MetallicGR

AMD RX 480 vs NVIDIA GTX 1060 6GB - Ποια και γιατί;

AMD RX 480 vs NVIDIA GTX 1060 6GB - Ποια και γιατί;  

46 members have voted

  1. 1. AMD RX 480 vs NVIDIA GTX 1060 6GB - Ποια και γιατί;

    • AMD Radeon RX 480 8GB
      26
    • NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
      20


Recommended Posts

Ο πόλεμος των δύο εταιριών συνεχίζεται και στα χαμηλότερα στρώματα της αγοράς, και ξεκίνησε με τη κυκλοφορία της Radeon RX 480 από την AMD. Η συγκεκριμένη υλοποίηση "ανάγκασε" την NVIDIA να παρουσιάσει τη δική της υλοποίηση με το όνομα GeForce GTX 1060 η οποία έρχεται για να παρέχει ανταγωνιστικές επιδόσεις στην ίδια κλίμακα τιμών. Η πρόταση της AMD, φέρει έως και 8GB GDDR5 RAM και οι επιδόσεις της ανέρχονται στα θεωρητικά 5.8 TFLOPS, που υπεραρκούν για κάθε σύγχρονο παιχνίδι. Η NVIDIA από την άλλη υποσχέθηκε 'επιδόσεις GTX 980' σε "φθηνότερο περιτύλιγμα" με θεωρητικές επιδόσεις 4.4 TFLOPS και συνολική video μνήμη 6GB GDDR5 χρονισμένη, στα (ίδια με την AMD) 2000MHz (8000 MHz Effective).

Τις επιδόσεις τους, τις είδαμε από τις εκτενείς παρουσιάσεις και εδώ στο HwBox, όμως όπως είναι φυσικό, τον τελευταίο λόγο τον έχει η κοινότητα γι' αυτό και το σημερινό ερώτημα έχει να κάνει με το ποια από τις δύο θα επιλέγατε καθώς και το γιατί.

Μια augmented RX 1060!

[img_alt=AMD RX 480 vs NVIDIA GTX 1060 6GB - Ποια και γιατί;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture68656.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται από τις υλοποιήσεις, τις πραγματικές τιμές και το πλάνο για αναβάθμιση που έχει ο καθένας. Όταν με το ίδιο σχεδόν cooler από msi η 1060 είναι μόνο 20-25 ευρώ πιο ακριβή τότε καλύτερα 1060. Εγώ ψήφισα 480 γιατί για value gaming system έχει περισσότερο νόημα μόνο και μόνο για το crossfire. Γιατί όταν σχεδιάζεις gaming σύστημα και δεν κοιτάς σε budget λύσεις όπως 460/470 και 1050 και ούτε πας σε balls to the walls 1080 εξαρχής, έχει περισσότερο νόημα να πάρεις δεύτερη κάρτα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα για αναβάθμιση. Με την 480 μπορείς εύκολα να το κάνεις αυτό, με την 1060 λόγω του sli θέματος αν θες αναβάθμιση καλύτερα να πουλήσεις και να αγοράσεις 1070-1080.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με την απόδοση της amd σε vulkan δεν θα μπορούσε να είναι ξεκάθαρη επιλογή ή 480.Γενικά μπορεί στους περισσότερους τίτλους να είναι 5-9 fps πίσω αλλά όσο ή υποστήριξη περισσότερων τίτλων ανακοινωθεί απλά δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα προσωπικα μεχρι στιγμης η πιο vfm ειναι η rx 470 και θα περιμενω και την gtx 1050 να δω γιατι μαλλον για καπου εκει με βλεπω

δεν ψηφιζω καμια απο τις αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δικαίωμα ψήφου αν ψήφιζα θα ψήφιζα Nvidia γιατι είναι Πασόκ.(μήπως για αυτό δεν με αφήνετε να ψηφίσω ιντελάκιδες :P)

Πέρα απο τη πλάκα και εγώ στο μέλλον σε 1060 θα παω με καλύπτει για 1080p +cuda core!

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίοδος που ψάχνω για αναβάθμιση της καημένης αλλά τίμιας 5770 μου η οποία είναι σκυλί εδώ και 4-5 χρόνια και είμαι ανάμεσα στις 2 (για 1080p πάντα). Η διαθεσιμότητα στα ελληνικά καταστήματα δεν βοηθάει.Τείνω οριακά περισσότερο προς την 480 αλλά οι custom εκδόσεις της είναι ακόμα ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now