MetallicGR

Ποιον κατασκευαστή καρτών γραφικών προτιμάτε;

Ποιον κατασκευαστή καρτών γραφικών προτιμάτε;  

65 members have voted

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή καρτών γραφικών προτιμάτε;

    • EVGA
      6
    • Sapphire
      15
    • Palit/Gainward
      0
    • GIGABYTE
      15
    • MSI
      15
    • Zotac
      0
    • XFX
      0
    • GALAX
      1
    • ASUS
      11
    • Inno3D
      2
    • PowerColor
      0
    • Reference FTW!
      0


Recommended Posts

Μια συχνή αντιπαράθεση στον χώρο των PC έγκειται και στην επιλογή μιας κάρτας γραφικών από κάποια συγκεκριμένη εταιρία. Η άφθονη ποικιλία σε σχέδια, χρώματα και πλέον πολλά χρώματα χάρη στα RGB LEDs δημιουργούν περισσότερη σύγχυση στην επιλογή παρά το γεγονός ότι συνήθως καλούμαστε να επιλέξουμε μεταξύ θεμελιωδώς ίδιων καρτών που διαφέρουν μόνο στο φαίνεσθαι. Πέρα από το κλασικό "AMD ή NVIDIA", στις κάρτες γραφικών έχουμε αρκετές εταιρίες - συνεργάτες των παραπάνω κατασκευαστών που έρχονται με πλήθος προτάσεων για όλα τα πορτοφόλια.

Κάποιες εταιρίες ξεχωρίζουν από κατασκευαστικής άποψης, ενώ άλλες βλέπουμε πως περικόπτουν τα "premium features" για χάρη μιας πιο εύπεπτης τιμολογιακής πολιτικής. Άλλοι προσαρμόζουν τα παραπάνω για την επίτευξη κάποιου συγκεκριμένου σκοπού ενώ υπάρχουν και άλλοι που παρουσιάζουν overkill προϊόντα για "λίγους". Όποια και να είναι για εσάς η κατάσταση στο τοπίο των καρτών γραφικών, εμείς ερχόμαστε όπως κάθε Δευτέρα να ρωτήσουμε, ποιον κατασκευαστή προτιμάτε για το δικό σας σύστημα;

Μια κάρτα γραφικών...

[img_alt=Ποιον κατασκευαστή καρτών γραφικών προτιμάτε;]http://www.hwbox.gr/members/3682-albums899-picture69121.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Πείτε το κόλλημα πείτε το όπως θέλετε ότι και να έχω πάρει από ASUS με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για πολλά χρόνια. Αν θα έκανα αλλαγή θα πήγαινα ή σε MSI ή inno3d που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τη sapphire δε τη βάζω γιατί σαν εταιρεία δε δέχεται να κάνει RMA με πελάτες αλλά μόνο με προμηθευτές κατά τα άλλα έχω ακούσει και για αυτή πολύ καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

εχει εταιριες που συνεργαζονται μονο με nvidia π.χ EVGA, Zotac κλπ αλλα κ μονο με AMD π.χ Sapphire, XFX κλπ

οποτε αν προκειτε για καρτα της nvidia προτιμαω την EVGA

για καρτες της AMD την Sapphire

απο εκει κ περα αν το δω ανεξαρτητα ωραια ειναι η Asus λογο καλης ποιοτητας κατασκευης αλλα θα καταληξω σε Gigabyte επειδη με το συστημα ψυξης καλυπτει κ τα vram

btw (εισαι απαραδεκτος) :hehe: ξεχασες την Diamond Multimedia - AMD Radeon graphics cards, TV tuners, USB display adapters, video capture devices, sound cards, modems, electronics accessories (Viper V770) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

inno3d γιατί με λιγότερα λεφτά πήρα παραπάνω πράγματα, έχω απόλυτη ησυχία κάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα!! Μου αρέσει πολύ και το σύστημα ψύξης των zotac asus και gigabyte, λυπάμαι πολύ τα 810 ευρώ που έδωσα πέρυσι στην msi για μια κάρτα που δεν είχε τίποτα μέσα και έκανε παραπάνω θόρυβο από τι οι αντίστοιχες 2fan evga 780 και 980!!

Θεωρώ ότι οι μεγάλοι πρέπει αν αναθεωρήσουν κάποια στιγμή τις τιμές τους, από τα 550 ευρώ που έκανε κάποτε μια κορυφαία κάρτα όπως η msi 5950 ultra που είχα πάρει τότε το 2004 έχουμε φτάσει οι καλές να κάνουν πάνω από 850 και όταν βγαίνουν τις πρώτες μέρες πάνω από 900!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχει εταιριες που συνεργαζονται μονο με nvidia π.χ EVGA, Zotac κλπ αλλα κ μονο με AMD π.χ Sapphire, XFX κλπ

οποτε αν προκειτε για καρτα της nvidia προτιμαω την EVGA

για καρτες της AMD την Sapphire

απο εκει κ περα αν το δω ανεξαρτητα ωραια ειναι η Asus λογο καλης ποιοτητας κατασκευης αλλα θα καταληξω σε Gigabyte επειδη με το συστημα ψυξης καλυπτει κ τα vram

btw (εισαι απαραδεκτος) :hehe: ξεχασες την Diamond Multimedia - AMD Radeon graphics cards, TV tuners, USB display adapters, video capture devices, sound cards, modems, electronics accessories (Viper V770) :hehe:

Στο πρώτο μου PC είχα την Diamond 4670 1GB μαζί με τον Athlon II X2 250. (Συνδυασμός γιατί όπως ξέρουμε AMD με AMD παίζουν καλύτερα) :P Η κάρτα άντεξε λίγους μόνο μήνες χωρίς να τη πειράξω. Δε σημαίνει κάτι, απλά έτυχε. Μετά RMA και 6870 Sapphire.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από sapphire πολύ ευχαριστημένος για amd. 2 gigabyte έχουν περάσει από τα χέρια μου υπέροχες, επίσης amd. Asus η 280x που έχω, θα μπορούσε και καλύτερα θα έλεγα... (coil whine με scrolling? seriously now?) Για επόμενη κάρτα σκέφτομαι σοβαρά MSI, αλλιώς good old Sapphire.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία προτίμηση, όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει φόλες αλλά και στολίδια από γενιά σε γενιά, περισσότερο με ενδιαφέρει από που θα πάρω την κάρτα και τα specs της, δεν με νοιάζει ποιος την κατασκευάζει!

Link to comment
Share on other sites

Asus όποτε είχα την επιλογή και inno 3d η τελευταία 1080 που αν δεν την έπαιρνα θα πήγαινα στη Gigabyte 1080 γιατί είναι από τις πιο όμορφες υλοποίησεις ever! Στα μούτρα σου Asus! Χα χα!

Link to comment
Share on other sites

η sapphire θεωρω επρεπε να ειναι μαζι με την zotac αφου προκειτε για διαφορετικο brand της ιδιας εταιριας

Μπορεί να ανήκουν στο ίδιο γκρουπ (αν ισχύει πλέον αυτό), ίσως να υπάρχει κάποιου είδους συνεργασία ως προς την χρήση υλικών/προμηθευτών (ίσως και όχι), αλλά οι κάρτες της μιας δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τις κάρτες της άλλης.

Επιπλέον η Sapphire είναι PCB partner της AMD (δηλαδή φτιάχνει τα reference board των καρτών), η Zotac είναι partner της nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Giga, Asus και EVGA σαν πρώτη επιλογή με βάση τι έχει περάσει από τα χέρια μου ή που έχω βάλει σε άλλα pc. Ποτέ και για κανένα λόγο sapphire, είναι ότι πιο αποτυχημένο μπορεί να αγοραστεί με λεφτά! 10-12% hardware failure μόνο για τις 7850-7870 με πυκνωτές από Κίνα, το support τους να μην μπορεί να συντάξει μισή πρόταση στα Αγγλικά και να στέλνει refurbished κάρτα για αλλαγή!

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει σχεδόν όλες οι μάρκες από τα χέρια μου αλλά αυτή που μου είχε μείνει και που πάντα μου άρεσε ήταν η ELSA.

Ειδικά εποχή TNT έβγαζε τις κορυφαίες Erazor με καμιά 5-6 τίτλους μέσα.

Στις σημερινές δεν δίνω και πολύ σημασία. Ότι κάτσει στο καλάθι. Ίσως με τις 970 να ψάχτηκα λίγο παραπάνω και πήρα την G1 Gaming που έλεγαν πως ήταν η καλύτερη υλοποίηση. Μετά για 980 πήρα την SuperClocked και για 1070 πήρα την Asus.

Δεν με ενδιέφερε και πολύ. Θέματα με τις κάρτες δεν είχα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλο ιστορικό γενικότερα με τους υπολογιστές, άλλα θα πω MSI. το πρώτο μου pc είχε μια MSI με έβγαλε πάρα πολλά χρονιά, ήταν οκ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τώρα έχω πάλι μια MSI 770, μου είναι μπιμπελό, κάθετε καλά στο gaming και συνεχίζουμε όπως είμαστε :).

Ενδιάμεσα από αυτά, είχα πάρει και μια 7850 της Sapphire, χωρίς πολλά πολλά, η εμπειρία δεν ήταν θετική, χρειάστηκε να γίνει ένα δύσκολο και χρονοβόρο RMA, από πλευράς τους, ευτυχώς πετύχαμε την διάνα λόγο ελαττωματικης παρτίδας, τις ανακάλεσε η ίδια η Sapphire.

Πλέον αν αγόραζα κάτι θα ήταν ανάμεσα από MSI, EVGA, ASUS, με την τελευταία να την έχω σαν επιλογή και για τις AMD.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλες το ιδιο είναι για μένα , δεν υπάρχει διάφορα πάρα μόνο στο nvidia -amd ,(άλλα εχω τρεις Sapphire μια ati radeon τσιπάκι και οι άλλες νεότερες amd radeon chipaki πότε η ψήφος θα πάει εκεί ) μια point of view 8500gt παλιά και μια XFX  9800 GTX+ (η οποία είναι και συλλεκτική δεν βγάζει πλέον nvidia κάρτες εδώ και  χρονιά την αφόρισε η nvidia ) άλλα στο μελλον ποιος ξέρει ,μπορεί να ξανά γείρω προς nvidia μεριά δεν κολλάω σε μάρκες άλλα ποια με εξυπηρετεί καλύτερα στο gaming χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι:

  • Sapphire 4550 1Gb passive-low profile (πριν από 10 χρόνια περίπου, ξέρω ότι δουλεύει ακόμα).
  • Asus GTX 960 (χάλασε με το που έληξε η εγγύηση - περίπου 20 ημέρες μετά, ευτυχώς όχι στα χέρια μου)
  • Gigabyte GTX 980 G1 Gaming (5ετία και πλέον, ξέρω ότι δουλεύει ακόμα)
  • Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming (εδώ και 3 χρόνια, όλα μια χαρά, χτύπα ξύλο).

 

Άλλες παλιότερες με Pentium II, ούτε που τις θυμάμαι, όμως δουλεύουν ακόμα (νομίζω δηλαδή 😜).

 

Με τη Gigabyte είμαι αρκετά ικανοποιημένος, καλή ποιότητα, επαρκής εγγύηση και καλή τιμή - VFM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now