

ακομα και σε αυτα που εβαλες τα πραγματα μιλανε απο μονα τους

AMD Athlon X4 845 Intel Pentium G4500 @ 3.50GHz Intel Pentium G3258 @ 3.20GHz

# of Samples 31 102 1992

Single Thread Rating 1773 1951 2172

χαζοι χρηστες g3258...

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Που βλέπετε ότι ο κόσμος νοιάζεται για το VFM; Εκτός αν μιλάμε μόνο για την Ελλάδα και νομίζουμε ότι η Intel και η AMD φτιάχνουν πράγματα μόνο για εμάς. Τα τελευταία 3 χρόνια αυτό που έχει άνοδο είναι το "high-end" κομμάτι...μην βιαστείτε να πείτε για 5960Χ/6950Χ, όχι. Μιλάμε για 4770Κ/6700Κ/GTX 980/ti κλπ. Μιλάμε για υδροψύξεις που κάνουν 500 ευρώ και ο κόσμος που τις παίρνει δεν θα βάλει μέσα 200 ευρώ PC αλλά 1000 ευρώ PC.

Σαν πωλήσεις προφανώς και η VFM περιοχή είναι μεγαλύτερη γιατί είναι περισσότερες οι πωλήσεις ΑΛΛΑ είναι και η περιοχή που έχει την μεγαλύτερη κάθοδο. Άνοδο το high-end παρουσιάζει μόνο. Aν ήταν το αντίθετο γιατί 3 στους 10 έχουν NVIDIA κάρτα και όχι AMD που "υποτίθεται" ότι η AMD έχει VFM κάρτες;

Είναι λογικό, λοιπόν, όταν η AMD δεν μπορεί να χτυπήσει έναν 6700Κ να υπάρχουν και τέτοιες απόψεις...εκτός αν νομίζεις ότι ο υπάλληλος της τράπεζας που το PC του αναβαθμήστήκε με AMD χωρίς καν να το ξέρει θα μπει στο φόρουμ να μας πει πόσο πια δεν κολλάει το excel των 30 φύλλων που φορτώνει κάθε μέρα.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

ναι για το 2009 ητανε πολυ καλος. τον κρατησα χρονια. μονο που τα παιχνιδια ηθελαν (και θελουν τα περισσοτερα) 1-2 δυνατους πυρηνες και οχι 3-4+ ψοφιμια. Εκει ειναι το vfm

ναι αντικειμενικος. Για δωσε μας τωρα πως τα παει ο g3258 στα 4.2 στα παιχνιδια με οποιον amd θες

δωσε μας μετα τα ενσωματωμενα γραφικα του g4500 με apu και καντο και σε vfm. και να υποστιριζει και vulcan η HD530.

για δωσε μας τι γινεται με το chipset της amd και πως τα παει με τους ssd

845 με g4500? για βαλτα ανα πυρηνα και δωσε μας και ενα bench με τις μνημες. και για να γελασουμε δωσε μας και ενα bench με l2 cache. Ανοιξε μετα και firefox η chrome και στους 2 και παιξε 10 tabs με flash fb κλπ

παντα ετσι οι "αεκτζηδες". Αδυνατουν να τα δουνε ευθεως τα πραγματα.

ακομα και σε αυτα που εβαλες τα πραγματα μιλανε απο μονα τους

AMD Athlon X4 845 Intel Pentium G4500 @ 3.50GHz Intel Pentium G3258 @ 3.20GHz

# of Samples 31 102 1992

Single Thread Rating 1773 1951 2172

χαζοι χρηστες g3258...

Δηλαδη θες να συγκρινεις τον g4500 με τον 7860k και λες οτι ο g4500 ειναι γενικοτερα καλυτερος απο τον 7860k ενταξει οτι πεις...

http://wccftech.com/review/amd-a10-7860k-amds-efficient-desktop-apu/3/

http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2630&cmp%5B%5D=2722

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

1ον Που ξέρεις πως βγάζει ο κάθε ένας τα λεφτά του . αλλά ένταξη όποιος έχει intel τα βρίσκει έτοιμα από τον μπαμπά και οποίος εχει amd δουλεύει σκληρά όλη μέρα, κοινή λογική .

2ον Βιάστηκε κάποιος που πήρε ι5/ι7 φέτος ? δεν αναφέρω καν τα 2011-3 cpu δεν υπάρχει νόημα εκτός αν τους πατάει και αυτούς ο zen οπότε τρέμω και κλαίω τα λεφτά που έδωσα πέρυσι

3ον Διακρίνω πάλι μια ζήλια.

4ον Αν δεν σαρεσει εδώ να πας αλλού να διαβάζεις μόνο ότι σε συμφέρει .

Link to comment
Share on other sites

guys γιορτινες μερες... ειρηνη ημην...ας κανουμε καμια βουτιτσα...(εσεις γιατι εγω δουλεια... (: )

αν τωρα η ΑΜΔ βρει τη θεραπεια για το καρκινο με τους ZEN θα φανει...ο καιρος γαρ εγγυς

αλλιως δε βαριεσαι στην επομενη γενια.... καλα να μαστε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατά 110% ο ΖΕΝ δεν θα έχει το ίδιο single Thread performance με τους Skylake/kabyLake, αν δεν δώσει 2 παραπάνω Πυρήνες στην ίδια τιμή με τους Intel δεν θα πουλήσει.

Προσωπικά για Desktop θα έβαζα ένα ZEN 6C 6T ($200) εναντίον του Core i5 6600K, έναν ΖΕΝ 8C 8T ($260) ανάμεσα στον 6600K και τον 6700K, έναν ΖΕΝ 6C 12T ($330) εναντίον του 6700Κ και μετά έναν 8C 16T ($430) εναντίον του Core i7 6800E.

Έτσι θα κράταγα τις τιμές σταθερές μέχρι να βγουν τα ZEN+, θα έπαιρνα μερίδιο από την Intel και λεφτά θα έβγαζα αφού σήμερα το ποιο ακριβό CPU που έχει στην λίστα είναι στα $220 (FX 9590) και από αυτά αν πουλάει κανένα γράψε μου.

Από τα $200 και κάτω θα έδινα μόνο APU μέχρι 4C 8T + 12CU iGPU, το μεγαλύτερο APU θα είχε τα ίδια λεφτά με το μικρό 6C 6T κάπου στα $200-220.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι πιο δίκαιο ως προς τον κόσμο ο οποίος ακολουθεί και ενημερώνεται από την κοινότητα αυτή το: "intelhwbox.gr" Και εμμένω σε αυτό...

Μπορούμε να το ονομάσουμε και fantasiamoyplaneutra.gr amdftw.gr ή όπως σε βολεύει, πριν το μπουμπούνας τώρα το βλάκας, κόψε τους χαρακτηρισμούς σε παρακαλώ :)

[MENTION=2220]Aten-Ra[/MENTION] μπράβο για το ωραίο post :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θες να συγκρινεις τον g4500 με τον 7860k και λες οτι ο g4500 ειναι γενικοτερα καλυτερος απο τον 7860k ενταξει οτι πεις...

http://wccftech.com/review/amd-a10-7860k-amds-efficient-desktop-apu/3/

http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2630&cmp%5B%5D=2722

για vfm δεν μιλησες?

τι εβαλες 200 ευρο intel cpu? και μια γενια πισω?

71.92 εχει ο g4500 ακριβως και εχει την HD530

στα αλλα γιατι δεν αναφερθηκες? δεν συμφερει ε?

ακριβως οτι πω ειναι οσο και να κλεινεις τα ματακια σου

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now