MetallicGR

Το Acer Swift 7 είναι το λεπτότερο laptop στον κόσμο

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Το Acer Swift 7 είναι το λεπτότερο laptop στον κόσμο]http://www.hwbox.gr/images/news_images/acer.jpg[/NEWS_IMG] Λεπτό design με επεξεργαστή Kaby Lake έρχεται στην IFA 2016 από την αναγνωρισμένη στον χώρο Acer.

Το νέο μέλος της σειράς Swift αναμένεται να κάνει την εμφάνισή του στην επερχόμενη IFA 2016 ενώ το μεγάλο highlight του είναι η λεπτή σχεδίαση που του δίνει τον τίτλο του λεπτότερου laptop στον κόσμο. Συγκεκριμένα το πάχος του μετριέται στα 9.98mm στο πιο παχύ σημείο του κάτι που σημαίνει πως υπάρχουν και πολύ λεπτότερα, ειδικά κάτω από τη περιοχή του πληκτρολογίου.

Η οθόνη του έχει διάμετρο 13.3 ίντσες και ανάλυση 1920x1080 pixels ενώ είναι IPS τύπου και καλύπτεται από επίστρωση Corning Gorilla Glass. Από πλευράς specs, το συγκεκριμένο εφοδιάζεται με Kaby Lake CPU της Intel με 8GB μη επεκτάσιμη RAM και δύο USB Type-C. Την ίδια στιγμή η Acer υπόσχεται 9 ώρες αυτονομίας όλα σε ένα πακέτο κόστους από 1299? στα τέλη Σεπτεμβρίου.

[img_alt=Το Acer Swift 7 είναι το λεπτότερο laptop στον κόσμο]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture69080.png[/img_alt]

[img_alt=Το Acer Swift 7 είναι το λεπτότερο laptop στον κόσμο]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture69079.png[/img_alt]

[img_alt=Το Acer Swift 7 είναι το λεπτότερο laptop στον κόσμο]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture69078.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Daaaymn. Και η Acer δυνατά το παιχνίδι. Αν και δεν είμαι fan του χρυσού, το λεπτό design πάντα με κερδίζει.

Προφανώς όμως και θα έχουμε να κάνουμε με ULV CPU και καμία δυνατότητα για εξωτερική GPU, οπότε μόνο 2D workloads για το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Όλο την Apple ακούω να κράζεται γενικά και από ότι βλέπω πολλοί ακολουθούν το δρόμο της... Αποφυγή παρεξηγήσεων εννοώ γενικότερα κράξιμο όχι εσείς για αυτό και το αι στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Όλο την Apple ακούω να κράζεται γενικά και από ότι βλέπω πολλοί ακολουθούν το δρόμο της... Αποφυγή παρεξηγήσεων εννοώ γενικότερα κράξιμο όχι εσείς για αυτό και το αι στο τέλος.

Γενικότερα όλοι κράζουν την apple γιατί προσπαθούν να κατασκευάσουν κάτι λεπτό χωρίς να νοιάζονται και τόσο για τα ports, την κάμερα, η το πληκρολόγιο.(Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το τελευταίο macbook)Σε αντίθεση με το συγκεκριμένο που είναι ακόμη πιο λεπτό αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να μην του λείπουν τα ports και τα features.Αρκεί να έχει καλή μπαταρία και θα είναι ξεκάθαρα καλύτερη προοπτική.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα όλοι κράζουν την apple γιατί προσπαθούν να κατασκευάσουν κάτι λεπτό χωρίς να νοιάζονται και τόσο για τα ports, την κάμερα, η το πληκρολόγιο.(Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το τελευταίο macbook)Σε αντίθεση με το συγκεκριμένο που είναι ακόμη πιο λεπτό αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να μην του λείπουν τα ports και τα features.Αρκεί να έχει καλή μπαταρία και θα είναι ξεκάθαρα καλύτερη προοπτική.

Εγώ θα σου πω ότι το κάθε μηχάνημα είναι τι θέλεις να κάνεις πάνω από όλα τα macbook είναι εργαλεία για άτομα που κάνουν πολλά ταξίδια και χρειάζονται μαζί τους ένα laptop για τη δουλειά τους και συγκεκριμένα για δουλειά γραφείου. Έχει πολλά συν σε σχέση με άλλα, είναι πολύ αξιόπιστα και επίσης μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ακόμα και για σχετικά βαριές δουλειές. Το θέμα δεν είναι να βγάλουν ένα παρόμοιο μηχάνημα το θέμα είναι πετύχουν την αυτονομία που έχουν τα macbook καθώς επίσης και τη μεγάλη αξιοπιστία τους. όσο αναφορά τα ports δε του λείπει κάτι αρκεί να πάρεις και τους αντάπτορες του που καλύπτουν όποια ανάγκη και αν έχεις. Θα δείξει ο χρόνος και η χρήση αν είναι εξίσου καλά που μακάρι να είναι δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ότι το κάθε μηχάνημα είναι τι θέλεις να κάνεις πάνω από όλα τα macbook είναι εργαλεία για άτομα που κάνουν πολλά ταξίδια και χρειάζονται μαζί τους ένα laptop για τη δουλειά τους και συγκεκριμένα για δουλειά γραφείου. Έχει πολλά συν σε σχέση με άλλα, είναι πολύ αξιόπιστα και επίσης μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ακόμα και για σχετικά βαριές δουλειές. Το θέμα δεν είναι να βγάλουν ένα παρόμοιο μηχάνημα το θέμα είναι πετύχουν την αυτονομία που έχουν τα macbook καθώς επίσης και τη μεγάλη αξιοπιστία τους. όσο αναφορά τα ports δε του λείπει κάτι αρκεί να πάρεις και τους αντάπτορες του που καλύπτουν όποια ανάγκη και αν έχεις. Θα δείξει ο χρόνος και η χρήση αν είναι εξίσου καλά που μακάρι να είναι δηλαδή.

Απλά συνήθως έρχονται με μέτριους cpus και ελάχιστη ραμ ξεκινώντας στα 1000.Εχω χρησιμοποιήσει macbook και το μαχ boost στο cpu ηταν 1.8-2 αν θυμάμαι καλά.Και πραγματικά πέρα από το να σερφάρεις μου φάνηκε αρκετά αργό(μοντέλο του 2015).Σε σχέση με αντίστοιχα λάπτοπ που έρχονται με 8 gb αντί για 4 , και cpu που φτάνουν έως και 2.6 ghz.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα εμένα λίγα πράγματα μου λένε, επίσης για εμένα δε μπορούν να συγκριθούν γιατί έχουν άλλου είδους λειτουργικό και γενικότερα άλλη νοοτροπία. Αν μπορούσαμε να τα συγκρίνουμε νομίζω ότι τα macbook είναι απροβλημάτιστα μηχανήματα και πολύ αποδοτικά. Σε τι σου φάνηκε ακριβώς πιο αργό; Μακάρι οι εταιρείες που την ανταγωνίζονται να βγάλουν εξίσου καλά μηχανήματα για να υπάρχει και ανταγωνισμός. Εγώ σα μειονέκτημα στα macbook μπορώ να προσάψω μόνο τη τιμή. Αν πάντως έψαχνα να πάρω κάτι τέτοιο θα πήγαινα εκεί και δε θα ρίσκαρα να δώσω 1300 για το ACER. Απόψεις είναι αυτές μπορεί να κάνω και λάθος θα δείξει η χρήση!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now