winters

PLEXTOR NVMe, a new challenger appears;

Recommended Posts

Εκεί που είχα καταλήξει ότι δεν θα πάρω NVMe γιατί δεν μπορούσα να δώσω τα 350 που θέλει η Samsung, βλέπω στο ι-τσοπ ότι έχει φέρει τον πελέξετορ σε φοβερή τιμή...

Do i go for it;

SSD Plextor Px-512m8peg 512gb M.2 2280 Pcie GEN 3X4 Nvme - Σκληρος δισκος (PER.321057)

Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως δεν υπάρχουν reviews ακόμα. Ανακοινώθηκε στην Computex, και δεν ξέρω κατά πόσο έχει γίνει launch ο ssd.

Έχει τον Marvell 88SS1093, που είναι καινούριος, και δεν έχω καμία αναφορά για την cache του.

Όπως και να έχει, απ' αυτό το νέο δεν φαίνεται να είναι κακός.

Plextor Announces M8Pe M.2 NVMe SSD Family - Computex 2016 Update | The SSD Review

Plextor-M8P-NVMe-SSD-Crystal-Disk-Mark-Result-1024x614.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλήξει εδώ http://www.skroutz.gr/s/5918223/Samsung-850-Evo-500GB.html, Σάμισουνγκ 850 ίβοου (τραβηχτό το ου), στα 160? (απλό Sata) αλλά τώρα τα 240 τα έδινα εύκολα (εάν δεν είναι gtp) για το πλεξτόρι.

[από 150 στα 350 δεν πάω... :( , έχω να αλλάξω και gpu]

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ειδα δεν υπαρχει τιποτα απο review. Το crystal δειχνει καλες επιδοσεις απο αυτα που βρηκα και εννοειται η Plextor στα drives εχει παντα υψηλη ποιοτητα. και η τιμη καλη δειχνει. Δεν ξερω σε daily usage πως θα ειναι αλλα αργος δεν θα ειναι σιγουρα. Προσωπικα αν βρω κανεναν θα χτυπησω ενα κομματι ετσι για να δω τι ψαρια πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έφυγε η παραγγελία. Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα τον έχω.

Απλά πες μου τι θες να τρέξω για να το ανεβάσω να πάρουμε μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεξι κλικ στο my computer, properties, device manager.

Βρες το drive στη λιστα με τις συσκευες και δεξι κλικ και properties. Στη δευτερη καρτελα βαλε τικ και στα 2 κουτια. Κλεισε ολα τα παραθυρα και ξαναμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έτρεξα αμέσως και δεν το είχα βγαλει.

4K read στο ASS, βγάζει 120.

Επειδή έφυγα κατευθείαν δεν πρόλαβα να τραβήξω screen.

Θα ξανατρέξω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μετά την αλλαγή βλέπω συνήλθαν τα νούμερα.

Καλοδούλευτος. Καλός φαίνεται και με καλές επιδόσεις. Όπως είπα, 950PRO είναι more or less αλλά σε πολύ καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αγορασει κανεις τον 256, που τον εχει και προσφορα το eshop στο τελευταιο newsletter?

Βλεπω περιεργα νουμερα εδω: PLEXTOR M8Pe NVMe SSD-Serie M.2 256GB Test | Review | HardwareOverclock.com 3865 στο read του anvil,

ενω αυτο το review Plextor M8Pe 256GB - Test/Review τον βγαζει ισαξιο σχεδον με τον 950pro 512!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now