Vagelis

Αναβάθμιση SSD με gaming προσανατολισμό.

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι και φίλες!

Ελπίζω να περνάτε τέλεια το καλοκαίρι σας και να το απολαμβάνετε!

Θα αναρωτιέστε τώρα, τι με έπιασε μέσα Αυγούστου και ψάχνομαι για SSD. Απλό παίδες... WoW Legion (Legion) !!!

Σε 14 μέρες ξεκινάει και ψήνομαι πολύ να ρίξω κι εγώ μια ματιά, όπως οι περισσότεροι που έπαιζαν και παλιά, φαντάζομαι kι έκατσα υπομονετικά και κατέβασα τα 40GB του... Μετά όμως διάβασα εδώ για το μεγάλο update που έβγαλε η Microsoft κι αναρωτήθηκα γιατί εγώ δεν το έχω δει ακόμη;! Ψάχνω και τι να δω... 10GB update και φυσικά insufficient space στο Samsung 840 Series EVO των 120GB. (Τα λέγατε εσείς τότε, πάρε Βαγγέλη μεγαλύτερο, δε θα σου φτάσουν, αλλά εγώ ήθελα να ρίξω το budget...)

Οπότε μετά την άσκοπη φλυαρία (είχε πολύ ζέστη σήμερα παιδιά και δυνατό ήλιο...), στο ερώτημα.

Τι SSD διαλέγω;! Να πάρω έναν των 240GB, αλλά να μη δώσω και πάνω από 100?... όταν ο Kingston SSDNow UV400 240GB | Skroutz.gr ξεκινάει στα 67+? και ο OCZ Trion 150 240GB | Skroutz.gr στα 68+?, γιατί ο OCZ Trion 150 240GB | Skroutz.gr ξεκινάει από 95+?.

Η μόνη διαφορά που μοιάζει να βρίσκω είναι στην cache, που δεν είμαι και πολύ σίγουρος πόση διαφορά θα μου κάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Υ.Γ. Σκοπεύω να κρατήσω τον 120άρη μόνο για το λειτουργικό. Καλά δεν το σκέφτηκα;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω απαντώντας στο υστερόγραφο.

Στη θέση σου θα έβαζα το game στον Samsung και θα άφηνα το λειτουργικό στον φρέσκο SSD. Και οι δύο που αναφέρεις θα σε καλύψουν πλήρως. Κλίνω ελαφρώς προς τον OCZ μιας και έχει δοκιμαστεί και εδώ τον Μάρτιο και είμαι πιο σίγουρος ως προς το πως αποδίδει. Ο Kingston βγήκε μερικές εβδομάδες αργότερα εάν δε κάνω λάθος. Στις ίδιες τιμές παίζει και ο Samsung 750 EVO βέβαια και μπορείς να του ρίξεις μια ματιά.

ΥΓ & offtopic. Πριν το Legion είχες παίξει τα άλλα με τις αρκούδες και τους λύκους; :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το άρθρο είναι που μου τον έβαλε στο μάτι τον OCZ και η υπογραφή της TOSHIBA βεβαίως, βεβαίως! Μάλλον προς τα εκεί με κόβω να καταλήγω! (δίνω ένα περιθώριο μέχρι το βράδυ για να καταλήξω.)

Λειτουργικό στον φρέσκο και μεγαλύτερο SSD ε;! Χμμμ...

Υ.Γ. & oFftopic Πάντα μπαίνω έστω για το lvl cap και χαζεύω τα expansion. Δυστυχώς όχι το raiding τους όμως, γιατί θέλει ΠΟΛΛΕΣ ώρες. Εμένα η Pandaria και όλο αυτό κινέζικο θέμα μου άρεσαν.Ευχαριστήθηκα περισσότερο τα ζωντανά χρώματα (κτίρια, τοπία) από το γκρι και γενικότερα σκούρο του fel στο WoD.

Υ.Γ. & offtopic ίσως σου κάνει εντύπωση, αλλά μου άρεσε πολύ και η ταινία!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που είσαι σε Intel βαγγέλα. Έχω τον Trion 150 240gb και σε SB950 πέφτει μεγάλο κλάμα :P

Σε intel που είσαι, μια χαρά τζιτζί θα είσαι με τον trion 150. Είναι καλός για τα χρήματα του :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now