kain9951

Γνώμες για Gaming σύστημα

Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδιά! Τον τελευταίο καιρό είμαι στην αναζήτηση ενός ( ως επί το πλείστον) gaming PC. Έχω βρεί τα parts, αλλα θα ήθελα και μια γνώμη απο εσάς ( δυστυχώς μόλις ανακάλυψα το φόρουμ σας). Έχω αγοράσει ήδη απο προσφορά έναν Sandisk SSD Plus 240gb (τον G25 συγκεκριμένα) καθώς και έναν I5-6500. Επίσης σήμερα παρήγγειλα και τα υπόλοιπα parts (mobo,ram,case,psu) με κόστος ≈270 ( απ'ότι με ενημέρωσαν απο το κατάστημα θα καθυστερήσει η παράδοση, οπότε όποιες αλλαγές δεκτές) , τα οποία παραθέτω παρακάτω:

Να αναφέρω ότι αρχικά κοιτούσα mini atx συνθέσεις μιας και το κουτί θα μπεί στο σαλόνι, δίπλα στην τηλεόραση, αλλά το κόστος θα ανέβαινε και θα είχα μερικούς περιορισμούς όσον αφορά την gpu. Δεν πήγα απ'ευθείας σε dual channel ( 2X4GB) ram, μιας και αργότερα θα μπεί άλλη μια 8GB.

Aπο την πλευρά της GPU, είμαι ανάμεσα στην RX470 στα 4gb και στην GTX 970. Δεν υπάρχει λόγος για κάτι δυνατότερο, μιας και θα παίζω σε 1080p. Επίσης δεν βιάζομαι για την αγορά τους, οπότε μπορώ να περιμένω για κανένα μικρό price drop απο την πλευρά των κόκκινων.

Όποιες παρατηρήσεις σχετικά με τα parts είναι απολύτως δεκτές!

g6.JPG

g6.JPG.51d82248b27b63a6a758d7612ec3b478.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Αν και κλειδωμένος ο επεξεργαστής θα μπορούσες να του βάλεις μια h170 μητρική δλδ δώσε τα παραπάνω χρήματα και βάλε την asrock h170m pro 4. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και μια γρηγορότερη μνήμη οι skylake αγαπάνε πολύ τις γρήγορες μνημούλες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! Αν και κλειδωμένος ο επεξεργαστής θα μπορούσες να του βάλεις μια h170 μητρική δλδ δώσε τα παραπάνω χρήματα και βάλε την asrock h170m pro 4. Επίσης θα μπορούσες να βάλεις και μια γρηγορότερη μνήμη οι skylake αγαπάνε πολύ τις γρήγορες μνημούλες :)

Ακόμη και η B150 είναι overkill για την χρήση που θα κάνω και τις συνέσεις. Να φανταστείς αρχικά υπολόγιζα στην φθηνότερη H110 της Asrock, μιας και δεν θα συνδεθούν πολλά περιφερειακά, ούτε θα χρειαστώ όλες τις λειτουργίες. Όσο για τις μνήμες, απ'ότι βλέπω H110-B150-H170 υποστηρίζουν μέχρι 2133Mhz. Φυσικά η διαφορά τιμής με τις 2400 είναι αμελητέες, αλλα θα αξιοποιηθούν απο το σύστημα;

Rx 470 ασυζητητί, δεν θα πάρεις κάρτα 2ετίας!

Και εγώ προς τα εκεί κλείνω ( εκτός αν κάνει κανένα τρελό ξεστοκάρισμα η Nvidia με την 9ΧΧ σειρά, και την πάρω κοψοχρονιά).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η B150 είναι overkill για την χρήση που θα κάνω και τις συνέσεις. Να φανταστείς αρχικά υπολόγιζα στην φθηνότερη H110 της Asrock, μιας και δεν θα συνδεθούν πολλά περιφερειακά, ούτε θα χρειαστώ όλες τις λειτουργίες. Όσο για τις μνήμες, απ'ότι βλέπω H110-B150-H170 υποστηρίζουν μέχρι 2133Mhz. Φυσικά η διαφορά τιμής με τις 2400 είναι αμελητέες, αλλα θα αξιοποιηθούν απο το σύστημα;

Όχι δε θα αξιοποιηθούν γιατί εκεί θα παίξουν max σε αυτές τις μητρικές. 2133 πάντως είναι παραπάνω από καλά, ρίχτα χρήματα στη GPU.

Link to comment
Share on other sites

2133 πάντως είναι παραπάνω από καλά, ρίχτα χρήματα στη GPU.

πιο κάτω δεν έχει :hehe:

συμφωνω παντως να παρεις φθηνη μητρικη και να ριξεις οτι περισεύει στην κάρτα γραφικων :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now