bfc_xxx

Αναβάθμιση και μνήμες.

Recommended Posts

Θα κάνω αναβάθμιση από:

i5 3570K -> i5 6600K

ASUS Z77 DELUXE -> ASROCK Z170 EXTREME4

RAM DDR3 HYPERX 2*8GB 2400Mhz -> DDR4 ????

Η αναβάθμιση πρέπει να γίνει άμεσα γιατί το παλιό Hardware θα χρησιμοποιηθεί αλλού οπότε δε μπορώ να περιμένω το Z270.

Overclocking δε θα γίνει αν και ο επεξεργαστής είναι Κ, οπότε ρωτάω τι μνήμες προτείνετε? Σκέφτομαι για τις HYPERX DDR4 2*8GB 2666Mhz που έχουμε και review εδώ.

Στο motherboard πάω πλέον σε low budget για να μπορώ να το αλλάζω πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είπε θα χρησιμοποιηθούν αλλού, δεν έχει άλλη επιλογή από το να αγοράσει νέα κομμάτια.

Προσωπικά το θέμα της μνήμης δεν με καίει πλέον, οπότε αν μπορείς να κόψεις ένα -χρήσιμο- ποσό πηγαίνοντας στα 2400 δεν θα ήταν πρόβλημα.

Πάντως, Crucial και GSkill έχουν παρόμοια κιτάκια σε λίγο καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι η αναβάθμιση-ορισμός του "δεν αξίζει φίλε".

Σουβλάκια και ποτάκια θα προτείνω :)

Το ξέρω ότι δεν αξίζει αλλά θα γίνει, εξάλλου προσπαθώ να αλλάζω το hardware κάθε 3 χρόνια, απλά τώρα πρέπει να γίνει άμεσα, αλλιώς θα περίμενα λίγο ακόμα για Z270.

επισης αν ΔΕΝ κλοκαρεις, δεν υπαρχει λογος ουτε για z μητρικη ουτε για -k επεξεργαστη

Προτιμώ τον K γιατί έχει μεγαλύτερη συχνότητα σε σχέση με τον απλό 6600 και τη Z μητρική γιατί έχει πιο premium αίσθηση και διάφορα καλούδια. Βέβαια πλεόν 300+ ευρώ για τις deluxe της ASUS δε τα δίνω, απλά θα επιλέξω κάτι σε Z170, να πάω πιο κάτω δε θα γλιτώσω και πολλά.

Αφού είπε θα χρησιμοποιηθούν αλλού, δεν έχει άλλη επιλογή από το να αγοράσει νέα κομμάτια.

Προσωπικά το θέμα της μνήμης δεν με καίει πλέον, οπότε αν μπορείς να κόψεις ένα -χρήσιμο- ποσό πηγαίνοντας στα 2400 δεν θα ήταν πρόβλημα.

Πάντως, Crucial και GSkill έχουν παρόμοια κιτάκια σε λίγο καλύτερη τιμή.

Άρα θα κινηθώ σε 2400-2666, απλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα κέρδιζα ουσιαστικά κάτι με ένα ακριβό KIT.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το ρεύμα στο 1.25 και τον επεξεργαστή στα 4.5 και τέλος, 2 αλλαγές στο bios.

Στο z170 έχω αυτές αλλά αν το είχα για κύριο μηχάνημα θα έβαζα αυτές. Επίσης ψύξη τι έχεις? Στον 6600k μου έχω αυτή και υπεραρκεί!

Αν μπορέσεις κάνε μια μεγάλη χάρη στον εαυτό σου και βάλε του έναν καλό m2 έστω και μεταχειρισμένο..

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το ρεύμα στο 1.25 και τον επεξεργαστή στα 4.5 και τέλος, 2 αλλαγές στο bios.

Στο z170 έχω αυτές αλλά αν το είχα για κύριο μηχάνημα θα έβαζα αυτές. Επίσης ψύξη τι έχεις? Στον 6600k μου έχω αυτή και υπεραρκεί!

Αν μπορέσεις κάνε μια μεγάλη χάρη στον εαυτό σου και βάλε του έναν καλό m2 έστω και μεταχειρισμένο..

Εχω την Corsair H110.

M2 είναι μέσα στο πρόγραμμα, μόλις βρω να δώσω τον 850 Pro που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι παραπάνω από τέλεια για ένα τόσο χαλαρό oc που θα σου δώσει ένα 20-30% σε επιδόσεις έτσι, χωρίς κόπο!

Να το κάνεις απλά σιγουρέψου ότι η asrock που επέλεξες μπορεί να βγάλει τα μέγιστα από τον m2 γιατί οι κατασκευαστές είναι λίγο αστείοι με αυτό το θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι παραπάνω από τέλεια για ένα τόσο χαλαρό oc που θα σου δώσει ένα 20-30% σε επιδόσεις έτσι, χωρίς κόπο!

Να το κάνεις απλά σιγουρέψου ότι η asrock που επέλεξες μπορεί να βγάλει τα μέγιστα από τον m2 γιατί οι κατασκευαστές είναι λίγο αστείοι με αυτό το θέμα!!

Ναι η Asrock είναι gen3 x4, γι'αυτό το λόγο την έχω επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now