miltos94

χαλασμενος 6700K?

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,προσπαθω εδω και καιρο να κανω overclock στον 6700κ και εχω το εξης θεμα.Οσο ρευμα και δωσω δεν ειναι σταθερος.Δοκιμασα ακομα και 1.37v για 4.2ghz και στο τελος κρασαρει.Προβληματισμενος απο αυτο δοκιμασα να εφαρμοσω τα default settings στο bios και μολις ετρεξα το Stabiility test κρασαρε ξανα ακομα και χωρις overclock.

Προφανως κατι δε παει καλα και θα ηθελα να ακουσω μια γνωμη για το τι φταιει ή για το τι πρεπει να κανω..Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για να μη τα πολυλογω εφαγα ολη τη μερα προσπαθωντας να δω τι φταιει.Εν τελη δεν βρηκα ακρη.Υποψιαστηκα μηπως φταιει η καρτα γραφικων και την εβγαλα τελειως,και ενεργοποιησα τα Integrated graphics.Το προβλημα φανηκε να λυθηκε μιας και το συστημα πλεον δε κρασαρε.Παραδοξως οταν ξαναεβαλα πανω τη καρτα γραφικων πανω το προβλημα εξακολουθησε να μην υπαρχει.Ολα δουλευουν καλα προς το παρον.Δε ξερω τι συνεβαινε τοσο καιρο..Αν ωστοσο το προβλημα υπαρξει ξανα θα ενημερωσω.

Θερμοκρασιες με kraken x61 δε ξεπερνουν τους 65C

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με την γραφικών ακούγεται λίγο περίεργο. Πείραξες το bclk ή το έχεις auto και επηρέαζε τα pci-e lanes κλπ (αν και κάπου διάβασα ότι στους skylake δεν επηρεάζεται ας επιβεβαιώσει-απορρίψει κάποιος). Έκανες αυτό που πρότεινε ο venisk με τις μνήμες?

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ και εν τέλη βάζοντας manual timings στις ram και στο bclk (100) αλλά και κλείνοντας c3-c6 states είμαι σταθερά χωρίς θέμα. Χωρίς αυτά που ανέφερα έτρωγα freeze μέσα σε 2-3 λεπτά στο desktop και δεν έκανε ούτε post με 1.3v στα 4.2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ ψαξιμο, πιστευω οτι καποιο απο τα προγραμματα που εχω βαλει να ανοιγουν κατα την εκκινηση των windows κρασαρε οταν το συστημα βρισκοταν σε full load. Αφου εκλεισα ολα τα προγραμματα που ετρεχαν στο υποβαθρο το συστημα δεν ξανακρασαρε.Αντιθετως οταν τα αφησα ολα ανοιχτα ξανακρασαρε.Δε μπορω να δωσω μια ακριβη εξηγηση αλλα φαινεται πως οταν κανω το Stress test πρεπει να κλεινω ολα τα υπολοιπα προγραμματα.Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μη κουρασα.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κούρασες κανένα φίλε μου :) Δοκίμασε αυτό που σου είπα παραπάνω? Δεν είναι τίποτα το δύσκολο μπορείς να βάλεις τις μνήμες σου στο xmp profile και να μπουν αυτόματα τα νούμερα και το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κούρασες κανένα φίλε μου :) Δοκίμασε αυτό που σου είπα παραπάνω? Δεν είναι τίποτα το δύσκολο μπορείς να βάλεις τις μνήμες σου στο xmp profile και να μπουν αυτόματα τα νούμερα και το ρεύμα.

Ενεργοποιησα το xmp ,εβαλα το frequency απο auto στο εργοστασιακο,και το dram voltage απο auto σε 1.2. Να κανω και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το ρεύμα στον επεξεργαστή σου στα 1.3v και δοκίμασε ξανά να δεις να σου κρασάρει. Μετά κλείνεις τα c states.

Α ναι το εχω κανει αυτο.Το εχω 1.27v στα 4.5ghz.Εννοουσα αν χρειαζεται να κανω κατι αλλο με τις μνημες.Τωρα που εχω σταθερο oc,τι να κανω με τα c-states?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now