Cyberbob

Πως να βγάλετε εκτός εγγύησης τη Motherboard που μόλις αγοράσατε :(

Recommended Posts

Αγόρασα νέο υπολογιστή και με τη βοήθεια φίλου που έχει μεγαλύτερη εμπειρία και το έχει κάνει πολλές φορές το στήσαμε. Προσπαθώντας να αλλάξουμε κάποιες ρυθμισεις στο bios (σειρά εκκίνησης) όταν φτάναμε στο σημείο του save κόλλαγε, δεν έκανε save και αναγκαζόμασταν να κάνουμε restart. Οταν άνοιγε πάλι δεν είχε κρατήσει τις ρυθμίσεις. Επίσης το BIOS ήταν αργό σε κάποια σημεία. Θεωρήσαμε πως το update πιθανών να διορθώσει τη κατάσταση. (Πολύ κακή ιδέα και δυστυχώς το μάθαμε με τον άσχημο τρόπο) Παρόλο που η διαδικασία έφτασε στο 100% μετα μαύρισε η οθόνη και έμεινε έτσι για αρκετή ώρα. Μετα απο 10-15 λεπτά αφου δε γινόταν τίποτα κάναμε restart κι απο εκει και πέρα δεν ξαναείδαμε το BIOS ποτέ (no signal) Κάναμε δοκιμή για επαναφορά βγάζοντας και βάζοντας τη μπαταρία αλλα δεν άλλαξε κάτι. Επίσης παρατηρήσαμε οτι ανάβει κόκκινο το φωτάκι DRAM που δηλώνει οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δοκιμάσαμε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς (1 μόνο RAM, και οι 2, καμία) και πάντα άναβε το λαμπάκι. Πριν την αναβάθμιση πάντως έβλεπε τις RAM κανονικά. Η motherboard είναι η MSI Z170A GAMING PRO CARBON.

Η αγορά της είχε γίνει 1 ημέρα πρίν, οπότε το αποσυναρμολογήσαμε και η motherboard μπήκε πίσω στο κουτί της για να επιστρέψει στο κατάστημα αγοράς.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν είναι πολύ ευχάριστη. Την πήγα στο κατάστημα και ισχυρίστηκα οτι είχε πρόβλημα εξ'αρχής χωρίς να αναφέρω τίποτα για αναβάθμιση BIOS κλπ. Όλα καλά κι όλα ωραία μέχρι που ανοίγει ο τεχνικός το πορτάκι που μπαίνει ο επεξεργαστής.

Και... υπάρχουν στραβωμένα pins. (Που πρόσεξα για πρώτη φορά εκείνη τη στιγμή)

Το οποίο σημαίνει: δεν ισχύει η εγγύηση, δεν ισχύει το DOA, δεν ισχύει τίποτα.

"Αν θέλεις δοκίμασε να καθαρίσεις την πάστα γύρω γύρω και να τα ισιώσεις, αλλίως πάρε καινούργια".

Και κάπως έτσι κλαίω τα λεφτά που έδωσα. Άραγε μπήκε στραβά ο επεξεργαστής και στράβωσαν; (Έκλεισε όμως κανονικά το πορτάκι)

Άραγε ήταν έτσι εξ'αρχής και δεν το παρατηρήσαμε; Δεν θα μάθουμε ποτέ, και να μαθαίναμε δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω οτι ήταν έτσι απο την αρχή.

Υπάρχει τρόπος να ισιώσουν τα pins σε σημείο να είναι ασφαλές και να μη πάθει καμία ζημιά ο επεξεργαστής που είναι και πολύ ακριβότερος; Γίνεται αντικατάσταση του socket;

Άν επικοινωνήσω με την MSI Europe υπάρχει ελπίδα ή θα πέσω πάνω σε τοίχο;

Γενικά κάθε βοήθεια δεκτή και εύχομαι να μην περάσει κανείς κάτι αντίστοιχο...

Φωτογραφίες εδω: imgur.com/a/FRyCW

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα το πω αλλά στις εικόνες δεν βλέπω καθόλου εμπειρία ... τα πινάκια με ενα λεπτό τσιμπιδάκι ισως τα ισιώσεις την θερμοαγωγιμη δεν ξέρω πως θα την βγάλεις .

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα μπορώ να στην σενιάρω.

Στην MSI μπορείς να ζητήσεις αλλαγή socket, στην συγκεκριμένη περίπτωση το βλέπω περιττό βεβαίως, θα σου ζητήσουν κανά 50άρι ευρώ λογικά συν τα μεταφορικά δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο Αντώνης παραπάνω, πως ακριβώς καταφέρατε και βάλατε θερμοαγώγιμη μέσα στο σόκετ, δεν μπορώ να καταλάβω.

Πιθανότατα και λυπάμαι που το λέω, ο φίλος σου δεν ήταν και τόσο έμπειρος τελικά και έκανε δοκιμές στο νέο σου μηχάνημα.

Αν όπως είπε ο bill είσαι Αθήνα, πηγαινέ του τη μητρική να την φέρει στα ίσα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες [MENTION=15036]Cyberbob[/MENTION] Τελικά ο φίλος σου μάλλον δεν το χει ξανακάνει, δώσε την στο bill να στην καθαρίσει και δες στο youtube πως και πόση πάστα βάζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μιλούσα με έναν φίλο μου (noob) που του είχα στήσει ένα μηχάνημα.

Αυτός είχε την φαεινή ιδέα να καθαρίσει το κουτί απο τη σκόνη με ηλεκτρική σκούπα! :hehe:

Έβγαλε και τον επεξεργαστή για να καθαρίσει την πολύ σκόνη που μαζεύεται κάτω απο το socket :hehe:

....στη συνέχεια έβαλε το σουβλερό τσουτσούνι της σκούπας στα pins της μητρικής! :hehe:.

Προσέχεται λίγο ρε παιδιά με τα pins, ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως τα στραβώνεται! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να τα ισιώσεις με ένα μηχανικό μολύβι με πάρα πολύ προσοχή και λεπτεπίλεπτες κινήσεις γιατί δεν αργεί να σπάσει κάποιο τελείως. Αν πάλι δε θέλεις να το ρισκάρεις πήγαινε στο παιδί που σου πρότεινε να σε βοηθήσει από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έβαλε πάστα στο cpu και κατα ''λάθος'' το έβαλε ανάποδα μέσα στο socket και έτσι βρέθηκε η πάστα εκεί!!!

Αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ άτομο να βάζει πάστα μέσα στα Pins! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αυτά συμβαίνουν οταν αντι να βάλεις λίγη πάστα στο κέντρο γεμίζεις ολη την επιφάνεια του επεξεργαστή :apologetic:

Ο άνθρωπος που εμπιστεύτηκα έχει στήσει 5-6 φορές pc τα τελευταία χρόνια, για τον εαυτό του και φίλους χωρίς κανένα πρόβλημα και θεώρησα πως είχε εμπειρία και είπα να το αφήσω πάνω του αφού εγώ δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με hardware.:culpability:

Το μόνο τραγικό λάθος που αναγνωρίζω είναι το οτι έβαλε πάστα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή, ενώ ήθελε λίγη στο κέντρο.

Πιθανόν όλα τα pc που έχει συναρμολογήσει να κολυμπάνε στη πάστα αλλα να μην έχει ανοιχτεί για να το προσέξουν. :eek-new:

Ο επεξεργαστής πάντως μπήκε χωρίς πίεση επανω στο socket. Δεν πειράχτηκαν τα pins ούτε πρίν, ούτε μετά.

Άρα θεωρώ οτι ίσως και να ήταν εξαρχής στραβωμένα (διάβασα για τέτοιες περιπτώσεις στο internet).

Δυστυχώς, ακόμα κι ετσι να ήταν, δεν πρόκειται να το πιστέψει κανείς και η εγγύηση έχει πάει περίπατο.

Η μόνη λύση είναι με την αγορά της μητρικής να ζητάς να ανοιχτεί στο κατάστημα και να την ελέγχεις εκεί.

Έχω επικοινωνήσει με τον billpeppas τον οποίο και θέλω να ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον να βοηθήσει.

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, ευχαριστώ όλα τα μέλη για τη συμπαράσταση. :distracted:

Link to comment
Share on other sites

πάστα εμένα που μπένει κάποιες φορες όταν βάζω κάνιστρο την βγάζω μετά με πιστολάκι αέρα μαζί με τη βαζελίνη. όσο για τα πινάκια, και εγώ είχα στραβώσει ένα που το εφτιαξα σχετικα ευκολα. πάντως οντως πηγαινε την στο bill να στην σενιαρει

Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρώ οτι ίσως και να ήταν εξαρχής στραβωμένα (διάβασα για τέτοιες περιπτώσεις στο internet).

Δεν το πιστεύω αυτό, γίνεται αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση και μόνο που λες ότι άλειψε την πάστα σαν το βούτυρο στο ψωμί φαίνεται ότι δεν είχε καμία επαφή με το άθλημα...πήγαινε στο bill να σου δείξει πως γίνεται να μάθεις και να του δείξεις κιόλας ώστε να μην χαλάσει κ άλλες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως άμα τα Pin είναι στραβά εξ'αρχής, αυτός που πάει να βάλει το CPU το βλέπει με την μία.

Όσον αφορά την πάστα, και σε όλη την επιφάεια να βάλεις, και γύρω γύρω να ξεχειλίσει, πάλι μπορείς να την βγάλεις

χωρίς να μπεί στο socket :T:

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ....

Εννοείται οτι η πάστα πάει κάτω από τη cpu για σωστά αποτελέσματα ειδικά εαν είναι και αγωγιμη! Αλλά αμα μπαίνει ο κάθε άσχετος και γράφει οτι θέλει...

(Τι εννοείτε banάρομαι δια πάντως? Θα είμαι φρονιμος κύριε διαχειριστά δεν ήμουν εγώ! Εγώ τώρα μπήκα)!!!! !

Link to comment
Share on other sites

Μετά το πρώτο πρόχειρο καθάρισμα από την θερμοαγώγιμη πάστα ( πρέπει να βγω να πάρω άλλο καθαριστικό γιατί αυτό που έχω δεν την διαλύει καλά την MX-4 ) και τα πρώτα ισιώματα ( περί τα 15 pin ήδη ), είπα να βγάλω μερικές φωτογραφίες για καλύτερη εικόνα από αυτή που έχω με την σχετικά μικρή μεγέθυνση των γυαλιών μου.

Γιατί ρε παλίκαρε, πως κατάφερε και σου στράβωσε pin από λίγο εώς πάρα πολύ ( μέχρι και τέζα σηκωμένα έχει, καθώς και ένα που έχει έρθει πρός τα πίσω! ) σε κάθε γωνιά του socket ? Και εξωτερική σειρά πιν και εσωτερική.

WTF ?

motherboard_DSC4056.jpg

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις εγκλημα, καλυπτεις τα ιχνη...! δεν δινεις την ικανοποιηση στον τεχνικο να σου πει λυπάμαι φταις εσύ (επειδή τρώνε πακέτο, ξεσπάνε με αυτόν τον τροπο) :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now